ovidiu

28.05.2011 - Teamexpert Spring Bike Fest - Comana, Bucuresti

Recommended Posts

"...afacerist" spui. Doar ca nu i-ai spus "bisnitar".

Pentru voi cum trebuie sa fie organizatorul ideal, in contextul asta, ala care organizeaza pe pierderi ?

Oricine organizeaza ceva, o face pentru profit. Nici macar sponsorii nu o fac pe degeaba. O fac pentru publicitate. Sponsorizarea nu inseamna pomana.

Toata treaba e simpla, iti convine participi, nu iti convine stai pe margine. Sa ceri la sfarsit balanta contabila mi se pare hilar la maxim.

Nici eu nu am fost dar daca imi aduc aminte aceleasi discutii au cam fost si anul trecut.

E ciudat totusi cum altii reusesc sa organizeze cu aceleasi taxe evenimente aproape perfecte ... trebuie sa fie o explicatie ...

Ca sa fiu un pic rautacios as zice ca e o contradictie in termeni "tabere cu suflet" - profit

La maratonul vinului tot profitul e donat in scopuri caritabile . E drept ca e organizat de niste straini ...

"...afacerist" spui. Doar ca nu i-ai spus "bisnitar".

Pentru voi cum trebuie sa fie organizatorul ideal, in contextul asta, ala care organizeaza pe pierderi ?

Oricine organizeaza ceva, o face pentru profit. Nici macar sponsorii nu o fac pe degeaba. O fac pentru publicitate. Sponsorizarea nu inseamna pomana.

Toata treaba e simpla, iti convine participi, nu iti convine stai pe margine. Sa ceri la sfarsit balanta contabila mi se pare hilar la maxim.

Nimeni nu zice ca nu ar trebui sa ii iasa profit. Dar trebuie sa te asiguri ca evenimentul iese asa cum ai promis (sau macar cu ce ai promis). Totusi, ar trebui sa fie un echilibru intre cat investesti in concurs si cat in buzunarul tau. Regulamentele astea care se schimba din zi in zi ma scot din minti.

Pana una alta, vad ca si cei care ii critica si cei care ii apara sunt cei din tabara neparticipantilor. Ia, hai, pe sa si sa lasam oamenii avizati sa vorbeasca :)

Thor, din contra, cei care organizeaza maratoane sunt primii care ar trebui sa isi dea cu parerea pentru ca ei stiu cel mai bine cu ce se mananca... Multi dintre cei care ne dam cu parerea aici nu stim o gramada de lucruri ascunse in spatele organizarii. Un organizator poate sesiza o gramada de lucruri care sunt in neregula, lucruri pe care un ochi neavizat nu le percepe.

Cat despre insinuarea pe care eu o percep din replica ta, ca organizatorii ceilalti ar denigra voit acest concurs in detrimentul alor lor, sa fim seriosi... Ii si vad pe Viorel, Ovidiu, Dan si pe ceilalti tremurand de frica unui concurs de la Comana... :) Sa fim seriosi, la capitolul denigrare, organizatorii acestui eveniment, se descurca si singuri de minune, din pacate...

• Upvote 3

Traseu bine marcat la Comana, organizare acceptabila.

Probabil ca utilizarea cipurilor de cronometrare ar fi anulat problemele legate de clasament.

Recomand organizatorului sa nu puna la suflet cricile de pe aici ci sa cearna intre cele constructive si carcoteli.

Ne vedem la toamna si sper si la "On top of the world"...

@godo eu am o experienta limitata la cateva maratoane si comparand cu ce am mai vazut organizarea a fost lamentabila, dar dc tie ti s-a parut ok da-mi un exemplu de maraton prost organizat atunci sa vad si eu care e cel mai de jos nivel.

De cand mi-am luat pachehtul de inscriere si am vazut ca dau deja si diplomele in alb mi s-a parut ciudat . Eu zic ca s-a vazut lipsa de respect fata de participanti inca de atunci si faptul ca am trecut acea linie de finis printre 2 masini care ieseau din parcare chiar nu a reprezentat nimic din pacate pt mine dupa ce am tras 42 km ( la mine cu pb de rigoare aferente asta fost distanta, da stiu trebuia sa fiu mai atent nu sa pedalaez si sa incerc sa merg cat pot de repede....).

