ovidiu

28.05.2011 - Teamexpert Spring Bike Fest - Comana, Bucuresti

Recommended Posts

S-au afisat rezultatele finale; la mine au scazut 3 minute (multumesc :P) iar alti colegi, care stiu sigur ca au ajuns la 3 minute distanta, figureaza cu acelasi timp; eu cred ca clasamentul s-a facut dupa timpul din poze sau ceva :)

A trecut si competitia asta pe care eu o asteptam cu drag.

Minusuri sunt multe, mai multe decat ma asteptam DAR se pot remedia foarte usor cu mai multa atentia data viitoare. Am vorbit cu mai multe persoane despre competitie si am ajuns la concluzia ca Radu, daca avea mai multi voluntari reusea sa evite multe din problemele aparute. Nu poate sa faca o competitie de succes cu 6-7 oameni cati a avut. Decat daca acei 6-7 oameni sunt foarte atenti si cu experienta, ceea ce nu s-a intamplat.

Eu m-am inscris la tura scurta dar am facut tura lunga, din greseala mea si a arbitrului de la Jeep. Greseala mea a fost ca am trecut cu viteza luminii pe langa Jeep si nici nu m-am intors cand am vazut ca sunt singura pe traseul marcat. Greseala arbitrului? Vorbea cu o fata, n-a fost atent si nu mi-a indicat directia corecta, apoi mi-a zis ca a strigat dupa mine, dar era in zadar nu aveam cum sa aud.

Am facut tura in lunga intr-o ora si 55 minute dupa ceasul meu de pe bicicleta (n-am avut inspiratia sa ma uit la ceasul normal sa vad ora exacta) si am comunicat organizatorilor, daca se paote sa fiu trecuta la tura lunga cu timpul ala, dar se pare ca au uitat. Dupa calculele mele brute, eram cam pe locul doi la tura lunga.

Mie imi pare bine ca am participat, m-am simtit foarte bine pedaland iar dupa o pauza atat de mare. Intalnirea cu prietenii biciclisti m-a revigorat, dupa o perioada destul de neagra in care m-am gandit sa vand bicicletele si sa ma las de sportul asta.

Sper ca la viitoarele competitii sa nu mai ratacesc traseul :)

Cu toate ca organizarea nu a fost printre cele mai bune eu le mai dau o sansa si o sa fiu prezenta si la competita din toamna. Va propun sa faceti la fel, sa treceti peste, sa iertati, pentru ca e FOARTE greu sa organizezi o competitie si din greseli invatam toti.

Later Edit:

S-au afisat rezultatele finale; la mine au scazut 3 minute (multumesc :P) iar alti colegi, care stiu sigur ca au ajuns la 3 minute distanta, figureaza cu acelasi timp; eu cred ca clasamentul s-a facut dupa timpul din poze sau ceva :)

Unde s-au afisat timpii? Ca eu nu gasesc
  • Upvote 1

Eu nu stiu de ce va plangeti :)

Organizatorii respectivi fac competitii de ciclism de ceva timp, nu una, nu doua, nu trei, nu patru etc ... Si toate zente.

Mai pe romaneste o afacere de facut bani.

Ca va rataciti pe traseu sau ca nu gasiti apa la C.P. sunt irelevante.

Gasesc ... altii la editia urmatoare. Bucurestiul e mare. Am incercat sa fiu soft :)

• Upvote 4

Adica se gasesc alti prosti la editia urmatoare care sa dea banii? Asta ai vrut sa spui?

Adica se gasesc alti prosti la editia urmatoare care sa dea banii? Asta ai vrut sa spui?

Da, exact asta. Au organizat uphilul de la Omu, Cupa Macinului 2 editii , concursul asta 2 editii, toate zente.

Daca dupa vre-o 5 concursuri vii cu scuze ca n-ai experienta imi vine sa rad.

Despre taxa, cred ca am scris mai demult, EMORMA in comparatie cu ce se ofera. O taxa de 50-70 de RON se percepe la o competitie consacrata, organizata brici, cu kit de start, marcaj impecabil. Macar sa stii pe ce dai banii.

Pot face rapid un calcul, in calitate de organizatori de competitii, tot ceea ce ati primit a fost din partea sponsorilor (kit, premii , C.P.), arbitrii voluntari.

