ovidiu

28.05.2011 - Teamexpert Spring Bike Fest - Comana, Bucuresti

Recommended Posts

Daca are careva loc in masina de mine + bicla, lasa-ti un mesaj privat cu nr de tel :D.

Mai incerc odata :P

Daca are careva un track sigur pentru tura lunga, ii car bidonul :)

Pachetul de start se ridică AZI seară între 18:00 și 21:00 de la magazinul BikeXpert de pe bd. Coposu, lângă piața Sf. Vineri, sau mâine înainte de start la Casa Comana.

http://mountainbikefest.wordpress.com/2011/05/27/ridicarea-kitului-de-start/

Mâine la 9 jumate la Casa Comana e întâlnirea pentru poză, și la 10 se dă startul.

Cine n-are cum ajunge la Comana, să dea o strigare aici, poate mai sunt posibilități de transport. Cred că transportul bicicletei mele prin Raitabike va fi disponibil pentru altcineva, deci doritorii să dea un PM.

Voi aveti habar de un punct de alimentare? este unul sau imi iau un trailer pentru apa si mancare?

Astă-toamnă a fost unul la capătul traseului scurt, pe unde trece toată lumea (cei de la tura lungă chiar de 2 ori pe acolo). Erau banane, apă, sucuri... Traseul e scurtuț, nu cred că trebuie mai mult de-atât. Poate o sticlă pe cadru și ți-e de-ajuns. Oricum mergi mai mult pe la umbră, nu te chinuie soarele.

Va exista un punct de alimentare la mijlocul traseului scurt (aprox km10). Cei care fac traseul lung vor trece de doua ori pe la acest punct de alimentare, atat la dus cat si la intors.

Daca are careva loc in masina de mine + bicla, lasa-ti un mesaj privat cu nr de tel :D.

0766320260

Daca se intampla sa mearga cineva cu bicla pana acolo sau sa se gasesasca vreun loc in masina sunati la orice ora :)

Frumos traseu, destul de usor comparativ cu maratoanele de la munte , adica provocarea nu e sa termini , provocarea e sa termini cat mai repede .

Pacat ca s-au furat marcaje si au fost tot felu de oameni redusi mintali care tin sa strice fericirea altora(bineinteles ca nu au nici o sansa :D).

Organizare buna , s-a respectat programul(mici intarzieri , dar nu trebuie sa fim absurzi).

Mie mi-e greu sa organizez o iesire la film in 3-4 oameni asa ca la fiecare maraton admir reusita unor oameni de a organiza un concurs.

Intr-adevar frumos traseul. Ceva probleme cu marcajul dar pana la urma a iesit bine oganizarea.

am pus 3 filmulete pe tube (toate merg in HD):

(am pus link-ul doar catre unul ca nu ma lasa forumul sa le pun pe toate - restul se gasesc dupa autor)

Salutare tuturor!credeam ca sunt cel mai virstnic,a venit dl.doctor,iertat sa-mi fie ca nu-mi aduc aminte numele dinsului,acum,cu 10 mai "tinar"decit mine si mi-a luat placerea de a fi eu "cea mai tinara speranta"...dar nu am facut de rusine,virsta 3-a(oare eu sunt de virsta a treia?nu cred)si m-am clasat pe 3 la categ.+40.simbata viitoare,o cursa pe masura,la urlati,peste doua saptamini la medias.am pus citeva poze pe picasa,oldrocker1950 este nik-ul meu.sa ne vedem cu bine la urmatoarele curse!

- traseu foarte slab marcat- oameni sa dirijeze in punctele cheie lipsa (sa-u ratacit zeci de concurenti)- ajutor medical zero (un concurent a avut un accident foarte urat si abia mergea, avand dureri foarte mari, deci trebuia obligatoriu o targa pentru a fii transportat pana la ambulanta, in schimb a aparut un lucrator pe ambulanta, ca doctorii sunt peste hotare, care dupa un control sumar a tras concluzia ca nu are nimic rupt si poate sa mearga pe picoarele lui inca 1km si ca targa transportata de doi brancardieri este un mit deci sa-mi iau gandul de la asa ceva)- ca si anul trecut clasamentul de la premieri a fost facut varza- mancarea si bautura a fost foarte scumpa, 1 pulpa =10lei si un pahar de vin de 350 ml cred umplut cu 2/3bere si 1/3 spuma = 6lei chiar a fost strigator la cer, inclin sa cred ca organizatorii concursului iau cota parte din adaosul acestor produse- 70 lei pentru familie mi sa parut exorbitant, 15-20 lei ar fii atras mult mai multe familii+ hmm, inca n-am gasit, dar mai derulez inca o data firul evenimentelor poate ........ps asteptam un semnal din partea lui Sorin sa ne spuna cum e dupa accidentul de azi

Țăranii ăia merită bătuți de să le sune apa-n cap - nu numai că au îndepărtat sistematic toate marcajele, ba le-au și pus aiurea intenționat! Noroc cu spray-ul roșu, că a ajutat.

