Sign in to follow this  
zaco

Baia Mare MTB Maraton - 7 iulie 2007

Recommended Posts

Adica ar mai fi 2 locuri in masina, plecarea vineri pe la 4 jumate pana in Cluj, dormit in Cluj (se rezolva in principiu pe gratis), plecare din Cluj la 6 dimineata, ajuns la Baia Mare pe la 8, intors seara la Cluj si duminica plecat la Bucuresti.

Cam asta e oferta, daca suntem 4 drumul iese cam 75-80 RON de persoana dus-intors.

Ufff tare as merge si eu. Dar nu am bike-ul aici.

Si nu prea pot pleca nici vineri de la job ca am inchidere de revista.

:D

vai ce as participa si eu la concursul asta, numa ca eu am cursiera si nam mtb :D :cry: :cry: :cry: ii super fain profilu de 100 km

Daca va razganditi, mai e timp, pana acum mergem doar eu cu zaco intr-o masina.

Plecam vineri pe la 3-4. Masina e de 4 locuri si are 4 portbagaje de bicicleta.

Cel mai tare traseu de maraton! Un traseu cu *oaie. Ma refer aici la circuitul de 30km, pe care l-am parcurs de 2 ori pentru ca circuitul de 50 a fost anulat din cauza ca devenise impracticabil dupa ploile din ultimele zile. Din fericire, in ziua concursului vremea a fost ideala, nori cu stropi de soare si un 23 de grade.

De ce un traseul cu *oaie? Pentru ca urcarile au fost urcari - constante si abrupte, iar coborarile... :twisted: cele mai tari coborari pe care le-am dat vreodata la un maraton - foarte abrupte, foarte tehnice, foarte lungi, pe carari de padure sau vaioage in "V", peste bolovani, radacini sau peste toate deodata :shock: In prima tura terenul era ud, ceea ce a adaugat la dificultatea coborarilor, insa in a doua tura se mai uscase si a permis timpi mai buni si a adrenalina sporita 8)

Felicitari tuturor participantilor, sper ca eroii de la 100km or sa descrie si ei experienta aici, de ex. hcampian si zaco, (care au calatorit aproape non-stop de vineri dupamasa ca sa ajunga la maraton).

Felicitari si organizatorilor, care au pregatit acest traseu-bomba, pentru care merita sa te misti pana la Baia Mare chiar si din Bucuresti. A fost prima editie si s-a vazut la unele aspecte, marcajele puteau fi mai dese, insa per ansamblu a fost o experienta super.

Pai nu pot nici eu decat sa sustin ideile lui Clicu, dar din perspectiva cursei de 100 km. E cel mai complex si tehnic traseu de maraton. Initial doream sa merg la 50 km, dar cum nu s-a mai tinut decat daca dadeam doua ture de 30, am hotarat ca merg pe 100, desi eram dupa un drum de aproape 700 km cu masina si 3 ore de "dormit". Nu am regretat deloc.

