ovidiu

01.05.2011 - My MTB Race Iasi

Recommended Posts

La Galati concurentii au avut cipuri?

Nu , dar au avut puncte de control si daca nu treceai pe acolo erai descalificat .

Toata lumea o tine cu prima organizare de parca ar fi primul concurs din Romania si nu stim cum se face . Stiu ca persoanele care au organizat spun ca uitel si pe asta ce vorbeste de parca stie el ce implica toate astea ... am vazut ceva concursuri si pot sa imi fac o idee cat de cat . Problemele astea nu sunt la prima aparitie anul trecut la Predeal am fost trimis pe "aratura" chiar de persoana care trebuia sa ma indrume ... eu zic totusi sa ne dam intereseul nu numai sa il facem de dragul de a face un concurs ... sa ne gandim si la cei care vin acolo sa castige nu sa faca plimbare .

• Upvote 3

La tura scurta, cu bicicleta si echipament curat, ori ai mers stand pe loc, ori nu ai fost acolo. Eu eram pe slickuri, iar daca eram pe bicicleta aruncam noroi intro veselie (imaginativa cum faceau cauciucurile cu rizuri), iar cind eram pe linga, pt ca efectiv nu aveam directie prin santurile alea, aveam papucii una cu pamintul. Deci sa apari curat la final cu timp bun si neratacit era o minune. Sincer dupa traseul de la Botosani uscat 98% am crezut ca asa va fi si la Iasi, dar m-am inselat pe acea minunata coborire. Oricum a fost un deliciu acel noroi. Au lipsit cu desavirsire puncte de control intermediare. E complicat putin de facut asa ceva, dar merita, ca se evita discutii ulterioare. Pentru ca fara aceste puncte, cei buni banui ca nu vor mai veni in viitor, iar asta inseamna transformarea in cupe DHS locale, in loc de etape nationale.

Eu nu am fost la cursa, deci nu pot fi banuit de subiectivitate.

Daca niciunul dintre concurenti nu l-a vazut pe domnul de pe podium in niciun moment al cursei in afara de finish, mie mi se pare clar ca e o furaciune. Macar de ar fi aparut sa isi sustina nevinovatia. Mai ales ca inteleg ca nici pe podium nu s-a suit, de frica probabil ca nimeni nu il va cunoaste.

Ca sa nu mai vb de faptul ca e atat de curat.

Suntem la inceput cu organizarea. Tocmai de-asta astfel de actiuni trebuie descurajate. Baieti, poate ar trebui sa il contactati, sa ii prezentati acuzele ce i se aduc si sa vedeti ce punct de vedere are. Apoi, sa corectati clasamentul. Nu e normal sa tragi de nebun, sa ajungi pe un loc fruntas si apoi sa iasa unul din boscheti si sa iti ia locul pe podium.

Iordanici, tu esti persoana in cauza?

Salut, problema e descifrata si am rezultatul. Am contactat persoana in cauza, o sa reglementam situatia in asa fel incat sa fie corect clasamentul. Pe langa contraargumente si acuze trebuie sa existe si intelegere.

un clasament pe categorii de varsta se poate? si niste poze de pe traseu?

eu am avut nr 54 la tura lunga si inca n-am gasit poze cu mine :( va multumesc!

Faine filmuletele tale "peugeut". Stiu ca si colegul nostru Daniel a filmat destul de mult prin zona de start/sosire. Poate reuseste cel tarziu maine sa posteze si el.

F bune filmarile. Am vazut ca au rezolutie de 1080. Poate ne spui si noua cu ce ai filmat, ar fi interesant la urmatoarele editii sa avem mai multi astfel de camere. Am vazut ca e rezistenta si la cazaturi. :P

Multumesc organizatorilor ca au modificat clasamentul .

