Guest andrei_triatlon

Importanta suplimentelor nutritive

Recommended Posts

los di schmecka:Dalta..

Des bi ned i; s' Bruadaherz is des :P, Olda ...

Klodenule, in limba germana exista pe linga limba literara diverse dialecte; considera ceea ce deranjeaza simtul tau dezvoltat pentru limba literara a nemtilor un fel de "olteneasca germana". Referitor la diplome : am si citeva diplome dar, sincer sa fiu, nu sint diplome cu care m-as lauda pe forumul acesta ilustru ;-). Pe meleagurile astea inca nu se elibereaza diplome de analf... Daca esti de parere ca posesia unei astfel de diplome ar usura dialogul intre tine si mine astept sfaturile si recomandarile tale (precis cunosti institutia din Romania care este calificata si autorizata pentru asa ceva).

P.S. Poloneza nu stiu, din pacate ...

"In cazul sportivilor, cofeina s-a dovedit un supliment cu eficienta deosebita, foarte util in cresterea performantelor. Studii despre calitatile cofeinei in sportul de performanta exista de mai bine de 25 de ani. Un studiu realizat de catre celebrul fiziolog Dr. David Costill a urmarit 9 ciclisti de talie mondiala (doi barbati si sapte femei) care au fost instruiti sa pedaleze pana la epuizare (la o intensitate a efortului 80% din cel maximal). Fiecare subiect a consumat cafea continand 330 mg de cafeina sau un placebo (cafea decofeinizata), cu 60 de minute inaintea testului. Subiectii care au primit cafeina au reusit sa pedaleze timp de 90 de minute, spre deosebire de cei care au primit placebo, reusind sa pedaleze doar 76 minute. Acest rezultat reflecta o crestere a performantei cu 18%.

Un alt efect dovedit al cofeinei este crestera ratei metabolice – iata deci un ajutor pentru cei care vor sa slabeasca. Un studiu prezentat de catre Societatea Internationala de Nutritie Sportiva arata ca un amestec de cofeina cu acid hidroxicitric, crom si Citrus aurantium (portocala amara) poate produce o crestere a ratei metabolice cu pana la 30%!! "

Sursa: http://doctor.info.ro/

si totusi,prea multa cofeina strica...chiar si sportivilor...Numai bine nu face substanta asta consumata in cantitati prea mari

Ce recomand tuturor sportivilor:

Suplimentul alimentar DOUBLE X are la bază un amestec exclusiv de vitamine, minerale şi fitonutrienţi şi extracte din 23 de plante.

Conţine o gamă selectată de fitonutrienţi ca de exemplu luteină şi licopen, recunosute pentru stimularea anumitor funcţii ale organismului.

Asigură cantităţi optime de vitamine şi minerale pentru o nutriţie sănătoasă şi asigură o bază solidă pentru orice program de vitaminizare.

Radicalii liberi pot afecta definitiv capacitatea de regenerare a celulelor, cauzând astfel îmbătânirea prematură. Vitaminele şi mineralele esenţiale alături de concentratele din plante din Suplimentul alimentar NUTRILITE DOUBLE X îşi reunesc forţele pentru a proteja organismul de acţiunea negativă a radicalilor liberi.

Ingredientele din Suplimentul alimentar DOUBLE X susţin funcţionarea normală a sistemului imunitar, sănătatea sistemului osos, funcţiile creierului şi asigură o puternică protecţie antioxidantă care menţine funcţionarea celulelor şi starea generală de sănătatea a organismului.

Tin sa va spun ca Double X este reprezentat de Asafa Powell. În iunie 2005, tânărul atlet, pe atunci în vârstă de 22 de ani, dobora recordul mondial la 100 m în cursa din Atena. Aceasta se întâmpla la doar 3 luni după ce fratele său i-a prezentat suplimentele alimentare NUTRILITE DOUBLE X. Donovan, fratele lui Asafa

“Consumarea produselor DOUBLE X a fost singura modificare pe care am făcut-o în modul de a mă antrena. Am început să iau aceste suplimente şi am simţit mai multă energie pentru a mă antrena mai intens şi pentrua alerga mai repede” – Asafa Powell

Mai multe informatii aici:

http://www.nutrilite.com/en-us/Nature/Products/double-x.aspx

Va sugerez sa cititi despre fermele lor, singurele din lume atestate ca fiind organice

http://www.nutrilite.com/en-us/Nature/WhyNutrilite/farms.aspx?

