E-1

Puncte de interes în jurul Bucureștiului

Recommended Posts

Veneam spre Bucureşti, în comuna (oraşul ?) Fundulea un individ beat a luat o juma' de cărămidă şi se pregătea s-o lanseze spre mine. A fost oprit cu mare greutate de cei din preajma sa, nu ştiu dacă casca rezista la un posibil impact ! Am auzit că au mai fost conflicte între localnici şi biciclişti şi în Brăneşti.

Si in Bucuresti au fost multe :P

"Tzarani" beti, imbecili sau in combinatie gasesti peste tot, n-are rost sa ii marcam pe toti ca sigur se aduna mai multe intamplari decat puncte de interes :)

...si ca sa mai fugim putin de carciumi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif, de vazut ar fi cele doua palate construite de Brancoveanu in jurul Bucurestiului.

Cel mai intretinut si pastrat este cel de la Mogosoaia, inconjurat de liniste, flori, iarba verde unde te poti si intinde sa tragi un pui de somn. Atasez niste poze de prin 2009. Nu am poze cu interiorul curtii boieresti, dar pe cine tenteaza le gaseste pe net.

Cel de-al doilea, la Potlogi, jud DB, construit in 1698 intr-o stare ceva mai proasta (sau cel putin asa era acum vreo 2 ani cand am fost ultima data). Se ajunge relativ usor, cel mai rapid drum ar fi iesind din Bucuresti prin Chiajna spre Joita. Cu toate ca este relativ aproape de oras, cu surprindere am gasit liniste, trafic redus, oameni care nu arunca cu caramizi dupa tine si priviri de copii nealterate de efectele manelizarii.

post-952-0-30677100-1305138374_thumb.jpg

post-952-0-67599500-1305138383_thumb.jpg

post-952-0-89351800-1305138393_thumb.jpg

post-952-0-40331900-1305138400_thumb.jpg

post-952-0-60224400-1305138892_thumb.jpg

Popasul Sinesti, pe DN2, dupa comuna Sinesti la intrare in padurea cu acelasi nume, GPS 44.5711, 26.3852

Au mese mari si banci, inauntru sau afara, exista spatiu suficient pt biciclete.

Se poate manca, au vitrine din care-ti alegi ce vrei, mancarea nu se tine calda ci se incalzeste la microunde cand o iei. Azi aveau 5 feluri de ciorbe (vacuta, pui, perisoare, a la grec, ...) plus chiftele, snitele, cartofi prajiti, fasole cu carnati, ....., mici pusi pe gratar cand ii comandai.

Imagine postată Imagine postată

In weekend este Sarbatoarea Bujorilor, as vrea sa fac o plimbare cu familia prin Padurea de la Comana, trecem si prin Vlad Tepes.

Stie cineva cateva zone / poienite in care pot gasi bujori infloriti ? Daca tot merg cu copii, sa vada si bujorii cu pricina ...

Deci weekendu' asta s-a experimentat (zic eu cu succes) prima masa "La Negru" in Sitaru / Balamuci.

Mai multe impresii sa va povesteasca xemax, n-as vrea sa fiu acuzat ca sunt partinitor :D

Negru Balamuci - Precrâjmă

Avem o curte mare in satul Sitaru (intre Gradistea si Fierbinti, judetul Ilfov) la 30 de km de Bucuresti.

Daca ai chef de o iesire cu bicicleta, e clar ca ti se face si foame pe parcurs. Ai de ales intre numeroasele crajme de pe drum sau poti veni la noi la masa. Gatim ca pentru noi.

Meniul il prezentam cu o zi, doua inainte iar tu ne anunti din timp cam cati veniti ca sa stim cate portii facem.

Stai la umbra cu o bere rece si o muzica buna. Bagi in tine relaxat dupa care o iei inapoi pe bicicleta ca sa dai jos ce s-a pus.

Deocamdata tinem treaba asta pe weekend. In anumite cazuri, merge si in timpul saptamanii. Vorbim, ne intelegem si vedem ce se poate face.

