Sign in to follow this  
booster

Recomandare pompa

Recommended Posts

As dori sa imi recomandati o pompa pana in 50-60 de lei si daca se poate sa aiba si manometru.Eu am gasit-o pe asta http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=106 fara manometru si pe asta http://www.marosbike.ro/preturi_ACCESORII_-_Pompe/Pompa_BBB_WindGun_L-2727.html cu manometru(asta cred ca e chestia numerotata) dar mai astept pareri de la voi.

Am BBB WindGun si s-a stricat dupa sase luni cand s-a rupt o chestie de plastic dinauntru. Am lipit-o la loc dar tot scapa aerul daca nu imping foarte tare.

Oricum, nu as recomanda decat ceva cu un mini-furtun de extensie. Astfel nu mai risti sa strici valva sau mecanismul de fixare a pompei plus ca poti pompa din mai multe pozitii.

In Romania am vazut doar Giyo http://sportwin.ro/pompe/781-pompa-gyo-gm-61-aluminiu.html

Ideal mi-as lua Topeak sau Lezyne

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=2908

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=24665

Nu o sa dau comanda din afara pentru o pompa si as mai vrea si alte pareri.

Pompa de podea ai deja? Daca nu, ar trebui sa-ti cumperi intai una din asta.

Eu am cumparat un Giyo de la sportwin si e f ok.

Modelul la 60 lei.

Giyo sunt chiar ok. Io am una ieftina (10-20 de lei) cu care chiar am reusit sa-mi umflu rotile la bitzicla, spre deosebire de scumposenia de SKS comandata anterior, cu care am reusit doar sa dezumflu rotile :blink:

Nu vad insa sa aiba Giyo modele cu manometru

http://www.decathlon...p100-159923201/

- o am de peste 1 an , o folosesc si la masina , cand plec sa nu mai iau compresorul cu mine , isi face treaba foarte bine , poate fi folosita si la furcile pe aer cu putina putere , este usoara si fiabila . Manometru nu e nevoie deocamdata , avem maini manometrice :) si pana la urma nu valoarea conteaza , ci sa vezi ca anvelopa se comporta cum trebuie .

• Upvote 1

Am tot felul de pompe si pompite si de podea si portabile. Pe cele de "firma" -Campagnolo, Favorit, SKF le-am tot menajat pana li s-au uscat pistoanele. Am cumparat din targ o pompa chinezeasca de podea, costa acum vreo patru-cinci ani 15 lei. Se mai vand si acum. Este adevarat ca nu are manometru, pistonul este din plastic cu cauciuc dar eu imi umflu bicicletele cu aceasta pompa si sunt f. multumit. Legat de presiune , am mai spus-o de cateva ori, eu bag pana se blocheaza pistonul in pompa, pana anvelopa se face "beton". N-am avut niciodata explozii de la umflat in ultimii patruzeci de ani!

Intamplator ma uitam si eu la pompa de care pomeneste radu_has, dupa parerea mea pretul este corect avand in vedere ca la bike24 spre exemplu iti iese la mai mult de 120 lei fara sa mai punem la socoteala si pretul coletului care iarasi la radu este inclus.

In final si la urma urmei fiind un site previat, ownerul stabileste politica de publicitate nu CNA-ul, salva Domnului! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Nu stiu daca am sa iau pompa de la radu pt ca vreau una si cu manometru si daca s-ar putea vreau una telescopica la care cilindru cu diametrul mare sa poata fi blocat in asa fel incat sa pompez cu ambele segmente la inceput cand presiunea e mica da' am nevoie de volum si ulterior cand ajung la presiunea maxima sa blochez cilindrul mare si o folosesc doar cu cel cu diametru mai mic ca sa pot urca mai usor la presiunea maxima pe care mi-am propus-o si de asemenea ar fi bine daca presiunea maxima ar fi una mai mare, 7-9, poate chiat 10 atm, pentru ca am in plan si o bicicleta de sosea! :D

Totusi ma gandesc ca pompa asta ar fi un cadou destul de potrivit, imi place mult implementarea solutiei cu furtunul si standardul dual Presta/Schrader.

