LucianTheOne

30.04.2011 - Maratonul Nordul Moldovei - Botosani

Recommended Posts

Asociația G.E.O.S. din Botoșani în parteneriat cu Primăria Municipiului Botoşani, vă invită să participați în data de 30 aprilie 2011, la prima ediție a Maratonului MTB Nordul Moldovei.

Competiția este deschisă tuturor amatorilor de ciclism din România.

Momentan, pagina de internet a evenimentului: www.nordulmoldovei.wordpress este gata în proporţie de 60 %. Lucram din plin la asta.

Traseele sunt facute pe bikemap.net. si inca ca nu sunt bune de introdus în dispozitivul GPS. Iarna asta am reusit sa cumparam un GPS twonav sportiva.

Asteptam sa se topeasca zapada (înca mare) ca apoi să cartăm şi să adăugam mici corecţii la traseu.

Va asteptam si speram ca totul sa decurga cat mai bine.

Vali

Viitorul suna bine. Hai Moldova. Mai intai sudul, apoi nordul, unde ajungem fratilor ?:)) mult succes.

Se spune că moldovenii sunt mai înceți...doar la mobilizare. Uite că a venit și rândul nostru și sperăm se fie intrarea în normalitate.

Sunt cicliști buni în zonă. Este un club tare la Rădăuți susținut de Sorin, care face cinste moldovenilor. Botoșani e un oraș cu tradiție în ciclism. Pe la începutul anilor *90 se organizau multe competiții de șosea la care participau mulți cicliști din zona moldovei și nu numai. Iasi e oraș universitar mare și adună un număr de cicliști, totuși cam sub potențial. Gura Humorului are oameni entuziaști care au participat la o gramadă de maratoane în ultimii 2 ani. La fel și Câmpulung Moldovenesc. Piatra Neamț are tot ce-i trebuie ca să aibă cicliști buni.

Oamenii aștia trebuie să concureze și acasă, nu numai dincolo de Carpați sau la sud de Neajlov. :)

Excelenta initiativa!

Sper ca si Suceava va fi prezenta la competitie, printr-un numar cit mai mare de ciclisti.

Va trebui sa dau zor la construirea noii biciclete, ca indata e luna aprilie si antrenamentul lasa de dorit.

Daca vine Wheeler, cred ca am sa vin si eu. Cu el in concurs, am sanse sa nu iau ultimul loc http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Am sa-i anunt pe toti ciclistii din Suceava, sunt sigur ca sunt multi care vor merge. Si poate ma lipesc si eu de-o masina "tehnica" ca nu prea as pedala 32km pana in Botosani, apoi sa intru in concurs.

Sa va cer un sfat...

Vreau sa clarific saptamana asta cu grupele de varsta. La fete, daca vor tot atatea ca la "tur de Iasi" ( adica niciuna) va fi o singura grupa.

La flacai vreau sa fie 3 grupe de varsta. Dar nu stiu care.

Varianta mea:

1. under 23;

2. 24 - 35 ani

3. over 36

Parca prin feb la Medias se discuta despre o clarificare in legatura cu aceste grupe. Astfel orice ciclist amatar sa-si poata face un clasament personal. Nu am nici o informatie la ce s-a pus la cale acolo.

Ca sa fie din 10 in 10 ani? Bataia poate sa fie mai degraba over 33 / 35. Astia batrani, mai ales daca sunt insurati rezista mult.

si o categorie separata pentru legitimati, ar fi de bun simt :-"

Ar trebui sa faceti grupele la fata locului, daca nu sunt minim 3 sau minim 5 participanti sa se comaseze.

Nu imi amintesc sa fi vazut la alte maratoane din tara, in afara de cele ca Maros sau Emmedue sa fi avut vreo categorie elite. Mai e o problemă legată și de premii. Mai multe categorii inseamna ori cheltuim mai mult ori impartim malaiul. Iar varianta cu împărțitul e cea mai la îndemână pentru organizator.

Grupele de varsta trebuie stabilite acum. Vor fi sponsori care doresc sa premieze o anumita categorie. Adiță a promis o bicicletă la premiere.( Să vedem la ce grupă vrea s-o dea...:))

OOO, Adiţă e sponsor !!! :blink: Atunci nu pot sa ma las mai prejos. Am sa ofer si eu ceva castigatorilor.

