E-1

Puncte de interes în jurul Bucureștiului

Recommended Posts

Palate, conace, biserici in Bucuresti si imprejurimi. imprejurul Bucurestiului (incurcasem borcanele :))

Colectia e productie proprie.

P.S. Modificati extensia din txt in kml

P.P.S. semnele de intrebare reprezinta oarece incertitudini asupra locatiei exacte, intrebati localnicii la fata locului.

Palate Conace Biserici.txt

@MBZ: Nu-i panica, cand ai timp si chef. Multam :D

@Trevizes: Atat o manastire cat si o ciorba si o bere pot face parte dintr-o tura. Iar daca postesti, iei fanta in loc de bere. N-o sa cada nimeni sub masa intr-o tura de o zi pe langa Bucuresti. Unde-i problema ?

Repet, la capitolul "localuri de alimentatie publica" as vrea sa le includ pe cele utile/placute si preferabil biker-friendly, nu orice bodega de pe marginea drumului.

@CipM: Sarumana, le adaug curand :D

Cand vorbeam de Crucea de Piatra, ma refeream chiar la monument.

Coordonate : 44.1607666 26.0025997

Google Earth are si niste poze de acolo. Ideea e ca trebuie sa urci scarile sa ajungi sus, ceea ce e foarte placut dupa ceva kilometri :rolleyes: . Mi se pare ca este si un drum prin spate, nu l-am incercat, localnicii il folosesc.

Pentru carciuma din Bolintin Deal trebuie sa ma duc acolo sa iau coordonatele si sa vorbesc cu proprietarul, daca ne lasa cu bicicleta inauntru. Ce e nasol acolo este ca e la etaj si nu vezi calul, daca nu se poate cu el la interior. Se mananca foarte bine in schimb :) O sa ma interesez cand trec pe acolo si va spun.

Mi se pare o idee buna sa trecem si biserici, manastiri, locatii frumoase in natura care pot fi folosite la un popas, mai ales in grup. Daca programezi tura dinainte si vrei sa opresti intr-un loc de asta, iei sandwich-uri in traista iar berea o iei de pe drum.

Spre exemplu in Padure la Comana am vazut un loc cu bancute, (e foarte aproape de traseul Bikefest), sub deal, mi-a placut acolo. E in padure, pe drumul cu Casa Comana. Nu am vazut manelisti. Eu am facut odata un gratar acolo, cu foc de la primus, ca foc de lemne parca nu ai voie. Coordonate aproximative : 44° 9'34.18"N 26° 6'4.93"E - o sa trec coordonatele exacte cand mai ajung pe acolo.

Exista o sosea asfaltata in buna stare pe care sa se poata circula cu cursiera spre Comana ? Eu am incercat anul trecut pe varianta dinspre soseaua Buc-Giurgiu si nu am reusit, riscam sa-mi rup rotile si alte chestii cand am luat-o la stanga spre Comana !

Exista o sosea asfaltata in buna stare pe care sa se poata circula cu cursiera spre Comana ?

Ma tem ca nu prea, drumul e "bombardat" pe ambele parti.

Sunt trei sosele pe care se poate ajunge la Comana dinspre Bucuresti. Din pacate toate au portiuni proaste sau de drum neasfaltat. Una este practicabila pe cursiera dar cu viteza mica, din sensul giratoriu din mijlocul Calugareniului se face stanga. Neasfaltat este cca 4-5 km.

Actually, ca sa ajungi in Comana - sat, cel mai bine faci stanga la Adunatii Copaceni - Gradistea - etc.

Dar in rezervatie drumurile sunt praf.

Intr-adevar, pe varianta Gradistea e cel mai bine (de fapt, singura pretabila de cursiera).

Eu am incercat si via Mihai Bravu (cu intoarcere prin Branistari) si prin Berceni via Campurelu-Falastoaca. In ambele parti sunt portiuni off-road pentru care e bine sa vii calare pe ciclocross.

Multumesc pentru informatiile legate de accesul spre Comana. Am priceput ca este posibil sa ajung cu cursiera, dar trebuie sa mai am putina rabdare pana la alegerile din 2012, poate primarii din zona vor asfalta drumurile.

Sunt asfaltate scriptic si fonduri nu vin decat pentru reparatii. O asfaltare se poate doar daca vin fonduri pe reparatie capitala ceea ce este putin probabil. Si nici turistic nu conteaza sau nu intereseaza onor ministrul Tudrismului nici parcul natural si rezervatiile, nici manastirea si zona deltei Neajlovului sau lacul Comana.

Mititei la Padurea Baneasa aici. Deshi ospatarii sunt cam mocaiti uneori, bucatarul face mici buni (cel putin pana anul trecut !).

Mititei la Padurea Baneasa aici. Deshi ospatarii sunt cam mocaiti uneori, bucatarul face mici buni (cel putin pana anul trecut !).

Da, confirm si eu, cu ochii mei am vazut cand desfacea o caserola cu mici cu eticheta Carefour, ca doar e la doi pasi. Deci sunt acceptabili, fata de alte locuri unde micii au un gust si o consistenta dubioase, daca ai manca fara sa te uiti n-ai zice ca sunt mici..

