ovidiu

01.05.2011 - My MTB Race Iasi

Recommended Posts

Cateva fotografii de la final/premiere Foto

Eu am participat la traseul scurt si au fost cateva probleme cu marcajele.

Felicitari organizatorilor si tuturor participantilor. Vremea a tinut si de data asta cu noi, chiar daca prin padure au mai ramas urme serioase de namol.

Minusuri – slab marcaj al traseului (cel putin tura scurta); lipsa punctelor de control de pe traseu (1-2 CP-uri) – am gasit si depasit dupa vreo 8 km un tip curat si cu pantofi de oras cu bicla cu furca fixa; lipsa unui furtun cu apa pt spalat biciclete; diferenta de lungime a celor 2 trasee, fapt ce a dus la timpul mare de asteptare a primilor sositi si premierea 5 ore

Plusuri – taxa mica de inscriere; pachet de Start destul de consistent; paste ca la mama acasa...

E greu la prima editie, mult succes pe viitor.

Eu am participat la tura lunga si nu am avut probleme cu marcajele. M-am ratacit o singura data, dar din neatentia mea, marcajul era foarte clar acolo. Noroc ca eram langa cineva cu GPS si nu am mers mai mult de 50m aiurea. Traseul a fost superb, am avut parte de toate tipurile de drumuri sau poteci, urcari multe si solicitante, coborari la fel de toate tipurile. Mi s-a parut un concurs reusit, sunt foarte bucuros ca am reusit sa termin traseul in timp util.

Un concurs reusit , mai ales ca e la prima editie.

Locul de Start/Sosire - excelent, traseele frumoase si solicitante, pastele foarte bune.

Dar inevitabil au fost si minusuri :traseul scurt prea scurt, sageata de la km.1 pusa gresit , marcaje cand prea dese ,cand prea rare si de multe ori minuscule ceia ce a generat foarte multe rataciri. Iar nr.28 de la tura lunga -care de altfel pedala foarte bine- a facut tot traseul fara casca, nefiind oprit la start sau la punctele de control.

Felicitari !

Daca nr. 28 e Lulu :)) atunci cred ca i se iarta.

Frumos, Multumitor

Din punctul meu de vedere traseul scurt, foarte bine marcat, trebuia doar sa te uiti in sus nu numai la rotii.

Muti! Ce culoare avea bicicleta pe care ai depasit-o cu furca fixa???

Multe premii si un inceput excelent...

Ceva poze: https://picasaweb.google.com/109794743508805489316/1MaiMyRace?authkey=Gv1sRgCPXJ4_nMn6f6Eg#

Urmeaza si un clip cu imagini de la tura scurta

Inca nu am reusit sa ma odihnesc după un weekend în care am fost si organizator și participant. Fiindcă acum știu cum funcționează organizarea unui astfel de eveniment am apreciat efortul ieșenilor. Vremea a fost bună (chiar și cu vântul și praful din față), pasta delicioasă (încă nu am testat pasta de dinți), locuri pitorești, traseul lung cu mici excepții a fost bine marcat.

Traseul lung a fost frumos, variat și nu ușor. Cam pe la km 17 am avut un ghinion prostesc cu un deget prins între cadru și roata în mișcare. Din fericire e vorba doar de o unghie smulsă. Dar a trebuit să suport toată durerea până la capăt.

O singură dată am mers greșit cam 200 m iar o dată am strigat după alții care o luaseră aiurea. Dar pe ansamblu traseul lung a fost bine marcat.

Plusuri: traseul lung a fost pitoresc, pachetul de start a fost bogat, s-a respectat programul, oamenii au fost prietenoși.

Ca neajunsuri ar fi: tot respectul pentru cei de la crucea roșie dar cred că o ambulanță cu asistent sau doctor care să aibă antiseptice (mai mult decît apă oxigenată) e un lucru important. Cu câteva excepții cam toți botosănenii au avut de tras căzături. Poate nu am văzut eu bine dar pe spatele numărului de concurs nu era un telefon de urgențe. Recunosc că după 3 accidentări cam urâte am o sensibilitate cam mare pentru securitate.

Ca o concluzie, pot spune că la Iași în data de 1 mai 2011 a avut loc PRIMUL concurs de ciclism montan adevărat ca organizare și promovare din istoria acestui oraș.

...și haideți și voi mai repede cu clasamentul ăla! Văd că unii deja știu...

salut peugeot,

sunt cel cu care ai vorbit pe urcarea spre repedea.

multumim de filmare (fratele meu e cel care a ajuns ultimul la lung).

din pacate mie mi s-a rupt lantul pe urcarea de la blaga de care m-ai avertizat tu.

toate bune

Ca o concluzie, pot spune că la Iași în data de 1 mai 2011 a avut loc PRIMUL concurs de ciclism montan adevărat ca organizare și promovare din istoria acestui oraș.

Lasa Vali modestia ca si la tine in Botosani ne-am simtit foarte bine .