In prima si ultima parte traseul a coincis cu cel de 30 km. Dupa o incalzire prin oras cu masina politiei si stat la semafoare http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif , traseul a inceput cu o urcare din ce in ce mai sustinuta pe drum forestier, care s-a finalizat brutal cu o portiune de impins bicicletele pe noroi pe o panta super-abrupta de vreo 200 m. Delicios. Apoi a urmat o coborare pe niste drumuri rupte de apa si pline de noroi alunecos, in care bicicleta mergea mai mult in voia ei. Adrenalina si echilibru, pana la o mica portiune de sosea. Dupa aceasta, traseul de 100 km ma facea o mica urcare si cateva super coborari (radacini, bolovani, etc... - totul la pachet). Apoi urma proba adevarata, urcarea pana pe muntele Ignis, vreo 800 m dif. de nivel. Ei bine, aici a fost cea mai grea parte a traseului. Ultimii 200 m altitudine s-au urcat cu bicicleta in spate, pentru ca nu mergea nici macar impinsa, fiind o carare foarte abrupta si cu niste bolovani foarte mari. Personal am carat bicicleta in spate fix o ora si 10 minute (acuma deh, bicicleta mea nu e tocmai cea mai usoara :twisted: ). Urma o coborare din ce in ce mai relaxanta pana in statiunea Izvoare, de unde a inceput o serie de urcari/coborari/mers pe plat de cativa zeci de km pe drumurile forestiere de prin muntele Ignis. Impecabil: drumuri pline de bolovani, portiuni pline de noroi, inclusiv multe portiuni reparate cu pietris, un deliciu pentru orice ciclist. Practic foarte putin din drumurile acestea nu pun cat de cat probleme tehnice. Si sa nu uit stanele, ciobanii, cainii si spray-ul de caini mereu la indemana. Asta pana in Poiana lui Dumitru. de unde a inceput o coborare de maxima viteza, mai interesanta in prima parte si al dracului de plictisitoare in ultima (asfalt :oops: ) pana la reintalnirea cu traseul de 30. Aici, pe ultima bucata, ne-a asteptat o ultima urcare foarte sustinuta pana intr-o sa deasupra orasului, pe care am mai fentat-o si pe jos de oboseala. Iar din varf, o feerie. Una din cele mai frumoase coborari pe care le-am facut vreodata pe bicicleta, intrerupta din cand in cand de cate o mica urcare care se facea aproape toata din impuls. Abrupt, bolovani, radacini, drumuri in V pronuntat, nimic nu a lipsit, traseul ajungand in oras unde altundeva decat la cimitir http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif , dupa care mai traversa pe iarba parcul municipal pana la sosire.

Felicitari organizatorilor si ma bucur ca am facut atata drum si ca am indraznit sa atentez la 100 km, ca am reusit sa termin (e drept, cam pe la coada, daca nu chiar ultimul), si imi doresc mca cei din Baia Mare sa continue acest maraton pentru ca asa trasee se pot gasi in putine locuri, doar muntii vulcanici oferind asemena ruperi de panta si portiuni dificile.

Cel mai tare traseu, printre cei mai buni organizatori. FELICITARI !!!

Un traseu perfect probabil ca nu exista, dar daca unul care se apropie cat mai mult de perfectiune da, atunci cel de la Baia Mare a fost cu siguranta acela.

Eu am fost la proba de 50 km si am ramas impresionat. Cum zicea cineva mai sus, "un traseu cu *oaie". Si urcarile, da' si super tari portiunile prin padurea aia de fagi grosi de 1 metru, cu copaci doborati de vant, cu coborarile pe radacini, bolovani, pe drumurile alea cu santuri sapata de apa pe mijloc...mmm delicios http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Si la sfarsit organizatorii ziceau ca unii s-au plans de traseu ca a fost prea dificil si la anu o sa faca coborarile mai line: NICI SA NU VA GANDITI :!:

P.S. Intr-adevar, s-a vazut ca organizatorii inca nu au cea mai mare experienta in organizarea unui concurs mai lung cum e un maraton pentru ca in unele locuri putea fi marcat mai bine, dar in rest, un concurs super.

Da, da, sa nu cumva sa schimbe traseul :twisted: .

Pentru cei carora le e frica sa se dea cu MTB-ul sau le place viteza pe plat s-au inventat cursierele. Si nimeni nu te obliga sa te dai pe bicicleta, daca nu te simti in stare sa faci o bucata, te dai jos si mergi pe langa. Toata lumea face asta din cand in cand. Eu ma dau jos daca nu ma simt sigur pe mine si nu mi-e rusine.

nu a facut nimeni poze? ... sa vedem si noi cum arata traseul si concurentii dupa concurs:))

Doua fotografii, courtesy of Andy, caruia ii multumesc inca o data si sper sa nu se supere ca le postez si aici.

Startul

Imagine postată

O coborare spre un râuleþ

Imagine postată

Vad ca nu mai scrie nimeni de maratonul din Baia Mare. Se pare ca va fi pe 19 iulie si, dupa cum se vede din poza singuratica de mai sus (reprezentativa de altfel :evil:) e un traseu care merita. Merita chiar si drumul pana "unde se pune harta-n cui".

