habik

Bihor-Oradea

Recommended Posts

#Metall, cred ca ai exagerat putin in postul tau, adevarul e ca intentionam sa spal bicicleta cu apa din Peta, dar nu am mai apucat. Adevarul e ca acel parau e poluat inca aproape de la sursa, Baile Felix si 1Mai isi golesc bazinele si psicinele in apa Petei.

Poate nu stia-i, dar autoritatile din Oradea aveau un plan de a acoperi paraul si de a face un drum peste el...

Probabil ca am exagerat, eram necajit ca ploua si nu pot iesi la o miscare, tot campul pe unde ma dau eu fiind imbibat de apa :((

Si mai is si cam suparat pe poluarea din zona respectiva, pe unde pescuiam cu finu-meu acu cativa ani ;)

La ture cat mai frumoase - poate daca postezi din timp ce si cum vrei sa faci, s-or fi gasind si cativa doritori sa te insoteasca.

Pe 1 martie am in intentie sa fac o iesire pe traseul Oradea-Tinca, cu 2 variante posibile:

1: circuit Oradea-Hidisel-Calea Mare-Lazareni-Bicacel-Dumbrava-Rapa-Tinca...Tinca-Husasau-Miersig-Les-Nojorid-Oradea, aproximativ 90km, sau:

2: Oradea-Nojorid-Les-Miersig-Husasau-Tinca si retur, ambele variante au lungimea aproximativ de 90km, prima fiind mai spectaculoasa cu urcari si coborari, drum tipic romanesc:D, asfalt super combinat cu asfalt cu gropi si valuri ca pe pista de incercari auto.

Va veni si Claudiu Moga din Ineu si ne vom intalni in Tinca. Totul mai depinde si de starea vremii, care din prognozele de azi arata bine pentru 1 martie, soare cu pana la 7 grade.

Vin si eu. Am fost pe ambele trasee si prefer primul, e mult mai frumos.

Pana la urma e posibil sa nu ma duc in tura asta, nu de alta dar prognoza nu arata prea bine, se pare ca e greu sa propui ceva cu o saptamana inainte ca vremea ne poate incurca. Oricum ramane valabila, dar la o alta data.

Pana la urma e posibil sa nu ma duc in tura asta, nu de alta dar prognoza nu arata prea bine, se pare ca e greu sa propui ceva cu o saptamana inainte ca vremea ne poate incurca. Oricum ramane valabila, dar la o alta data.

Eu merg oricum. +7 si soare va fi. Doar vineri si sambata dimineata va ploua putin.

Eu merg oricum. +7 si soare va fi. Doar vineri si sambata dimineata va ploua putin.

In ciuda vremii nasoale, am strans o mica trupa de 5 oameni, sambata 7 martie si ne-am hotarat sa facem o mica tura de asfalt de vreo 20km.

Ne-am intalnit in dreptul Pol.Rutiere:D in jur de ora 13 si odata cu inceperea ploii am inceput si pedalatul.

Dupa ce am trecut de Metro si liniile CF ne-am indreptat spre satul Cheriu pe un drum proaspat asfaltat cu ocazia campaniei electorale trecute, deci numai bun de plimbat, masini foarte putine, iar cand am ajuns in capatul satului ne-am hotarat sa punem de un off-road, ca parea prea putin cat am mers pana acolo.

De acolo incepea adevarata distractie: noroi cat China, apa din greu si parca nu era suficient a inceput si ploaia sa o dea mai tare.

Cineva a avut ideea sa facem niste poze cu bicicletele inainte de a iesi de pe asfalt:

Imagine postată

pe dealuri cu iarba imbibata cu apa precum un burete:

Imagine postată

"micul meu T34" cu marele avantaj al greutatii - reuseam mai bine sa ma mentin pe directie pe drumurile cu apa si noroi uneori aproape de ax:

Imagine postată

Cativa au atacat un deal pentru coborare:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Au urmat cateva faze in care a fost nevoie sa impingem bicicletele din cauza noroiului si pantei, drumul contiuna printr-o padure cu drum de tractor: doua urme pline de apa si noroi, ocoliri printre copaci si tufisuri, totul asezonat cu ploaia care cadea fara oprire, semana cu un mic antrenament pentru legiunea straina...

Pana la urma am iesit la drumul Deva-Oradea, asa zis "drum european" care e varza cu gropi acoperite cu apa si denivelari ca si valurile Dunarii.

Viteza pe sosea a fost buna: in jur de 30 la ora, am ajuns repede in Baile Felix unde am facut un popas la o terasa pentru "alimentare" cu vin fiert cu scortisoara si ceva de mancat. Asa ne-a mai iesit din frig, ca umezeala era la ordinea zilei, indiferent de echipament am avut. Norocul meu a fost ca locuiesc la intrare in oras, ca pe drum incepuse sa sufle un vant rece, combinat cu ploaie, ceea ce avea o singura finalitate la mine: baia fierbinte.

Distractie a fost in ciuda vremii, si speram totusi la o primavara si o vara mai buna.

As pune mereu Baile FELIX la capatul turei ,sa fac o baita cu apa termala ,o bere ,un jacuzzi .;) Mai ales dupa o tura in care ajungi murat ,si zgribulit.

Felicitari baieti pentru tura. La baile Felix si mie imi place, am facut acolo cateva cantonamente in tinerete.

Si mie imi place pe coclauri, da' nu pe asa noroi :). Oricum, felicitari pentru curaj! :)

Intrebare: Stie cineva ceva despre un drum forestier (cica "proaspat renovat") intre Meziad si Coada lacului Lesu?

Oricum e greu ptr voi sa veniti la Iasi .Nu de alta dar sa vedeti si voi noroi asa cum trebuie.:):D

Si mie imi place pe coclauri, da' nu pe asa noroi :D. Oricum, felicitari pentru curaj! ;)

Intrebare: Stie cineva ceva despre un drum forestier (cica "proaspat renovat") intre Meziad si Coada lacului Lesu?

Traseu turistic exista, pe la Piatra Bulzului, daca-mi aduc eu bine aminte ...

Dar nu pot sa-ti dau date recente despre calitatea drumului, nici macar nu stiu daca se poate merge pe forestier pana la coada lacului ... ar fi frumos sa fie, pestera Meziad e foarte frumoasa, recomand cu caldura vizitarea ei.

Eu nu is mare amator de noroaie, cred ca daca stiam de la inceput unde urma sa ne bagam, e foarte posibil sa nu ma fi dus. Putin noroi nu strica, ca doar face parte din distractie.

Adevarat Metall, pestera Meziad e superba, am vizitat-o toamna trecuta prima data si chiar merita vazuta, cu conditia ca sa fie ghidul pe acolo, ca altfel e inchisa. Vizita am facut-o dupa ce am revizitat si pestera Ursilor cu o ora inainte si prin comparatie, mi-a placut Meziadul mai mult.

Eu nu am auzit de vreun drum recent refacut intre Meziad si Coada Lacului, am sa ma informez, poate aflu ceva nou.

Despre drum am citit in "Crisana" mai in toamna, dar nu era nimic mai amanuntit. Ar fi bine de stiut cat e de practicabil pentru un circuit Bratca-Damis-Rosia-Meziad-Coada Lacului-Bulz.

Salutare tuturor!

Nu mai departe de ieri ma gandeam - fara sa stiu de existenta acestui forum - cum as putea da de pasionati ai bicicletei din Oradea.

(Desigur, ma refer la cei care au o pasiune pentru drumurile cu bicicleta, nu pentru sarituri spectaculoase si alte "extremisme" cu care eu personal n-am avut de-a face.)

...Si, dupa foarte putin timp, dau de voi. WOW! :D

Asadar, eu unul ma bucur mult ca v-am gasit, iar, in caz ca nu e niciun impediment in asta, m-as alatura cu placere viitoarelor voastre iesiri pe doua roti. ID-ul meu de messenger e oficial_exist.

O seara cat mai placuta! :)

In sfarsit o duminica frumoasa, de mult asteptam momentul asta, asa ca am hotarat sa merg la Tinca, pe drumul cel mai bun, un drum care este folosit de majoritatea oradenilor.

Am plecat pe la 10 de acasa si in jur de ora 12:20 am juns la destinatie, un drum de 47km cu ceva coborari si urcusuri relativ modeste.

Seara am vorbit cu Claudiu Moga si a venit si el in Tinca, el avand de pedalat cam 51km.

Cateva imagini de pe drum:

pe E671 inainte de viraj spre Tinca;

Imagine postată

padurea dintre Les si Miersig, cu mentiunea ca e singura portiune de drum acceptabil, in rest judetul Bihor detine niste drumuri de toata jena, cu exceptia DN1-E60 care inca se mentine binisor;

Imagine postată

iesire din Miersig;

Imagine postată

Peisaj de primavara:D

Imagine postată

Drum de Romania....

Imagine postată

ultima panta inainte de sosire;

Imagine postată

Magarul care m-a dus pana la Crisul Negru;

Imagine postată

noi :);

Imagine postată

Dupa vreo o ora jumatate de povesti ne-am pus din nou pe drum in directii diferite: eu spre N si el spre S.

O poza cu Crisul Negru de pe un mic dig:

Imagine postată

Incaleca-i pe o sea si va spuse-i povestea asa.

Imagine postată

Inchei cu faza zilei, intalnirea cu un zeu "adevarat" pe pamant:D;

Imagine postată

Niste statistici spuse de micul mity2: DST: 99.06; TM: 4:55:22 ; AVS: 20.1 ; MXS: 38.5 ; ODO: 5535,5. nimic spectaculos, o tura banala de primavara, dar frumoasa si cu efecte placute datorate departarii de oras si de drumuri intens circulate. Apropo de circulatie: mi s-a parut (poate) ca nu era traficul cu care eram obisnuit intr-o zi de duminica pe E671, sa fie CRIZA oare de vina??

superb.... si pozele si tura pe care ai facut-o! :)

locuiesti intr-un judet de 5 stele, esti un norocos... ;)

Faina tura, multumesc Gabi pt initiativa si pt invitatie si pt cadou. Mi-au facut o deosebita placere. Esti un baiat de milioane! De asemenea bicicleta ta e unica! Felicitari!

Abia astept sa ne revedem!

cu prietenie,

Claudiu

Bravo baieti! Frumos! Gabi i-mi pare rau ca nu te suprapui cu tura noastra in Apuseni. Dar tot sper sa ne intalnim cumva.

Salut toturor... ! In perioada 11-16 aprilie voi fi in judetul Bihor,mai exact la BAILE FELIX.... si as avea mai multe intrebari pentru voi...

1) Cu ce sa vin MTB sau cursiera?

2)Ce traseu sunt frumoase sau ce sosele sunt bune si putin aglomerate...?

3) Aveti vreunu dintre voi chef sa veniti la pedalat cu mine?

Multumesc si astept raspuns....

Cred ca mai potrivit ar fi MTB-ul. De la Felix inspre Beius incep dealuri si paduri. Trasee iti poti face multe, depinde de cate ore ai disponibile ziua.