Sign in to follow this  
DaniNadal

Tirreno-Adriatico

19 members have voted

1. 1. Cine va castiga editia din acest an?

• Stefano Garzelli
      1
    • Cadel Evans
      6
    • Peter Velits
      0
    • Danilo Di Luca
      0
    • Joaquim Rodriguez
      0
    • Damiano Cunego
      1
    • Michele Scarponi
      4
    • Ivan Basso
      3
    • Vincenzo Nibali
      1
    • Marzio Bruseghin
      0
    • David Arroyo
      0
    • Philippe Gilbert
      0
    • Robert Gesink
      2
    • Thomas Lofvkist
      0
    • Andy Schleck
      1

Recommended Posts

Eu unul mi-as dori sa castige Cadel Evans insa nu cred ca are forma necesara pentru a face asa ceva.Oamenii cu adevarat de urmarit vor fi:Garzelli,Scarponi,Gesink,Cunego.Gesink si Cunego m-au convins pana acum cel mai mult in acest inceput de an.Sincer cred ca Gesink va castiga acest tur mai ales dupa ceea ce a facut in Turul Omanului.

Nu participa la poll :)

Sunt curios cum se va comporta Nibali...

Rabobank a castigat contratimpul pe echipe si l-a plasat pe Gesink intr-o pozitie destul de buna.Cred ca olandezul va castiga acest Tirreno-Adriatico.

pacat ca n-a luat-o alejet.poate maine....

ah si ce cauta domnul hugeanu la microfon?dumnezeule mare!nu se fac concedieri la eurosport,acolo nu e criza?

ma rog aia cred ca e cea mai putin stralucitoare perla.restu le da la foc automat.nenica faptu ca stii ceva despre pinioane si ca esti ceva pe langa federatie nu te face comentator de ciclism.pana si baiatu care mai spune stirile alea de 15 minute(nu,nu alex, celalalt) a comentat o data un prolog si s-a descurcat mai bine,macar era fluent.

alex hovco cam ar trebui sa fie titular la eurosport in toate cursele.ii scoate si pe ceilalti din situatii chiar stanjenitoare.manolo e ok daca nu vorbeste de doping.andrei comsa se pare ca a avut alte treburi in ultima vreme,nu e upgradat deloc cu ce se intampa prin ciclism mai da si el un refresh doua pe cyclingnews si aia e.(gillbert n-a castigat turul algarve si riccardo a iesit din spital de o luna).

ca au pierdut andy,purito si di luca timp nu e bai oricum n-au venit ei pentru general aici.

Super Mario a fost dimineata pe traseul de azi din T-A http://img844.imageshack.us/i/3efeb3cd6c394eeca208751.jpg/

si vreau sa postez un link cu un filmulet de pe youtube cu ceea ce insemnau sprinturile in Ciclism acum 6,7 ani. Am trait toate aceste sprinturi in fata TV-ului cu sufletul la gura in fiecare etapa din marile tururi!

Cine comenteaza alaturi de Andrei Comsa? Ma dor urechile cand il ascult,aproape la fel de rau ca Manolo anul trecut in turul Frantei.

Castigatorul de azi a fost Haedo.Farrar a venit pe doi,iar Cavendish doar pe un dezamagitor loc 5.

Cine comenteaza alaturi de Andrei Comsa? Ma dor urechile cand il ascult,aproape la fel de rau ca Manolo anul trecut in turul Frantei.

manolo e aur pe langa el.

mi s-a parut senzationala etapa intre 30 si 15 km ramasi.vreo 20 de atacuri pe putin.maine vor fi artificii la cum se merge.

ah si haedo mare mare surpriza.frumos sprint.

Castigatorul de azi a fost Haedo.Farrar a venit pe doi,iar Cavendish doar pe un dezamagitor loc 5.

pe cat a venit Cavendish ??

Full Results

5 Mark Renshaw (Aus) HTC-Highroad

90 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad

PS: fenomenal sprintul lui Haedo ... sper sa nu fie intamplatoare victoria de azi

daca n-ati vazut cursa astazi in direct,va recomand neaparat s-o vedeti diseara de la 9 pe eurosport.

exact cum scrie si gazzeta:

Tirreno-Adriatico stellare!

Frumos finalul..mi-a placut sa il vad pe Di Luca aproape ca pe vremuri,ce-i drept nici catararea nu l-a avantajat,pe Cadel care se pare ca si-a imbunatatit explozia atacului,Scarponi impecabil.Anul asta pentru mine e clar : Giro D'Italia > Turul Frantei.

