ovidiu

28.05.2011 - Teamexpert Spring Bike Fest - Comana, Bucuresti

Recommended Posts

TeamXpert Spring Bike Fest este un maraton de mountainbike care are loc in Parcul Natural Comana. Competitia se desfasoara la doua saptamani dupa Sarbatoarea Bujorilor, o traditionala sarbatoare generata de inflorirea bujorilor in Padurea Comana.

Concursul este destinat celor care iubesc miscarea in aer liber si natura, adulti sau copii, iar concurentii care au participat la editia inaugurala au descris concursul ca fiind “foarte frumos si usor”.

Parcul Natural Comana cuprinde Padurea Comana si Balta Comana, ambele de o frumusete naturala inedita si cu o multime de vestigii istorice. Se concureaza pe doua trasee, usor modificate fata de editia inaugurala: Traseul Bujorilor, de 20 km si Traseul Lacul Comana, de 38 km. Organizatorii au facut aceste modificari pentru a pune in valoare si mai mult frumusetea acestui loc.

Mai multe detalii pe: http://mtb.teamexpert.ro/

Dupa parerea mea, organizatorii au fost inspirati ca au facut si o editie de primavara a acestui maraton. Acest lucru va aduce la start mult mai multi concurenti decat in toamna 2010. Optimismul de primavara si frumusetea naturii revenite la viata isi vor spune cuvantul.

• Upvote 1

Dupa parerea mea, organizatorii au fost inspirati ca au facut si o editie de primavara a acestui maraton. Acest lucru va aduce la start mult mai multi concurenti decat in toamna 2010. Optimismul de primavara si frumusetea naturii revenite la viata isi vor spune cuvantul.

Multumim pentru apreciere. Nu stiu daca vor fi mai multi concurenti, dar speram din suflet sa se simta bine :)

Pana vineri, 15 aprilie, taxa de participare la TeamXpert Spring Bike Fest este redusa cu 15 Ron. Dupa aceasta data, taxa va putea fi platita la valoarea integrala de 50 Ron.

Pentru plati online, reducerea este valabila doar pana miercuri 13 aprilie. Asadar grabiti-va daca doriti sa prindeti reducerea de taxa.

Tot pana vineri, 15 aprilie 2011, se poate achita cu reducere taxa cumulata pentru cele 3 competitii de mountainbike organizate de TeamXpert:

- TeamXpert Spring Bike Fest | Comana | 28 mai 2011

- On Top of the World Bike Fest | Sinaia - Vf.Omu | 20 aug 2011

- TeamXpert Bike Fest | Comana | 24 sep 2011

Concursul de mountainbike TeamXpert Spring Bike Fest va avea loc sambata, 28 mai 2011, in Parcul Natural Comana. 10 Ron din fiecare taxa de participare achitata integral va fi directionata catre proiectul de responsabilitate sociala Zambet pentru toti Copiii.

Detalii aici: http://www.teamexper.../comp.Taxa.html

am dori, daca se poate, sa stim ce este inclus in pachetul de start. Din cate am vazut, tricoul competiei se poate achizitiona separat la 40 ron (pana in 15.04) sau 50 ron dupa acesta perioada. Multumesc.

am dori, daca se poate, sa stim ce este inclus in pachetul de start. Din cate am vazut, tricoul competiei se poate achizitiona separat la 40 ron (pana in 15.04) sau 50 ron dupa acesta perioada. Multumesc.

Desi am anuntat calendarul competitilor din 2011 si am lansat oferta pentru parteneri inca din 2010, nu am primit raspunsul clar din partea unora dintre acestia nici pana astazi. Asa ca, din pacate, cu o luna jumatate inainte de concurs nu va putem spune cu certitudine valoarea totala a premilor si nici ce va contine exact pachetul de start. Pana acum stim doar ca pachetul de start va contine produse energizante oferite de firma Isostar precum si diverse beneficii oferite de alti sponsori. Ne asumam vina pentru lipsa de info complete. Totusi, consideram ca la baza deciziei de participare la concurs nu sta pachetul de start. Legat de tricouri, suntem in discutii cu un producator care ne-a oferit un pret mai mic. Cautam o formula ca sa putem oferi tricouri tuturor participantilor. Ce stiu sigur in acest moment este ca pretul va fi mai mic decat cel anuntat initial. Toate acestea vor fi anuntate pe http://mountainbikefest.wordpress.com

Categoriile apar undeva?

nu va putem spune cu certitudine valoarea totala a premilor si nici ce va contine exact pachetul de start.