Am vorbit cu organizatorii care au confirmat ca se face, desi din pacate site-ul nu e prea actualizat. Poate cineva din organizatori ne da mai multe detalii.

Salut!

Adresa maratonului din Baia Mare este: http://www.mtbmaratonbaiamare.com/

Data de organizare este 19 iulie 2008.

Merita mers pentru ca zona este super.... si mai super organizatorii care isi dau toata silinta.... acum invata si ei.. anul trecut au fost la prima editie.

Traseul de 100 e mai mult decat dragut, dar si FOARTE GREU. Il recomand tuturor!

Din nou participarea e conditionata de marimea rotii bicicletei. pacat, cx si 29er sunt excluse, situatie de care sunt afectat si eu.

Nu vad care ar fi problema folosirii unei biciclete cu roti mai mari, in fond si la urma urmei, nefiind un concurs adresat exclusiv sportivilor legitimati.

Nu cred ca va fi nimeni privat de plasa cu premii datorita catorva concurenti detinatori de troace off-road ne-mainstream. Ma feresc sa emit judecati de valoare, dar ierarhia finala e putin probabil sa fie determinata de marimea rotii, la nivelul la care ne aflam.

Pe de alta parte ii inteleg si pe organizatori, pentru ca sigur s-ar trezi un nedreptatit care ar vocifera ca ala cu rotile mari i-a furat locul 30...

Mesajul meu nu se vrea a fi o critica la adresa organizatorilor acestui maraton, ba chiar ii felicit si salut initiativa, ci doar o constatare a unei reguli absurde si in general aplicate la cursele de genul din tara.

atat din fotografii, cat si din comentariile voastre m--ati facut curios de acest maraton si cred ca am sa fac efortul de-a ma deplasa pana in nordul tarii, macar asa din curiozitate pentru ce pot face baimarenii:-P

Din nou participarea e conditionata de marimea rotii bicicletei. pacat, cx si 29er sunt excluse, situatie de care sunt afectat si eu.

Nu vad care ar fi problema folosirii unei biciclete cu roti mai mari, in fond si la urma urmei, nefiind un concurs adresat exclusiv sportivilor legitimati.

Nu cred ca va fi nimeni privat de plasa cu premii datorita catorva concurenti detinatori de troace off-road ne-mainstream. Ma feresc sa emit judecati de valoare, dar ierarhia finala e putin probabil sa fie determinata de marimea rotii, la nivelul la care ne aflam.

Pe de alta parte ii inteleg si pe organizatori, pentru ca sigur s-ar trezi un nedreptatit care ar vocifera ca ala cu rotile mari i-a furat locul 30...

Mesajul meu nu se vrea a fi o critica la adresa organizatorilor acestui maraton, ba chiar ii felicit si salut initiativa, ci doar o constatare a unei reguli absurde si in general aplicate la cursele de genul din tara.

heh, pacat, chiar vroiam sa ma duc la inca un concurs inainte de sibiu... their loss :roll:

pacat, cx si 29er sunt excluse, situatie de care sunt afectat si eu.

Fara suparare, dar daca mergi cu un cx la Baia Mare, sau il duci in spate o zi intreaga, sau te intorci cu el in 10 pungi de un leu. :roll: Pe unele bucati cel mai adaptat ar fi un bike de DH.

Oricum, poti sa fi sigur ca nu o sa te intoarca nimeni inapoi daca ai un 29-er.

Fara suparare, dar daca mergi cu un cx la Baia Mare, sau il duci in spate o zi intreaga, sau te intorci cu el in 10 pungi de un leu. :roll: Pe unele bucati cel mai adaptat ar fi un bike de DH.

Oricum, poti sa fi sigur ca nu o sa te intoarca nimeni inapoi daca ai un 29-er.

asa as fi zis si eu pana sa merg pe el si sa vad ce se poate si ce nu

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this