Va deranjeaza comentariile? cred ca avem tot dreptul pt a le face , iar in plus tendinta asta de a nega si incercarea de-a face lucrurile sa para ca au fost minunate si ca suntem noi niste carcotasi va arunca in penibil total.

• Upvote 2

Am revenit dupa o luna de foc cu doua concursuri, la care s-a adaugat o saptamana de teambuildinguri. Vad ca sunt multe discutii si imi este greu sa raspund punctual la toate. Sunt multe de spus si pregatesc un interviu in care vom explica mai multe.

Vad ca mai multa lume este nemultumita, lucru pentru care suntem cat se poate de nefericiti. Suntem constienti insa este vina noastra si ca trebuie sa ne asumam in totalitate raspunderea. Dupa cum spuneam, au fost cateva greseli regretabile si, de cateva zile, discutam cu cei implicati pentru a vedea ce solutii gasim. Trebuie insa sa le multumesc tuturor celor care au avut cuvinte frumoase pentru concurs. Aprecierea lor ne ajuta sa mergem mai departe.

Puteti sa ne ajutati sa facem un concurs mai bun transmitandu-ne sugestiile voastre, intr-o forma cat mai obiectiva si constructiva, in formularul de feedback: https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dFdZbVh0VjN3STRkaVJ5X0swV2dvTGc6MQ

In continuare voi incerca sa raspund la cateva intrebari.

Unul din obiectivele noastre a fost sa nu promitem altceva decat putem oferi. Daca s-a intamplat altfel, va asigur ca nu a fost ceva intentionat. Am avut probleme, din nefericire, cu clasamentul, insa acestea au fost remediate in 2 zile. A fost o intarziere in publicarea rezultatelor pentru ca am fost la teambuilding.

Nu vreau sa disculp organizatorul pentru problemele de la premiere. Este vina noastra ca ne-am bazat pe solutiile informatice oferite de prieteni si voluntari si nu am verificat cat de bune sunt aceste solutii.

Legat de premii, ne mandrim ca am putut oferii premii in bani. Sigur, nu au fost valori mari, de aceea am oferit doar 4 premii: 2 la baieti si doua la fete. Cum au fost doi castigatori la tura lunga la baieti, la tura scurta nu a mai ramas mare lucru. Dupa cum spuneam intr-un post anterior, cu cat sunt mai multe categorii cu atat se dilueaza premiile. Iar noi am avut 36 de premii de oferit. A fost insa un premiu de valoare mare (2200 Ron) la tombola.

Regret ca am oferit diplomele in kitul de start. Am discutat despre "valoarea" diplomei intr-un post anterior. In plus am decis sa nu blocam un om la sosire pentru diplome.

Legat de voluntari, au fost 16 oameni implicati in organizare. Trebuiau sa fie mai multi, insa unii, care cunosteau traseul si pe care ne bazam, ne-au spus cu cateva ore inainte ca nu vor / pot sa mai vina. Si ca idee, spre deosebire de alti organizatori (PE spre exp.) noi platim voluntarii, in semn de respect pentru efortul lor.

Legat de problema salvarii, cand am fost anuntat ca este o problema cu unul dintre concurenti am decis sa merg personal impreuna cu Salvarea. Din acest motiv nu a fost ordinera necesara la sosire si, in perioada cat am lipsit, au fost problemele sesizate de dl.Mursa. Am mers la fata locului pentru a organiza evacuarea cu un jeep. Domnul de la Salvare a evaluat situatia (zicem noi bine din moment ce Dl.Vinteanu am inteles ca deja a mers la un alt maraton) spunand ca nu are nimic rupt, ci doar un soc posttraumatic. La jumatate de ora distanta am oferit varianata evacuarii cu jeepul, insa dl.Vinteanu, care era aproape de salvare, a spus ca poate merge pe jos. Ii uram sanatate multa si cat mai putine experiente de acest fel. In mod cert este vina noastra ca nu am gestionat mai bine acest eveniment.