Pai atunci sunt curios cum ati stabilit cuantumul taxei. Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu ma deranjeaza suma, atata timp cat stiu pentru ce dau banii. Anul trecut nu am beneficiat nici macar de diploma de participare, nu mai vorbim de altele.

Cu stima

• Upvote 5

Aici vad ca este trecuta o oferta de transport pentru concursul din octombrie, anul trecut. Exista ceva asemanator pentru concursul din mai?

@MBZ: Categoriile apar la Regulament. In afara de impartirea pe cele doua trasee este sigur categorie pt copii - 15 ani. Anul trecut am facut si categorie pentru +40 insa a fost dat peste cap clasamentul, motiv pentru care, probabil, vom renunta la ea.

@sopinel: Nu ne sta in fire sa impunem mai mult decat ni se ofera. Anul trecut a fost o oferta din partea Casei Comana. Personal mi s-a parut destul de decenta.

@alpinman: Am explicat tot aici, la editia de anul trecut, cum am stabilit valoarea taxei. Personal nu agreez ideea de diploma de participare din motive ecologice.

@nubciclist: Da, va fi o oferta de transport si / sau inchiriere. Nu am pus-o pe site deoarece un avem inca toate raspunsurile.

Daca platesc maine la banca , platesc 35 sau 50 lei ?

Personal nu agreez ideea de diploma de participare din motive ecologice.

Dar numerele de concurs nu sunt facute tot din hartie, ba mai mult sunt invelite si in plastic.
  • Upvote 1

Sunt foarte dezamagit de problema categoriilor. Si toamna trecuta am fost, dar am zis sa nu fiu critic, concursul aflandu-se la prima editie. Acum insa lipsa categoriilor de concurs nu-si are logica, afara de un singur motiv, pe care nu vreau sa-l mentionez din politete. Am hotarat ca voi participa la editia de primavara, dar va fi si ultima daca lucrurile raman cum sunt.

• Upvote 3

Unde se poate plăti cash în București?

Stiu ca anul trecut s-a platit la Giant la magazin. In principiu maine ajung pe la ei sa imi recuperez si eu calutul si intreb daca se poate plati acolo...

In numele organizatorilor, imi cer scuze ca nu am raspuns la intrebarile voastre. Evident, ne concentram la comunciarea pe canalele oficiale: mtb.teamexpert.ro si https://mountainbikefest.wordpress.com/, dar ne-am propus sa fim prezenti, in limita posibilitatilor, si aici. Personal mi-am propus sa intru o data pe zi, ieri insa nu am reusit si nici sapt viitoare nu voi putea. Multumindu-va pentru intelegere, pentru orice nelamurire va rugam sa aruncati o privire si pe site, sau chiar sa ne scrieti pe mail. Il gasiti aici: http://www.teamexpert.ro/contact.html

Pentru ca nu am reusit sa raspundem la intrebarile legate de taxa in timp util, am prelungit perioada de taxa redusa cu aproape 2 saptamani. Detalii aici: https://mountainbikefest.wordpress.com/2011/04/15/teamxpert-bike-fest-prelungire-perioada-reducere/

@puterfixer, goofy: la sediul din Bucuresti: http://www.teamexpert.ro/contact.html. Sapt viitoare este insa doar Cami. Puteti sa o contactati la cami at teamexpert dot ro

@alexdinu: In urma mesajelor transmise pe acest forum am gasit o solutie pentru reintroducerea categoriei +40 ani. Detalii aici: https://mountainbikefest.wordpress.com/2011/04/15/teamxpert-bike-fest-categorii/

@: sopinel: Am dat un interviu in care imi explic punctul de vedere. Pe scurt, desi suntem prea mici ca sa contam in lupta impotriva schimbarilor climatice, cred ca putem si avem datoria sa facem ceva. Chiar si transmiterea unui astfel de mesaj poate fi un exemplu. Daca este urmat si de altii isi atinge scopul. Netiparirea acestor diplome nu va salva planeta, insa un asftel de mesaj poate. Aceasta este una din valorile in care credem, iar prin concursurile noastre incercam sa le transmitem.

