habik

Bihor-Oradea

Recommended Posts

Cine, ce si pe unde in Bihor?

Eu sunt doar un biciclist amator, pe un mtb fara pretentii dar poate mai vrea cineva sa faca o iesire scurta prin imprejurimi, cu sau fara mine nu conteaza. Vad ca nu a deschis nimeni pana acum un topic pentru bihoreni si/sau oradeni asa ca m-am hotarat sa o fac eu. Sper sa fie cu folos pentru cineva!

Asa ca adunati-va si pedalati, ca dealuri, munti, paduri si sosele sunt si pe la noi! :wink:

cu sau fara mine nu conteaza.

pai nu e bine asa man,eu fac ciuma cand pleca gasca fara mine

Vad ca nu a deschis nimeni pana acum un topic pentru bihoreni, Sper sa fie cu folos pentru cineva!

nu topicul e problema,problema sunt pedalatorii carora nu le pasa daca ies la o tura sau nu,asa ca sari pe bicla si scoate fum din ea :wink:

Eu mai ies cate 30 km cand apuc (oricum mai fac inca destui de dimineatza prin oras). Asta a fost ultima:

Imagine postată

salut.pe vremea cand ink faceam ciclism in bihor uite pe unde ma antrenam:oradea alesd padurea neagra si faceam oi bucla prin nush ce sate pana ajungeam in tileagd sau uileacu de cris parca si apoi veneam p E60 acasa120km.

alta tura e pe la tinca si iesi in hidiselul de sus80km.

alta e pe la stana de vala si iesi la lacul les si apoi pe E60 la oradea210km.

cele mai frumoase sunt prima si ultima aveti c vedea...dak va tin picioarele:)

bafta si spor la pedalat:)

Ma intereseaza o tura off road in Bihor. Mai am si eu ceva detalii de regalt si poate atacam la anul...

Ma interesa ceva de genul Boga-Padis si apoi o coborare catre Arieseni sau Scarisoara... stii pe cineva care sa fi facut o tura de genul?

Cred ca am citit undeva despre asa ceva, cred ca tot pe la alpinet.org. O sa mai caut...

Daca n-am putut merge la Fun race-ul de la Cluj, am tras un mini-fun race pana in padurea Nojoridului, asa de unul singur:

-daca te iei dupa indicatorul acesta ca sa ajungi in satul Apateu te trezesti in camp... e bun doar daca ai jipan, oricum eu ma iau dupa el...

Imagine postată

Aici se termina asfaltul, mai merg cateva sute de metri si o cotesc la dreapta spre padure

Imagine postată

ajung aici si, normal, intru...

Imagine postată

Drumul e stricat rau de tractoare si marginile ogaselor sunt inghetzate si dure, te scutura de n-ai treaba :D

Imagine postată

Liniile parcelare arata mai bine dar daca mergi pe ele o faci doar ca sa te convingi ca trebuie sa revii la drumul principal daca vrei sa ajungi la capatul padurii

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Bicicleta mea, un fel de "calul motzului", are obiceiul sa nu te lase la greu chiar daca te mai dai jos din carutza...

Imagine postată

mai departe...

Imagine postată

Fructe asortate de sezon

Imagine postată

Aici nu mai stiam incotro trebuie sa o iau... am luat-o la stanga si a fost bine

Imagine postată

Doua cazemate din fosta linie de aparare "Ferdinand":

Imagine postată

Imagine postată

Am mai avut de mers cam 500 de metri si gata am ajuns la capatul padurii unde am facut o poza nasoala tare :cry: asa ca nu are rost sa o pun. Se apropia ora 16 si intunericul si am taiat-o spre casa. Am facut filmuletze cu telefonul in mana, nu va asteptati la nu-stiu-ce viteza sau slalomuri printre copaci :)

sau:

eu sunt student in oradea si as vrea sa ies dar nu am cu cine.deci daca cumva se iveste ceva si vrei sa mergi undeva eu mi te alatur cu cea mai mare placere.astept raspuns si poate tinem legatura.multumesc mult de raspuns.

Am crezut ca a disparut acest thread dupa modificarea forumului, l-am gasit doar cu functia search... asa ca l-am "up-salit" un pic

Salutare! Mi-ar place si mie sa mai ies cu bitza la plimbare, dar din pacate nu prea am cu cine si nici nu stiu traseele din jurul oradiei!

Deci, ce ar fi sa ne organizam inainte de a incepe vremea buna?

Am putea sa ne intalnim intr-o dupa-amiaza/seara undeva. cu totzi cei interesati. sau pe mess.

daca este vreme buna am inteles ca va fi o iesire in apropierea Oradei.

nu stiu mai multe detalii dar banuiesc ca or sa apara maine seara.o sa incerc sa contactez oamenii de aici sa posteze informatii despre ora si locul de plecare.

Deschid acest topic pentru cei din orasul meu natal carora le place cursiera, in scopul de a promova si acolo mersul pe CURSIERA!.de cand am plecat eu , Traian Goga, si Hortea Cosmin din Oradea la Cj respectiv Bucuresti a cam murit acest "sport" prin Oradea.

Cei care vor sa isi cumpere sau sa inceapa sa mearga pe cursiera in excursii prin Bihor si au nelamuriri sau necesitati , sunt rugati sa posteze.In speranta ca a mai ramas ceva si pe acele meleaguri din acest sport foarte frumos, sanatos si asa mai departe, va multumesc.

Deschid acest topic pentru cei din orasul meu natal carora le place cursiera, in scopul de a promova si acolo mersul pe CURSIERA!.de cand am plecat eu , Traian Goga, si Hortea Cosmin din Oradea la Cj respectiv Bucuresti a cam murit acest "sport" prin Oradea.

Cei care vor sa isi cumpere sau sa inceapa sa mearga pe cursiera in excursii prin Bihor si au nelamuriri sau necesitati , sunt rugati sa posteze.In speranta ca a mai ramas ceva si pe acele meleaguri din acest sport foarte frumos, sanatos si asa mai departe, va multumesc.

Buna marius, eu sunt din Or, momentan am un mtb dar vreau sa-mi iau o cursiera, dar as vrea sa ma si inscriu intr-un clud de ciclism de prin oradea, dar din cate am auzit eu nu prea este (din ce mi s-a spus) ... pls lasa-mi un mesaj cu id de mess, vreau sa vb mai mult....ms mult

Buna marius, eu sunt din Or, momentan am un mtb dar vreau sa-mi iau o cursiera, dar as vrea sa ma si inscriu intr-un clud de ciclism de prin oradea, dar din cate am auzit eu nu prea este (din ce mi s-a spus) ... pls lasa-mi un mesaj cu id de mess, vreau sa vb mai mult....ms mult

din cate stiu eu este.cs al veteranilor oradea la care am fost si eu la ionceput.acum antrenor este Vas Klein Zsolt(Szolt...cum se scrie nush sigur)

aveau si un site dar cred ca nu mai functioneaza.oricum pt detalii id-u meu este marius_ciclistu si eventual iti dau un nr de tel

de curand m-am ales si eu cu o cursiera, dar iesirile le fac tot timpul singur. Chiar nu e nimeni din Oradea pasionat de ciclism? Oricine are o cursiera sau un mtb si este dispus sa faca ture pe-aici prin zona, sa lase aici un mesaj sau sa-mi dea un PM. E pacat ca un sport atat de frumos sa nu fie indragit de Oradeni. Am doar 16 ani si putin deci sa nu credeti ca sunt ceva zmeu care nu are cu cine sa se intreaca. Caut si eu tovarasi de drumetie.

frumoasa ultima tura asta:) Vad ca toti erati cu mtb, niste trasee bune si pentru o cursiera nu faceti? In cazul asta v-as insoti si eu la o tura daca se poate ;-) N-am mtb, am doar o cursiera si nu as purta-o exagerat de mult pe teren accidentat in sensul ca nu as face kilometri buni pe drum neasfaltat, insa daca e vorba de portiuni scurte rezolvam cumva :-P