Carnatul gustos si micii de Branesti, in planul secund din poza se vede si superba terasa cu aspersoare de praf vara pentru o racorire pe masura dupa o pedala. Este un adevarat rasfat si o oaza de refacere pentru ciclistii care ajung prin zona.

post-7485-0-50078500-1300613735_thumb.jpg

post-7485-0-42251000-1300613742_thumb.jpg

post-7485-0-02260700-1300613982_thumb.jpg

E printre primele chestii trecute pe harta :D

Apropo, n-aveti mai multe locuri d'alea unde e misto sa faci o pauza si sa admiri peisaju' ? Stiu ca-i cam greu pentru imprejurimile Bucurestiului, nu-i ca la munte, dar mai stiu ca tot trebuie sa existe cateva :)

Bre, sincer, pot recomanda cateva locuri misto inspre Sud-Vest-ul orasului...am vazut niste apusuri de soare superbe de la Domnesti incolo, iar padurea din draepta Teghesului (spre Gradinari) e chiar sublima din primavara pana in toamna. Plus ca e plin de caprioare, egrete si multe alte pasari. Uita-te pe Goagal Earth :). Daca vrei ceva precis, iti postez aci (daca merg la locuri de interes..pana acum vad multe bodegi cu mancarica :D, ceea ce e util nu zic nu)

Pai sigur ca vreau, ba chiar sper ca mai vor si altii. N-am ciclocomputer pe bicla, asa ca trebuie sa gasesc altceva de privit cand ies pe langa oras :D

Zona aia pe langa Domnesti n-am explorat-o deloc inca, desi am inteles ca e promitatoare.

A, daca mai vrea cineva sa colaboreze la editat lista, poate sa anunte pe PM. Trebuie un cont Google/Gmail :)

Daca iese frumos tura planificata sambata in zona aia + Mihailesti, o sa revin cu informatii actualziate :D

Am fost eu ieri pentru o tura inspre Teghes prin Domnesti.

Prelungirea Ghencea-Soseaua de centura - multe masini, asfalt prost, drum ingust, multe pietricele.

Soseaua de centura- Domnesti - larg, putine masini, asfalt foarte bun.

Domnesti- Teghes - asfalt ok, trafic aproape inexistent, liniste si pace.

Am vrut sa fac Teghes-Clinceni insa nu am putut pentru ca nu este asfaltat asa ca m-am intors la Domnesti.

Domnesti -Clinceni - asfalt ok, putin trafic.

Multumesc diorgulescu pentru ideea de tura, mi-a placut.

Cu placere, ma bucur sincer ca te-ai simtit bine pe traseu.

Asa este, prelungirea Ghencea e cea mai nasoala parte si, din nefericire, e si foarte circulat.

Apropo, ai avut probleme in a traversa linia de centura?

Da, nu aveam nicio sansa sa trec drept prin intersectia, am facut dreapta si am mers putin pe centura pana cand am vazut ca s-a blocat intersectia in spatele meu si am putut traversa(pe partea opusa stateau bara la bara), m-am intors in intersectie, am virat dreapta si am scapat de balamuc.

Viitorul traseu il voi face continuand drumnul de Domnesti in nord, Domnesti-Ciorogarla-Dragomiresti Vale-Chiajna-Rosu si revin cu impresii.

Ca sa nu deschid un topic special si sa aprind un subiect fierbinte, as dori sa facem si o lista cu satele de tigani din jurul Bucurestiului pe o raza de 80 km, mai exact acele localitati gen Sacele, cu turnulete, cu "sensibilitati" la vederea biciclistilor, cu risc ridicat de traversare. Nu vreau sa generalizez, am intrat prin asezari de rromi si nu am patit nimic dar e mai bine sa stim ce sa evitam cand e vorba de facut o tura.

Asadar lista mea: Barbulesti (jud. Ialomita, langa Urziceni), Sindrilita sau Sinesti, nu retin (jud. Ialomita, intre man. Pasarea si E85), Sintesti (?, jud. Giurgiu, la sud de Jilava), Stefanestii de Jos (sau Sus, pe traseu Voluntari - Gagu) Bolintin Deal (jud. Giurgiu, drum spre Roata, Videle)

Foarte buna initiativa cu zonele de evitat. Un topic dedicat ar fi mai potrivit. Am ajuns si eu prin Pasarea-Cozieni-Ganeasa. Nu am crezut ca pot gasi atata tiganie langa Bucuresti. Am nimerit in ziua de Paste si erau toti la strada cu bautura si micii la vedere. Am fost punctul de atractie principal mai ales pt tinerii de acolo doritori de o tura pe bicicleta.

intradevar cozieni pasarea: de evitat, desi traseul este frumos copii tiganilor sunt foarte agresivi, si nu te poti lega de ei ca doar sunt niste copii. problema sunt pietrele si batele care zboara prin aer. dar daca vreti sa va imbogatiti vocabularul aveti multe de invatat de la ei. stiu mai multe injuraturi decat am auzit vreodata.

legat de stefanesti judetul if. lucrurile sunt ok, poate mai auzi o injuratura sau descantec dar poti merge linistit. fac traseul ala aproape zilnic. in orice caz NU raspundeti la provocari.

si barbulesti langa urziceni: pe acolo este bine sa nu mergi...cel mult cu masina si fara oprire.

Am trecut si eu (singur) de cateva ori prin Cozieni, Pasarea, Piteasca si n-am avut nici un incident. Circulatie de masini destul de redusa (eu il vad un factor de risc daca e sa se ia cineva de tine), iar oamenii, nu foarte multi pe strada, se uitau la mine, unii m-au salutat, am raspuns si eu identic si atat. Si am incercat sa merg mai sustinut ca sa dispar mai repede din decor. Si daca imi aduc bine aminte, n-am fost niciodata sambata sau duminica, probabil in weekend-uri sunt mai multi pe strada, mai si turmentati, si implicit probabilitatea de a avea probleme creste. Prin Stefanesti am trecut de si mai multe ori, inclusiv cu sotia si n-am avut nici o problema (bat in lemn). E si o sosea mai circulata.

Si prin Ciorogarla sunt multi colorati dar tot asa, n-am avut probleme.