Consider ca este onest ca un organizator sa publice cheltuielile si veniturile. Pot sa spun ca profitul la acest concurs a fost mai mic decat cel de anul trecut, cand a fost in jur de 1000 Euro. In opinia mea iti trebuie multa pasiune sa faci un concurs pentru acesti bani, tinand cont de timpul alocat si de sacrificiile facute. Din acest motiv eu persoanl sunt un pic necajit pe cativa useri care au facut anumite comentarii mai mult sau mai putin deplasate. Spre exp noi am fost nevoiti sa sacrificam un teambuilding chiar pe 28 mai, si a fost afectat si cel din saptamana ulterioara concursului, iar bugetele de la teambuilding sunt mai mari.

Dupa cum am scris pe site, profitul este directionat catre proiectul Zambet pentru toti copiii. Facem acest lucru cu mare bucurie, pentru ca avem certitudinea ca este un lucru bun si folositor. Deja am dus un copil in tabara si ne propunem sa mai ducem gratis inca doi copii in aceasta vara.

Anul trecut, din profit am sustinut competitiile mici, gen On Top of the World, Sinaia FreeRIDE EFST si chiar CUPA MALINULUI care nu au atins pragul de break even.

Din cate am observat, cheltuielile fixe atarna cel mai greu la un astfel de concurs. Cand sunt multi participanti, gen 1000, profitul este peste ce ar rezulta dintr-un calcul proportional, putand fi de 10 ori mai mare.

Fara a incerca sa transfer responsabilitatea pentru problemele de organizare, nu pot sa nu remarc ceva tulburator legat de doi sau trei dintre organizatorii de competitii.

In mod ciudat PE ne considera concurenti. Din pacate insa modul in care au decis sa se manifeste nu a fost intru totul in spiritul fair play. In primul rand au refuzat sa ne ajute cu sfaturi, apoi au refuzat rugamintea noastra pentru promovare reciproca, au refuzat rugamintea pentru linkexchange si nu ne-au raspuns la rugamintea de a distribuii flyere la competitia lor. Motivul a fost unul ciudat: competitia noastra este una comerciala spre deosebire de a lor. Ciudat pentru ca vorbim de competitii cu foarte multi participanti si care, in plus, au ca scop declarat sa adune cat mai multi oameni, adica exact definitia unei competitii comerciale.

Apoi au fost lucruri mai grave, anumite sesizari oficiale si, poate cel mai grav, mesaje in forumurile proprii. Nu stiu cat de instigatoare sunt aceste mesaje, dar exista in mod cert o legatura intre ele si lipsa unor concurenti la start, forfaitul unor voluntari in ultimul minut si chiar cu dezechiparea traseelor.

Dureros este ca, eu personal, am tot respectul pentru cei 2 organizatori despre care vorbesc. In perioada cand comentam la Eurosport am avut placerea sa comentez competitii la care au luat parte si am facut-o cu mare bucurie, vorbind mult despre ei, pentru ca ii consider niste oameni cu totul deosebiti.

• Upvote 1

O intrebare: cu ce e mai valoroasa tura mare decat cea mica? De ce ar trebui sa fie "penalizat" castigatorul turei mici in detrimentul celei mari? (a nu se intelege ca am ceva cu Maus si Basso, jos palaria pentru ca au ajuns amandoi la egalitate pe primul loc). Lucrul normal era sa se fi prevazut si o astfel de situatie si castigatorul turei mici sa primeasca si el/ea aceleasi premii...

In alta ordine de idei, lasati PE in pace ca mai aveti de mancat muuulltee paini pana sa ajungeti la 40% din nivelul lor... Cum ar fi sa vin eu sa va propun sa facem un link exchange, siteul meu are 1 vizitator pe zi, siteul vostru 1000. Merge?

Si voi, care organizati competitii din 1998, daca am retinut corect din posturile de mai sus, aveti nevoie de sfaturile organizatorilor de la PE, care sunt la a 3-a editie?

Sa fim seriosi, se vede clar ca orientarea principala este spre profit si nici un fel de bunavointa pentru solicitarile venite din partea concurentilor.