Macar iesea ceva bun, la cat au castigat. Dar au dat o noua zenta, ca de obicei.

Cred ca MBZ ar putea sa ma ajute cu zeci de argumente aici.

Si ajungem iar la ideea mea de acum 1 an de clasificare a competitiilor de MTB. Macar noi WS am zis pass stiind ce ne asteapta.

• Upvote 4

Am facut tura in lunga intr-o ora si 55 minute dupa ceasul meu de pe bicicleta (n-am avut inspiratia sa ma uit la ceasul normal sa vad ora exacta) si am comunicat organizatorilor, daca se paote sa fiu trecuta la tura lunga cu timpul ala, dar se pare ca au uitat. Dupa calculele mele brute, eram cam pe locul doi la tura lunga.

Chiar sunt curios daca se va face aceasta modificare, avand in vedere un raspuns pe care eu l-am primit... Voi urmari cu maxim interes clasamentele...

vad ca apare numele meu pomenit pe aici.daca e problema de returnat medalia ptr.loc 3,no problem,eu particip ptr.mine nu ptr.medalii.apoi,ptr.virsta mea ,nu exista categorie...eu sunt tare multumit ca ma pot masura cu cei mai tineri,20-25 ani in spate,ceea ce va doresc tuturor atunci cind veti ajunge la virsta mea.ps.nu scapati de mine pina la 80 an...i

• Upvote 6

Am renuntat din start la a lua parte la aceasta cursa, tocmai ptr ca nu eram de acord cu anumite aspecte. Am incercat sa ajut (ca voluntar) dar am renuntat in favoarea unei megacurse de sosea (260 de km).

Imi pare rau ptr cei care au participat si au intampinat probleme. Pacat de padurea Comana, ca e foarte frumoasa.

Impresii la cald...

Privind organizarea sau marcarea traseului, m-am intalnit concursuri mai bune si mai slab organizate-marcate. Opinia mea este, ca traseul are un caracter care necesita mare atentie, si acest caracter combinand cu " bunavointa " localnicilor cateodata poate rezulta rataciri. Pentru mine partea infernala era, cand din cauza unei balbaieli la schimbarea vitezelor, am pierdut contactul vizual cu partenerii de fugareala :) in ultima parte a traseului, in disperare am tras ca sa ajung in urma, dar la fiecare intersectie trebuia sa franez aproape la zero, realizand ca nu prea am sanse sa mai ajung in urma. Mentionez, ca era un singletrack intr-o " padure " foarte deasa, si cand am ajuns intr-o intersectie, chiar daca era foarte bine marcata, a trebuit sa incetinesc, si sa fiu foarte atent la drum.

In ce priveste partea de afaceri, bine am facut ca am venit la Comana, ca pana acum nu am stiut cum se vinde 3,8 dl de bere pentru 6 lei, dar culmea!, pe la sfarsit se dadea 2,5 dl tot pentru 6 lei. Deci daca esti pe faza, inveti afaceri pe fiecare colt :)

Intr-o alta ordine de idei, referitor la taxa de inscriere-kitul-premiile; nu pot sa nu observ -ulterior- ca acest concurs miroase tare a afacere. Taxa de inscriere nu se discuta - fiecare cere cat poate - dar privind urmatoarea faza :

"La TeamXpert Bike Fest vor fi premii in bani si produse.

Spre marea noastra bucurie, anul acesta un numar mare de sponsori s-au hotarat sa sprijine concursul. Unul dintre ei, Airwaves, va oferi castigatorilor un premiu in bani Valoarea premiului Airwaves este de 250 Euro.

Ceilalti sponsori, Cube, Isostar, Giant, Felt, Schwalbe, Met, Aventuria.ro, Biklo.ro, Sportraid.ro, Hutchinson si Tabere cu Suflet vor oferi premii in produse si in servicii. "

Probabil ca premiile erau impartite proportional, ca, premiul pentru locul 3, tura scurta baieti consta : o punga, o plianta thule, un catalog cube si 2 pachete de guma de mestecat airwaves ( adevarat - extra strong ), o cutie ( 250 ml)de energizant isostar.

Vreau sa subliniez faptul ca premiile, taxa de inscriere, etc nu prea ma intereseaza, dar combinatia acestora cu berea de 250 ml de 6 lei m-a facut sa cred, ca organizatorii au concetrat poate prea mult la partea de afaceri, si poate prea putin ( cu cele 6 voluntari ) la organizare.