Frumos finalul..mi-a placut sa il vad pe Di Luca aproape ca pe vremuri,ce-i drept nici catararea nu l-a avantajat,pe Cadel care se pare ca si-a imbunatatit explozia atacului,Scarponi impecabil.Anul asta pentru mine e clar : Giro D'Italia > Turul Frantei.

in ultimii 3,4 ani a fost Giro de 10 ori mai bun decat TdF :P

da da mi-a sarit inima intr-o parte cand am vazut ca trece pe langa micul print,dar cum a dat un pic de plat a ramas fara suflu.oricum astept cu mare placere ardenii sa-l vad pe gillbert mancand bataie de la di luca pe cauberg si apoi un duel de proportii vino-di luca in liege.

maine alta etapa de 6 ore,il cam vad pe hushovd la final.fabulos de puternic a aratat azi.

Gilbert a castigat azi dupa ce evadati sau certat intre ei in ultimi 15 km, fiind prinsi in ultimi metri de catre Gilbert dupa un sprint fenomenal.

Inca o etapa buna in Tirreno.Di Luca arata intr-adevar grozav.Si nebunul de Cadel arata bine pt prima sa cursa pe etape de anu asta.

GC in momentul asta:

1.Cadel Evans

2.Ivan Basso +2

3.Damiano Cunego +3

4.Michele Scarponi +5

5.Robert Gesink +5

6.Vincenzo Nibali +12

7.Philippe Gilbert +23

8.Thomas Lofvkist +27

Gilbert,Cunego si Di Luca le-au furat celorlalti 2 secunde la sprint.Sincer dupa atacul lui Di Luca cu 6 km inainte de final am crezut ca lupta la final se va da doar intre el,Cunego si Scarponi insa trena lui Nibali pe coborare i-a adus inapoi pe cei 3.Amuzant e ca Nibali tragea atat de tare pe coborare incat Basso era cat pe ce sa ramana in urma.La fel de amuzant e si cum n-au colaborat deloc Amador si Malacarne si au fost prinsi pe ultimii 200 de m de Gilbert,Poels,Cunego si Di Luca.Apropo sprintul dintre cei 6 a fost absolut splendid.Prima oara am crezut ca va castiga Poels care avea un avans considerabil fata de Gilbert,Cunego si Di Luca insa Philippe si Cunego au tras foarte tare si au prins pana la urma podiumul.Di Luca a fost doar pe 4 dar putea sa-i ia pe Cunego si Poels daca nu era blocat de Malacarne si Amador.

1 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team

2 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD + 00:09

3 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale + 00:12

4 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team + 00:15

5 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale + 00:21

6 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD + 00:24

7 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto + 00:33

In mod normal Cadel nu ar avea probleme in a castiga prima sa cursa pe etape din 2008.Nu stiu de ce insa cred ca nu se va modifica nimic intre primii 6 oameni.Numai Cunego ar putea fi depasit de Gilbert.

2 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD + 00:09

3 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale + 00:12

4 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team + 00:15

5 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale + 00:21

6 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD + 00:24

7 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto + 00:33

In mod normal Cadel nu ar avea probleme in a castiga prima sa cursa pe etape din 2008.Nu stiu de ce insa cred ca nu se va modifica nimic intre primii 6 oameni.Numai Cunego ar putea fi depasit de Gilbert.

ai uitat sa treci locul 8 ...

8 Tiago Machado (Por) Team RadioShack 0:00:42

dupa ITT-ul de maine, daca nu va cadea nimeni, (dupa secundele care fac diferenta acum intre ciclisti) prevad un prim 8 asa:

1. Evans 2. Basso 3. Nibali 4. Gesink 5. Scarponi 6. Machado 7. Cunego 8. Gilbert :P

ai uitat lucrul cel mai important!

8 Tiago Machado (Por) Team RadioShack 0:00:42

maine dupa ITT va urca pe 6 :P

Ramane de vazut.Gilbert din cate stiu eu merge destul de bine in TT scurte insa intr-adevar are sanse portughezul.

Rezultate ultima etapa (ITT):

1 Fabian Cancellara (Swi) Leopard Trek 0:10:33

2 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:09

3 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 0:00:18

4 Rick Flens (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:20

5 Bert Grabsch (Ger) HTC-Highroad 0:00:22

6 Marco Pinotti (Ita) HTC-Highroad 0:00:24

7 Sébastien Rosseler (Bel) Team RadioShack

8 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Euskaltel-Euskadi

Final general classification

2 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:11