E-1

Puncte de interes în jurul Bucureștiului

Recommended Posts

He, he...felicitari pentru tura!

Data viitoare nu ratati macelaria din Burias. Daca n-aveti gratarul la voi, rezolvam cumva...

Un viitor localnic.

LE: yRF97n3.jpg

• Upvote 3

Totusi, eu cred ca tantarimea s-a bucurat. Au avut si ei parte de sange proaspat.[emoji16]

• Upvote 1

Păi da. C-a fluierat unu: "băăăăăă, haideț' că s-a băgat marfă. Ie unii cu bicicletele și sunt încălziți bine. Șo pă ei!"
Mă uitam și pe filmare, se văd cum roiesc și prin jurul camerei. :)))))

• Upvote 1

Așea era lumina solară. Intensă. :D

PS: Făcui, dresei, măcar un pic.

în urmă cu 15 ore, crk said:

He, he...felicitari pentru tura!

Data viitoare nu ratati macelaria din Burias. Daca n-aveti gratarul la voi, rezolvam cumva...

Un viitor localnic.

LE: yRF97n3.jpg

Tricourile sunt de la primărie?? Cumva ajutor social?? =))

După cum s-a scris și în presă și unii dintre voi au preluat aici pe forum, s-a deschis traseul de bicicletă din Delta Văcărești.

În după amiaza asta m-am decis să dau o fugă ca să vad cum e și să vă povestesc aici.

Am intrat prin Splaiul Unirii, prin colțul de NV, imediat după turnul portocaliu din complexul Asmita Gardens.

Mai exact, intrarea am făcut-o direct pe traseul Belvedere, cel care inconjoara albia lacului.

36811646402_40b4666fca_k.jpg

36811644702_8537808a53_k.jpg

36811642752_f34996f4da_k.jpg

Cum am urcat, am fost luat în primire de un indicator.

36842838361_ec9bbb2bd0_k.jpg

Am apucat-o pe poteca de pe latura de nord, în sensul acelor de ceasornic.

36811637162_ab08fd995c_k.jpg

O privire înapoi, pe la mijloc. Cam așa arată poteca pe trei sferturi din traseul Belvedere.

36811632342_34d5b1e101_k.jpg

Am continuat către colțul de NE:

36585950620_ef8b51f258_k.jpg

La colț am întalnit o familie cu copil, dar și un alt confrate pe MTB. I-am salutat, în timp ce escaladam cu grijă o placă de beton denivelată, care "marchează" trecerea pe aici. Vedere spre sud, cu hotelul Rin în stînga cadrului. Poteca e în ușor practicabilă în general, în particular are ceva sectoare în care m-a cam zguduit, dar nu de speriat.

36585948230_ddaffe6221_k.jpg

După Rin, poteca ia o curbă la dreapta, și pe sectorul ăsta n-am mai făcut poze că a apărut o problema care cerea atenție - niscaiva cioburi de sticlă și de faianță. 

Balta, cu Asmita în fundal. Din păcate, una din mai multele poze făcute contra soarelui.

20170909_125547.jpg?psid=1

Am ajuns în colțul de SE, marcat cu B pe hartă. Aici am intrat pe traseul care străbate rezervația, numit Printre Bălți.

36585940440_b6e733f6fc_k.jpg

Am intrat imediat după o pereche de donșoare. De altfel, n-am fost singur de loc pe traseu, destul de multă lume civilizată, ne-am salutat reciproc, nu ne-am dat la gioale, ci ne-am oferit prioritate unii la alții.

36585945350_3e96832c57_k.jpg

20170909_130231.jpg?psid=1

36585943090_ae6d6fc48d_k.jpg

Punctul ăsta de intrare se află în capătul străzii Săvinești. 

36585937990_03f0219440_k.jpg

Traseul în albie e de tip dublă potecă înierbată, inițial.

36585936440_14bdf2f286_k.jpg

36585934250_afad044ca9_k.jpg

Ulterior devine potecă de macadam pietruit. Bicicliști (ăsta era prea preocupat, n-a răspuns la salut):

36585932180_95e0a1838a_k.jpg

20170909_131532.jpg?psid=1

Apar și bălțile, și indicatoarele stil potecă tematică.

36585927800_0650fac873_k.jpg

36842822061_bf5b254fd4_k.jpg

Mă apropii de sfărșitul potecii, lumea continuă să apară, inclusiv familii la picnic.