• Upvote 2

Undeva in padure un grup de copii, cred ca era o clasa intreaga, au facut galerie incurajand fiecare concurent chiar intinzand mainile sa ne salute, un gest spontan care venea din partea unor copii si care m-a emotionat.Cam asta a fost singurul moment frumos din ziua concursului.

Ma uit ca prostul pe site si vad ca cineva si-a pierdut saua! https://mountainbikefest.wordpress.com/2011/05/30/teamxpert-bike-fest-lucruri-gasite/ sper din tot sufletul ca cineva si-a scos-o la finish sa o curete sau ceva si a uitat-o, ca daca chiar a fost pierduta pe traseu, atunci e grav. Unde nu-i sa, vai de ce-i sub casca... :))

Intr-adevar extrem de saracut acest concurs si foarte orientat spre castigul financiar al organizatorului. Un singur punct de alimentare pe traseu, destul de slab alimentat, incurcatura la premiere, kitul de start saracut, anuntarea cu cateva zile inainte a faptului ca nu mai exista pasta party si ca putem comanda in schimb "pulpe cu 10 lei si bere cu 6 lei", tombola "cu o bicicleta si multe alte premii" ce s-a transformat de fapt intr-o tombola cu un singur premiu, si anume acea bicicleta, totul a sunat a afacere. Cel mai prost raport calitate-pret dintre toate maratoanele de anul asta (am fost la Galati, Botosani, Iasi, PE). Nu cred ca ma vor mai avea drept concurent la editiile viitoare.

Da, exact asta. Au organizat uphilul de la Omu, Cupa Macinului 2 editii , concursul asta 2 editii, toate zente.

Despre taxa, cred ca am scris mai demult, EMORMA in comparatie cu ce se ofera. O taxa de 50-70 de RON se percepe la o competitie consacrata, organizata brici, cu kit de start, marcaj impecabil. Macar sa stii pe ce dai banii.

Pot face rapid un calcul, in calitate de organizatori de competitii, tot ceea ce ati primit a fost din partea sponsorilor (kit, premii , C.P.), arbitrii voluntari.

Macar iesea ceva bun, la cat au castigat. Dar au dat o noua zenta, ca de obicei.

Si ajungem iar la ideea mea de acum 1 an de clasificare a competitiilor de MTB. Macar noi WS am zis pass stiind ce ne asteapta.

Ce fel e cuvant mai e si zent asta? Nu zici rau ce zici dar "cuvantu" ala e enervant.

• Upvote 1

http://www.teamexpert.ro/comp.rezultate2011.html

pozitia 86 - traseu scurt de 20 de km. numarul 14

Neinteresant probabil pentru multi dintre voi.

Daca va zic ca persoana respectiva a mers cu un single speed? tot neinteresant. Media e un pic sub 10 km/h. Neinteresant. Si nici nu va spune nimic.

Dar daca va zic: "nu-i aicea finishu'!" parca parca...

Ei bine da, el este! Pentru el eu as fi facut categorie speciala: King of the Bike! Nu cred ca are mai mult de 5-6 ani. Si a parcurs traseul de 20 de km. A ajuns cu 10 minute dupa adriana :)

https://picasaweb.google.com/106597076383058236704/COMANA2011#5611798443266935826

https://picasaweb.google.com/106597076383058236704/COMANA2011#5611793633323292898

Felicitari pustiului! merita!

Cred ca se exagereaza putin. Organizarea nu cred ca fost chiar atat de rea pe cat se spune.

E adevarat, au fost probleme cu marcajul dar sunt 100% convins ca nu a fost din vina organizatorului. Traseul era plin de de semne (cred ca au fost mai dese de 50 m) dar chiar in preajma intersectiilor dispareau. Era clar ca cineva le luase de-acolo. In afara de marcaj, traseul la tura lunga mie mi s-a parut impecabil amenajat (traversarile peste parauri, alegerea potecilor, etc).

Tura lunga mi s-a parut foarte frumoasa ca traseu iar vremea a fost excelenta. La cate noroaie am avut anul trecut si anul asta la PE, iesirea asta mi-a mers la suflet.