Da, veteranule, cum a zis si muti, eu sunt ala fara casca. Am mituit organizatorii. Am semnat ca merg asa pe propria raspundere. Stiu ca nu e bine, stiu ca e pentru bostanul meu polistirenul ala, nu incurajez pe nimeni sa faca la fel. Dar daca vreti, despre asta vorbim in alta parte.

Ca traseul e frumos stiam, pe acolo ne invartim noi iesenii. De fapt sunt si locuri chiar mai frumoase prin padurile din jurul Iasului, pe care va invitam sa le descoperiti, unele pot fi mai greu incluse intr-un traseu de concurs.

Legat de marcaje, mie mi s-au parut cele mai bune din ce s-a mai facut in Iasi pana acum. Ma refer strict la traseul lung, mai exact, nu cunosc portiunile specifice aluia scurt. E adevarat ca si eu, din cauza ca dormeam, am ratat drumul de vreo 2 ori, asa, pur si simplu din neatentie. Intr-una din situatii, era unul in fata mea, ma uitam pe dealuri si m-am dus dupa el, pana cand mi-am dat seama ca s-a schimbat peisajul... e locul unde, daca esti primul, trebuie sa-ti pui intrebari. O situatie mai ciudata a fost imediat dupa start, la km 1-2, unde un marcaj la o intersectie a fost pur si simplu inversat. Iar pe mosulica incarcat de banda l-au vazut multi plimbandu-se prin padure...

Eu m-am descurcat cu un bidon de apa, de fapt l-am umplut la baza ultimei urcari dar l-am carat plin pana sus, insa pentru astia mai insetati cred ca trebuiau mai multe fantani pe parcurs.

Tot la observatii, desi traseul a fost mai bine marcat in general, s-a simtit lipsa oamenilor pe traseu, capitol la care Turistorul a stat mai bine in trecut.

Personal, am reusit sa o fac de oaie pentru ca nu mi-am verificat bicicleta si am patit la fel cu ce a fost saptamana trecuta pe exact acelasi traseu, la recunoastere: butucul spate blocat din cauza unei contrapiulite nestranse de con- rezultatul e ca axul se invarte cu totul si mai si sapa in cadru. Si daca la recunoastere m-a ajutat nea tzava (prieten pedalator din Iasi) cu un patent, acum desfa Lulule piulita aia cu mana daca poti. Am intrebat pe vreo cativa, sigur ca nimeni nu cara patentul sau cheia franceza in rucsac la maraton, si dupa cateva combinatii care acum imi starnesc rasul, am gasit o solutie inginereasca-romaneasca: din trusa de inbusuri am extras surubelnita plata, pe care am folosit-o pe post de dalta pentru a bate cu o piatra in zimtii pe care-i are acea contrapiulita ca sa se blocheze ferm de cadru. Si a mers.

Bineinteles ca a trebuit sa fiu mai atent, de fapt am mai oprit o data pentru ca incepuse iar sa se stranga, dar oricum din punctul acela mai departe (cam jumatate de traseu) am mers singur, de cei din spate ma indepartam iar cei din fata erau mult prea departe.

Le multumesc si eu organizatorilor, si sper sa mai fie si alte editii.

La traseul scurt ne am ratacit bine in portiunea de padure (de la inceput) , eram eu cu Laco si inca un baiat , chiar daca garminul meu imi arata ca sunt pe traseu eram la dracu in praznic (nu exclud pierderea semnalului in padure) . Cat am stat noi sa vedem care cum e treaba au mai venit niste baieti din urma ... am facut o mica sedinta si am hotarat sa ii dam inainte prin padure pana am ajuns la o sosea si se acolo am intrat pe traseu iar . Pana am ajuns noi pe traseu deja erau o gramada in fata noastra . Eeeee oricum de la o vreme deja trebuie sa ne obisnuim ... organizatorii nu sunt la sosire ... organizatorii te indruma prost , deja sunt dulcegariile curselor .

Mai am o problema dar astept sa le mearga clasamanentul iar sa o explic mai bine .

Eu am ajuns pe 6 la general

1 127 Mocanu Ovidiu - Piatra Neamt 1:01:41

2 65 Hrituleac Dragos GEOS Botosani 1:02:09

3 122 Clivet Bogdan - Botosani 1:03:14

4 85 Bereav Cezar Mihail - Iasi 1:03:35

5 75 Bostiog Iulian CSM Bucovina Radauti Radauti 1:03:57

6 24 Manea Bogdan AS Constanta Cycling Team Constanta 1:04:04

Intre Clivet Bogdan (17ani) si Bostiog Iulian (17) nu avea cum sa intre Bereav Cezar Mihai (23) decat daca era parasutat din avion , noi 3 (si anume numarul 122 , 75 , 24) am terminat toti aproape si ne vedeam ... deci cu a intrat intre ei ?? . Mai ales ca domnul Bereav nu a avut bunavointa sa se prezinte pe podium sa il vedem si noi .

