octav

Comenzi cnc-bike.de

Recommended Posts

Comisionul de transfer bancar...cnc-bike accepta doar transfer bancar in cont din germania

17 hours ago, greaper said:

Comisionul de transfer bancar...cnc-bike accepta doar transfer bancar in cont din germania

Pai in cazul asta este cam greu de cumparat.

Trebuie că cineva din Germania sa plătească.

Cred că sunt slabe șanse pt comanda nu?

Nu neaparat din Germania ci din orice tara U.E. in care bancile nu au comisioane, adica aproape de oriunde mai putin RO.

@freetools de câte ori plătești cu cardul, procesarea tranzacției prin VISA/MasterCard nu e gratuită ci are un cost, un comision de tranzacție. Tu ești obișnuit să nu-l vezi, fiindcă în România e suportat de vânzător; de exemplu, POS-ul primit de la bancă pentru plata cu cardul va lua 0,ceva% din toate încasările comerciantului, va fi gratis doar dacă vânzările cu cardul depășesc un plafon de ț zeci de mii de lei pe lună. Asta merge la un supermarket sau magazin cu produse de valoare mare, dar la chioșcul cu pufuleți care oricum abia își târâie viața se cam simte fiecare cheltuială de-asta. Și asta în condițiile României, care e foarte avansată din punctul de vedere al plăților electronice. În contrast, nemții încă preferă cash-ul și comisioanele sunt mai mari; de-aia și-au inventat un sistem național de carduri fără comision de procesare (ci doar comisionul standard de virament interbancar), iar când vine vorba de plată cu VISA/MC vânzătorul poate zice foarte bine "ok, e alegerea ta să plătești cu cardul ăla, dar atunci și comisioanele suplimentare aplicate peste prețul produselor vor fi tot în responsabilitatea ta, nu o să-mi reduc eu profitul că vrei tu chestii". Și uite cum te poți trezi cu încă 1-2€ în plus în funcție de metoda de plată aleasă de tine.

@freetools...trebuie sa te dezamagesc...am renuntat la ideea de mai lua ergopowere hidraulice de pe cnc-bike.de...asa ca ma retrag de la o posibila comanda