Cred insa ca punctul pe care multi organizatori de la noi il ignora (este si cazul cursei de la Comana) este intampinarea concurentilor la finish. Probabil asta se intampla pentru ca cei care organizeaza sunt ciclisti care termina foarte in fata la concursuri si nu isi dau seama de importanta unei primiri frumoase la finish (chiar si pentru ultimii concurenti care poate muncesc de doua ori mai mult decat invingatorii). Macar sa ti se strige numarul si felicitari ar fi indeajuns. Daca adaugi si o medalie, pusa pe gat la cald, deja e excelent.

Referitor la bani, nu inteleg de ce atatea acuze la adresa unui organizator ca vrea sa faca profit. Pana la urma, scopul unui astfel de eveniment ar trebui sa fie chiar profitul. Avand in vedere ca aici nu vorbim de evenimente singulare, profitul ar trebui sa fie cel care ii determina pe organizatori sa faca evenimentul din ce in ce mai atractiv pentru concurenti(pentru a-si creste si mai mult profitul).

Dacă ar fi fost cipuri, s-ar fi evitat încurcăturile și contestațiile la sfârșit. Dacă ar fi fost mai mulți voluntari atenți pe traseu, s-ar fi rezolvat și rătăcirile. Casa Comana a fost de toată jena, cu salata aia pregătită într-un lighean de plastic și angajați sictiriți - data viitoare votez cu portofelul și nu mai cumpăr nimic de-acolo.

Dar traseul a fost frumos (mă rog, cu excepția țânțarilor :D), și doar pentru pedalat ne-am dus toți acolo ;) A fost frumoasă atmosfera de apropiere între participanți, cu glume și voie bună. Mi-a plăcut să văd familiile ce au îmbrățișat ciclismul și copiii care au făcut traseul cu zâmbetul pe buze. Copiii de la punctul de alimentare care aplaudau și încurajau alergătorii de la tura lungă parcă ne-au dat aripi. Iar coloana lungă de mașini cu biciclete de la întoarcerea spre București a întors multe capete :)

Eu voi reveni pe traseu. Nu merg pentru premii, tombolă, diplomă sau berea de după, ci pentru plăcerea de a pedala. Iar dacă cineva se mai și îngrijește să afle din timp un traseu bun și să aranjeze una-alta ca să fie practicabil, zic sărumâna pentru efort și că mi-a luat această grijă de pe cap. Și ce dacă asta i-a pus omului o pită pe masă (că nu cred că-i bagă gipan în curte)? Mi-am făcut plăcerea sau nu?

Costurile mi se par acceptabile ca să nu vină chiar oricine pe traseu, și totuși reduse comparativ cu cât sparg la o ieșire în oraș sau shopping sau cât am cheltuit pe bicicletă etc. Adică am cheltuit mai bine de 100€ ca să închiriez o mașină weekendul ăsta, inclusiv pentru transport până la Comana și înapoi; 40 lei pentru înscriere e cam peanuts, și n-o să mă plâng acum că de ce n-au fost autobuze sau n-au mutat Comana mai aproape de scara blocului. Asta e, intră la bugetul anual alocat ciclismului.

Daca nu ma insel aces pusti a fost si la marea evadare sau marea noroiala si era in super forta cand altzii erau terminati :))

BRAVO o sa ajunga departe !! BRAVO

http://www.teamexper...ultate2011.html

pozitia 86 - traseu scurt de 20 de km. numarul 14

Neinteresant probabil pentru multi dintre voi.

Daca va zic ca persoana respectiva a mers cu un single speed? tot neinteresant. Media e un pic sub 10 km/h. Neinteresant. Si nici nu va spune nimic.

Dar daca va zic: "nu-i aicea finishu'!" parca parca...

Ei bine da, el este! Pentru el eu as fi facut categorie speciala: King of the Bike! Nu cred ca are mai mult de 5-6 ani. Si a parcurs traseul de 20 de km. A ajuns cu 10 minute dupa adriana :)

https://picasaweb.go...798443266935826

https://picasaweb.go...793633323292898

Felicitari pustiului! merita!

Eu nu prea am avut timp de mers la concursuri, dar din cele 3-4 la care am fost acesta este pe ultimul loc in topul preferintelor.

Si nu din cauza traseului, care e usurel si frumos, dar din cauza organizarii. O fi greu de organizat asa ceva, dar atunci cand ceri banii pe care ii ceri (comparativ cu alte concursuri) pentru inscriere te astepti sa fie cel putin organizat bine.