Amintiri foarte ciudate si controversate am si eu in legatura cu acest concurs. Ratacirea in prima parte a traseului scurt pentru mine era numai o bucata dintre bunatati, ulterior discutand cu organizatorii am inteles ca marcajele au fost furate. ( Foarte credibil, ca pana la un punct anume traseul era marcat extraordinar de bine si vizibil )

Pentru mine, un lucru pe care nu pot sa inteleg, ce s-a intamplat in sat cu punctele de control... Penultimul punc de control confirma ca sunt pe loc 1, ( ulterior ca grupul urmaritor a fost la vreo 2-3 minute ); trec pe asfalt, si ! fetele ma indruma sa-mi continui drumul inainte. Ulterior au declarat ca nu m-au vazut. Intersectia respectiva nu era marcata, organizatorii bazandu-se pe arbitrii de traseu, care din neatentie sau rea credinta indruma un concurent cu casca si numar pe un drum gresit.

Respect incercarile organizatorilor de a-si recupera din greseala, si ii multumesc prin aceasta cale, dar sper sa fi invatat din aceste probleme. Poate inca sunt foarte proaspete amintirile, dar totusi consider o greseala grava, mai ales ca este vorba de primul loc in clasamentul general al turei scurte.

(Liveforcycling)Bogdane ai dreptate! Intre mine(Clivet Bogdan) si tine era un concurent nu 2!Stiu ca inainte de final cu 500 m l-am ajuns si era in categoria 30-40 ani...si la final imediat dupa ce am ajuns a ajuns si el , iar dupa, trebuia sa vii tu ca alt concurent nu mai era.

Liveforcycling are dreptate !.A terminat Clivet Bogdan,apoi eu(Bostiog Iulian) iar apoi LIVEFORCYCLING(Bogdan)...cum a aparut Bereav Cezar Mihai intre noi..asta nu pot sa-mi explic:-??.

Multumesc baieti pentru sustinere !

Am primit poze de la final

Clivet Bogdan (Locul 3 general)

Imagine postată

Bereav Cezar Mihai (Locul 4 general)nr85 , cu s a teleportat acolo in adidasi si cu sort pe el nu pot sa imi dau seama , nu mai spun ca este cam prea curat din moment ce restul participantilor au terminat cu noroi pe ei & bicicleta

Imagine postată

Bostiog Iulian nr 75 & Bogdan Manea nr 24

Imagine postată

• Upvote 1

Salut in legatura cu locurile 3-4-5 la traseul scurt ma tot gandeam unde am mai facut greseli si am inceput sa cercetez situatia, m-am uitat pe pozele voastre, pe clasament, pe foile de la sosire, si am gasit apoi si eu fisierul de picasa : https://picasaweb.google.com/tugui.lucian/MyRide?authkey=Gv1sRgCOyL2PGBu6_oaA#5602135846191360722 si e dupa nr 122 ...deci e corect clasamentul din cate vad eu in foto si la cronometrare (sa va uitati la pozele 7, 8 , 9 , 10, 11, 12...e destul de concludenta situatia). Am avut erori in organizare, scapari, furturi de marcaj, nemultumiri, din partea mea fiecare isi merita locul pe care l-a obtinut, daca cineva vrea sa fure o pozitie, sa "se parasuteze" intre alti concurenti inseamna ca a inventat un nou sport dar stie ca nu e mai bun decat ceilanti. Daca o sa ne permitem vreodata sa avem camere de luat vedere pe tot traseul sper sa fie ok clasamentul. Imi cer scuze pentru toata nebunia asta. eu imi doresc sa nu fie probleme, pentru mi-am consumat timpul si banii din pasiune pentru ciclism, dar din cate vad traim in Romania in continuare. Aceste neplaceri impiedica evolutia noastra in ciclism care e si asa vai de mama ei.

Cei care stiu sa organizeze mai bine la o prima editie le urez succes si sa ma invite si pe mine. Catea Ionut (maty)

Acum faptul este consumat , va spun eu cum se poate rezolva aceasta problema ... puncte de control intermediare .

Din ce informatii am primit se pare ca persoana in cauza a scurtat 60% din traseu (fiind din Iasi , stia pe unde)si din cauza asta a reusit performanta aceasta .

Daca nu sunt puncte intermediare si cipuri se pot intampla multe magarii de genul , plecari cu cei din tura lunga , traseuri taiate , pana la urma pot sa iau numarul si astept in padure ... de unde stiti voi ca am luat startul ? ... unele persoane sunt in stare de orice .

... unele persoane sunt in stare de orice .

Persoanele de fata se exclud?

Baietii astia (organizatorii) s-au straduit sa faca tot posibilul ca toata lumea sa fie multumita si uite ce rasplata primesc!

Este primul concurs la care particip in calitate de concurent si pot spune ca organizarea a fost la inaltime,startul bine gandit, iar traseul deosebit de frumos (si drumul forestier dupa ploaie are farmecul lui). Micile inconveniente, cum ar fi marcajele disparute, sunt inerente atata timp cat traim in Romania. Ma deranjeaza insa sa trec drept un posibil castigator fraudulos doar fiindca sunt din Iasi! La Galati concurentii au avut cipuri?

Guest
This topic is now closed to further replies.