Guest andrei_triatlon

Importanta suplimentelor nutritive

Recommended Posts

Daca continuam in directia aceasta o sa apara oameni care o sa intrebe daca sportul de inalta performanta este sanatos si o se arate surprinsi cand o sa afle ca nu.

Trebuie sa trasam niste linii in acest topic. Sunt oameni ca Juganaru, care isi doresc sa performeze in acest sport. Asa cum spune si el organismul uman nu poate "duce" 800 km saptamanal in regim de antrenament. Acesti oameni au nevoie de suplimente nutritive pentru ca alfel organismul nu ar face fata.

Unul ca mine, care iese cu bicicleta in timpul liber, care nu isi doreste decat sa ramana la un "fittnes level" acceptabil, are nevoie de un energy drink in timpul turelor, un shake de recovery drink dupa si un baton, o banana sau un sandwich in rucsacel.

Va rog sa nu amestecati lucrurile si sa nu comparati mere cu pere.

tehnic, nu.

ce am spus eu...

Daca u crezi ca poti face 600-700 km pe saptamana (in conditiile in care ai si o zi libera) doar cu paine si apa...te cam inseli. sincer sa fiu nu am auzit sportiv sa moara din suplimente nutritive.

si ce raspunzi tu?! :)) am spus eu ca poti face 700km /sapt. cu apa plata? si-apoi normal ca nu ai auzit ca esti pe un forum, nu asculti la radio: ce te astepti sa auzi?

din suplimente propriu-zis nu se moare, dar folosite pe termen lung aditivii isi spun cuvantul. pe de alta parte, aditivii din suplimente se gasesc in foarte mare parte in industria alimentara: de la salam la masline si paine. nu intelege ca eu ma bazez doar pe alimentatie, dar acel "aspartame-free" de pe cutiile cu suplimente nu e doar de marketing. cumpar doar astfel de suplimente din motivul sus-prezentat.

acum o parere personala: daca la un moment-dat, un sportiv face cancer, va corela sau nu aparitia cancerului cu galetile de suplimente pe care le baga? doamne-fereste, da' eu unul, cu siguranta.

mere sau/si pere, da' tot fructe sunt. discutia pleaca de la suplimente, nu de la scopul lor. ala ar trebui sa fie alt thread.

Da intradevar sportul de performanta nu este sanatos!Sa mergi 800km pe saptamana probabil ca nu este ceva natural.Fiecare face cum crede ca este bine pana la urma nimeni nu moare sanatos :)))bine asta daca nu are vreun accident )

Ciclisti care-i vedem la televizor nu pot sa faca atatia km si sa scoata viteze medii ametitoare doar apa plata cu paine.

Eram curios ce efecte secundare ar putea avea,dar nu cred ca se cunosc efectele pe termen lung si daca se poate gasi ceva echivalent dar natural cu efecte ceva mai diminuate.Pana la urma tot sedentarismul provoaca cele mai multe boli:))

Dar suplimentele acestea sunt sanatoase?

Dar tu chiar ai crezut ca unul dintre cei care discuta aici isi va pune aceasta intrebare? Daca e cazul cred ca esti un optimist simpatic. Din moment ce "personal hard disk" e programat doar pe "eficienta si performanta" efectele secundare sint un fel de "collateral demage" :-SScare va fi acoperit de contributiile "bolovanosilor" si non performistilor la asigurarile de boala.

Poate sa explice cineva care sunt mai exact aceste suplimente ? doar nu credeti ca faceti ceva pe bike cu chestii d-alea de culturism.

Poate sa explice cineva care sunt mai exact aceste suplimente ? doar nu credeti ca faceti ceva pe bike cu chestii d-alea de culturism.

culturismul are la baza proteina, folosita pentru constructia muschilor, implicit marirea lor. ciclismul, are la baza carbohidratii, folositi ca benzina pentru muschi. diferenta este ca muschii ciclistului sunt facuti pentru rezistenta si forta, iar cei ai culturistului pentru masa. practic, ambele categorii beneficiaza de pe urma acelorlasi suplimente, diferenta fiind ca un culturism are o dieta hiperproteica.

diferenta fiind ca un culturism are o dieta hiperproteica.

pai asta e .. ca majoritatea suplimentelor alora sunt proteine,aminoacizi sau creatina,chestii pentru masa,proteine suficiente pentru ciclisti (vreo 100gr pe zi in general) obtii si din mancarea obisnuita. in majortatea ciclistilor care vor sa evolueze nu masa e problema.pentru un ciclist complet (caratarator in viziunea mea masa nu e necesara) uita-te la contador,are vreun exces de masa ? in schimb armstrong a recunoscut ca l-a mancat in "qr" sa se antreneze in sala si ca acum trebuie sa dea jos din masa.