De doua ori pe traseu am pierdut marcajul si o data a trebuit sa ma intorc (impreuna cu alti 2-3 concurenti) fiindca marcajul era undeva in dreapta si nu era evident ca trebuia virat in acea directie. Deja ma speriasem la start cand am vazut ca organizatorul incepe sa povesteasca traseul... trebuia sa luam notite si sa ne ghidam dupa notite pe drum?! Marcajele trebuiau sa nu lase loc de dubii si sa existe mai multi oameni pe traseu. La jeep am primit instructiuni corecte, dar nu am fost convins de asta decat dupa ce am intrebat si pe cel de-al 4-lea concurent intalnit pe traseu (jumatate din cei pe care i-am intrebat au zic ca sunt la tura lunga, jumatate la tura scurta; cineva chiar s-a intors din drum). Punctul de alimentare a existat, nu stiu cat de bine organizat a fost ca n-am oprit, dar as fi pus si un al doilea punct de alimentare si la km 15 (tura scurta).

De asemenea, ma intreb ce a fost cu haosul de la startul pentru tura lunga... acea banda de demarcatie la intrarea pe drumul forestier era chiar in drum. Eu am venit prima data la Comana, dar se pare ca a fost o editie si anul trecut - organizatorul nu s-a perfectionat in a face concursul mai bine, sau anul trecut a fost dezastru?

Referitor la bani, nu inteleg de ce atatea acuze la adresa unui organizator ca vrea sa faca profit. Pana la urma, scopul unui astfel de eveniment ar trebui sa fie chiar profitul. Avand in vedere ca aici nu vorbim de evenimente singulare, profitul ar trebui sa fie cel care ii determina pe organizatori sa faca evenimentul din ce in ce mai atractiv pentru concurenti(pentru a-si creste si mai mult profitul).

Nu este de criticat dorinta unui organizator de a face profit, ci faptul ca isi doreste numai acest lucru. La fel sunt de criticat diferentele intre cea ce se promite initial si ceea ce gasesti la fata locului.

• Upvote 3

Cati dintre noi muncesc doar pentru capace de bere? Mi se pare normal ca oricare organizator "sa vrea" sa scoata profit, poate pentru unii este numai in imagine (aici ar trebui sa puncteze Primariile Locale si hotelurile/prestatorii de servicii locali) poate pentru altii se masoara numai in grosimea contului imediat dupa eveniment. Daca nu-i iese nimic, nu o sa-l mai faca, este destul de simplu.

Cat de bune sunt serviciile pentru leul platit?! Tine de implicarea sponsorilor si "puterea organizatorului"... Tine si de noi, de asteptarile noastre de la 12.5 Euro...

Un "pahar" de bere la 6 lei nu saraceste pe nimeni (si nici n-o sa-i imbogateasca pe precupetii locali, probabil inca nu si-au dat seama inca), si daca vrei sa te imbeti pe bani putini sunt alte solutii. Doar pretul berii/mancarii nu ar trebui sa descurajeze.

Marcajul nu a fost ca pe autostrada, dar suficient cat sa nu ma ratacesc prea des (o singura data, la o bifurcatie "aranjata", in stanga marcaj, in dreapta marcaj, am luat-o in dreapta si dupa cateva zeci de metri am vazut un X pe poteca, m-am intors...), ce-i drept, am mers si tare incet (nu ca sa nu ma ratacesc, ci fiindca atat am putut).

La "family" si parintii isi merita toate laudele, pana la urma ei sunt "managerii".

Partile frumoase ale cursei au fost traseul si calareata blonda ce s-a oprit sa imi ofere ajutor (sprijineam radacina unui copac, tanjind la apa din bidonul pierdut cu ceva kilometri in urma, si bicileta aruncata in balarii).

Overall: daca o sa imi permita programul, o sa mai vin, daca nu, nu.

impresia ramasa dupa cursa a fost una pozitiva chiar daca au existat o serie de aspecte mai putin reusite in principal datorita marcarii traseului. si la prima evadare kitul de start a inclus chio chips (?!), mbike prima editie :D si altele dar traseul a fost marcat ok, in punctele cheie erau oameni care te indrumau/ajutau etc iar la finish atmosfera incomparabila.

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.