Sign in to follow this  
maus

Macin 2011

Recommended Posts

O dimineata asa de calda nu am vazut de anul trecut din octombrie.4 luni in care am lipsit din parohie sunt motivul ptr care in aceasta dimineata ma simt special ,pe dig spre bacul de la Braila.Cunosc drumurile mai bine ca localnicii care fura lemne ,asa ca si visez ce pot sa fac in cele 4 -maxim 5 ore libere de azi.Eheeii cand era vara si bine in 5 ore faceam multe .Cel putin asa tin eu minte .Asa manat de bune intentii trec dunarea spre Macin.Digul de la Smardan la Macin e singurul drum plat ,dar plin de curbe care nu te lasa sa te plictisesti.Cei mai scurti 12 km pe care ii stiu eu. De aici intru pe offroad ,deci oficial in Macin mountains.Incepe si urcusul ,au ce greu.Pamantul e moale ,afanat ,apa curge peste tot , guma pe spate e cam stearsa si patineaza si ea .Incerc sa urc pe firul apei ca sa nu patinez .Urcarea asta de 14% imi pare imposibila ,si chiar cand se mai domoleste imi pare greu.Stiu ca urmeaza pe coborare un izvor ,asa ca trag din bidon fara mila.Pfuu ajung in pas la masuta ,si ma grabesc spre poteca de coborare .Fac’ , e plina de zapada ,troienita .Deci e de impins la vale .Zapada grea si vantul au schimbat poteca .In incercarile mele de a cobora pe bike cad si in cap ,dar ma lovesc tare la turloi in pedala.De durere iau bicla de coarne si fug la vale .Fac un refill la izvor.Apoi un copac cazut pe poteca .Il ocolesc.Altul cazut.E greu sa-l ocolesc.Totul e alunecos .Apoi mai multi copaci cazuti.Acum nu e problema dara la vara cand o sa fie cald ,coborarea va fi un chin daca nu curata cineva poteca asta.Ajung apoi in poiana mare ,si in drumul paneuropean ce leaga Jijila de Greci.Eh de aici pot sa-i dai viteza .Canci .Mi se pare ca am pana ,ca sau lasat rotile.Ma uit in spate ,si las urme adanci in pamantul galben.Apa si gerul au fragezit pamantul.E nevoie sa vina carutele la furat lemne ca sa mai batatoreasca putin europeanul.Asa cu chiu cu vai incep urcarea spre pasul Greci.Uf ma vad cateii de la stana .Scot bidonul cu apa,ca sa-i imprastii.Anul trecut erau mici si dispareau imediat cum si-o luai in ochi .Acu sunt mari si chiar daca sunt deranjati de cate un feosc in ochi ,ma latra cale de cateva sute de metri.Cred ca trebuia sa pun mai multe pastie de Iso in apa ca sa-i usture mai tare .Scap de ei dar nu scap de pamantul moale ,insa ciclabil.Cand spre iesirea in pas panta se mai domoleste ,drumul e troienit,si o iau de coarne pe langa .In zare in padure se vede zapada .De fapt stiam .Mai am o sanza sa fac cale intoarsa acum si sa nu intru in padure .Nu domle mergem sa vedem cum este .Asa ca ajung la bancuta de unde pedalez 3 metri si incep sa imping .Si o imping eu asa si la deal dar si la vale ,fara vreo sansa de a pedala .Doar ambitia ma facut sa nu ma intorc.Am zis sa fac drumul si pe jos sa vad cum este ,ca pe bicla e super misto.Norocul face ca de la obarsiile vaii Jijila versantul sa fie orientat mai spre sud vest si sa fie cat de cat ciclabil.Chiar la iesirea din padure ,unde am mai cazut anul trecut stand pe loc ,mai cad si acum odata.Insa sunt mai smecher ,nu mai stau sa-mi cada si bicicleta pe cocoasa ,ci cand simt ca ma uschesc sar ,si fug .Apoi ma intorc iau bicla si merg mai departe.Oricum mis suparat pe ea ca am lasat-o buna in cui in decembrie si acu mergea ca un cur .Schimbatorul stramb ,lantul sare … bine ca nu am mers cu ea asa la vreun concurs ca ma ofticam .Mai schimbam eu lantul inainte de curse si ma miram ca merge bicla ca un cur.Acu nu trebuie decat sa dau goana ,sa nu se evapore spritul inainte de ajunge eu acasa.Calculele de asta vara nu se mai potrivesc cu pamantul asta afanat,insa de la asfalt sa zicem ca se potriveste .Doar vantul mai joaca feste la picioarele mele obosite .Insa castig contratimpul si iau bacul cu 3 minute inainte de a pleca.Deci e clar – nu am ce cauta prin padure pana nu se usuca cat de cat drumurile.Asta ma duce cu gandul ca as putea merge pe cursiera pana la Tulcea ,elegant pe asfalt fara sa ma murdaresc.Istoria va dovedi ca ca aveam sa ma sucesc pana a2a zi.Nu prea tare ,dar destul ca sa nu ajung curat acasa.Bai,… eu le stiu pe toate ,dar ma duc…

• Upvote 5

Sa cred ca au inceput antrenamentele ptr. maratonul de la Garboavele? Daca DA atunci sa trecem la rupt pedale.

• Upvote 1

Ar fi numai buna o ploaie calda sa 'rupa' zapada ,sa o nimiceasca (o urasc) si apoi 2 zile de vant aduce totul la conditii super.

Cam tarzie prima iesire in Macin anul acesta in conditiile in care anul trecut pe 12 ianuarie a fost prima tura ,acu 2 ani in februarie am fost de 3 ori. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif

George, cartea la batranete ,acu ma bucur de adolescenta... ;)

Daca voiai bai de namol trebuia sa-mi spui sa rezerv o camera la Lacul Sarat. Si oricum fara poze noi nu credem.

Eu nici nu vreau inca sa aud de ofroad ,nici nu cred ca face bine la inceput de sezon sa te lupti cu clisa aia cu pulsul la 80%.Dar ce zic eu, stii tu mai bine ce ai de facut.

Acum o saptamana (sambata dinainte de Paste) am vazut doi ciclisti pe drumul de sub Tutuiatu (erau prea departe, dar poate se recunosc in pozele astea: https://picasaweb.google.com/cipriantalaba/PrinMacinGreciTutuiatu#5601459382509638610 respectiv https://picasaweb.google.com/cipriantalaba/PrinMacinGreciTutuiatu#5601459343559332530), iar astazi am dat peste alti doi prin Pricopan (unul din ei era aproape sigur Florin Marza pe care il stim ca cel care a filmat cu un Go Pro la Garboavele). Nu le-am facut poze dar i-am salutat din masina.

Pai cine poate sa colinde prin Macin ca la el acasa? Maus si pretenii - de aceasta data e vb. de Laco.

Muntii Macin chiar daca nu impresioneaza prin inaltimea lor,sunt niste muntii mirifici,plini de culoare ,dar si de tepi.Intr-o tura de 100 de km numai eu am facut 8 pene.