Important! Daca nu ne anunti din timp si ne trezim cu tine la usa, e posibil sa n-avem haleala. Caz in care iei o bere si un senvici cu ce gasim prin frigider.

post-3164-0-32319800-1307357951_thumb.jpg post-3164-0-09934200-1307357962_thumb.jpg post-3164-0-15403800-1307357966_thumb.jpg

• Upvote 1

Vrei sa-ti spun drept?!? Inca-mi pare rau ca nu am mai cerut o portie de tochitura si io sunt dintr'aia care dintotdeauna an fost considerati niste SCLIFOSITI cand vine vorba de mancare! ;)

In ceea ce priveste imprejurimile Bucurestiului, mie mi se pare OK felia de sate cuprinse intre sos. Alexandriei si Stefanesti, adica zona de V, NV si N. Sosele impecabile si populatie acceptabila. Sunt doar cateva mici grupari de rromi agresivi, izolate, care se pot ocoli - respectiv un cartier mic in Buftea care imi vine acum in minte. In rest, mai mult oameni curiosi. Cea mai civilizata zona este indubitabil Corbeanca, unde te simti ca in Germania: nici un claxon, toti te depasesc larg, lumea iti zambeste...

Eu as exclude Alexandriei. Mai departe in sens orar zona Domnesti e ok dar 'Bolentinii' nu mai e ce fură ...

De la linia Dragomiresti-Joita incolo nu mai sunt probleme pana unde ai zis cu exceptia catorva enclave neglijabile.

E normal sa fie asa, cel putin dpdv istoric. In partea de nord au fost domeniile/palatele regale si ale celor cu ceva mai mult sange albastru pe cand la sud au fost mosiile unora mai 'mititei' sau mai scapatati, care, fie ca n-au avut bani fie din dorinta de inavutire cu orice pret, au adus robi/tigani. Incepand de la Petrachioaia (cu biserica facuta cu tigani in sec XIX), mergand pe la sud pana pe linia DN6 catre Alexandria a fost si este (din ce in ce mai mult) totul numai o 'tiganiada'.

Aseara am trecut prin Buciumeni, cartierul din partea de SE de Buftea, pe strada asta care era plina ochi de tigani (ca daca ar fi rromi n-ar fi problema) nefiind deloc circulata - e intrerupta de calea ferata si nu exista trecere la nivel.

Dupa ce exersez slalomul la greu ajung la capatul dinspre DN1A si ma intreaba un pusti foarte bronzat de circa 9-10 ani "nene, esti de la curse?". Ii arunc o privire de o juma' de secunda dupa care ma asigur din stanga fata de traficul de pe DN. In secunda urmatoare intorc capul spre pusti cu gand sa-i raspund ceva dar nu apuc pt ca zice catre mine "bagami-as p..a undeva" (cu o intonatie de 'undeva, stiu eu unde') si ranjeste la mine ...

Prin Buftea, recomand traversarea pe traseul (foarte frumos de altfel) Strada Stirbei Voda - Strada Horia - Strada Independentei - Strada Milano - DN7. Zona nasoala si din punctul meu de vedere este Strada Agricultori -Bvd. Muncii.

...si ca sa mai fugim putin de carciumi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif, de vazut ar fi cele doua palate construite de Brancoveanu in jurul Bucurestiului.

Cel mai intretinut si pastrat este cel de la Mogosoaia, inconjurat de liniste, flori, iarba verde unde te poti si intinde sa tragi un pui de somn. Atasez niste poze de prin 2009. Nu am poze cu interiorul curtii boieresti, dar pe cine tenteaza le gaseste pe net.

Cel de-al doilea, la Potlogi, jud DB, construit in 1698 intr-o stare ceva mai proasta (sau cel putin asa era acum vreo 2 ani cand am fost ultima data). Se ajunge relativ usor, cel mai rapid drum ar fi iesind din Bucuresti prin Chiajna spre Joita. Cu toate ca este relativ aproape de oras, cu surprindere am gasit liniste, trafic redus, oameni care nu arunca cu caramizi dupa tine si priviri de copii nealterate de efectele manelizarii.

