habik

Bihor-Oradea

Recommended Posts

Salut! Pai... n-avem cursiere :-P... cei cativa care ne-am cunoscut aici pe forum suntem cam anti-asfalt. Din pacate asfalt bun in Bihor e destul de greu de gasit in afara de Oradea-Cluj pe care insa te cam ineaca gazele de esapament. Destul de bun mai e inspre Beius (Sanmartin- B. Felix etc) in directia aia ai si ceva urcari cumintzi si locuri mai frumoase pentru popasuri, cine stie poate o sa mergem si noi incolo candva. Insista si probabil se vor aduna si cursieristi oradeni pe forum ca in oras am vazut cativa (cei drept nu multi :-()

Exista vreun drum alternativ Oradea-Tileagd inafara de E60?

Salut, indragosti de natura si pedalat. In perioada 11-17.08.2008 ma cazez in Felix. Ca si alta data imi aduc bike-ul cu mine in concediu. As vrea daca se poate sa-mi propuneti cel putin 2 ture de o zi prin imprejurimi. Poate are cineva chef si vine cu mine. O sa procedez la fel pentru cei care vor dori o tura in vecinatatea Bistritei. Asta pentru ca alta data am pedalat in paduricea din statiune sau pe asfalt zilnic 4 ore, dar sa nu uit am facut si o tura pana la Pestera Ursilor de unul singur(cam trist). Multumesc mult.

Exista vreun drum alternativ Oradea-Tileagd inafara de E60?

sal.este pe la ..cum ii zice...mergi din oradea spre marghita si iesi la uileac dupa tileagd.pe acolo poti merge si la padurea neagra.eu mergeam pe e60 pana in ales cand urcam la padurea neagra si apoi ieseam la uileac si veneam inapoi pe e60.120 km

Poze din tura "clasica" dar pe timp geros: Oradea-Cihei-Cordau-Apateu-Sauaieu-Apateu-Cihei-Oradea, facuta azi 30.12.2008 de mine si Tudor.

Imagine postată

Care-ai pus groapa in drum?

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Pregatiri pentru photoshooting

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Niste oi...

Imagine postată

O ciuta (cerboaica- mai erau vreo doua dar nu ne-am putut apropia ca au fugit:p )

Imagine postată

Imagine postată

Satul Sauaieu

Imagine postată

Poze din jurul barajului de la Sauaieu

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Valea Radaoi

Imagine postată

Valea Budaua

http://i123.photobucket.com/albums/o290/albiter_2006/mtb/DSC04331.jpg

Vegetatie inghetzata

http://i123.photobucket.com/albums/o290/albiter_2006/mtb/DSC04332.jpg

Tudor:

http://i123.photobucket.com/albums/o290/albiter_2006/mtb/DSC04328.jpg

Superb man!!!

Hai La Multi Ani! Sa traiti si sa mai faceti poze cum a-ti facut pana acum!

Valabil pentru toata gasca forumista!!! Peace!

Multumesc pentru aprecieri! deci a meritat sa tremuram prin gerul ala :)

La multi ani tuturor!!

Si niste filmuletze:

Vara e mult mai frumos in zona, am facut drumurile alea de multe ori si inca nu m-am plictisit, is faine si pozele de iarna, au farmecul lor.

Vara e mult mai frumos in zona, am facut drumurile alea de multe ori si inca nu m-am plictisit, is faine si pozele de iarna, au farmecul lor.

Foarte frumos.

Parca esti intr-un film..

Intr-o poveste care nu ai mai vrea sa se termine.

Superb baieti...tineti-o tot asa sa vada lumea ce tara frumoasa avem.:)

Foarte frumos.

Parca esti intr-un film..

Intr-o poveste care nu ai mai vrea sa se termine.

Superb baieti...tineti-o tot asa sa vada lumea ce tara frumoasa avem.:)

Stiu ca inca e devreme, e iarna pe bune, dar eu deja ma gandesc la turele de o zi de primavara, de obicei in week-end. Turele mele de obicei la fac in circuit, evit sa ma intorc pe acelasi drum daca e posibil, imi iau de mancare cu mine, ador micii facuti la jar:D. Exemplu de tura de o zi: Oradea-Hidisel de Jos-Calea Mare-Bicacel-intersectie cu drumul Tinca-Holod- Rapa-Tinca- Husasau de Tinca-Miersig-Les-Oradea, o tura care cuprinde urcari, coborari, peisaje frumoase, paduri, ape...aprox 90km, facuti in 4 ore la mers mai sustinut, sau toata ziua la plimbare ca pe bulevard:)

Turele de o zi au intre 30-130km, depinde de vreme si traseu.

Ma gandesc la cei de prin zona Oradiei care sunt dispusi la asa ceva sa dea un semn.

Pe vacanta de pasti am in cap o tura de vreo 3-4 zile prin munti, si cel putin una mai mare de 6-7 zile prin Apuseni vara prin iulie-august.

Totul car pe bicicleta, nimic bagaj in spate, tura integral pe bicicleta (fara tren/masina) desi nu ar strica un tren pana la Huedin, ca traseul acela l-am facut de N ori.

Cazare la cort, mancare ce pun cu mine. Cam asa merg eu in ture.

Astept pareri de la voi.

salut gabi ;) eu sunt posesor de cursiera deocamdata :P la turele de o zi pe sosea am sa te insotesc cu mare placere. astept si eu sa treaca temperaturile astea groaznice, sa vina primavara si sa ies din nou pe sosea. in perioada asta iesi pe undeva?

Pana e asa frig nu prea ma bate gandul, ieri am dat o fuga din Nufarul pana la Aeroport si inapoi (19km) si mi-a fost de ajuns.

Cand e frig trebuie sa te tragi mai pe sub padure :P De ce nu ai mers spre B.Felix-Hidisel?

@habik, nu prea aveam chef de pedalat pe sosea, spre Hidisel ma duc cateodata cam la vreo 2,3 km de Felix este un drum spre deal blocat de o bariera, dupa bariera mai merg cam 1km si acolo e un loc de facut mititei, acolo m-as duce:D

@R.Anton, inca nu am stabilit trasee pentru vacanta de Pasti, dar 50% ca undeva in zona barajului Dragan (Floroiu) pe coada lacului spre cantonul Ciripa, pe valea Iadului, spre coada lacului Lesu, spre Stana...undeva in zona aia, ca la altitudine de peste 1400m cam e zapada.

Azi am profitat de vremea frumoasa, (asa parea din casa) si am dat o tura pe la Releu cu bicicleta de servici, o semicursa mai echipata de oras.

Sus batea vantul tare si am iesit putin de pe drum, ocazie cu care am luat pe roti cateva kile de noroi de abea s-au mai invartit si la coborare. Si parca nu era destul, au venit si niste nori de altitudine joasa de nu se mai vedea releul abea vreo 10m din cei 152...

Am coborat, un drum combinat: o portiune de vreun km era cu asfalt super iar restul ca la tara cu noroi si pietris, maxim 40km/h, mai mult nu am avut curaj, franele nu is ca la MTB:D

Ca sa fie mai interesant am urcat iar, spre Ciuperca, dar de data asta am impins bita, ca nu aveam pinion de urcat pe angrenaj si panta era si de 10% la inceput.

La intoarcere am zis ca ar fi frumos sa spal bita in Peta in Nufaru si acolo pe drum am luat o frumusete de cui de 6cm in roata din spate....noroc ca eram aproape de casa si am ajuns asa pe pana...

Asa am petrecut duminica asta pe 2 roti, sper sa vina odata si vremuri mai calde.

E fain cand iti speli bicicleta in rau, nu zic nu

Ai putea sa treci si la next level, sa incerci s-o speli in lacul cu nuferi si sa o stergi cu frunze de nuferi ...

Zau asa ....

Parca promovam bicicleta pt un mediu mai curat, nu?

Salut prieteni,

Ma bucur sa constat ca sunt si-n zona Bihorului ciclisti pasionati. Bravo baieti!

Asi dori sa iau legatura cu cei interesati sa facem ture la primavara prin zona voastra. Id-ul meu este claudiumoga. Abia astept sa ne cunoastem.

Cu prietenie,

Claudiu