Frank

Calendar cicloturistic

Recommended Posts

Inspirat de acest topic initiat de Ovidiu : http://www.ciclism.ro/forum/viewtopic.php?t=1660 , de rezonanta pozitiva de pe alt forum si de postingurile si imaginile fantastice de pe “Cicloturism si Biking“ legate de turele voastre, propun realizarea unui “Calendar cicloturistic” (LuluMOB stie despre ce vorbesc).

Propun ca in acest calendar sa fie integrat pentru fiecare luna o poza. Pozele sa fie facute in cursul unei ture facuta de cel care trimite poza (maximal 3 bucati) si sa aibe o legatura cu cicloturismul. Toate pozele trimise se pun la vot, 12 poze cu cele mai multe “voturi” vor fi integrate in calendar. Pe calendar (depus pe serverul forumului) mebrii inregistrati a forumului pot face un download.

Astept pareri si propuneri din partea voastra.

P.S. De premii cred ca nu avem nevoie din moment ce fiecare poate beneficia de unul sau mai multe calendare.

Moshul europenizat :wink:

Sa traiasca mosul si ideea e geniala. Sper sa fac 2-3 poze superbe pe transalpina, si am mai vazut poze frumoase pe toate forumurile de profil. sa vedem ce va iesi.

Bun si sa ne gandim si la un Calendar cicloturistic pe anul 2008 cu trasee de facut, de care sa se tine cont si de celelalte variabile. Eu de fapt asta am inteles la inceput.

e buna ideea,dar o poza sau doua nu prea are relevanta,si pt ca vine vorba de cicloturism eu zic sa votam cele mai bune ture de minim 3-4 zile,astfel cei care Intr-adevar fac cicloturism nu ar fi dezavantajati de cei care folosesc aparate digitale de 2000 ron si fac pozele din masina

e buna ideea,dar o poza sau doua nu prea are relevanta,si pt ca vine vorba de cicloturism eu zic sa votam cele mai bune ture de minim 3-4 zile,astfel cei care Intr-adevar fac cicloturism nu ar fi dezavantajati de cei care folosesc aparate digitale de 2000 ron si fac pozele din masina

Ba..ai ceva cu noul meu Canon EOS? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Sa explic mai bine ideea lui Frank.

Prezentam aici poze reusite din turele noastre. Din ele selectam 12 bucati si facem un calendar pe 2008, calendar pe care o sa il punem online si oricine poate face download si il poate scoate la imprimanta.

Pozele sa fie cu oameni ,''animale'' , peisaje sau tre sa se vada biciclul?

Acum nu ma intereseaza calendar cu femei goale...ca gasesc destule calendare din alea.

Sa fie omul si bicicleta...sau bicicleta si un peisaj frumos.

Exemplu:

Imagine postată

Sa explic mai bine ideea lui Frank.

Prezentam aici poze reusite din turele noastre. Din ele selectam 12 bucati si facem un calendar pe 2008, calendar pe care o sa il punem online si oricine poate face download si il poate scoate la imprimanta.

"Multam" :wink: pentru traducere ...

P.S. Nu e relevant daca poza e facuta cu Canon EOS, Leica, Hasselblatt sau "Camera Obscura".

vad ca lumea bate apa in piua si nu pune nimeni poze, asa ca am sa o fac eu. incep cu asta:

Imagine postată

eu astept revenirea de pe TransAlpina .. pe luni marti pun si eu cea mai reprezentativa poza.

Multa bafta si drum bun Shaka! :wink:

FRANK,

Idee originala si de nota 10!

Calendarul ar putea fi difuzat/facut public prin revista M-Bike!

Köszenem szépen, Sándor

Fiindca nu-mi place sa ma impodobesc cu pene straine o sa dau nota de 10 mai departe la cei care au avut ideea initiala si o transpun de citiva ani de zile in realitate,

... rezonanta pozitiva de pe alt forum ...

un forum care se ocupa exclusiv cu teme legate de cicloturism.

La inceput am fost sceptic dar din moment ce am vazut cu cit entuziasm se fac tot mai multe ture am crezut ca va fi o idee bine venita, a-si vedea propria poza in calendar o rasplata pentru cei care viziteaza locurile frumoase ale tarii pe bicicleta si un motiv pentru cei care mai eziteaza de a urma acest exemplu.

Ovidiu, cum transporti EOS-ul cu tine in ture? Eu am un S6 dar cred ca va trbui sa il bag intr-un ghiozdan deoarece in buzunarele tricoului nu cred ca va avea loc.

Nu il prea port cu mine cand ies cu bitza.

Il iau doar la turele lungi si atunci in rucsac (cu obiectivul lui+un zoom de 70-300) sau in masina tehnica http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif .

Este intradevar un inconvenient atunci cand mergi cu trotineta si vrei sa faci poze. Din fericire am si un kodak bunicel care e mai mic si il folosesc la turele cu bicicleta.

ce se mai aude cu aceasta idee interesanta si totodata binevenita cu calendarul cicloturistic?

pai ce sa se mai auda. nu vezi si tu ca am pus doar eu poza. ia pune si tu una.

propun ca poza lui shaka sa ilustreze luna mai.

propun ca poza lui shaka sa ilustreze luna mai.

superba poza,dar nu are legatura cu cicloturismul

PS

pt ca bicla nu-i In cadru :wink: