Sign in to follow this  
ordinaru

Barcelona-Roma iulie-august 2011

Recommended Posts

salut,

in vara asta mi-am planificat o excursie pe bicicleta din Barcelona pana in Roma, mai exact pe litoralul marii

voi pleca pe 18 iulie si ma voi intoarce pe 15 august (aproximativ 4 saptamani, vreo 1500-1800 km cred, cu diferenta mica de nivel)

daca a mai fost cineva prin partile acestea, imi poate spune daca are rost sa imi iau cu mine cortul, daca as avea unde sa il instalez si evident daca merita si diferenta de bani la campare

multumesc

Mai tata, in primul rand trebuia sa postezi acest topic la planuri de tura.

Dar ma rog asta e. Traseul ales de tine e printre cele mai frumoase, mai interesante dar si mai costisitoare din lume asa ca sper sa ai un buget pe masura.

Acum depinde de ce bucget ai si ce preferinte si pretentii ai. Depinde daca stai la hotel si mananci la restaurant si depinde iar si ce suveniruri iti vei cumpara si daca te intereseaza sa intri la toate muzeele si obiectivele turistice cu plata.

Prin aceasta zona au fost mai multi romani printre care nu ma numar si eu din pacate ca eu sunt cu catararile, las malul marii pt. cand m-or ajunge batranetile si reumatismul.

Dar daca lucrezi in Spania se pare ca bugetul nu va fi o problema. Eu ti-as sugera un minim de 50 euro la zi si maxim de 100 euro la zi. Atat e decent.

Insa ii las pe cei mai bogati si care deja au fost pe acest traseu sa-ti explice ei mai bine cam ce ar fi de vazut si daca merita sa iei cortul.

Evident, parerea mea este ca poti lua si cortul si poti campa si pe plaja in multe locuri chiar si fara sa platesti un ban. Sunt si romani care au facut acest traseu cheltuind 10 euro la zi.

Oricum o sa ai parte de o tura de vis, si iti doresc inca de pe acum placere maxima in tura si sa nu mi-o iei in nume de rau ca ma erijez in ati da sfaturi. Defapt nici nu-mi permit sa fac acest lucru. Eu daca as fi in locul tau si as avea un buget frumos, n-as mai cara cort, as sta la hotel. Dar daca bugetul este mai limitat ia cortul ca o sa-ti prinda bine. Desi se poate dormi si doar cu sacul de dormit pe malul marii si e cea mai ieftina varianta.

Astept cu interes sa vad poze, impresii de calatorie, sa vina vara si sa fim fericiti cu totii pe 2 roti!

• Upvote 2

scuze pentru faptul ca nu editasem locatia la profil, sunt din bucuresti, mi-am rezervat bilete la avion pentru perioada respectiva

voi merge cu o bicicleta orizontala, de aceea am ales un traseu cu mai putine urcusuri

in ceea ce priveste cortul, imi place sa dorm la cort, mai ales pe plaja, sau macar in apropierea ei, sa se simta briza, imi ofera mobilitate plus ca nu trebuie ignorat aspectul financiar

traseul ar fi urmatorul:

Date-Departure-Destination-Distance (km)