Nu vreau sa ma bag in organizare, dar eu nu as face delimitari pe categorii de varsta. Cine e tare sa se inscrie la tura lunga, cine nu, la tura scurta.

La medias au fost stabilite urmatoarele categorii (care vor fi respectate de organizatorii de maratoane din tara)

U 19

20-29

30-39

Peste 40

Categoriile se aplica atat la masculin cat si la feminin dar acolo unde sunt mai putin de 5 participanti la o categorie se vor cumula rezultatele cu categoria imediat inferioara.

Trec si eu in agenda, si poate mai vin si alti din Basa

Dupa parerea mea mi se pare mai corect un U23 si nu 20-29. Spun asta pt. ca in timpul facultatii eu unul nu am timp mai deloc de antrenamente si cred ca in situatia asta se afla si alti amatori. In mod normal dupa 23 ani poti avea un program pe care ti-l poti organiza singur intr-o oarecare masura, fara sa depinzi prea mult de alti factori. Acum nu stiu in ce masura ii preocupa acest aspect pe organizatori sau pe ceilalti concurenti dar cred ca ar fi si participanti care sa se bucure de o astfel de categorie.

Nu e prea convenabil (mai ales in perioada scolii) sa alergi doar in concursuri fara antrenament; si asa faptul ca poti ajunge la concursuri presupune multe sacrificii ( chiul, teme lipsa, laboratoare ce trebuie recuperate:) ). In perioada iulie-septembrie problema se schimba ca in vacanta e timp destul pentru absolut orice.

• Upvote 1

La medias au fost stabilite urmatoarele categorii (care vor fi respectate de organizatorii de maratoane din tara)

U 19

20-29

30-39

Peste 40

Categoriile se aplica atat la masculin cat si la feminin dar acolo unde sunt mai putin de 5 participanti la o categorie se vor cumula rezultatele cu categoria imediat inferioara.

Am inteles. Asa ca ne vom alinia si noi cu restul. Numai ca cei cu varsta de peste 40 ani vor fi integrati in cei 30 - 39. E clar pentru orice participant ca aia e grupa de foc.

Daca am 19 ani si 7 luni, la ce categorie ma incadrez ? Probabil la U19, care desi e denumita Under 19 contine inclusiv varsta de 19.

La maratoanele din 2011 va fi luat in considerare anul nasterii. Daca in 2011 implinesti 20 de ani(indiferent cand din ianuarie pana in decembrie) esti inscris la categoria 20-29.

Se aplica aceasta regula la toate categoriile.

Trec si eu in agenda, si poate mai vin si alti din Basa

Dacă Basa înseamnă Basarabia, atunci chiar suntem onorați cu prezența. Nu știu cum și în cât timp rezolvați problemele legate de trecerea frontierei (dacă există) și dacă vă putem ajuta în această privință.

Siguranța înainte de toate!

Cu ajutorul prietenului Gabi Cicu din Gura Humorului și cu bunăvoința domnului Voicu Raia - șef salvamont Câmpulung Moldovenesc - Rarău, suntem bucuroși să anunțăm că o echipă de la salvamont Rarău va fi partenerul nostru la acest concurs. Doresc sincer tuturor participanților să nu fiți nevoiți să-i deranjați pe traseu.

Pe "acolo" trebuie sa ajung si eu ...

Se poate participa cu orice bicicleta?

Se accepta orice marime de roata si orice sistem de angrenare si franare?

Am cativa prieteni care ar vrea sa participe dar nu au MTB. Nici eu nu am MTB, dar posibil sa-mi fac unul pentru aceasta ocazie. Daca nu, vin cu ce am http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Luciane, mi-ai luat vorba din gură...

Tocmai ce-am postat regulamentul competiției. La tura scurtă, la aia de 24 km e loc de tot felul de biciclete. Pentru tura lungă e cam greu să te descurci cu un single speed sau cu furca rigidă de față. Totusi Georgică, anul trecut, la 14 ani a fost la două concursuri cu un trek pentru treking cu furca rigidă.

Referitor la dimensiunea roților să știi că următoarea achiziție a mea va fi un `29-er. Așa că dimensiunea roților nu contează.