36842820431_3921ba754f_k.jpg

36585923500_3f7c5d7909_k.jpg

Am revenit în colțul de NV, dar un pic mai la stânga, chiar în punctul marcat cu A, în dreptul turnului albastru. Pentru a urca la loc pe dig, se împinge nițel bicicleta.

36585921050_28c2403875_k.jpg

Aici am stat câteva minute la taclale cu un domn și băiatul lui, veniți pe biciclete. Cu soarele în spate se mai poate prinde câte ceva în poză.

36842815541_f6b0572777_k.jpg

Am continuat spre sud, pe poteca de pe latura paralelă cu calea Văcărești, ca să închid cercul.

36147188104_e50a45b5d0_k.jpg

Cam pe la jumate se strică peisajul, din cauza gunoaielor aruncate de locuitorii pe terenul din apropiere. Am trecut chiar pe lângă cîteva case, n-am avut probleme cu ei. 

36842812161_186a48d80f_k.jpg

Aici am auzit la moment dat că am niște câini pe urmele mele. Nu am întors capul să-i văd, am accelerat și i-am pierdut pe drum.

După trecerea pe lângă Mall, poteca e înlocuită de dale de beton în stare bună.

36842806881_d64a7aecc4_k.jpg

O ultimă privire...

36842809531_ccebf6a07c_k.jpg

...după care am intrat pe strada Săvinești și de aici în Șoseaua Olteniței, cu întoarcere acasă.

În concluzie:

- un loc bun de plimbat cu  bicicleta, în care am să mai revin cu plăcere

- necesită atenție cu vreo 200 de metri înainte de punctul B (cum vii dinspre Rin pe dig) și după acest punct, cînd intri pe poteca Printre Bălți, din cauza cioburilor 

- n-aș recomanda bucata de dig de pe partea cu șoseaua Văcărești și Mallul, dacă sunteți cu copilul (din cauză de câini și gunoaie).

Traseul: https://ridewithgps.com/trips/17377432

• Upvote 1
  • Like 1

Nu imi dau seama din imagini: este marcat cat de cat ok traseul "printre balti"?

Acum nu ca m-as rataci in delta :) atat timp cat ai repere vizuale pentru orientare, dar am vazut un video al unuia care a reusit sa se rataceasca.

Pana acum ceva ani obisnuiam sa fac actualul traseu Belvedere, uneori te cam luptai cu vegetatia, dar nu m-am plans, este totusi o buna optiune de evadare.

Pacat de aspectul cu gunoaiele si cainii...

Cred ca in varianta in care l-am facut eu ar putea exista o șansă de a te rătăci: după ce intri prin sud, pe la punctul B, înaintezi și ajugi la un moment dat la o bifurcație - înainte și la dreapta, iar traseul e la dreapta. Cred că e singurul punct în care există o curbă și o bifurcație, nesemnalizate.

Eu aveam navigația (testam o aplicație nouă, OSMAnd) și am făcut dreapta fără probleme.

Dacă vii din sens opus nu cred că sunt probleme.

Sper să reziste mai mult decât preatrâmbițata Centură Cicloturistică de la Ciocănari.

Mulțumim pentru descriere.

@Traveller  Multumim pentru descriere,pare un loc bun pentru initiere si plimbare .

Cainii aia i-o fi pus primaria pentru imbunatatirea conditiei fizice a biciclistilor,ar mai trebui sa iasa si unii din boschetii aia sa-ti ceara o tigara :)

Sunt rautacios chiar e nevoie de trasee si asta asa cum e pare bunicel nu pare sa aiba pericole nici de talhari ,nici de accidentari,chiar si pe noroi,acu sa tina, vorba lui BodoC

Fara suparare @Traveller dar cred  locul corect al acestei postari este Trasee utile prin Bucuresti, nu in jurul Bucurestiului.

In alta ordine de idei, ca de obicei ai facut o analiza insotita de poze corecta si edificatoare.

Am facut traseul in a doua zi de la "inaugurare", imi mentin parerea precizata in topicul Trasee utile in Bucuresti: lipsa oricarei surse de apa curenta, toaleta si banci, prezenta gunoiului menajer si a cainilor. Nu este un traseu amenajat, este ca un traseu  de padure care este marcat pe copaci. Dar e un pas inainte.