18-Jul-2011-Barcelona

19-Jul-2011-Barcelona

20-Jul-2011-Barcelona

21-Jul-2011-Barcelona

22-Jul-2011-Barcelona-Sant Feliu de Guíxols-101

23-Jul-2011-Sant Feliu de Guíxols-Cap de Creus -96

24-Jul-2011-Cap de Creus -Perpignan-91

25-Jul-2011-Perpignan-Narbonne-Plage-77

26-Jul-2011-Narbonne-Plage

27-Jul-2011-Narbonne-Plage

28-Jul-2011-Narbonne-Plage-Montpellier-91

29-Jul-2011-Montpellier-Arles-75

30-Jul-2011-Arles-Marseille-89

31-Jul-2011-Marseille

1-Aug-2011-Marseille

2-Aug-2011-Marseille-Saint-Tropez-139

3-Aug-2011-Saint-Tropez-Nice-103

4-Aug-2011-Nice-Alassio-103

5-Aug-2011-Alassio-Genova-97

6-Aug-2011-Genova

7-Aug-2011-Genova

8-Aug-2011-Genova-La Spezia-107

9-Aug-2011-La Spezia-Livorno-92

10-Aug-2011-Livorno-Piombino-84

11-Aug-2011-Piombino-Orbetello-123

12-Aug-2011-Orbetello-Civitavecchia-77

13-Aug-2011-Civitavecchia-Roma-75

14-Aug-2011--Roma

15-Aug-2011--Roma

TOTAL---1620

distantele le-am calculat cu ajutorul site-ului viamichelin.com

p.s. rog un moderator sa mute topicul la rubrica propuneri de ture

• Upvote 1

@ ordinaru

Etapa din 08.08.2011 Genova-La Spezia-107 km.

Din ce vad eu, ratezi Portofino si Parcul Natural Cinque Terre.

N-am fost pe acolo, dar am inteles ca merita vazute.

Mai ales daca esti prin zona.

Oricum bafta.

... ratezi Portofino si Parcul Natural Cinque Terre.

N-am fost pe acolo, dar am inteles ca merita vazute.

NEAPARAT

multumesc pentru sugestie

am sa tin cont de sfat, si probabil ca voi face un mic ocol, posibil sa si campez pe acolo prin apropiere daca exista amenajari

oricum, planul meu este sa intreb dimineata la camping inainte sa plec, ce merita vizitat pe traseul pana la urmatoarea locatie

mersi mult lulumob

mai am si eu o intrebare la cei mai priceputi in ale gps-urilor

concret, cum se poate incarca o asemenea harta in format .poi pe un telefon care are gps incorporat (am un samsung omniapro B7610 HD care stiu ca are gps si are instalat windows mobile 6.5, dar nu am gasit si soft de gps in el si nici nu prea am avut curiozitati de acest gen pana acum), eventual exista vreun program shareware ceva?

Se poate instala foarte usor IGO pe telefonul ala. Eu am Windows 6.1 si am instalat IGO. Daca gasesc kitul de IGO iti dau un pm. Oricum sunt multi baieti pe निषिद्ध care instaleaza igo pe telefoane pentru 20 de lei.

Eu am pedalat anul trecut pe acest traseu, mai exact intre Pisa si Nice, cu o transbordare feroviara intre Sestri Levante si Ventimiglia, cauzata de motive subiective. Din aceleasi motive, am ales ruta cea mai apropiata de Marea Ligurica. Cateva aprecieri:

- este aglomerat, foarte aglomerat; in august, este la superlativ in statiuni mai ales;

- cu exceptia oraselor si a portiunii de coasta aproximativ Viareggio - Massa,pe vreo 30 km, foarte frecventata de turisti de altfel, pistele de biciclete cam lipsesc. E posibil sa existe trasee alternative de lung parcurs spre interior, insa in opinia mea zona de coasta a Marii Ligurice este una dintre bijuteriile naturale ale Italiei si nu trebuie ratata. Ciclistii localnici folosesc si ei soseaua secundara cea mai apropiata de tarm;

- chiar daca traficul este destul de important, soferii italieni sunt atenti cu biciclistii, chiar daca uneori ii incurca;

- campingurile italiene sunt scumpe (eu am platit circa 17-22 EU) in luna iunie, deci in afara varfului de sezon. In majoritatea campingurilor italiene, dusurile se platesc separat, pe baza unor jetoane. In toate campingurile din Italia in care am stat in ultimii ani, am fost singurul venit cu bicicleta, fiind privit cu condescendenta de catre posesorii de rulote si campervanuri. In general, ele sunt curate (nu e valabil pentru toate!). Majoritatea angajatilor sezonieri ai campingurilor sunt romani, deci pentru nimic in lume nu va lasati telefoanele sau acumulatorii camerelor foto la incarcat la toalete (am vazut doi tineri romani in campingul din Marina di Pisa, care planuiau sa salte ceva daca aveau ocazia). In campingul din Ventimiglia, cu conditii splendide de altfel, am platit taxa pentru bicicleta. De asemenea, as fi platit o amenda de 10 EU daca as fi intarziat peste ora 22.00. In privinta campatului liber, e cam greu datorita vegetatiei luxuriante din regiune. Nu este insa imposibil, iar in august e un pic mai usor;

- intre granita franceza si La Spezia relieful este foarte accidentat, traseul fiind dificil pentru cei care nu indragesc catararile. Practic, sunt mii de urcusuri si coborasuri, de la zero la cateva sute de metri, unele chiar foarte serioase.