E foarte frumos ca va asumati vina, dar e cam inutil. Se pare ca nu ati invatat nimic din greselile de anul trecut, ma indoiesc ca se vor sesiza imbunatatiri la evenimentele viitoare. Pentru organizarea unui astfel de concurs trebuie pasiune si experienta (in organizarea de evenimente si in competitiile de MTB).

Inca odata: nu mai aruncati cu rahat in altii care fac ceva bun si frumos cand voi aveti problemele pe care le aveti...

Nu am participat la niciun concurs organizat de voi. Pentru ca de fiecare data mi-ati lasat impresia ca nu puneti suflet in ceea ce faceti. Asa cum am constatat, aceeasi senzatie au avut si altii. Iar penalizarea ati primit-o prin numarul mic de concurenti prezenti.

Am multe de zis dar dar o sa ma abtin. (am sters mesajul initial)

Cel mai deranjant lucru pentru mine (ca om care n-am participat) a fost mesajul prin care se anunta ca un procent din incasari va fi "donat" (nu tin minte textul exact) pentru ca un copil sa participe la "tabere cu suflet".

Mi s-a parut, chiar daca nu asta v-a fost intentia, ca bravati cu un act de caritate, cand voi nu faceati decat sa mutati banii dintr-un buzunar in altul.

Nu o sa mai comentez pe acest topic.

Fara a incerca sa transfer responsabilitatea pentru problemele de organizare, nu pot sa nu remarc ceva tulburator legat de doi sau trei dintre organizatorii de competitii.

In mod ciudat PE ne considera concurenti. Din pacate insa modul in care au decis sa se manifeste nu a fost intru totul in spiritul fair play. In primul rand au refuzat sa ne ajute cu sfaturi, apoi au refuzat rugamintea noastra pentru promovare reciproca, au refuzat rugamintea pentru linkexchange si nu ne-au raspuns la rugamintea de a distribuii flyere la competitia lor. Motivul a fost unul ciudat: competitia noastra este una comerciala spre deosebire de a lor. Ciudat pentru ca vorbim de competitii cu foarte multi participanti si care, in plus, au ca scop declarat sa adune cat mai multi oameni, adica exact definitia unei competitii comerciale.

Apoi au fost lucruri mai grave, anumite sesizari oficiale si, poate cel mai grav, mesaje in forumurile proprii. Nu stiu cat de instigatoare sunt aceste mesaje, dar exista in mod cert o legatura intre ele si lipsa unor concurenti la start, forfaitul unor voluntari in ultimul minut si chiar cu dezechiparea traseelor.

Dureros este ca, eu personal, am tot respectul pentru cei 2 organizatori despre care vorbesc. In perioada cand comentam la Eurosport am avut placerea sa comentez competitii la care au luat parte si am facut-o cu mare bucurie, vorbind mult despre ei, pentru ca ii consider niste oameni cu totul deosebiti.

1. De ce ar fi tras la raspundere (pentru lipsa ta de succes) cineva care refuza sa te ajute cu sfaturi? De ce ar fi obligat cineva sa iti dea sfaturi?

2. De ce ar fi obligat tras la raspundere (pentru lipsa ta de succes) cineva pentru ca nu doreste sa isi asocieze imaginea cu a ta? De ce ar vrea sa promoveze o competitie in care probabil nici ei nu cred. Mi se pare o decizie inteleapta, in nici un caz rau-voitoare.

3. De ce ar fi tras la raspundere (pentru lipsa ta de succes) cineva pentru ca nu vrea sa faca link-exchange cu tine? Poate din punctul lor de vedere, prezenta linkului tau la voi pe pagina era fara rost. Poate nu le-ar fi adus nici un beneficiu. Un link-exchange presupune un castig pentru ambele parti, ori in cazul asta probabil ca ar fi fost castig pentru o singura parte (a ta). De ar trebui sa fie cineva obligat sa iti faca un serviciu, fara sa primeasca nimic in schimb. Cu atat mai mult, de ce sa arunci vina pe el? In fond, el s-a descurcat fara acest "ajutor" din partea voastra, sansele sunt cat se poate de egale.