@Invitat special  Daca il amenajeaza prea mult isi pierde aerul salbatic atat cat se poate iar cine vrea apa ,banci ,toalete, terasa cu bere,gagice de agatat  etc are alaturi in parcul tineretului de toate.

Intr-adevar gunoiul si cainii trebuie rezolvate neaparat pt ca pot merge si copii si e periculos si de infectii si de muscaturi.

On 9/3/2017 at 8:04 PM, Invitat special said:

Fara suparare @Traveller dar cred  locul corect al acestei postari este Trasee utile prin Bucuresti, nu in jurul Bucurestiului.

In alta ordine de idei, ca de obicei ai facut o analiza insotita de poze corecta si edificatoare.

Am facut traseul in a doua zi de la "inaugurare", imi mentin parerea precizata in topicul Trasee utile in Bucuresti: lipsa oricarei surse de apa curenta, toaleta si banci, prezenta gunoiului menajer si a cainilor. Nu este un traseu amenajat, este ca un traseu  de padure care este marcat pe copaci. Dar e un pas inainte.

Este un traseu de circa 8km pe care il faci daca este marcat bine in 30min (ma refer la nivel de copil + parinte). Daca in 30min ajungi sa ai nevoie si de apa si de wc si de banci, poate mai bine lasi bicicleta si te duci la ceva terasa cu bere.

Poate unii vor mai mult de o tura de bicicleta sau vor la pas sa il parcurga. Ideea unei surse de apa (potabile) si a unei toalete este decenta, indiferent de nivelul sportiv al doritorului.

Ar merge sus, la intrarea din spatele turnului albastru. În nici un caz jos în albie, strică tot zenul, karma si feng-șuiu.

De băut își ia fiecare o sticlă, ceva.

Precizari: exista magazinul La 2 Pasi, la parterul celui mai apropiat turn Asmita, cel albastru (si o banca langa el), de unde se poate face "aprovizionarea" inainte/dupa tura.

Parca mi-a trecut prin campul vizual si o buda ecologica in parcarea alaturata, dar nu bag mana in foc.

În loc de motto:

Sunt o gloabă aeroabă,

Cu viteza nu am treabă.

Mai o bere, mai o poză,

Îmi tratez orice nevroză.

Primăvara și-a intrat în drepturi, si nu e una din aia capricioasă, cu vreme frumoasă L-V și ploaie în weekend!

Ferestre de vreme bună se tot găseau, mai rămânea să găsim una de timp liber. S-a găsit.

Mai 13, nu era nici vineri, nici marți. S-au găsit și amatorii: la orele 8.15 eram la casa de bilete Regio din Gara de Nord și luam bilete pentru 4 inși și biclele lor, iar în minutele următoare apăreau și dânșii: @Bodoc, @MaC® și Maria, consoarta dumisale.

Pînă la Brazi a costat 10 lei de căciulă, cu tot cu biclă.

Evident, aici te întâmpină un peisaj industrial decrepit (cu excepția materialului rulant strain, care e întreținut) și mirosul aferent.

y4mVu2LEZXGBwl3L68yoI8pMv8e3iiYceaZzbbFR

Traseul, desenat sinuos prin câmpiile și luncile Prahovei și Ialomiței, ne-a dus întâi în apropierea conacului Nicolau din Brazii de Jos. Din păcate conacul nu numai că nu este vizitabil, dar este și într-o stare de degradare avansată. De ce există indicatoare către un obiectiv lăsat în voia soartei… nu știu.

y4mjV-OOfCXNFEr7HGOI12Xwzvf5JLhyE4f3pnxR

y4my5uml4fq98NpLAuQDByeM0yz4ZSWxeO80lXsW

A fost construit în 1780 într-un amestec de stil brâncovenesc și oriental. De-a lungul timpului a funcționat pe post de azil de bătrâni, spital de neuropsihiatrie sau gospodărie agricolă. Din 2008 este în administrația autorităților locale, care nu au bani pentru restaurare.

Fotografiile sunt făcute prin spărturi ale gardului sau de la marginea lui superioară.

Sursa: http://www.povesticalatoare.ro/2014/07/30/conacul-nicolau-din-brazi/

Din Brazi (sat Popești), am cotit stînga din DJ 140 pe DC 103.