Sunt dispus sa trimit medalia mea baiatului de pe locul 3 (care acum este pe 2) si el poate sa faca la fel cu baiatul de pe locul 4 (acum pe locul 3)

Organizatorii daca au placerea sa imi trimita medalia si diploma ar fi excelent , sa le pot pune langa celelalte . Daca nu , revin la anul si promit ca tot pe podium ne vedem .

http://dl.transfer.ro/My_MTB_Race-trans ... fa14fe.rar

poze oficiale

De pe traseul lung :

https://picasaweb.google.com/claudiubir ... rVpc3XugE# de la al doilea punct de alimentare

http://s1.transfer.rol.ro/fec3a5f28da71 ... 05b25.html din primul sat (Blaga)

http://transfer.senty.ro/nrclick.php?ur ... aga%29.zip de la primul punct alimentare

Va salut.

Alaturi de Maty am fost unul dintre organizatorii principali.Asta ca sa stiti cui sa-i dati suturi pentru ceea ce considerati ca a fost aiurea.

Personal m-am ocupat de marcarea in prima padure.Din dorinta de a face totul bine pe acea zona am lasat-o la urma , adica pe sambata dupa-amiaza.Vineri a ajuns banda de la sponsor (Shimano) si aveam la indemana foarte multa deci , pentru a nu fi stresat , am folosit exagerat.

La traseul din prima padure tin foarte mult pentru ca intr-un fel eu l-am conceput.De aceea, inca o data spun ca am avut mare grija la modul in care l-am marcat.Practic am legat copacii unii de altii si totul era foarte clar.

Ceea ce s-a gasit duminica nu era nici pe departe marcajul nostru.Benzile au disparut peste noapte, iar ceea ce mi se pare cel mai grav, o sageata de directie inversata, iar banda mutata pentru a deruta.

Am plecat si eu pe traseu(dupa ce am auzit discutiile) cu o bicicleta iar ceea ce am vazut mi-a inmuiat picioarele.Nici macar cazuta nu era banda , in fapt nici urma .

Raman indiferent la faptul ca a fost luata, dar sa schimbi directia e prea mult.

Lulu nu cred ca are rost comparatia cu ce face Turistorul.Distanta traseului de la Tur de Iasi fiind de doua ori mai mica si arhicunoscuta. Stiind ce marcaje am facut am considerat ca sunt sificienti si erau daca unul dintre ei nu desconsidera viteza de deplasare a concurentilor si ajungea cand trebuia in postul de desupra Casei Albe.

Apoi, nu cred ca este normal sa mergi kilometrii fara marcaj, fara sa te intrebi unde l-ai lasat in urma.

Vreau sa fiu inteles, nu ma deranjeaza criticile , pentru ca avem nevoie de ele pentru la anul.

Multumesc!

ps.Gasit o pereche de ochelari wedze.

Hai ca nu a fost asa de rau cum descrii tu :rolleyes:. Niciodata sa nu mai subestimati viteza de deplasare a ciclistilor. Ce e frumos ca si Vali de la Botosani a zis la fel , ca e timp destul , dar a vazut pe pielea lui ca nu e chiar asa. Si Lulu nu ar fi trebuit sa faca nici o comparatie. De fapt nu poti sa compari 2 evenimente, decat daca s-ar fi desfasurat exact in aceleasi conditii (traseu, conditii meteo, nr. participanti si lista ar mai putea continua). Din partea mea primesti doar un sut asa finut ca sa te ajute sa inaintezi macar un pas, il las pe Laco pentru restul http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif .

• Upvote 1

Cred ca totul cu plusuri si minusuri referitor la acest concurs; cred ca toti am invatat din greseli. Acum, ca s-au mai linistit apele, disparitia marcajului de la un punct anume la tura scurta nu poate fi vina organizatorilor. Chiar m-am gandit pe prima parte a traseului ca este foarte bine marcat, si era foarte clar ca o portiune era furata. ( La noi, la Tg. Secuiesc taranii au furat marcajele ca sa foloseasca ca sperietoare de pasari pe camp ). Cu sageata inversata, consider ca trebuie sa fim foarte atenti la concurentii locali, care apar din ceata, si cunoscand posibilitatea traseului mai incearca norocul ori scurtand, ori derutand pe ceilalti. Din pacate ma intalnesc cu acest fenomen cat mai des, s-a intamplat si la Galati, era un fenomen si la Botosani ( si acolo ne-am trezit cu vreo 20-30 concurenti in fata, cand stiam ca suntem primii 3 ), si la Iasi, cand la intrarea in padure la ultima coborare m-am intalnit cu "leaderul" turei scurte in adidasi, sufocandu-se pe urcarea de pe langa padure.

