Guest andrei_triatlon

Importanta suplimentelor nutritive

Recommended Posts

Guest andrei_triatlon

ce suplimente nutritive folositi ?

cand le folositi ?

cat sunt de bune?

au efecte secundare negative ?

Suplimentele nutritive sunt folosite deoarece este imposibil ca doar prin alimentatie sa-ti asiguri necesarul de calorii/vitamine/minerale etc ... necesare recuperarii dupa efort !

apilarnil si propolis, calciu magneziu si multivitamine .... cred ca nu au nici un efect negativ secundar, apilarnilul ma ajuta sa ma concentrez mai bine am observat si dorm mai usor sa zic asa ... ma trezesc mai odihnit si sunt mai cu pofta de viata .... ;)

Guest andrei_triatlon

produsele apicole (PROPOLIS, LAPTISOR DE MATCA, MIERE, POLEN, FAGURE )sunt foarte bune !

sa fii suta la suta convins ca nu au nici un efect secundar nedorit ! sunt pline de vitamine, minerale, proteine (polenul) , carbohidrati !

Tudor Oprea (campionul tarii la XC) imi spunea ca el foloseste produse apicole !

concentratele proteice de asemenea sunt foarte bune (cele care sunt extrase din produse naturale lapte oua soia...)

eu le iau (atunci cand am) imediat dupa antrenament !

din gama vitaminelor cele mai importante sunt cele cu efect antioxidat (A, C, E , Se ...) am auzit ca sunt si ceaiuri cu un efect antioxidat puternic !

antioxidantii previn degradarea celulelor neutralizand efectul radicalilor liberi !

o sa revin cu noi informatii... ;)

Vlad : Apilarminul, mai exact ce e? eu nu am mai auzit inca de asa ceva 8O

Andrei, Vlad...

Imi place ca sunteti bine informati si folositi suplimente naturiste!

In ce ma priveste ...

- multivitaminele + vitamina C (in perioada friguroasa a anului - cand fructele lipsesc din piata) <- DUPA MICUL DEJUN

- bauturile cu CARBOHIDRATI(hidrati de carbon) + PROTEINE din zar <- 1/3 INAINTE + 2/3 DUPA ANTRENAMENT

(- alimentatia sanatoasa=legume, fructe, 5 mese pe zi etc.)

(- statul la soare pt. sintetizarea vitaminei D)

(- odihna suficienta pentru recuperare dupa efort) <- 30 min DUPA PRANZ + minim 8 ore NOAPTEA

... s-au dovedit a fi cele mai eficiente!

Mai mult de atat nu cred ca are nevoie un sportiv AMATOR.

incerc sa precizez,

sunt sportiv legitimat, si pe cat posibil nu AMATOR, nu ma intelege gresit dar incerc sa fac din ciclism o meserie pt mine si cred ca distinctia de amator nu a fost prea bine adresata ....

iar apilarnilul este tot ceva cu propolis si eu le procur de la un magazin cu produse din miere de albina ..... o sa ma uit pe cutie sa vad ce contine mai exact si o sa iti zic

incerc sa precizez,

sunt sportiv legitimat, si pe cat posibil nu AMATOR, nu ma intelege gresit dar incerc sa fac din ciclism o meserie pt mine si cred ca distinctia de amator nu a fost prea bine adresata ....

"distinctia de amator" nu se referea la tine... era vorba despre mine si ce cred eu despre sportivii din categoria AMATORI!

Probabil ca folosirea majusculelor a fost derutanta.

Sportiv AMATOR=impatimit al sportului care are un loc de munca obisnuit, familie, copii... putinul timp liber fiind dedicat sportului.

In Romania sunt foarte putine concursuri dedicate sportivilor amatori, singurul "sport de masa" (practicat in numar mare) fiind fotbalul... asa ca eu incerc si sper sa atrag atentia asupra categoriei din care fac parte si care reprezinta o parte importanta din "motorul" de dezvoltare a oricarui sport.

Evolutia naturala este AMATOR->perfectionare+antrenament+talent->PROFESIONIST.