Sunt curios ce firmă de asistență medicală a fost cu ambulanța aia, ca pe viitor să nu se mai apeleze la ei. E strigător la cer să vină un gigel în pădure doar cu o geantă de prim ajutor pe umăr, când i s-a spus că omul trebuie imobilizat și cărat pe targă, și ăla s-a făcut că nu pricepe. Ăla n-are ce căuta în urgențe doar fiindcă e el comod. Valea din sistem, să vândă castraveți în piață dacă doar de atât e în stare!

Traseul a fost fain, mai bun decât cel de astă-toamnă! Cu toate astea, la un moment dat pe o bucată single trail am auzit ceva în față și, după o cotitură, îmi iese în față un dobitoc pe un scuter, mergând pe contrasens. Multe lucruri de dulce i-am transmis atunci...

Felicitări câștigătorilor! Da' premiații ăia doi ce trebuiau să ne dea o șampanie de pe podium, până la urmă s-au fofilat și ne-au lăsat cu freza uscată ;)

Traseul si atmosfera foarte frumoase, pacat ca organizarea a lasat de dorit. Sincer, mi s-a parut penibil faptul ca la inscriere am primit asa zisa "diploma de participare" necompletata. Felul in care am primit-o face sa nu reprezinte absolut nimic pentru mine.

Diplomele era fain să le primim la finish, care cum a terminat :)

Foarte tare. Pirma mea medalie:)). la sfarsit au fost cetava probleme din cauza matcajului. Bravo organizatorilor! Multumim!

kilometrul pe care l-am parcurs pe jos pana la salvare a fost unul dintre cei mai lungi kilometri din viata mea. multumesc din suflet celor care m-au ajutat, in special colegului care a stat cu mine pana la ambulanta

kilometrul pe care l-am parcurs pe jos pana la salvare a fost unul dintre cei mai lungi kilometri din viata mea. multumesc din suflet celor care m-au ajutat, in special colegului care a stat cu mine pana la ambulanta

Trebuie sa ne ajutam intre noi, ciclistii si nu numai, nu-i asa.Ceva rupt sau doar socul cazaturii a fost cauza durerilor?

Trebuie sa ne ajutam intre noi, ciclistii si nu numai, nu-i asa.Ceva rupt sau doar socul cazaturii a fost cauza durerilor?

durerea a inceput sa se estompeze.si pentru ca nici sanador si nici medlife nu mai aveau program cand am ajuns eu in bucuresti nu am facut o radiografie, inca. sa ma duc la urgente si sa ocup spatiul pe acolo fara sa am mare lucru ma face sa ma simt aiurea. stiu ca unoroa le pare deplasat dar am mai trecut prin asta. eu aveam numai julturi si vanatai, cauzate de nebunia mea, si altii mureau pe patul de alaturi. dupa cum merg lucrurile cred cA o sa-mi treaca pana la skoda velo challenge Imagine postată. . inca o data multumesc pentru ajutor..

Nu credeam ca ma pot intoarce mahnit ( si inca f mahnit) de la un maraton, dar din pacate asta a fost starea mea de spirit (sin am mai vazut si alti concurenti in asentimentul meu). Am fost inscris la traseul lung si am facut 42 Km deoarece m-am invartit la un moment dat in cerc si am trecut de 2 ori pe la un punct de control (cel din sat in dreptul caruia trebuia facut stanga si urcat o panta inspre cimitir) , marcajele au fost dezastru, inteleg ca au si fost rupte, dar in unele locuri trebuiau sa fie niste ghizi care sa ne indrume (presupun ca voluntari s-ar fi gasit, sau oricum din cei 50 lei de caciula taxa se puteau plati si niste oameni tinand cont ca, kit-ul de start a fost foarte subtire).

Atmosfera de 2 lei la finis, diplomele s-au dat inainte de concurs, am trecut linia de finis ca si cum as fi fost la o plimbare prin parc, se pare ca nici macar nu au notat ca am trecut caci nu apar in clasament...apa era la finis dar nu am mai prins pahare, in fine in concluzie mi-a dat impresia unui concurs facut numai cu gandul la profit ( apropos o contestatie costa 100 lei, asta dc trebuie sa ma lupt cu ei pt a dovedi ca am terminat cursa, oricum nu mai conteaza). Am inteles ca si punctele de alimentare au fost slabe, eu nu am oprit , dar am auzit la alti participanti.

Sunt convins ca au fost oameni din organizatori care au pus suflet, dar este pacat ca evenimentul a suferit f mult la capitolul organizare, pentru mine a fost prima si ultima participare la acest eveniment, sper ca la Urlati sa fie din nou bine si sa ma intorc istovit dar fericit ca dupa orice maraton ( in afara acestuia de la Comana).

Ce timp au scos castigatorii la tura lunga?

Un ceas jumate. Și-au terminat doi cot la cot, au împărțit locul 1 :)

Da, pai d-asta am zis la plural. Ma-m uitat prin rezultatele alea si mi se pare putin pripita treaba. Eu apar de 2 ori, ca multi altii. Ursu Gabriel e de 3 ori (well done :) ) si Ursu (ca sa intelegeti si cum de stiu eu de Ursu Gabriel) Andreea, duduia mea nu e deloc :). Pe cei fara propiul lor cronometru nu-i vad prea bine. Long live Garmin!

Guest
This topic is now closed to further replies.