OFF TOPIC

Cind aud si citesc "amway" vad rosu si simt ca mi se increteste parul ;-) ... ca si in cazul Tupper Plastic Company. Strategia lor "Network-Marketing", mdeah.

... sau cu palinca lui ...

Imagine postată

:o16::o16::o16:Tulai Doamne, cum arata suplimentu' ala de la Frank...Cred ca imi fac un poster cu poza aia si il pun pe perete...ce culori, ce aranjament,ce combinatii...ce arome (le intuiesc ce-i drept)!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Frank are ceva de impartit cu membrii ciclism.ro :mrgreen:. Intai pastrama, apoi ceapa cu paine taraneasca si nitica slanina...

Cred ca acest topic are o mare importanta si vreau sa il readuc la viata!

Am vazut ca sa discutat mai mult de suplimentele naturale si as vrea sa aduc in discuttie si suplimentele chimice:

Ce parere aveti de Supradyn , Vitamax, etc.... (ce se mai gasesc in farmacie) ?

Pentru un sportiv "amator de performata" e prea putin doar atat?

Numai bine.

Asa ceva se poate lua fără probleme Actival Max Beres STOC 0 si la mișcare, maratoane geluri powerbar, poate ne spun cei mai profesioniști ce consuma, în afara de bere :P

LE. Asta chiar e veste foarte buna Ovidiu :) speram sa se materializeze.

Edited by virusul

Pentru ca ati dezgropat topicul va dau o veste buna. Sunt in negocieri cu cei de la Powerbar pentru a face o campanie de care sa beneficieze utilizatorii ciclism.ro. va fi ceva de genul Ciclism.ro powered by POWERBAR si in acest moment negociez un discount cat mai bun pentru utilizatorii ciclism.ro (sper sa ajungem la 25%, adica sa puteti cumpara la pret de dealer). Va tin la curent.

Daca ajungem la o intelegere o sa fie publicate si o serie de articole care vor incerca sa lamureasca probleme de nutritie in sport, modul de utilizare al suplimentelor, hidratarea corecta, etc.

Ar fii bine sa putem sa cumparam produse powerbar la preturi accesibile :) Eu deocamdata mananc batoane q-form, mai cumpar cate un gel Xenofit inainte de concursuri. De cateva saptamani am cuparat un pachet promotional de la pronutrition (Pro Nutrition) si iau creatina inainte de antrenament si beau un shake dupa. In fiecqare dimineata iau multivitamine eurovita si rechin pt articulatii :)

Edited by Cika

Hai ma, Cika, ai 26 de ani. Ce naiba bagi toate rahaturile in tine? Mananca fructe si legume si renunta la vitamine, creatine si shake-uri. Nu te supara, ti-o zic cu prietenie.

Presupun ca ve deveni o discutie foarte interesanta :).

P.S. Eu m-am gindit sa iau crocodil pentru dinti si piele si ceva shake-uri pe baza de ulei de cocos si simburi de bostan sa nu-mi scirtie incheieturile :).

Am luat pachetul promotional de la pronutrition pt ca am vrut sa cresc putin masa musculara, si nu cred ca dauneaza mult daca iau de 2 ori pe sapt. Batoane manac numai la ture mai lungi si la vitamine nu pot sa renunt pt ca ma dor genunchii :)

Ar fii bine sa putem sa cumparam produse powerbar la preturi accesibile :) Eu deocamdata mananc batoane q-form, mai cumpar cate un gel Xenofit inainte de concursuri. De cateva saptamani am cuparat un pachet promotional de la pronutrition (Pro Nutrition) si iau creatina inainte de antrenament si beau un shake dupa. In fiecqare dimineata iau multivitamine eurovita si rechin pt articulatii :)

Celelalte chestii nu prea le cunosc, dar despre creatina, daca nu esti sportiv de inalta performanta sau culturist, cred ca ar trebui sa te lasi.

Nu exista studii clinice (PubMed home) care sa demonstreze clar ca ar avea creatina vreun efect aditional semnificativ. In cel mai bun caz, rezultatele sunt contradictorii.

Iar daca e si prea ieftina nu e bine purificata, are niste reziduuri azotate despre care se suspecteaza ca nu sunt sigure pe termen lung pentru rinichi.

Hrana omeneasca, hidratare/remineralizare, antrenament, odihna si placerea de a pedala - io zic ca-s suficiente pentru un amator. Batoanele sau diversele bauturi sunt si ele bune, daca faci un efort serios, care anticipezi ca iti forteaza limitele (un maraton, sa zicem).

Hai sa discutam mai concret! Si eu sunt de aceeasi parere ca daca te dai cu bike-ul de placere, faci 2 ture pe saptamana e suficient odihna+ minerale, vitamine si tot ce e necesar din hrana omeneasca! Dar ce se intampla cand faci 5-6 antrenamente pe saptamana ? Este suficient doar atat?

George ,daca transpiri chiar si 2 ore pe zi ,piezi destule minerale,iar in timp se decompeseaza vreo meteaha ascunsa.Eu unul sunt patit (am ajuns la urgente acum vreo 6 ani direct din sea cu extremitatile amortite ,tahicardie si senzatia ca ma usches,c care a disparut cu un calciu intravenos ) asa ca sunt mai atent cu mineralele ,mai ales ca eu transpir abundent.E adevara ca acum nu este vara ,insa trebuie avuta mare grija la echilibrul elecrolitic.Nu pui la loc ce consumi ,la un moment dat platesti si dobanda.Supradyn ,si alte pastile efervescente ( calciu, magneziu ) mai bag si eu mai ales cand vine caldura .Acum nu prea am cum sa transpir ,decat langa calorifer.

Asa raspuns asteptam! Multumesc Maus ! Eu iau supradyn cand fac rulou...! Oricum , si prin efort se pierde o cantitate (mai mica) de minerale si vitamine care merg "mai usor" compensate. Numai bine!

Am patit si eu ca Maus (numai ca nu am ajuns la urgenta). Fiind pe DN 1 am oprit prin benzinarii (de-abea m-am tarat) pana am gasit gatorade. Mi-am revenit miraculos in vreo 20 de minute, m-am si mirat. De-atunci la ture mai solicitante in care transpir mult mai arunc cate-o efervescenta in bidon (vitamine si minerale) si ma alimentez ca un isteric din 30 in 30 de min. Chestia e ca atunci cand transpiri abundent esti nevoit sa folosesti cel putin minerale si vitamine pe care nu le poti metaboliza din alimente normale asa repede. Mi-ar conveni si mie sa ma pun rapid pe picioare cu un fruct sau cu ceva natural dar din pacate eficienta e mult mai redusa. In rest incerc sa mananc cat mai natural si mai putin procesat.

Am observat ca imi amortesc talpile la efort mai mare (simt parca si carcel) si m-am gandit ca poate fii din lipsa de calciu si chiar ma gandeam sa ma duc sa iau niste pastile. Evident ca nu o sa iau in fiecare zi....

George ,daca transpiri chiar si 2 ore pe zi ,piezi destule minerale,iar in timp se decompeseaza vreo meteaha ascunsa.Eu unul sunt patit (am ajuns la urgente acum vreo 6 ani direct din sea cu extremitatile amortite ,tahicardie si senzatia ca ma usches,c care a disparut cu un calciu intravenos ) asa ca sunt mai atent cu mineralele ,mai ales ca eu transpir abundent.E adevara ca acum nu este vara ,insa trebuie avuta mare grija la echilibrul elecrolitic.Nu pui la loc ce consumi ,la un moment dat platesti si dobanda.Supradyn ,si alte pastile efervescente ( calciu, magneziu ) mai bag si eu mai ales cand vine caldura .Acum nu prea am cum sa transpir ,decat langa calorifer.

Nu m-am suparat, si nu iau doze mari, nici nu cat scrie pe pachet ci foarte putin. Si unde se poate inlocuiesc suplimentele cu fructe si legime. De ex am citit ca omega 3 mai ajuta la regenerarea articulatiilor asa ca acum in fiecare zi manaca nuci :D

Hai ma, Cika, ai 26 de ani. Ce naiba bagi toate rahaturile in tine? Mananca fructe si legume si renunta la vitamine, creatine si shake-uri. Nu te supara, ti-o zic cu prietenie.