AMATORII cu bani/firme devin cel mai des sponsorii PROFESIONISTILOR!

AMATORII si PROFESIONISTII sunt "de aceeasi parte a baricadei".

AMATORII si PROFESIONISTII sunt "de aceeasi parte a baricadei".

aici ai mare dreptate 8)

:P :D :D :D Cautam si eu sponsori pe aici?

se ofera careva? (pe www.frciclism.ro vedeti rezultatele mele la clasamente la eforie sud. am inceput antrenamentele tarziu.,.,.,de aiai nu am mers asa de bine :D )

Eu vb cat se poate de serios

daca vrei sponsori nu ii gasesti pe forum .. cum gasesti tu sponsori pe forum? tre sa umbli dupa ei sa te tii de ei sa ai pile ... altfel nu prea gasesti si eu am cevarezultate

pe www.vlad.altprint.ro le vezi .... si toate cele ... si am si dosar de prezentare facut ...

:P :D am vazut ca ai o gramada de rezultate.,.,.,.,,.sigur te-am vazut in poiana daca ai concurat.,.,.esti bun.,.,.,.,merita sa investeasca cineva in tine.

chiar daca merit sau nu, nimeni nu investeste, cu asta putem deschide un nou topic ... sponsorizari sau nu? ce zici?

cat de suplimete: asta ii pt jiji

intra mai pe site-ul UCI si este acolo regulament, cu ce substante si metode sunt dopante, si tu daca iti iei 'suplimente' sa fi atent sa nu contina nimic din cele scrise pe acolo, ca altfel ai dat de dracu. nu tre sa intrebi pe nime de suplimente, ce sa iei si cum sa iei, cand si asa ma ideparte.... adapteaza-te ca nimeni nu iti da mura in gura ....

Am publicat si pe site lista substantelor dopante.

Gasesti articolul la rubrica Diverse

Salutare la toata lumea ,din ce am citit pana acuma nu prea am fost comvins ca stiti ce sa luati inainte de o competitie sau in timpul ei.Cineva sriea mai sus ca el consuma proteine din zahar,ori asa ceva nu exista ,acestea sant niste prostii,cum adica proteine din zahar,zaharul mai este denumit si "moartea alba" ,deoarece este un produs toxic pentru organism,voi trebuieste sa stiti ca ciclismul este un sport aerobic,asta inseamna ca trebuieste sa va alimentati cu anumite alimente si substante ca sa aveti performante,daca santeti interesati de ceva sfaturi autorizate ,eu va ajut cu mare placere am o firma infiintata in 1997 care se ocupa cu vanzarea suplimentelor nutritive,si am ceva experienta in acest domeniu

botosaniciclist,

Citeste si tu ca lumea posturile din forum, inainte sa spui ca ceea ce este scris "sunt niste prostii". Si fii convins ca multi dintre cei activi pe forum stiu ce sa ia inainte de competitie si in timpul ei. Altfel, nu ar exista rezultate.

In primul rand:

produsele apicole sunt foarte bune !

sunt pline de vitamine, minerale, proteine (polenul), carbohidrati!

bauturile cu CARBOHIDRATI(hidrati de carbon) + PROTEINE din zar

ZARul nu e zahar, ci este lichidul rezultat in urma stoarcerii casului/urdei.

Nimeni care are cat de cat o idee despre fitness sau alimentatie, nu o sa sustina ca zaharul contine proteine ... cu atat mai putin pe forumul asta, unde sunt destui profesionisti, si discutiile sunt bine moderate.

Polenul contine proteine, intre 2.5 si 60%. Despre asta era vorba. Produsele apicole sunt foarte recomandate, ca suplimente, care sa ajute la refacerea organismului. Ciclismul, fiind un sport de intensitate, solicita organismul, si cam asta era tematica discutiilor aici: suplimentele nutritive si refacerea organismului dupa efort.

voi trebuieste sa stiti ca ciclismul este un sport aerobic,asta inseamna ca trebuieste sa va alimentati cu anumite alimente si substante ca sa aveti performante

Considerand ca nu as sti nimic despre nutritie, nici despre regimul aerobic/anaerobic ... care sunt "substantele" alea cu care ar trebui sa ma alimentez, ca sa am performante in ciclism? Ca poate sunt unii care apreciaza informatia, daca este prezentata structurat si decent.

Si relativ la biznisu care zici ca il ai, ce produse strict legate de ciclism poti aduce? Bauturi gen Isostar? power bar, geluri?

Ovidiu

In cazul proteinelor,cu ce firme lucrezi?sau sunt amestecuri facute de firma ta?daca faci si distributie ma intereseaza unele produse de la-Weider sau Twinlab,iar pt cei care folosesc proteine pot sa mai Incerce si Universal,MLO,BioTech,Scitec Nutrition sau Pro Nutrition,si nu va faceti iluzii,o proteina buna din zer cu asimilare 100% costa cam 800 de lei vechi gramul http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif asta sa nu mai spunem ca ar trebui o combinatie de cel putin doua proteine,una absorbtie rapida{ZER}si una cu absorbtie lenta{lapte,ou sau soia}si hidrati de carbon tot combinati,dextroza si maltodextrina ,pe cea din urma o gasiti doar In produsele da clasa deoarece este scumpa .Cea mai buna solutie eu cred ca sunt produsele gata preparate,care contin proteine carbohidrati vitamine si minerale,iar acestea sunt-superWPC,milk&egg de la BioTech sau GFX8 si MRP X-treme de la Pro Nutrition,acestea sunt variante de mijloc cu un raport calitate pret destul de bun.dar sunt sute asemenea produse,important este sa nu dai banii pe porcarii.

E foarte interesant ca se discuta atat de tot felul de suplimente dar nu trebuie uitat ca pentru realizarea unei performante sportive cei mai importanti factori in ordinea importantei sunt: antrenamentul, alimentatia si abia in ultimul rand medicatia.

E foarte interesant ca se discuta atat de tot felul de suplimente dar nu trebuie uitat ca pentru realizarea unei performante sportive cei mai importanti factori in ordinea importantei sunt: antrenamentul, alimentatia si abia in ultimul rand medicatia.

da-mi voie sa te corectez-antrenament,alimentatie,odihna,si nu stiu cine a vorbit de medicatie??poate aspirina dupa 100 de km de alergat prin munti :D

exista in comert (mai ales in Carrefour) un baton cu vitamine numit Q-FORM. Contine printre eltele taurina...

este recomandata folosirea acestor suplimente? trebuie sa recunosc ca mi-am imbunatatit timpul de urcare in poiana brasov cu 2 minute dupa ce am mancat un baton. si cand am ajuns sus, nu eram mai deloc obosit.

este sanatos? momentan am oprit "doza" insa daca nu dauneaza, cu siguranta voi avea la indemana cate un baton doua la fiecare iesire.

Eu când îi vãd pe ãºtia la contratimp cum bagã medii spre 55 la orã (vezi etapã recentã din Vuelta), mã întreb ce batoane ºi ce taurinã bagã?

Stai tu linistit ca nu baga taurina si batoane (batoane si geluri doar in timpul cursei).

Exista substante care se administreaza intravenos si care ajuta la refacere.

Alimentatia este super bine calculata.

Bicicleta conteaza enorm: geometrie, baieuri, pozitie(daca au ajuns sa studieze in tunelul aerodinamic). Se spune ca in trecut un rutier avea nevoie de cativa ani ca sa descopere pozitia ideala pe bicicleta. Acum, cu ajutorul tunelului aerodinamic se rezolva chestia asta rapid.

Si tine minte ca oamenii aia asta fac toata ziua.

55 medie este enorm dar trebuie sa te uiti si la profilul cursei si sa ti cont de vant si alti factori.

Cu vant de spate scot si eu medie de 50. (Pardon..cu vijelie de spate :D )

observati invers-proportionalitatea dintre investigatiile AMA si mediile orare din curse !!! Ce batoane,vitamine,energizante...aiurea!