Legat de numere, daca propuneti o solutie pentru identificarea vizuala a participantilor, o aplicam cu placere.

O sa ma sfatuiesc cu ceilalti organizatori si, daca ei considera de cuviinta, o sa acordam si diplome de participare.

Mulțumesc, Radu! Unde e str. Pictor Obedeanu? Nu apare pe http://harta.salutbucuresti.ro/ sau Google Maps sau Yahoo Maps, iar pe alte hărți gen Bing îmi arată mijlocul bulevardului în fața spitalului Colțea.

Mulțumesc, Radu! Unde e str. Pictor Obedeanu? Nu apare pe http://harta.salutbucuresti.ro/ sau Google Maps sau Yahoo Maps, iar pe alte hărți gen Bing îmi arată mijlocul bulevardului în fața spitalului Colțea.

Eu va multumesc :)

Este in zona lic. Iulia Hasdeu. Ca reper exact si de gasit pe google, vis-a-vis este Aleea Avrig. nr 26.

un pic off-topic

Ar fi bine să specifici mai exact adresa. O captură de ecran, ceva...

Nici bucuresti.com.ro, nici norc.ro, nici opensreetmaps.org și nici iGO cu harta Topmap updatata la oct 2010 nu găsește acestă stradă...

Ca să înțelegi cam care ar fi problema cu Aleea Avrig:

Imagine postată

off topic la off topic

interesant e că scîrba de Gugăl Maps (io am o problemă "personală" cu Gugăl) pune în locul liceului Iulia Hașdeu (moamă ce fete mișto erau pe vremea mea p-acoloImagine postată) altceva... liceul Ady Endre

Uat ză fac????

Imagine postată

problema categoriilor de virsta...uite,la garboavele mi-a placut ca s-a intocmit clasamente pe categ.de virsta.a fost un clasament general,normal dar s-au intocmit si pe virste,dai un imbold participantilor care se masoara cu cei de o virsta cu ei.ptr.mine e o chestie pur subiectiva,fiind trecut de 60 ma masor cu cei care sunt de o virsta cu copiii mei.inafara faptului ca este un test,sa vad unde ma situez dpdv fizic,e si una de moral.la girboavele a fost o categ.la peste 50,a fost buna,voi nu vreti sa puneti nici la peste 40,de ce?nu functioneaza laptop-urile?ps.ca ma simt eu ca la 40 e alta mincare de peste ca tot se maninca peste,azi de florii.

@Mac: zona e varza, la fel ca multe altele din Bucurestiul sistematizat :(

Spre exp pe aceeasi strada casele de pe o parte au o adresa, iar cele de pe cealalta parte figureaza pe alta strada :| De aceea nu e de gasit.

Nu e rea ideea cu captura, insa acum suntem in tabara si e cam greu de pe mobil.

@rock: Dupa cum spuneam, am reintrodus categoria +40 ani. Va inteleg, e placut sa fie mai multe categorii.

Sportul are o componenta ludica si una competitiva. Mai multe categorii stimuleaza partea competitiva. Sa nu o uitam insa pe cealalta.

O sa ma consult cu ceilalti organizatori despre oportunitatea introducerii unor categorii suplimentare de veterani. Din punct de vedere organizatoric ne-ar ajuta mult daca lumea s-ar inscrie din timp.

O categorie pentru cei care au 32 de ani, 5 luni si vreo cateva zile, se poate, va rog? Ca nu as vrea sa concurez cu unii mai tineri decat mine, sau mai batrani si mi-ar placea si mie sa ies pe podium... Mi-ar da un marrrre imbold...

Fii mai specific cu intervalul ăla, că dacă pui +/- 3 luni concurăm împreună la podium :D

Încerc mâine să dau un telefon să aflu exact unde se plătește taxa, și poate mai și ajung acolo. Dacă dibuiesc adresa, pun bulină pe hartă să știe tot poporu'.

Guest
This topic is now closed to further replies.