Sign in to follow this  
danrogo2001

Sa BBB BSD-35 UltraComfort

Recommended Posts

Salut

Am vrut sa profit de vremea frumoasa si am iesit cu noul meu Focus Whistler, achizitionat in plina iarna, la o plimbarica. Dupa 10 km aveam o durere ingrozitoare de fund. Mentionez ca pe perioada iernii am mai pedalat pe o bicicleta medicinala care are o sa impresionanta (260 x 270).

Seaua actuala este o BlackComp si este foarte tare.

Ma gandeam sa achizitionez o sa BBB BSD-35 UltraComfort si doream ceva pareri de la cunoscatori. O are cineva, este multumit de ea. Sau ceva de la acelasi producator apropiat ca si gama? Accept si alte sugestii.

saua la care te gandesti tu mi se pare mostruos de mare si nepotrivita pentru un MTB. Eu as indica-o numai persoanelor extrem de corpolente care pe o altfel de sa s-ar simti ca pe un supozitor.

Exista o discutie ampla despre >>Sa confortabila<< aici. Sugestia din ultimele pagini mi se pare printre cele mai bune.

Abandoneaza ideea cu BBB-ul. Dar problema este ca nimeni nu poate sa indice o sa care sa ti se potriveasca in mod cert. Fiecare individ functie de parametrii anatomici pe care ii poseda are o sa care i se potriveste. Trebuie sa faci incercari cu diverse sei pana o gasesti pe cea optima.

Pai BBB am inteles ca este o firma olandeza care face totusi niste lucruri bunisoare. Cu incercatul a diverse sei iarasi este o problema deoarece sunt din provincie. Ma gandeam sa comand ceva on-line. Am vazut ceva mai putin monstruos - BSD-17 MemoShape http://www.bikexcs.ro/piese-biciclete/sei-tije/sa-bbb-memoshape-bsd-17.html.

Seaua actuala am coborit-o putin de varf si parca deranjeaza mai putin, in schimb apare o jena (durere usoara) la incheietura mainilor.

Husele acelea care se pun peste sa aduc vreo imbunatatire, ati folosit, sunteti multumiti de ele?

Pai BBB am inteles ca este o firma olandeza care face totusi niste lucruri bunisoare. Cu incercatul a diverse sei iarasi este o problema deoarece sunt din provincie. Ma gandeam sa comand ceva on-line. Am vazut ceva mai putin monstruos - BSD-17 MemoShape http://www.bikexcs.r...ape-bsd-17.html.

Seaua actuala am coborit-o putin de varf si parca deranjeaza mai putin, in schimb apare o jena (durere usoara) la incheietura mainilor.

Husele acelea care se pun peste sa aduc vreo imbunatatire, ati folosit, sunteti multumiti de ele?

am avut o problema asemanatoare,saptamina trecuta ma apucasem sa imi fac o husa la o croitorie,ceva cu mult burete etc.sfatul meu e sa cobori putin ,,ciocul'' seii concomitent cu inaltarea tijei.adica sa stai oarecum mai sus in momentul coboririi pentru modificarea centrului de greutate.eu am avut dureri nasoale rau la noada si azi am pedalat special pt reglajul seii.ma opream,o dadeam inainte-inapoi,sus-jos.combinatia ideala s-a dovedit a fi saua inaltata cu 7cm si coborirea virfului ei cam cu 10 grade.a fost o placere apoi sa pedalez.si pe mine azi dimineata m-au durut incheieturile pina sa gasesc pozitia ideala.

deci incearca inaltarea ei concomitent cu coborirea ,,ciocului''.

tot azi am mers cu o rich bike a unui coleg,a avut o sa perfecta ,daca va vine sa credeti,foarte,foarte confortabila...

Am gasit o husa cu gel la 35 de lei care se potriveste perfect pe saua existenta si aduce o imbunatatire substantiala. Am coborat foarte putin si ciocul seii.

Spor la pedalat.