LucianTheOne

30.04.2011 - Maratonul Nordul Moldovei - Botosani

Recommended Posts

Intrebare: Va mai exista "Tur de Iasi" din octombrie daca in mai organizati acest eveniment?

Tur de Iasi e organizat de Turistor, ca si pe Roti Verzi.

My Race e organizat de Hai Pe Munte.

Eu nu vad nimic rau in asta, sunt niste fonduri pentru ziua tineretului, mai bine sa se faca ceva si pentru ciclisti decat sa ajunga toti banii la firmele matusii Tamara.

Ar trebui sa ne bucuram de situatia asta? Avem motive sa fim nedumeriti si nemultumiti pentru ca aceste competitii se vor canibaliza.

Singura latura pozitiva ar fi ca o concurenta pozitiva va fi in folosul participantilor.

Cred ca te agiti inutil, eu nu vad pe nimeni care merge la concursuri din astea sa zica pas la unul din ele din cauza celuilalt.

Invitatia e adresata si ciclistilor ieseni care vor sa schimbe peisajul reprezentat ani la rand de dealurile Bucium si Barnova.

Observ ca si conceptul este identic. Astept Iasul sa diversifice macar acest aspect.

Aici m-ati prins...suna un pic rautacios.

DENIGRÁ vb. I. tr. A ponegri, a defăima. Asta e un cuvant acuzator cam "greu" .

E foarte posibil sa fie unele persoane puse in situatia sa aleaga intre Botosani si Iasi. La noi nu prea sint maratoane, dar si cind sint... :). Am convingerea ca exista multe probleme necunoscute noua, "spectatorilor", dar din locul meu de spectator / participant, nu mi se pare cea mai fericita optiune treaba asta cu doua evenimente in acelasi weekend.

Mie mi se pare foarte bine ca sunt asa de apropiate aceste competitii. Daca erau la date diferite ar fi trebuit sa aleg unul din ele, asa voi merge la amandoua. Pentru cei care stau in zona e poate mai rau, insa pentru cei care trebuie sa strabata o distanta de 4-500 km e mult mai bine, ca se deplaseaza o singura data si prind 2 concursuri.

La asta nu m-am gindit. De obicei participantii la evenimentele din zona asta sint "bastinasi", cu exceptiile de rigoare. Daca figura asta cu 2in1 aduce calareti din toata tara si aici (mai multi decit de obicei), "I stand happily corrected".

E foarte posibil sa fie unele persoane puse in situatia sa aleaga intre Botosani si Iasi. La noi nu prea sint maratoane, dar si cind sint... :). Am convingerea ca exista multe probleme necunoscute noua, "spectatorilor", dar din locul meu de spectator / participant, nu mi se pare cea mai fericita optiune treaba asta cu doua evenimente in acelasi weekend.

"Spectator" sunt si eu. Duminica am aflat de pe forum, nici macar nu am fost avertizat. Au facut-o pe muteste. Eu daca stiam aveam toata bunavointa sa mut evenimentul in jur de 15 iunie si ma legam de Eminescu. Eu sunt organizator, eu decid data.

Anterior postarii evenimentului pe forum, am avut convorbiri telefonice cu Sorin de la Radauti, Gabi Cicu de la Humor si Radu de la Piatra Neamt. Au mai trecut si 3 saptamani de cand a fost postat pe ciclism.ro. In primele 2 zile de la postarea anuntului puteau sa ma abordeze. Apoi puteam sa am o discutie cu Ovidiu si Lucian si cu toate scuzele eram dispus sa schimb imediat atunci. Acum e prea tarziu. Mergem asa. Macar a existat un dialog cu gilio si s-a facut o schimbare la traseu. Astfel Iasul are un traseu lung de 60 km si noi ramanem la 47 km, mai mult pe poteci si drumuri de pamant. De asta rog Iasul sa cauta sa vina si cu chestii diferite fata de noi.

Se poate merge sambata la Botosani si duminica la Iasi.

Se poate merge sambata la Botosani si duminica la Iasi.

Bineinteles. Va fi un weekend ciclist pe cinste in Nordul Moldovei. Abia astept!

Bineinteles. Va fi un weekend ciclist pe cinste in Nordul Moldovei. Abia astept!

Fratilor trebuie sa ne bucure astfel de vesti!Doua concursuri in acelasi weekend la 130 km distanta unul de celalalt consider ca e mai mult decat bine.Cum s-ar spune 2 iepuri dintr-un foc!Abia astept!! :D

Pentru ca asa stau lucrurile propun vecinilor de la MyRace sa oferim niste diplome comune celor care participa la ambele competitii. Diploma se va numi "Doua dintr-o lovitura". Iar cei care urca pe podium la ambele competitii sa oferim o cupa speciala. Astept sa vad daca accepta propunerea "hai pe munte". Interesul comun va fi doar pe promovare, pentru ca fiecare stie ce are de facut.

• Upvote 4

Ar fi interesant.Am o strangere de inima ca voi fi la alta cursa pe malul marii Egee.

Insa succes in demersuri.Ar fi chiar pacat sa va certati.Sunt in zile diferite si cine vrea poate merge la ambele.Si eu anul trecut am bifat cate 2 in weekend si a fost ok . :P

Pentru ca asa stau lucrurile propun vecinilor de la MyRace sa oferim niste diplome comune celor care participa la ambele competitii. Diploma se va numi "Doua dintr-o lovitura". Iar cei care urca pe podium la ambele competitii sa oferim o cupa speciala. Astept sa vad daca accepta propunerea "hai pe munte". Interesul comun va fi doar pe promovare, pentru ca fiecare stie ce are de facut.

Foarte buna propunerea!Acum sa vedem care va fi verdictul :D

• Upvote 2

Iti urez succes in Thassos. Stiu ca nu ratezi nimic si bine faci.

Daca e bunavointa se gaseste o cale.

Acu sa stii ca ma racaie putin ca nu sunt acasa .Acu 2-3 ani pe cand descopeream thasosul in mai la sfarsit era prima cursa de la noi.Cred ca sau mai schimbat lucrurile ,si se pare ca si moldovanii nostri au inceput sa miste cate putin.De cand asteptam ... ;)

Faza e ca misca toti in acelasi timp http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Cred ca e interesant de urmarit din prisma ta cum a evoluat treaba in Moldova in ultimii ani. Un neajuns ar fi concursurile de sosea pentru amatori. Nu vrea nimeni sa sparga gheta inca. Sigur sunt zone de drumuri locale realizate recent prin programe de finantare pe care se poate face treaba. Am vazut ca la Thassos sunt 2 zile de competitie una asfalt si una off road.

Moldova a cam lipsit in ultimii ani.Iasul ce a mai miscat ,si Barladul chiar.Restul nic ,nic.Acu ca se incearca ceva e destul de greu.Ardealul a ridicat stacheta destul de sus.

De sosea ce sa zic ,cand e asa greu sa organizezi pe poteci.

Oricum succes in organizare ,si sa nu fie nici un concurent nemultumit.Eh... vise . ;)

De acord, este o idee foarte buna!

Ca sa nu fie cu suparare, cei din organizare care bineinteles ca nu pot sa participe in orasul lor pentru ca au treaba, sa participe in cel vecin. Asa se vad muschii cel mai bine si se bea bere la final ca prietenii.

Ca sa nu fie cu suparare, cei din organizare care bineinteles ca nu pot sa participe in orasul lor pentru ca au treaba, sa participe in cel vecin. Asa se vad muschii cel mai bine si se bea bere la final ca prietenii.

Sa stii ca aici la Botosani strangem o echipa pentru Iasi. Dupa stresul cu organizarea, cred ca vom fi relaxati. Am vazut ca traseul e diferit de cel de la Tur de Iasi si atat timp cat nu va fi ploaie mergem sa ne simtim bine.

Apropo... stie cineva cum va fi vremea in Botosani in perioada 25-30 aprilie? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Da oricum o fi am doua seturi de cauciucuri pregatite, pentru orice vreme. Numai bicla nu e pregatita, dar daca am cauciucuri restul vine de la sine. ;)

Am fost azi sa rezolv o varianta de coborare in padure. Lacurile din padure sunt inca inghetate. M-am umplut de noroi. Un lucru bun e ca acum nu e inca vegetatie si poti trasa mai usor o linie de coborare mai frumoasa. Revenind la noroi pot spune ca sunt de 3 feluri, astfel:

60% e pamant negru, care se prinde de roata dar e faramicios si nu blocheaza nimic.

20% e lut galben, familiar celor de la Iasi care nu necesita prezentare. Una din cele mai importante urcari la traseul lung e prin lut din asta.

20 % e un sol nisipos ca la munte, greu de pedalat prin el dar iesi curat.

Prin pajisti va trebui sa batem niste tarusi pentru orientare...sau mai bine il lasam pe Bogdan sa faca traseul de 20 ori si va fi o adevarata poteca http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif