LucianTheOne

30.04.2011 - Maratonul Nordul Moldovei - Botosani

Recommended Posts

Hahaha deplasarea in coloana... cred ca nu-ti dai seama ce sprint iese in spatele politiei.

A mea e fara suspensie. Sper sa ma pot inregistra cu ea. Macar pe baza referintelor de la altii ca a urcat si a coborit o groaza de munti in conditii vitrege. Macar am suspensie la sa.

Stai linistit flavioro2000, ca si eu am mers la n competitii cu furca rigida. Nu cred ca o sa te impiedice nimeni sa te inscri la tura lunga, doar ca o sa-ti fie putin mai greu fara suspensie.

Suspensia o vad ca o recomandare , nu ca o conditionare la participare. Nu merg acolo sa castig, dar voi participa macar de distractie. Oricum ca la o prima editie, trebuie sa ne adunam cit mai multi, pt a fi dorinta de a se permanentiza astfel de evenimente. Fara participanti suficienti, va fi prima si ultima editie si ar fi mare pacat.

Nu va faceti griji in legatura cu furca fixa.Se poate merge si fara suspensie chiar daca sunt portiuni unde ar fi indicata o asemeanea furca. :D

Am o nelamurire... In regulament e specificat ca minorii pot participa doar cu aprobarea unuia dintre parinti.

Trebuie ca un parinte sa vina la locul startului impreuna cu minorul?

Ar fi cam naspa, am doi prieteni de 16 si 17 ani care vor sa vina si deja au inceput pregatirile. Tatal lor e plecat din tara, iar mama nu o sa vina pana la Botosani nici daca odraslele ei ar lua direct locul intai.

Nu trebuie sa vina nici un parinte la start.Le trebuie o aprobare a unui parinte scrisa pe foaie cum ca isi asuma raspunderea bla bla bla..semnatura si o copie de buletin al parintelui.

Corect Bogdane! Tu la iasi nu ai ai fost cu mamica. Stiu ca parca am formulat impreuna acordul ala.

Lucian, gandindu-ma la intrebarea ta, trebuie sa postez si un angajament sau mai exact le voi trimite pe e-mail celor care se inscriu. Am nevoie asadar de adrese de e-mail corecte. Adultii pot semna angajamentul si la inscriere la concurs, Insa minorii vor printa acea foaie si pun parintii sau un tutore legal sa semneze. Asa e cel mai bine pentru toata lumea. Iar la start vin cu foaia aia semnata plus o copie dupa buletinul celui care semneaza.

Am o intrebare legata de organizare. Intre start si finish este o diferenta. Asigura organizatorii ceva transport (persoane, biciclete) dupa premiere, sau dupa aia incepe o noua cursa spre oras? Oricum si cei din alte zone, daca nu vin la pedala, tot in Botosani trebuie sa se intoarca.

Hahaha deplasarea in coloana... cred ca nu-ti dai seama ce sprint iese in spatele politiei.

Formularea e cam școlarească. Vrea sa spună că e bine sa ramâi doar pe sensul de circulație.

Polițistul va fi instruit să nu merga cu mai mult de 30 km pe primii 4 km prin oraș. Așa că va fi cam buluceală in spatele mașinii de poliție. Chiar la ieșirea din oraș e o coborare accentuata unde se prinde lejer 50 km oră, cam pericilos pentru un grup de cicliști amatori ăn coloană. Așa ca mașina poliției va ține în frâu un pic concurenții. De la km 4 din rondul din fața de la DEDEMAN incepe surpriza... urmează o urcare iar politie va urca la 45 km/oră ora așa că abia de aici incepe să se activeze competiția. Cam așa ceva a fost la Saint George Maraton de anul trecut și plimbarea moderată cu poliția a ținut loc de încălzire.

Am o intrebare legata de organizare. Intre start si finish este o diferenta. Asigura organizatorii ceva transport (persoane, biciclete) dupa premiere, sau dupa aia incepe o noua cursa spre oras? Oricum si cei din alte zone, daca nu vin la pedala, tot in Botosani trebuie sa se intoarca.

Am mai raspuns la o intrebare similara pe site-ul competitiei.

pigrecords spune: martie 14, 2011 la 8:42 pm (Editare) Excelenta treaba cu organizarea unui maraton pe aste meleaguri. Sa fie la cit mai multe editii!

O observatie, deocamdata:

Traseele in forma actuala incep si se termina in zone diferite, deci nu-s bucle inchise. Cred ca majoritatea participantilor trebuie sa se intoarca in zona startului dupa terminarea concursului, iar asta mai presupune vreo 10 km de parcurs. Nu e o distanta mare, dar pentru unii poate reprezenta un mic inconvenient. Ca o sugestie – fara pretentii (adica nu cunosc datele problemei si nu pot decit sa fac speculatii) – traseele nu ar putea avea atit startul cit si sosirea in Ipotesti? N-am intentia sa supar pe nimeni si apreciez eforturile voastre.

Vali spune:

martie 14, 2011 la 9:40 pm (Editare) Traseul de tip circuit a fost si dorinta noastra, dar…

Parteneriatul il avem cu primaria Botosani, sponsorii vreau sa se afiseze in Botosani centru (oras cu peste 100 000 locuitori). La start se merge grupat, problema e cu sosirea. Nu ma lasa nimeni sa blochez toata circulatia orasului ca sa asteptam sa vina concurentii unu cate unu din 10 in 10 minute.

La Ipotesti vom aveam cateva masini pentru readucerea concurentilor si bicicletelor la sosire.

Iar pentru cei care doresc sa pedaleze, Ipotesti – Botosani -(10 km) e un drum asfaltat pitoresc si slab circulat. E un bun prilej de socializare intre concurenti in afara competitiei.

Pentru ca avem un precedent la Bucuresti, la “Prima Evadare” inseamna ca putem risca si aici.

Acu am ajuns si eu la comentarii pe site-ul competitiei. Daca nu munceam ca in vremuri de criza pina tirziu azi, speram sa ajung si eu la etajul 1 acolo, unde am auzit ca se intimpla lucruri interesante. Poate saptamina viitoare daca mai sunt locuri.

Si eu tot munca bag până la 7,8 seara. Fac efortul ăsta cu maratonul mai ales din dorința de a vedea laolaltă oameni pasionați de bicicletă: sportivi, mecanici, cicliști de duminică, aspiranți la podium, aspiranți la o viață mai bună, pasionați cu sau fără bicicletă. Mă întrebam retoric pe forumul din iasi oare câți cicliști putem strânge la o astfel de treabă...

• Upvote 1

S-a pus lumea pe înscrieri! Tineretul e nerabdator.

Am dat târcoale weekenul asta pe lângă pădure. Nu se poate intra încă. Unde nu mai e zăpadă e plin de noroi. Vestea bună e că noroiul nu e din ală ca la Iași.

prima iesire 2011

La sfatul "de taina" avut cu cativa ciclisti din Bucovina, Ne-am hotarat sa oferic tricouri participantilor, la sfarsitul competitiei, la sosire. Sa vina ca o rasplata a efortului depus. Multumesc pentru sfat lui Gabi Cicu.

Astept aici si alte pareri.

As prefera o bere in loc de tricou. Tricoul poate sa-mi fie mare, dar o bere nu-i niciodata prea mare :D

Chiar ieri am terminat de construit bicicletele a doi frati care abia asteapta sa se infrunte (si) pe traseu.

Dupa exemplul care il da Muti si Maus in sudul Moldovei cu maratonul de la Garboavele, am inceput si noi aici in nord sa facem in asa fel incat sa ne ridicam la nivelul unui concurs de talie nationala.

Aflu astazi ca ciclistii ieseni fac un concurs in acceasi perioada, la 130 km distanta. De fapt ziua urmatoare. Peronal imi este greu sa inteleg, dar respect decizia lor si vom continua promovarea competitiei noastre ca pe ceva inedit, intr-o zona pitoreasca, necunoscuta ciclistilor din tara. Invitatia e adresata si ciclistilor ieseni care vor sa schimbe peisajul reprezentat ani la rand de dealurile Bucium si Barnova.

Observ ca si conceptul este identic. Astept Iasul sa diversifice macar acest aspect.

As prefera o bere in loc de tricou. Tricoul poate sa-mi fie mare, dar o bere nu-i niciodata prea mare :D

Chiar ieri am terminat de construit bicicletele a doi frati care abia asteapta sa se infrunte (si) pe traseu.

Lucian, e bun si un tricou pe care poti sa-l patezi cu bere. Nu se supara nimeni.

Aflu astazi ca ciclistii ieseni fac un concurs in acceasi perioada, la 130 km distanta. De fapt ziua urmatoare. Peronal imi este greu sa inteleg, dar respect decizia lor si vom continua promovarea competitiei noastre ca pe ceva inedit, intr-o zona pitoreasca, necunoscuta ciclistilor din tara. Invitatia e adresata si ciclistilor ieseni care vor sa schimbe peisajul reprezentat ani la rand de dealurile Bucium si Barnova.

Observ ca si conceptul este identic. Astept Iasul sa diversifice macar acest aspect.

Nu e greu de inteles stiind ca o competitie realizata in colaborare cu primaria necesita aprobari si demersuri care se intind pe mai multe luni de zile. Am adus-o la cunostinta voastra asa de tarziu pentru ca abia acum am fost siguri ca se poate concretiza. In alta ordine de idei, ma intristeaza faptul ca, fara motiv, ai inceput sa denigrezi evenimentul de la Iasi.

"Peronal imi este greu sa inteleg, dar respect decizia lor si vom continua promovarea competitiei noastre ca pe ceva inedit, intr-o zona pitoreasca, necunoscuta ciclistilor din tara. Invitatia e adresata si ciclistilor ieseni care vor sa schimbe peisajul reprezentat ani la rand de dealurile Bucium si Barnova.

Observ ca si conceptul este identic. Astept Iasul sa diversifice macar acest aspect."

Nu suna a denigrare.

Am asteptat din noiembrie pana in februarie ca sa vad cum aleg data ceilalti. Apoi fiindca stiam de Liman Race, dar care e in zona Timisoara, am ales 30 aprilie. Evenimentul il organizezi cand vrei tu, adica cel care organizeaza. Asadar cele doua evenimente se suprapun si eu nu intele de ce?

Despre denigrare, poate nu spui pe fata de rau dar se citesc niste implicatii acolo foarte "passive-aggressive" http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Si cu suprapunerea, nici concursurile de la Iasi nici Liman bike race nu au fost niciodata nationale din cauza izolarii geografice, deci nu mi se pare ca s-ar calca pe bataturi unul pe altul.

Despre denigrare, poate nu spui pe fata de rau dar se citesc niste implicatii acolo foarte "passive-aggressive" http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Si cu suprapunerea, nici concursurile de la Iasi nici Liman bike race nu au fost niciodata nationale din cauza izolarii geografice, deci nu mi se pare ca s-ar calca pe bataturi unul pe altul.

Ar trebui sa ne bucuram de situatia asta? Avem motive sa fim nedumeriti si nemultumiti pentru ca aceste competitii se vor canibaliza.

Singura latura pozitiva ar fi ca o concurenta pozitiva va fi in folosul participantilor.