Pe margine se prefigura peisajul tipic de primăvară – grîu necopt, maci (deocamdată stingheri), rapiță în retragere.

y4muAVryQQ1grTt9cdv3TroVKud4gWIXEEaALaHT

Intrăm în satul Stejaru (partea de la nord de râul Prahova a fost probabil un cartier de muncitori care s-au statornicit ulterior).

y4mSVHFQln3_3WVcK6kGa23-qvPD9Z22YFk1oeUG

y4m9AvcqlYaiI-A3YHJxrNrsMXPNh4NoKU5cYIFF

Drumul de dinainte și de după pod trece printr-un luminiș unde nu ești decât tu, șoseaua pustie, florile de măceș și soc. Deja Bucureștiul era nițel uitat, aici eram un pic transportați într-un univers paralel.

În Stejaru, Gogu semnalează existența unei bisericuțe de lemn tencuit din secolul al XVIII-lea. Iat-o, am ajuns la ea după ce am urcat o mica rampă, așa ca să nu credem că mergem nederanjați pe plat toată ziua:

y4meMYAljyUslNT_SwSz-U-lEkN8k19giEiHscYf

După ieșire din Stejaru, din nou un luminiș plin de soc. Gospodarii s-au dezlănțuit, iar la ora asta shokata deja fermentează în recipientele dumnealor.

y4mkp-sbvugHsZq9sFkMCyVbAgBwujVIf6FW6Ig9

Până în satul următor, Piatra, drumul traversează o pădure răcoroasă. A fost recent asfaltat și merge pe malul sudic al Prahovei. Alt prilej de reverie.

y4mHVCJFE6KEgnaLdxH4L0rixehnhOfrIF0bmkOS

Am cotit iar la stânga, și după încă 2 km pe DN 1A am poposit la destul de cunoscuta benzinărie Cocorăștii Colț, aia cu concursurile prin tragere la sorți, de pe fb. 

y4mjkSQncTG0NFmlZZwEn7OaUTP71IJII7mBvRot

y4mOaPkTOuuMQkpjkUeodep3SeEO0r674DNMm31z

Ne-am odihnit oleacă la o bere rece și o cafea fierbinte la o masă, am pus niște apă în bidoane și ne-am văzut de drum.

y4mBw2Dq5NHDlSKjrm7sPVvt2Jn7CrWri8ZpU_Sj

Am scăpat de DN în 500 de metri, făcând stânga pe DJ 101A, către Șirna.

În Coceana a avut loc a doua și ultima sesiune consistentă de cules s(h)oc(k).

Cu rucsacele umflate de recoltă (ei, că eu eram minimalist, cu un rucsăcel de aparat foto) am continuat spre Șirna, unde am luat stânga iar, prin câmp înflorit.

y4mRWYsXRwlhsQuOShHnKgaAywEWwVrejPUn3DrS

DJ 101G spre Tinosu e foarte pitoresc, slab circulat și trece la capăt printr-o pădure unde iar te scufunzi printre ciripit de păsări și raze de soare filtrate printre frunze.

y4mZSkhlXdGbaKVVL_MqfrEkWhS6X-jN3ahs0BfI

y4m_S_EcBl6B89Jtd6E4Xen_xhQkVieDU2hHrhBM

În Tinosu există o casă-monument de la 1919, însă nu  am reușit să găsim nr 420.

Am ieșit din comună… adică am vrut, dar s-a pus roșu la bariera de tren din halta Prahova. Cu unanimitate de voturi, inclusiv al meu, s-a decis că evenimentul s-a întâmplat din cauza mea, că atrag trenurile.

y4mnF_vLq0MjV9DbPJFB3wAtkCLdw7a_YU7Copdr

DJ 130, pe care ne purtau gumele către Crivina, avea niște surprize pentru noi.

Cum ar fi un cîmp PLIN cu maci. Am făcut baie printre iei, bineînțeles, că nu ieșisem cu bicla ca să rămânem insensibili la tentațiile audio-olfactivo-vizuale ale naturii!

y4mAyvU2hO3tkElaWB-6-fhE19Twm5n2saBIP3hM

y4mimOp2Nx3k5tKPx3YcdvWLs_aobhz_-6qwtwCu

MaCul, între fârtații lui.

y4mGWU6w6tFVcFTRQnCfPa37633iASUucE0bYxRK

Trecuți în modul Zen, am continuat și am pozat foarte prozaica poartă ruginită a fostei Cap din Poienarii Apostoli.

y4m7SFNDBMUvaa5KNrY1xOVpSDG4-x7xbkP6C7jU

Pe drum spre Poienarii Burchii, vizavi de gospodăria unei doamne care a ieșit spontan să ne invite sub umbrar.

y4mfGFAChz0k6S3kyrK33LoZoUzjcY9TFsylXyLn

y4mleXwxegw1_Pa0ZVz1RPiQwStnTDcZKnIEClR2

Dacă invitația de a sta jos n-am acceptat-o, sticla de apă minerală oferită am luat-o fără multă vorbă și am împărțit-o între bidoane.