Este super ok , nu sunt probleme cu tiganii acolo , dar trebuie precizat pentru colegii de sosea ca sunt cativa kilometrii fara asfalt . Eu mi-am petrecut copilaria acolo ... Alte doua cai catre Potlogi sunt pe Bucuresti-Pitesti , pana la kilometrul 29 si apoi prin sate , prin dreapta . In total sunt 45 de km . Sunt cam 3 km de drum neasfaltat , in rest e ok drumul si aveti unde sa va retrageti la racoare , sunt si paduri si garle destule . Alta cale ar fi tot pe Bucuresti - Pitesti , dar pana la km 49 ( deci se trece prin km 36 unde este padure , Arges si popas mare ) , apoi se face la dreapta pe langa un pod si o balastiera mare , apoi cam in 1,5 km treceti Argesul si inca 7-8 km pana in Comuna . Nu stiu cum arata acum drumul pe aici , dar acum 2 ani nu mai era asfalt , din cauza gropilor , deci mai bine o luati pe partea cealalta.

In urma unui ARTICOL m-am dorit sa vizitez capela Ion Ghica de la Ghergani, posibilitatea s-a ivit sambata trecuta, insa nu am putut intra pe domeniu, se pare ca niste urmasi ai familiei au reusit sa acceseze niste fonduri europene iar acuma capela precum si domeniul se afla in restaurare, e foarte posibil ca la anul sa poata fi vizitate ceea ce ar fi grozav; locatia exacta ar fi ACEASTA.

Ete c-or dat urzicile e vremea sa imbogatim lista cu noi obiective. Ca sa intaresc cele spuse anterior: Ioane te-as ruga sa scoti avionu' din lista din pacate e de mult istorie! :(

Pe de alta parte vrea sa va semnalez o unealta utila posesorilor de unitati GPS Garmin, si anume:

Salut,

Pentru ca imi place "light and fast" si a avut cine sa ma ajute, am facut un

convertor rapid din formatul GPX in KML (si invers).

Este free si poate fi accesat la adresa http://gpx2kml.com

Daca aveti vreo recomandare, dati un mail la hi@gpx2kml.com

Sper sa il gasiti util.

Mihai Basalic

Mesaj postat de curand pe grupul (yahoo) de discutii alpinet-gps

Ideea este urmatoarea, din harta accesibila din primul post al acestui topic locatiile se pot salva sub forma unui fisier .KML din pacate atat MapSource cat si BaseCamp (programe Garmin utilizate pt incarcarea trackurilor si POI-urilor pe unitatile Garmin) nu reusesc sa importe aceste fisiere si deci nu reusesc sa le uploadeze pe aparate.... Incercasem mai demult si am fost foarte dezamagit de faptul ca nu pot incarca toate punctele pe GPS inainte de o ieseala din asta fara destinatie clara.

Sper sa va fie de folos! :)

Pe aceiasi idee ca si utilitarul din linkul de mai sus dar pe care poti sa-l ai instalat pe PC (in momentele cand poate nu exista acces la net) exista si GPS Babel

Io am incercat sa incarc lista de POI-uri si maidemult folosind acelasi gpsbabel, gpsvisualizer, & co toata treaba e ca nu am reusit, mai exact pe gpsbabel n-am gasit la "File type", la input files fisiere de tip .kml , poate exista, da' nu l-am bunghit io! :(

PS: pe lista de discutii pomenita mai sus am primit un raspuns asemanator si tocmai am instalat gpsbabel si tot nu l-am gasit... si deja ma "inervez" :))

"Se iecsista" sigur, ca-l folosesc de vreo 3 ani :P

Da' vezi ca aia-s mai smecheri, folosesc pompos toata denumirea, il cheama "Google Earth (Keyhole) Markup Language", poate de aia nu-l bunghesti :)

No abia acuma m-am enervat! :))

In vrafu' ala de tipuri de fisiere dracu' il nimerea pe ala tre sa fi entuziast al domeniului ca sa le sti pe toate... Oricum ramane zicerea tipului care a facut convertorul de mai sus:

Pentru ca imi place "light and fast" si a avut cine sa ma ajute, am facut un

convertor rapid din formatul GPX in KML (si invers).