O intrebare pentru cazul in care cineva a mai intalnit fenomenul .Am cumparat o pompa electrica de bricheta auto 12V si in pachet am gasit un adaptor ca acesta :

http://emmeduesport....dfe486d29c8a7d8

Cauciucul evident are ventil diferit de cel auto (Dunlop DV) , insa problema e ca nu se umfla de nici o culoare desi compresorul "baga" de ma trec pe mine apele .Imi lipseste cumva vreun accesoriu ?

Valvele sunt de trei feluri.

Schrader sau auto, Presta adica cu surub, si Dunlop(cunsocuta si cu denumirea de ventil).

Adaptorul al carui link l-ai pus este de la Schrader la Presta(aia au scris o tampenie in descriere). Fara el nu se poate face conversia mufei mama de pe furtunul pompei la cele doua standarde.

Pompele profesionale de podea au toate cele trei tipuri de valva pe mufa din capatul furtunului(uneori separat alt furtun cu cap tip Dunlop)

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 1

multumesc frumos,

am rezolvat intre timp, ventilele Dunlop in cazu meu erau blocate , aerul nu putea trece prin ele din exterior spre interiorul camerei iar compresorul - ciudat - nu le putea deschide .

Cu un ac le-am deblocat , am folosit plamanul din dotare si am verificat daca aerul trece in partea cealalta , le-am si umezit putin si am dat drumu la compresor .

(am mai folosit banda de teflon, izoland filetul ventilului in timpul operatiunii sa fiu sigur ca aerul ajunge unde trebuie si acum au 3 bar ambele roti :)

offtopic

presiunea de pe roata din fata si presiunea de pe roata din spate ce valoare optima ar trebui sa aiba ?

(eu am ~ 65 kg iar pe roti scrie min 2.5 bar max 4.5 bar)

vreo recomandare in acest sens ? (recunosc n-am cautat pe forum inca)

Pe sosea 2.6-2.8 pe fata si 3.0 pe spate. Valori maxime!

• Upvote 1

Salutare,

Ma bate gandul sa-mi cumpar o pompa Airbone ZT 506 insa, ma framanta o intrebare

Este vreo problema daca o cumpar cu cap Schrader urmand sa folosesc adaptoare dupa caz pentru Presta/Woods ?

Momentan am camere cu valva Woods(Dunlop) .

Aveti idee cam care este cel mai des tip de ventil utilizat de catre producatorii de camere (daca putem privi problema astfel) ?

danke,

PS: Paste Fericit tuturor !

Presta si schrader sunt cele mai frecvente , presta cred totusi ca e cea mai folosita .

Ati vazut pe undeva un furtun scurt de extindere a valvei schrader ca sa nu mai pun pompa direct la camera si sa stresez lipitura valvei?

Tin minte ca pompele de bicicleta care se vindeau prin bazaruri aveau si un furtun care se insuruba peste valva. Insa nu stiu sa-ti spun si daca e bun pt ceea ce iti trebuie tie, dar si mie.

Apropo de lipitura valvei :))

La MTB am valva auto, iar la cursiera Presta. Pompa de podea Giyo o tin pe valva auto, iar pt valvele cursierei am luat un adaptor de la auto la Presta. Zilele trecute am vrut sa mai verific presiunea din anvelopele cursierei, am folosit adaptorul respectiv, iar cand sa trag pompa am smuls valva cu totul :)) Am tras cu putere deoarece adaptorul nu voia deloc sa lase pompa sa plece. Ca sa nu mai fac prostii d'astea voi realiza o improvizatie din furtunul pompitei de pe cursiera, adaptorul cu pricina si un altul de la Presta la auto, ca oricum il tineam degeaba.

Ma poate indruma cineva spre un magazin local in care sa pot gasi adaptor Presta (pe pompa) la Dunlop adica Woods (pe ventil) ?

sa nu-mi spuneti ca este cea mai trista combinatie, din goagal nu prea iese la lumina ...

LE : sau eventual un Scrader to Presta in care sa infiletez adaptorul pe care deja in am Dunlop/Schrader

am una de 70 de lei luata tot de la noi (distribuitori bikefun), baga la greu si ma tine de vreo 1 an si ceva.

Parerea mea ca nu are rost sa dai dublu pe una.