E-1

Puncte de interes în jurul Bucureștiului

Recommended Posts

He, he...felicitari pentru tura!

Data viitoare nu ratati macelaria din Burias. Daca n-aveti gratarul la voi, rezolvam cumva...

Un viitor localnic.

LE: yRF97n3.jpg

• Upvote 3

Totusi, eu cred ca tantarimea s-a bucurat. Au avut si ei parte de sange proaspat.

• Upvote 1

Păi da. C-a fluierat unu: "băăăăăă, haideț' că s-a băgat marfă. Ie unii cu bicicletele și sunt încălziți bine. Șo pă ei!"
Mă uitam și pe filmare, se văd cum roiesc și prin jurul camerei. :)))))

• Upvote 1

@Traveller
Făcem și noi cumva cu balansu' dă alb? Că-s cam gălbejite pozili... :P

Așea era lumina solară. Intensă. :D

PS: Făcui, dresei, măcar un pic.

în urmă cu 15 ore, crk said:

He, he...felicitari pentru tura!

Data viitoare nu ratati macelaria din Burias. Daca n-aveti gratarul la voi, rezolvam cumva...

Un viitor localnic.

LE: yRF97n3.jpg

Tricourile sunt de la primărie?? Cumva ajutor social?? =))

După cum s-a scris și în presă și unii dintre voi au preluat aici pe forum, s-a deschis traseul de bicicletă din Delta Văcărești.

În după amiaza asta m-am decis să dau o fugă ca să vad cum e și să vă povestesc aici.

Am intrat prin Splaiul Unirii, prin colțul de NV, imediat după turnul portocaliu din complexul Asmita Gardens.

Mai exact, intrarea am făcut-o direct pe traseul Belvedere, cel care inconjoara albia lacului.

36811646402_40b4666fca_k.jpg

36811644702_8537808a53_k.jpg

36811642752_f34996f4da_k.jpg

Cum am urcat, am fost luat în primire de un indicator.

36842838361_ec9bbb2bd0_k.jpg

Am apucat-o pe poteca de pe latura de nord, în sensul acelor de ceasornic.

36811637162_ab08fd995c_k.jpg

O privire înapoi, pe la mijloc. Cam așa arată poteca pe trei sferturi din traseul Belvedere.

36811632342_34d5b1e101_k.jpg

Am continuat către colțul de NE:

36585950620_ef8b51f258_k.jpg

La colț am întalnit o familie cu copil, dar și un alt confrate pe MTB. I-am salutat, în timp ce escaladam cu grijă o placă de beton denivelată, care "marchează" trecerea pe aici. Vedere spre sud, cu hotelul Rin în stînga cadrului. Poteca e în ușor practicabilă în general, în particular are ceva sectoare în care m-a cam zguduit, dar nu de speriat.

36585948230_ddaffe6221_k.jpg

După Rin, poteca ia o curbă la dreapta, și pe sectorul ăsta n-am mai făcut poze că a apărut o problema care cerea atenție - niscaiva cioburi de sticlă și de faianță. 

Balta, cu Asmita în fundal. Din păcate, una din mai multele poze făcute contra soarelui.

36585946310_aa8b448474_k.jpg

Am ajuns în colțul de SE, marcat cu B pe hartă. Aici am intrat pe traseul care străbate rezervația, numit Printre Bălți.

36585940440_b6e733f6fc_k.jpg

Am intrat imediat după o pereche de donșoare. De altfel, n-am fost singur de loc pe traseu, destul de multă lume civilizată, ne-am salutat reciproc, nu ne-am dat la gioale, ci ne-am oferit prioritate unii la alții.

36585945350_3e96832c57_k.jpg

36585944390_29542157db_k.jpg

36585943090_ae6d6fc48d_k.jpg

Punctul ăsta de intrare se află în capătul străzii Săvinești. 

36585937990_03f0219440_k.jpg

Traseul în albie e de tip dublă potecă înierbată, inițial.

36585936440_14bdf2f286_k.jpg

36585934250_afad044ca9_k.jpg

Ulterior devine potecă de macadam pietruit. Bicicliști (ăsta era prea preocupat, n-a răspuns la salut):

36585932180_95e0a1838a_k.jpg

Apar și bălțile, și indicatoarele stil potecă tematică.

36585927800_0650fac873_k.jpg

36842822061_bf5b254fd4_k.jpg

Mă apropii de sfărșitul potecii, lumea continuă să apară, inclusiv familii la picnic.

36842820431_3921ba754f_k.jpg

36585923500_3f7c5d7909_k.jpg

Am revenit în colțul de NV, dar un pic mai la stânga, chiar în punctul marcat cu A, în dreptul turnului albastru. Pentru a urca la loc pe dig, se împinge nițel bicicleta.

36585921050_28c2403875_k.jpg

Aici am stat câteva minute la taclale cu un domn și băiatul lui, veniți pe biciclete. Cu soarele în spate se mai poate prinde câte ceva în poză.

36842815541_f6b0572777_k.jpg

Am continuat spre sud, pe poteca de pe latura paralelă cu calea Văcărești, ca să închid cercul.

36147188104_e50a45b5d0_k.jpg

Cam pe la jumate se strică peisajul, din cauza gunoaielor aruncate de locuitorii pe terenul din apropiere. Am trecut chiar pe lângă cîteva case, n-am avut probleme cu ei. 