Ne-am luat apoi zborul către Pissiota, pe care voiam să i-o arătăm și Mariei.

Dar mai întâi am intrat la monumental funerar al generalului Angelescu și al soției sale Zoe.

y4m80aLafwsdNTQiVmbh7bfA-hh0dozjAfCxxQc3

y4m3SdXZqdnutNwRLrOonPVw153kxNPc6h4GyMhs

y4mrpB9yhjvDMuaVc1HGxsYuohlyiL0g4Hlz7KQI

y4mHZsoaE8zrbKfaKicACH55jHYKUGJ2KMy4uMku

La intrare în mânăstire, un țăran îi cânta calului o melodie tristă de jazz, la trompeta!

y4mspAeyeh9zJO66SQrTy61hpV0cUZKRcHhepVRa

Construcția renascentistă am regăsit-o la fel de frumoasă cum o lăsasem ultima dată.

y4m6c9wCYENbUignZVU2wZ2sUJl2MBMfO7AyeGLD

Pe urmă am trecut și Ialomița, către Podu Văleni și Buriaș. Ceva nori se adunau dinspre Vest.

y4mln_IFVWa5CnQfqJmsgIJPDcUPcqLlrBcNVc9T

Pădurea dintre Buriaș și halta Scroviștea, și mai răcoroasă decât precedentele pe care le-am traversat.

y4mCW1oTJJUDzBObHdPQYbum02jQ956TXtVKI_w3

În halta Scroviștea, surpriză. Alt tren, altă barieră lăsată. Era un automotor TFC.

y4me2fk394mo-Z_NZ5uabBAWF6W16SQ_Bp-neYeI

Ne-am îndreptat spre penultima bornă de pe traseu, schitul Bălteni.

y4mltejCOxc0wXd3jZJy0QhXYiMIrtIC4Z1J-d2A

Dacă alte dăți era pustiu, acum pentru prima data am prins un preot care ne-a permis accesul în interior.

y4mwGUKyq3YtVh4O6CAzADVmOku1mY7Qc5Ekkwg3

y4mwEVvJZJg1WntK6n6RZoDXVKXOe_Ak5tpQ2uHr

y4mEDgER0KesP8c1XOIhmgdH4PSTg4T3GusQq3Gi

y4mazqFbd61UnQehrUxiSTBVtMaloiCzzyZccuVN

S-a băgat și mândra în seamă:

y4mdzE4kF_ax_PN4bKstj4aJibgoXi12q4urVbnR

De aici, pădurea Cocioc și gata.

Ba nu, gata a fost doar la pizzeria Palmier din Periș, un loc care rivalizează cu cârciuma Leu din Gruiu, ba aș zice că o depășește – niște mici buni la 2 lei jumate, niște cartofi prăjiți minunați (nu congelați, ci tăiați mare, pe loc), murături de casă, și evident bere:

y4mh5isqeUeh8oeBoqF2wzchjML4XyAEUXcQ9x0Q

Ne-au dat voie cu bicicletele înauntru, că afară nu aveau puse mesele (încă). Eram singurii, mai venea câte un client să ridice pizza sau shaorma (făceau și la comandă). Recomandăm cu drag!

Trenul Regio călători de la 17.04 l-am ratat, că eram ocupați cu bunătățurile.

Am plecat la 17.15, pe cînd deja vîntul sufla și se pregătea de ploaie.

Gara Periș, de unde nu mai puteam cumpăra bilete.

y4mFgHlheN-usju0HdAfilfprLmUavQe1prOco6a

Cine zicea că se ajunge greu la antene?

y4mKd7q5cxpNmofDMu6G7xVdz9uYnQn6wWS53eG4

Traseu:         

https://ridewithgps.com/trips/23082502

• Upvote 2
  • Like 1