In fine mersi ca m-ai iluminat si pe mine! :D

LE: pe de alta parte daca n-ai acces la internet nu poti downloada nici fisierul Google Earth (Keyhole) Markup Language! :P :))

Da, da' poate ca le ai deja salvate si arhivate :P

Eu de obicei imi desenez traseele de bike (sau mai rar, trekking) in Google Earth, dupa care le convertesc si le "urc" in GPS. Si ele raman in lista din GE, poti la o adica sa le poti lua de acolo, daca cumva da rateuri RDS-ul :)

Dar recunosc ca de ceva vreme am folosit mai mult gps-visualizer, acolo e fain ca poti adauga si profil de altitudine gpx-ului, ca sa poata sa-mi zica Garmin-ul dupa aia cat mai trebuie sa ma chinui cu urcarea, ca sa ma pot bucura de coborare :P

Un punct de interes turistic pentru biciclistii bucuresteni este si Situl Natura 2000 Gradistea - Caldarusani - Dridu.

http://www.natura200...ni.ro/vizitare/

Siturile Natura 2000 sunt arii naturale protejate, cu statut bine definit pe suprafata UE. Cel de aici e singurul de pe raza judetului Ilfov, usor accesibil pentru cei ce locuiesc in zona.
Frumos din partea organizatorilor (dupa cum se vede in link) este ca ii indeamna pe vizitatori sa colinde zona cu bicicleta.

Am fost azi pentru a doua oara acolo (prima data acu 2 ani, dar nu eram informat ca situl exista din 2007; si mai era si iarna, peisajul nu era la fel de imbietor) :

http://www.bikemap.net/route/811959

Venind dinspre Moara Vlasiei, se trece prin padurea Branzeasca, apoi se face drum la stanga spre Lipia si man. Caldarusani - acolo este pus si un panou informativ.
Peisajul se schimba, drumul devine valonat, traverseaza lanuri de floarea-soarelui, padurea Caldarusani si lacul cu acelasi nume.
Drumurile nu sunt foarte circulate, lumea e civilizata. Sa tot revii ca turist pe bicicleta...

O sa fie gata din luna aprilie, zice in introducere. O s-o exploram, fara indoiala :)

Si ca sa aducem si alte noutati in topic, va semnalez blogul unui explorator urban, cu diverse puncte de interes mai ales pe langa Bucuresti (mai ales conace si biserici ruinate):

http://arhivadegeografie.wordpress.com/

M-am oferit ca voluntar pt. traseul din padurea Cocani.

Deocamdata suntem la faza de proiectare a traseului de dirt.

Pentru traseul de XC inca mai exploram zona urmand sa marcam traseul provizoriu.

Un punct de interes turistic pentru biciclistii bucuresteni este si Situl Natura 2000 Gradistea - Caldarusani - Dridu.

http://www.natura200...ni.ro/vizitare/

Siturile Natura 2000 sunt arii naturale protejate, cu statut bine definit pe suprafata UE. Cel de aici e singurul de pe raza judetului Ilfov, usor accesibil pentru cei ce locuiesc in zona.

Frumos din partea organizatorilor (dupa cum se vede in link) este ca ii indeamna pe vizitatori sa colinde zona cu bicicleta.

Am fost azi pentru a doua oara acolo (prima data acu 2 ani, dar nu eram informat ca situl exista din 2007; si mai era si iarna, peisajul nu era la fel de imbietor) :

Venind dinspre Moara Vlasiei, se trece prin padurea Branzeasca, apoi se face drum la stanga spre Lipia si man. Caldarusani - acolo este pus si un panou informativ.

Peisajul se schimba, drumul devine valonat, traverseaza lanuri de floarea-soarelui, padurea Caldarusani si lacul cu acelasi nume.

Drumurile nu sunt foarte circulate, lumea e civilizata. Sa tot revii ca turist pe bicicleta...

Sambata am dat si eu o tura in zona, mai exact in padurea din nordul localitatii Moara Vlasiei.

Rezultatul: am vazut o turma numeroasa de caprioare, doua perechi de lebede, cateva rate salbatice (cred ca erau rate) si ghiocei. 

O sa ma mai duc in zona in weekendul urmator; as vrea sa curat putin unele carari de crengi pt. a inainta mai usor pe curba de nivel.

• Upvote 3

O sa ma intorc si eu aici calare pe MTB, ca am parcurs zona doar pe sosea. Primavara tre sa fie superb...

PS1: Ce compozitor si lucrare sunt pe fundal? Ca am recunoscut acordurile TeleEnciclopediei. :D

PS2: ai prins si unul din "personalele" Urziceni - Bucuresti in actiune  8->