Sign in to follow this  
alex.

intre trek si merida

Recommended Posts

Trek e firma ceva mai de renume decat Merida, si mai ales datorita succeselor lui Lance Armstrong pe Trek tu o sa platesti vreo 200 RON in plus pentru un Trek cu aceeasi echipare ca si Merida. Altfel ambele marci merita, si fac atat biciclete mai bune cat si mai slabe (sub 1500 RON).

Horatiu are dreptate...100%.

Atunci cand cumperi o bicicleta sub 15 milioane nu trebuie sa te gandesti la nume (doar daca vrei tu sa scrie pe cadrul bicicletei TREK, ca la marele Armstrong).

Sincer...eu iti recomand Magellan. Cu banii pe care ii dai pe o merida sau un Trek cumperi un Magellan mult mai bun.

Daca totusi vrei sa alegi intre cele doua marci cauta pe cea care echiparea cea mai buna in limita bugetlui tau.

Trek gasesti la Surmont in Bucuresti (Adresa o ai pe site: www.surmont.ro).

Merida.....aici trebuie sa cerem ajutorul celorlalti colegi de forum :))

da am inteles,dar daca iau un trek 4300 cam la cat m-ar duce cu tot cu echipament si cateva imbunatatiri la bicicleta?

Daca imi amintesc bine, ultima oara vazusem 4300-ul la Surmont la 1400 lei.

(Eterna) lista de magazine din Bucuresti e aici:

http://www.bikexcs.ro/index.php?option=com_smf&Itemid=20&topic=642.0

Echipamentul si "imbunatatirile", cum le spui, pot tinde lejer spre infinit ca pret. Asa ca pentru inceput ia-ti bicicleta, si uita de ele. O sa-ti dai seama pe parcurs de ce mai ai nevoie.

Biciclete Trek se mai gasesc si la magazinul de la Sala Palatului. Cele mai ieftine sunt vreo zece milioane de lei vechi. Doar ca, daca-mi amintesc bine, astea sunt cu 21 de viteze (deci cu sapte pinioane, pe filet - nu pe caseta).

Biciclete Trek se mai gasesc si la magazinul de la Sala Palatului [...]

care intimplator se numeste Surmont :D.

care imi da si mie un site de la magazinele din bucuresti care au cursiere sa vad ce preturi au la trekuri ? ms

Biciclete Trek se mai gasesc si la magazinul de la Sala Palatului. Cele mai ieftine sunt vreo zece milioane de lei vechi. Doar ca, daca-mi amintesc bine, astea sunt cu 21 de viteze (deci cu sapte pinioane, pe filet - nu pe caseta).

E diferenta mare in termeni de performanta sau fiabilitate intre pinioanele pe caseta si cele pe filet ?

Merida gasesti la BikeTrade din Tg. Mures. www.biketrade.ro. Poti cumpara cu toata increderea de la ei.

Biciclete Trek se mai gasesc si la magazinul de la Sala Palatului. Cele mai ieftine sunt vreo zece milioane de lei vechi. Doar ca' date=' daca-mi amintesc bine, astea sunt cu 21 de viteze (deci cu sapte pinioane, pe filet - nu pe caseta).[/quote']

E diferenta mare in termeni de performanta sau fiabilitate intre pinioanele pe caseta si cele pe filet ?

Pot sa-ti spun ca eu am doua biciclete - una cu 21 de viteze, cu pinioane pe filet, si alta cu 24 de viteze, cu pinioane pe caseta. Ambele biciclete sunt Altrix (unguresti), cu pinioane Shimano. Eu indraznesc sa spun ca ambele biciclete imi merg la fel de bine, doar ca bicicleta cu 24 de viteze e mai rapida (printre altele pentru ca are cadru de aluminiu). Dar oameni mai priceputi decat mine spun ca pinioanele pe filet sunt mai putin fiabile (se strica mai repede) decat pinioanele pe caseta, mai ales in cazul in care folosesti bicicleta pe teren accidentat si mai ales daca ai peste 80 de kilograme.