4. De ce ar fi obligat (-> tras la raspundere pentru lipsa ta de succes) cineva care nu vrea sa iti promoveze competitia in timpul desfasurarii competitiei lui? Nu ti se pare nitel... ciudat? Ai vazut distribuire de flyere cu Adria (sau Frutti Fresh) in timpul unui (sa zicem) concert organizat de Coca-Cola?

Puteti sa ne ajutati sa facem un concurs mai bun transmitandu-ne sugestiile voastre, intr-o forma cat mai obiectiva si constructiva, in formularul de feedback: https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dFdZbVh0VjN3STRkaVJ5X0swV2dvTGc6MQ

sunt curios care va fi feedbackul. sper ca oamenii care au fost multumiti/nemultumiti au completat formularul.

Nu am vrut sa postez pe acest topic pentru ca de obicei opinia mea este interpretata intr-un anumit fel de persoanele care nu ma inghit si in anumit fel de persoanele care au in credere in ceea ce spun eu. Dupa ce am discutat in privat cu cateva persoane si dupa ce am vazut discutiile si comentariile referitoare la un alt concurs(PE) nu ma pot abtine.

Referitor la acuzele aduse lui Dan si evenimentului P.E. nu am ce sa completez. Dan a punctat foarte bine si rezonez 100% cu ceea ce a spus el.

Un coleg moderator spunea pe un topic privat ca "Practic intre spalatul de bani facut de federatie si concursurile organizate de Savin, eu nu vad nici o diferenta. "

Tot mai multa lume imi spune lucrul asta si incep sa cred ca asta este adevarul.

Toti organizatorii de concursuri din tara asta au o pasiune care se numeste BICICLETA. Pe Dan Sardan il cunosc inainte de a fi organizator al P.E. si imi aduc aminte si acum cat de preocupat era si cate intrebari avea. Se vedea clar ca isi doreste sa faca un eveniment frumos.

Si eu eram la fel acum cativa ani, la fel a fost si Dragos(MMM), cei 4 organizatori de la Maratonul Vinului sunt in primul rand ciclisti(pe Marco il vad pe la toate maratoanele), La Resita toti sunt ciclisti, ce sa mai discutam, nu cred ca exista un organizator care sa nu fie si participant la concursuri.

Ei, toti acesti oameni organizeaza un concurs (maxim doua) pe an. Brusc apare un organizator ( care in mod "surprinzator" sau nu face bani din teambuilding, tabere, concursuri de ski etc), cere niste taxe similare cu cele de la concursurile consacrata, unde sunt conditii net superioare, organizeaza prost un concurs si pe urma arunca cu noroi pe un alt organizator, care de bine de rau organizeaza de 3 ani de zile competitia cu cei mai multi participanti din Romania.

Bun! Cum sa reactionez eu?

AM o problema cu FRCT pentru ca in opinia mea cheltuie banii fara a avea rezultate. Ma chinui sa promovez competitiile private si sa ii conving pe oameni sa participe la concursuri. Ciclism.ro este locul de unde lumea afla de concursuri si de unde solicita informatii. Oare am o datorie (morala sau de orice alt fel) sa interzic un concurs pe acest forum daca incalca niste reguli minime de bun simt? Cand vorbesc de bun simt ma refer la atacurile impotriva unui alt organizator, de folosirea unor povesti de genul "vom dona o parte din bani", "fond de premiere" etc.

Stau si ma gandesc cum sa procedez.

• Upvote 3

Ovidiule, eu nu particip la concursuri, dar mai citesc una alta p-aici... Doar atat zic: "fiecare pasare pe limba ei piere".

Io aș crede că s-au tras niște concluzii, poate chiar și niște învățăminte, ce rămâne acum e să vedem ce se schimbă la ediția de toamnă în doar câteva luni. Să lăsăm faptele să vorbească; acum doar vorbim vorbe și scoatem izmenele la spălat.

Lasa-l... Dupa mine cu cat incearca sa se scuze mai mult, cu atat reuseste sa se acuze mai mult. Degeaba zicem noi ce si cum, se vor gasi mereu unii care sa zica: sunt nebuni, au ceva cu el. Asa, daca le vad direct de la sursa, poate se mai gandesc de cateva ori pana sa se duca la "concurs" la Comana...

Puter, ti s-a parut ca s-a schimbat (in bine) ceva din toamna pana acum?

Eu am invatat o vorba romaneasca. Cand 3 iti spun ca esti beat te duci sa te culci :)

• Upvote 2

Nu am vrut sa postez pe acest topic pentru ca de obicei opinia mea este interpretata intr-un anumit fel de persoanele care nu ma inghit si in anumit fel de persoanele care au in credere in ceea ce spun eu. Dupa ce am discutat in privat cu cateva persoane si dupa ce am vazut discutiile si comentariile referitoare la un alt concurs(PE) nu ma pot abtine.

Referitor la acuzele aduse lui Dan si evenimentului P.E. nu am ce sa completez. Dan a punctat foarte bine si rezonez 100% cu ceea ce a spus el.

Un coleg moderator spunea pe un topic privat ca "Practic intre spalatul de bani facut de federatie si concursurile organizate de Savin, eu nu vad nici o diferenta. "

Tot mai multa lume imi spune lucrul asta si incep sa cred ca asta este adevarul.

Toti organizatorii de concursuri din tara asta au o pasiune care se numeste BICICLETA. Pe Dan Sardan il cunosc inainte de a fi organizator al P.E. si imi aduc aminte si acum cat de preocupat era si cate intrebari avea. Se vedea clar ca isi doreste sa faca un eveniment frumos.

Si eu eram la fel acum cativa ani, la fel a fost si Dragos(MMM), cei 4 organizatori de la Maratonul Vinului sunt in primul rand ciclisti(pe Marco il vad pe la toate maratoanele), La Resita toti sunt ciclisti, ce sa mai discutam, nu cred ca exista un organizator care sa nu fie si participant la concursuri.

Ei, toti acesti oameni organizeaza un concurs (maxim doua) pe an. Brusc apare un organizator ( care in mod "surprinzator" sau nu face bani din teambuilding, tabere, concursuri de ski etc), cere niste taxe similare cu cele de la concursurile consacrata, unde sunt conditii net superioare, organizeaza prost un concurs si pe urma arunca cu noroi pe un alt organizator, care de bine de rau organizeaza de 3 ani de zile competitia cu cei mai multi participanti din Romania.

Bun! Cum sa reactionez eu?

AM o problema cu FRCT pentru ca in opinia mea cheltuie banii fara a avea rezultate. Ma chinui sa promovez competitiile private si sa ii conving pe oameni sa participe la concursuri. Ciclism.ro este locul de unde lumea afla de concursuri si de unde solicita informatii. Oare am o datorie (morala sau de orice alt fel) sa interzic un concurs pe acest forum daca incalca niste reguli minime de bun simt? Cand vorbesc de bun simt ma refer la atacurile impotriva unui alt organizator, de folosirea unor povesti de genul "vom dona o parte din bani", "fond de premiere" etc.

Salut!recitesc a nustiu cita oara aceasta postare.Intr-un fel,pot fi subiectiv,comana fiind linga giurgiu si fiind primul meu concurs mtb,in 2010,ma leaga ceva sentimental.Am revenit in 2011,am fost si premiat ptr.locul 3 la +40,nah...bucurie mare ptr. un "mos"de 61.dupa citeva zile,in urma unor contestatii,clasat pe 5,in acelasi timp cu locul 3,mai sa fie...e ceva putred,nu in danemarca ci la comana.Fiind abonat la nwes letter,primesc toate invitatiile de la organizator,inclusiv o cursa ce mi-o doream,in bucegi de la sinaia la omu.pas!acolo o sa merg de unul singur,de placere,nu in concurs.Nu am crezut la inceput, cind multi au adus critici,adica...la citi bani iei de la participanti,nu-ti poti permite cronometraj cu cip. Am ramas cu un gust amar si nu numai eu.Citind cele zise de Ovidiu cu frc-ul lui salajean si comana lui savin,pricep ca nimic nu este intimplator...

Guest
This topic is now closed to further replies.