serios acum,lasati prafurile de sala in ciclism pe locul 1 ca importanta e tehnica de antrenament. daca tot va procupa alte planuri ale vietii de sportiv concentrati-va pe mancare sanatoasa si odihna.

as vrea sa aud marturii ale oamenilor care au dat 2-3 mil pe "suplimente" fara niciun rezultat.

cu oua de prepelita crude in diferite combinatii cu miere , banane , cacao , nuci etc... a incercat cineva ?

albusul crud contine o toxina neutralizata prin prepararea termica. deci luati-va gandul de la oua crude.. si daca tot am postat... singurul supliment cat de cat potrivit cu ciclismul ar fi BCAA sau niste amino-acizi care sa opreasca efectul catabolic cauzat de turele lungi. (adica sa nu iti manance muschi)

Eu iau doar energizantele pentru curse lungi si maratoane, in rest mai iau carnitina si niște multivitamine de la Beres adica Actival max, si atât, pentru o medie de 1000 de km/luna cred ca ajunge, acum tocmai am băgat o doza de caș de casa cu ceapa verde, roși și ridichi de cred ca doarme nevastă-mea in alta camera :-H

@ Iulian - am mancat o gramada de oua cu lapte, miere, banane, drojdie si proteine (daca aveam). Dar de gaina ca de prepelita sunt prea scumpe si prea mici.

Stiu de toxina din albus, dar nu m-a afectat deloc.

De Glutamina nu spune nimeni nimic? E cel mai important aminoacid.

albusul crud contine o toxina neutralizata prin prepararea termica. deci luati-va gandul de la oua crude.. si daca tot am postat... singurul supliment cat de cat potrivit cu ciclismul ar fi BCAA sau niste amino-acizi care sa opreasca efectul catabolic cauzat de turele lungi. (adica sa nu iti manance muschi)

este posibil ca ceea ce afirmi sa aiba o baza , poate ai citit pe undeva , putina practica personala nu ar strica , spun asta deoarece in sprijinul beneficiilor oualelor crude de prepelita sunt destule scrieri , cauta pe siteuri , dar si experienta personala......

@ Iulian - am mancat o gramada de oua cu lapte, miere, banane, drojdie si proteine (daca aveam). Dar de gaina ca de prepelita sunt prea scumpe si prea mici.

Stiu de toxina din albus, dar nu m-a afectat deloc.

De Glutamina nu spune nimeni nimic? E cel mai important aminoacid.

scumpe ? ... eu cresc prepelite si vind oul cu cel mai mic pret de pe piata 0,3 lei...in comparatie cu oul de gaina in afara de lipsa colesterolului are multe alte calitati care merita studiate , vitamine si proteine etc . ....daca are nu stiu ce toxine organismul le asimileaza si le proceseaza in mod miraculos , altfel cum va explicati ca oul de prepelita sta la baza unei liste foarte mari de tratamente ... la noi in acest domeniu este o mare lipsa de informatii si poti fi derutat de fel de fel de savanti .....exista o lege a rezonantei si functioneaza : ESTI CEEA CE MANINCI . Cei ce ne conduc stiu asta si un om care maninca artificial devine artificial si poate fi mai usor manipulat ..etc

'Eu sunt mic ,ptr ca manac mic'i;)) :D

Da este perfect adevarat,insa e foarte greu sa mananci mai putin artificial cand toate produsele sunt facute ptr profit si nu ptr sanatate.

O regula simpla (dar greu de respectat) e ca totul trebuie cu masura.

Iar suplimentele sunt si ele bune dar trebuie sa stii cand le iei ,si cat sa iei din ele.Organismul e setat sa-si ia singur detoate ,daca nu e fugarit cu biciul.

Glutamina e mai mult pt efort anaerob.. muschi fast-twitch secati de glicogen => adica sala. Functioneaza bine cu insulina pe care ti-o ridici cu carbohidrati pt a crea mediu anabolic. Cred ca daca pedalezi cu 30-60 RPM e buna, dar in zona 90-120 RPM fibrele slow-twitch sunt alimentate cu grasime si oxigen (cel putin la mine). Cei care fac sprinturi sau nu alterneaza grupele de muschi la pedalat (incepatorii - quadriceps) ar beneficia de efectele glutaminei. Oricum, glutamina aia e buna chiar daca nu faci sport, ajuta mult la sanatate in general.

@iulian daca nu stiam ce vorbesc nu postam :) Fac si culturism si sunt destul de bine informat. Macar mi-ai dat ideea sa mananc oua de prepelita pe langa cele de gaina si rata pe care deja le mananc.

Pt ciclisti care vor sa-si mareasca performanta recomand multivitamine, vitamina D, BCAA si glutamina si un supliment de refacere pt somn (ZMA). Eu am progresat si la sala si pe bicicleta cu suplimentele astea.

Am luat niste suplimente alimentare (Amino-R, L-Carnitin instant si Fibrobar-R). Doua zile am mincat in loc de carbohidrati dimineata proteina si parca eram fara vlaga pe eliptica insa astazi, mincind dimineata activia cu musli apoi o ciorba de stevie si inainte de eliptica o banana parca am zburat... evident portia de carnitina si aminoacizi iar dupa eliptica am papat un fibrobar. Spunea careva ca e foarte greu sa pierzi din masa musculara, ar trebui efort mult prea mare dar eu cred ca si la o alimentatie incorecta se poate intimpla asta si as face orice sa nu se intimple asta... Sa vedem cum evolueaza treaba...

PS: mi s-a recomandat si glutamina dar n-am apucat sa o includ in transportul asta.

Mai folosesc la ture batoane Isostar cu cereale, Belvita start si mai am 5 batoane Q-Form luate din Kaufland (de proba)-batoane proteice care au si carnitina. Una peste alta suplimentele le iau asa (cind nu am tura pe sosea ci doar eliptica):

-dimineata maninc cereale cu musli/lapte soia si iau portia de aminoacizi

-pe la 11 1-2 mere sau o banana

-la 13 prinzul-mincare gatita-azi o farfurie de ciorba de stevie

-cu 1/2 ora inainte de eliptica beau carnitina instant

-in timpul alergarii beau ori lichid Isostar (nu mai am decit pentru tura de miine) ori apa cu miere+putina sare+lamiie stoarsa

-dupa alergare portia de aminoacizi si un fibrobar-r cu ceai verde (asa e batonul)

-seara mincare gatita si la culcare portia de aminoacizi si carnitina instant (asa se recomanda).

Ceva completari? PS: fasolea prajita (nu ciorba) stiu ca are procent mare de proteina insa si carbohidrati... este buna seara, la cina dpdv a grupei alimentare? Parca nu se recomanda carbo dupa ora 19... insa nici baton cu ceai verde nu as lua seara ca nu mai dorm. La fel, pare-se ca fasoalea verde (pastai) au mult mai putine calorii...

Voi introduce si glutamina pe traseu la urmatoarea comanda.

Amino, Carnicirt, Fibrobar, Activia, Isostar, Belvita, Q-Form, ...

Ceapa, usturoi, ardei, castraveti, salata si rosii se mai vind prin Romania?

• Upvote 4

Da insa daca nu-s din curtea proprie sint pline de rahaturi; in plus nu toti ne permitem sa mirosim a ceapa sau usturoi si nimic din ce ai enumerat nu a aparut in Romania de mult timp si sa fie productie indigena. In plus batoanele sint practice la o tura unde pedalezi peste 4 ore, nu?

Bade, matale nu intelegi febra sportiva ce a cuprins glia stramoseasca, pe dacii indigeni si portofelele lor babane.

Da insa daca nu-s din curtea proprie sint pline de rahaturi; in plus nu toti ne permitem sa mirosim a ceapa sau usturoi si nimic din ce ai enumerat nu a aparut in Romania de mult timp si sa fie productie indigena. In plus batoanele sint practice la o tura unde pedalezi peste 4 ore, nu?

Mananci seara. Ajungi acasa si torni o salata simpla. 3 d-alea, 2 d-alealalte..le toci, le arunci intr-un castron, le amesteci si mananci. Adaugi si niste cas proaspat de la piata si e la fix.

In rest, exista pasta de dinti, apa de gura si ata dentara. Crede-ma, functioneaza.

Legat de pedalat >4 ore..se poate si fara geluri si batoane. Te opresti undeva si bagi sub mustati 5 minute. Sau alergi "pe ceas", precum un mare "campion"?

Sanatate!

Da, ma opresc sa-mi fure banditii bicicleta... =)) Legat de mincare: un baton iti aduce exact carbohidratii cu eliberare rapida si lenta de enrgie, eu nu am simtit niciodata nevoia sa ma opresc sa iau un mititel iar despre berica nici atit, mai sint unii care nu agreeaza alcoolicele ce sa-i faci. Ideea e ca eu nu maninc baton decit in timpul turei, in rest execut ce e in bucatarie.

Multumesc! La fel!

A, nu, ca nici eu nu sunt cu mititeii. Sau gratare, etc. Doar ziceam de ceapa, ardei, castraveti, etc :D

Dar astea intra la categoria mincare iar in titlul topicului e vorba de suplimente.