- un buget adecvat ar fi minim 30 EU/zi. Mai putin presupune camparea in boscheti.

- pe Coasta de Azur infrastructura pentru biciclisti este mult mai buna decat in Italia, campingurile mai rare dar nitel mai ieftine.

Imagine postată

sfat pentru perioada respectiva:foarte cald si mare aglomeratie! zona o cunosc foarte bine...de la st.tropez la genova,desi pare drumul usor,in realitate sunt sute de catarari si coborari! deci pe etapele scrise de tine, nu cred ca se pot face in ritmul acela. ce e bine ca te poti integra in multimea de grupuri ce pedaleaza zilnic pe aceasta ruta ,majoritatea localnici dar ciclisti adevarati bine pregatiti fizic...fac zilnic 60-80 km ca destindere. bafta ;)

@ ordinaru

Ieri m-am intors din tura.

Am facut bucata Pisa - Cannes, vreo 80% cu bicicleta, restul cu trenul.

Subscriu si eu la ceea ce ti s-a mai spus referitor la caldura si aglomeratie.

Vad ca stai 3 nopti la Genova.

Sugestia mea este ca intr-una din zile sa te duci cu trenul, fara bicicleta in Cinque Terre si sa te plimbi linisitit prin cele 5 sate de acolo.

Am vazut 3 dintre ele si sincer nu mi s-a parut a fi o mare diferenta intre ele.

In plus, garile care deservesc satele astea sunt foarte mici, peroanele sunt foarte inguste, scari de urcat/coborat o gramada, iar lifturi nu exista.

Mai exista niste poteci care merg pe malul marii, iar unele chiar unesc niste sate.

Mi-ar fi placut o plimbare pe potecile asta, insa eram cu bicicleta dupa mine.

Pana la povestea turei, daca te mai pot ajuta cu ceva, cu cea mai mare placere.

multumesc mult pentru sfaturi

am inceput sa fac si eu pregatirile pentru tura

incerc sa imi fac un bagaj cat mai mic, insa vad ca se aduna o gramada de chestii care tre sa le pun in bagaj

pana acum am facut urmatoarea lista:

haine (cat mai multi ciorapi, 2-3 tricouri, 2-3 perechi de sorturi, 1 fas de ploaie, manusi de bicicleta)

ochelari de soare

camere de schimb, pompa, si cateva scule de reparat

ulei pentru uns angrenajul (angrenajul atelajului nu al conducatorului, ala se procura pe drum)

antifurt bicicleta

periuta de dinti

pasta de dinti

sapun

unghiera

aparat de barbierit

incarcator solar

smartphone cu gps si igo

harti de backup

sac de dormit

izopren

cort

plosca de apa

briceag

eventual ma gandesc sa iau si niste medicamente de raceala ceva, dar nu prea stiu ce se ia in asemenea cazuri, am sa trec maine pe la o farmacie sa intreb

daca mai are si altcineva alte idei, lucruri de importanta la un drum de aproximativ 1 luna

ah si binenteles, valiza cu bani si niste acte de identificare ceva, probabil un pasaport

si daca puteti sa imi recomandati si o solutie pentru ambalarea bicicletei

am o bicicleta orizontala cu roti de bmx de 20 de toli

ideea ar fi ca as vrea sa merg pana la aeroport pe bicla, asa incat cred ca cel mai bine ar fi sa gasesc o husa

insa pe la magazinele din bucuresti nu prea am vazut asa ceva

daca stie cineva unde as putea gasi asa ceva si eventual ceva mai ieftin

multumesc

@ ordinaru

De ce cat mai multi ciorapi?

Astia nu se spala?

Avand in vedere perioada in care mergi, cu caldura aferenta, uscatul hainelor nu va fi o problema.

Daca nu se usuca peste noapte, le atarni pe bicicleta si in cateva ore sunt uscate.

Daca esti preocupat prea mult de aspectul estetic, le intinzi la uscat cand faci cate o pauza.

Crema de protectie, sa nu te arda soarele, la fel avand in vedere perioada in care mergi.

Pe langa fasul de ploaie, cred ca ar fi bine sa-ti iei macar o bluza mai groasa cu maneca lunga (fleece) si o pereche de pantaloni lungi.

Ideal ar fi pantaloni cu fermoar peste genunchi, care ii faci scurti sau lungi.

Aparatul de barbierit banuiesc ca este electric, avand in vedere ca n-ai trecut si spuma de ras.

Aspirina stiu ca e buna.

Eventual cea efervescenta.

Ajuta la o eventuala raceala si combate (intr-o masura mai mica) febra musculara.

Rezolva inainte de plecare problema cu medicamentele.

In Occident sunt forte scumpe.

Io am dat acu' o saptamana 28 de euro, in Italia, pe o cutie cu 10 pastile si alta cutie cu vreo 10 pliculelte de praf.

Referitor la transportul bicicletei cu avionul.

Poate te ajuta asta (pagina nr. 3, incepand cu postul nr. 62):

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3877-transportul-bicicletei-cu-avionul/page__st__60

Husa pe care o vezi in poze, este luata anul trecut de la bike24, cu 90 de euro (75 husa si 15 transportul).

Sugestia mea ar fi sa suni la compania aeriana cu care mergi si sa-i intrebi exact care sunt conditiile de transport pentru bicicleta.

Asta ca sa nu ai surprize si sa ti se refuze imbarcarea bicicletei.

Bafta.

calatoresc cu blue air, atat la dus, cat si la intors

am trecut astazi pe la un birou de-al lor de pe magheru (de langa hotelul Ambasador) si am vorbit cu o tipa de acolo, care mi-a spus ca pot sa vin si cu bicicleta asa cum este :blink:, dar sa ii desfac pedalele

din cate stiu, in aeroport mai ai si posibilitatea sa imfasori in folie bagajele, iar tipa de la blue air mi-a spus ca e ok si asa

cel mai bine, cred ca am sa ma mai interesez in legatura cu conditiile de calatorie printr-un mail ceva, ca sa am ceva scris

am trecut astazi si pe la magazinul dioda de pe 1 mai sa ma interesez de o husa ceva, dar imi spunea ca nu mai au, ca s-au vandut toate (avusesera la 30 lei)

referitor la crema de protectie solara, o am si pe aceasta in plan, insa momentan tre sa vad la cat o sa ajunga bagajul cu tot cu cort, daca mai intra si aia (am o butelcuta mai mare de vreo 500 ml cu factor de protectie 40 parca)

referitor la haine, cu ciorapii ai dreptate, nu prea imi place sa spal de mana, insa cred ca va fi mai ok asa, decat sa iau prea multe textile cu mine

probabil imi voi lua un tricou cu maneca scurta de schimb si unul cu maneca lunga, pentru vreme mai racoroasa

la fel si cu pantalonii

aparatul de barbierit e gilette de unica folosinta, insa nu cred ca voi suferi prea tare daca ma voi barbieri cu apa si sapun de cateva ori

mersi pentru sfatul cu aspirina ma voi duce acum sa fac niste provizii :-)

apropo, daca ai mai calatorit prin partile astea, am de unde sa procur apa, in afara magazinelor si supermarketurilor de pe drum? adica se mai gaseste vreo ciusmea, sau vreun put ca la noi?

@ ordinaru

S-or mai fi schimbat lucrurile pe la Blue air.

Sau bicicleta orizontala o avea alt regim de transport.

Tin minte ca la tura de anul trecut din septembrie, am sunat de vreo 3 ori la call-center la Blue air, ca sa vorbesc cu persoane diferite.

Toti mi-au spus ca bicicleta trebuie ambalata sub forma de bagaj, in caz contrar este posibil sa mi se refuze imbarcarea (bicicletei).

Varianta cu mail este cea mai buna.

In afara de asta, cred ca ar fi bine sa protejezi schimbatoarele (foi/pinioane), etrierii de frana (daca exista), manetele (frana si schimbat vitezele).

Iar invelitul in plastic nu stiu in ce masura rezolva problemele de mai sus.

Oi fi io mai paranoic, insa am ajuns, de fiecare data, cu bicicleta intreaga dupa transportul aerian.

Referitor la apa.

Cismele mai gasesti, destul de rar, stilizate prin pietele publice.

Puturi nu.

Insa io mi-am luat-o rau de tot dupa ce am baut apa de la cismea (in Riomaggiore), adica m-a durut burta rau de tot cateva zile.

Poate ai tu vreun stomac mai rezistent, insa avand in vedere experienta mea, ti-as recomda apa plata de la magazin.

Costa cam 1.5 euro stica de 1.5 litri.

Bafta.

am fost astazi si mi-am cumparat un cort usor (are 900 g cu tot cu bete) - Vaude Bivi

sacul de dormit are 500g

izoprenul inca vreo 300

hainele, prosopul, periuta de dinti, sculele de bicicleta, mai au si astea cu totul inca vreun kg

rucsacul are vreo 500 g

per total cred ca am sa ma incadrez undeva la vreo 3,5-4 kg

nu voi lua bicicleta orizontala, deoarece imi e teama sa nu mi se strice ceva pe drum la ea si sa imi strice si mie excursia

asa incat voi merge cu cursiera din carbon

acu, eu cred ca pot sa duc 4 kg zilnic, cate 100 km (traseul total are 3000 km)

din cei care au mai mers distante din astea mari, ce imi puteti spune, este fezabil ceea ce imi propun?

ar mai fi varianta sa imi pun un portbagaj la bicicleta

http://www.bykeservice.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=624&category_id=80&option=com_virtuemart&Itemid=29

pacat insa ca magazinu e din cluj, caci as fi vrut sa vad mai intai produsul inainte de a-l achizitiona

Felicitarile mele pentru traseul ales ,este superp si cu foarte multe locuri pitoresti ,eu am parcurs cu bicicleta aproape tot traseul tau in 2002 --Barcelona-Viaregio si in 2005 Pisa -- Roma ,un traseu cu multe locatati turistice ca Barcelona-Arles-Marsilia-Canes-Nice-Monaco -San Remo -La Spezia -Pisa -Roma si a ltele, Iti doresc o calatorie placuta si fara probleme,dar si SANATATE ca cu restul le rezolvi pa traseu.

• Upvote 1

am fost astazi si mi-am cumparat un cort usor (are 900 g cu tot cu bete) - Vaude Bivi

sacul de dormit are 500g

izoprenul inca vreo 300

hainele, prosopul, periuta de dinti, sculele de bicicleta, mai au si astea cu totul inca vreun kg

Ca prosop iti recomand ceva de genul: http://www.decathlon.ro/RO/prosop-compact-149130533/. Au si mai mari.

@ ordinaru

Subscriu si eu la ceea ce ti-a spus silviusm.

Am si io un prosop similar cu cel recomandat.

Ocupa loc foarte putin, sterge bine, se usuca mult mai repede ca un prosop obisnuit.

Referitor la portbagaj, gasesti si in Bucuresti.

http://www.veloteca.ro/accesorii-biciclete/portbagaje/portbagaj-universal-pentru-tija-sa.html

http://www.surmontbikeshop.ro/?p=afisare_produs&cp=545#pret_top

Dupa mintea mea, as opta pentru varinata cu portbagaj.

Mi se pare mult mai comod decat sa car un rucsac in spate, indiferent de marimea/greutatea rucsacului.

Bafta.

multumesc mult pentru sfaturi

intr-adevar cred ca imi voi pune si un portbagaj

singurul inconvenient il constituie faptul ca am tija de sa din carbon si imi e teama sa nu se rupa de la greutate, desi nu voi pune mai mult de 5 kg pe el

acum mai am o intrebarea daca imi puteti face o recomandare pentru un antifurt mai bun si pe cat se poate si mai usor

eu am un antifurt kryptonite fogettaboudit care are vreo 3 kg (zalele lantului au 14mm grosime, cred ca se poate tracta si o masina cu el :P)

este destul de sigur cred eu, dar este extrem de greu si nu imi vine sa il iau din acest motiv

m-ar interesa in primul rand sa aiba o incuitoare mai sigura, caci daca imi iau un antifurt in U presupun ca este mai greu de taiat