36842812161_186a48d80f_k.jpg

Aici am auzit la moment dat că am niște câini pe urmele mele. Nu am întors capul să-i văd, am accelerat și i-am pierdut pe drum.

După trecerea pe lângă Mall, poteca e înlocuită de dale de beton în stare bună.

36842806881_d64a7aecc4_k.jpg

O ultimă privire...

36842809531_ccebf6a07c_k.jpg

...după care am intrat pe strada Săvinești și de aici în Șoseaua Olteniței, cu întoarcere acasă.

În concluzie:

- un loc bun de plimbat cu  bicicleta, în care am să mai revin cu plăcere

- necesită atenție cu vreo 200 de metri înainte de punctul B (cum vii dinspre Rin pe dig) și după acest punct, cînd intri pe poteca Printre Bălți, din cauza cioburilor 

- n-aș recomanda bucata de dig de pe partea cu șoseaua Văcărești și Mallul, dacă sunteți cu copilul (din cauză de câini și gunoaie).

Traseul: https://ridewithgps.com/trips/17377432

• Upvote 1
  • Like 1

Nu imi dau seama din imagini: este marcat cat de cat ok traseul "printre balti"?

Acum nu ca m-as rataci in delta :) atat timp cat ai repere vizuale pentru orientare, dar am vazut un video al unuia care a reusit sa se rataceasca.

Pana acum ceva ani obisnuiam sa fac actualul traseu Belvedere, uneori te cam luptai cu vegetatia, dar nu m-am plans, este totusi o buna optiune de evadare.

Pacat de aspectul cu gunoaiele si cainii...

Cred ca in varianta in care l-am facut eu ar putea exista o șansă de a te rătăci: după ce intri prin sud, pe la punctul B, înaintezi și ajugi la un moment dat la o bifurcație - înainte și la dreapta, iar traseul e la dreapta. Cred că e singurul punct în care există o curbă și o bifurcație, nesemnalizate.

Eu aveam navigația (testam o aplicație nouă, OSMAnd) și am făcut dreapta fără probleme.

Dacă vii din sens opus nu cred că sunt probleme.

Sper să reziste mai mult decât preatrâmbițata Centură Cicloturistică de la Ciocănari.

Mulțumim pentru descriere.

@Traveller  Multumim pentru descriere,pare un loc bun pentru initiere si plimbare .

Cainii aia i-o fi pus primaria pentru imbunatatirea conditiei fizice a biciclistilor,ar mai trebui sa iasa si unii din boschetii aia sa-ti ceara o tigara :)

Sunt rautacios chiar e nevoie de trasee si asta asa cum e pare bunicel nu pare sa aiba pericole nici de talhari ,nici de accidentari,chiar si pe noroi,acu sa tina, vorba lui BodoC

Fara suparare @Traveller dar cred  locul corect al acestei postari este Trasee utile prin Bucuresti, nu in jurul Bucurestiului.

In alta ordine de idei, ca de obicei ai facut o analiza insotita de poze corecta si edificatoare.

Am facut traseul in a doua zi de la "inaugurare", imi mentin parerea precizata in topicul Trasee utile in Bucuresti: lipsa oricarei surse de apa curenta, toaleta si banci, prezenta gunoiului menajer si a cainilor. Nu este un traseu amenajat, este ca un traseu  de padure care este marcat pe copaci. Dar e un pas inainte.

@Invitat special  Daca il amenajeaza prea mult isi pierde aerul salbatic atat cat se poate iar cine vrea apa ,banci ,toalete, terasa cu bere,gagice de agatat  etc are alaturi in parcul tineretului de toate.

Intr-adevar gunoiul si cainii trebuie rezolvate neaparat pt ca pot merge si copii si e periculos si de infectii si de muscaturi.

On 9/3/2017 at 8:04 PM, Invitat special said:

Fara suparare @Traveller dar cred  locul corect al acestei postari este Trasee utile prin Bucuresti, nu in jurul Bucurestiului.

In alta ordine de idei, ca de obicei ai facut o analiza insotita de poze corecta si edificatoare.

Am facut traseul in a doua zi de la "inaugurare", imi mentin parerea precizata in topicul Trasee utile in Bucuresti: lipsa oricarei surse de apa curenta, toaleta si banci, prezenta gunoiului menajer si a cainilor. Nu este un traseu amenajat, este ca un traseu  de padure care este marcat pe copaci. Dar e un pas inainte.

Este un traseu de circa 8km pe care il faci daca este marcat bine in 30min (ma refer la nivel de copil + parinte). Daca in 30min ajungi sa ai nevoie si de apa si de wc si de banci, poate mai bine lasi bicicleta si te duci la ceva terasa cu bere.

Poate unii vor mai mult de o tura de bicicleta sau vor la pas sa il parcurga. Ideea unei surse de apa (potabile) si a unei toalete este decenta, indiferent de nivelul sportiv al doritorului.

Ar merge sus, la intrarea din spatele turnului albastru. În nici un caz jos în albie, strică tot zenul, karma si feng-șuiu.

De băut își ia fiecare o sticlă, ceva.

Precizari: exista magazinul La 2 Pasi, la parterul celui mai apropiat turn Asmita, cel albastru (si o banca langa el), de unde se poate face "aprovizionarea" inainte/dupa tura.

Parca mi-a trecut prin campul vizual si o buda ecologica in parcarea alaturata, dar nu bag mana in foc.