As fi curios ce a fost in capul majoretelor de la ultimul punct de control de m-au trimis inainte ( chiar cand ma pregatem pentru finish :) ), dar cu cateva zile dupa eveniment, sunt sigur ca voi fi prezent si la editia 2 !

Deci, fara suturi in fund, capul sus, traseu superb, si nu in ultimul rand organizatori devotati, entuziasti. Eu va doresc succes la organizare editiei 2, la care ma voi prezenta cu toata familia ( 6 ).

Am pierdut o pompa Bontrager cu Co2 undeva pe tura scurta, daca a fost gasit astept semne :)

PS. Mersi Lulu pentru consolare, cred ca inteleg ce munca enorma este depusa in organizarea unei astfel de evenimente, si din cauza multor situatii incontrolabile cat de fragila poate fi integritatea organizarii.

Ca sa nu ramana neclaritati, eu nu am comparat cumva organizarea de la My Race cu cele de la alte concursuri, cred ca e evidenta diferenta (alta lungime de marcat, alta suprafata inclusa, alta logistica implicata, alt nivel al bugetului, alt numar de participanti, cu totul alt nivel in general). Si spun astea ca unul neimplicat deloc in nici una din cele doua asociatii, desi am prieneni in ambele. M-am referit la un simplu aspect, si anume acela al numarului oamenilor de pe traseu, care, daca ar fi fost mai mare, ar fi fost mai bine. Asta nu inseamna ca nu se poate face si fara oameni, teoretic cel putin, dar cum la noi apar fel de fel de situatii impredictibile, omul e sfant.

Mentionez ca doar primul clip intitulat "iasi bike 1 mai MY RACE" imi apartine, urmatoarele doua le-am gasit pe Youtube, si apartin unul lui "bogdannt" de la tura lunga.

Ceea ce regret e ca la clipul montat de mine imaginile sunt foarte putine deoarece la primul impact cu unul din concurenti, camera de pe chidon (un aparat foto Canon), a inceput sa filmeze in spate.

Asa ca mai multe imaginii poate la urmatoarea editie...

Multumesc tuturor celor ce au participat siva urez mult succes in editiile viitoare.

Nu stiu care este adevarul dar trebuie sa spun ca m-am uitat mai atent pe poze si mi-am dat seama ca poate ati gresit in privinta numarului 85.Repet, nu stiu daca este vreun siretlic la mijloc dar eu l-am ajuns pe numarul 85 chiar inainte de ultima urcare si parea destul de obosit.Cand liveforcycling(bogdan) a mentionat ca intre mine si el a mai aparut o persoana, am crezut ca s-a referit la inca o persoana pe langa numarul 85.De aceea am fost de acord cu el ca nu avea cum;dar numarul 85 nu a aparut acolo asa pur si simplu..eu l-am intrecut pe ultima urcare si cred ca de asta au aparut dubii, pentru ca mai era putin pana la sosire si nu ati mai avut timp sa aveti contact vizual.Asa se explica totul!Deci cred ca din nou clasamentul e gresit http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif primul era cel bun(repet nu stiu daca numarul 85 a incercat sa triseze,dar dupa parerea mea nu cred, deoarece cum am spus si mai sus, cand l-am ajuns era destul de obosit).

Pai din cate am inteles vestitul numar 85 (demn de X-Files) era si inaintea lui Laco (care l a prins tot pe ultima catarare , deci era de mult pe catararea aia http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ) ... nu am nici un dubiu ca a taiat traseul . Mai ales ca nu avea cum sa termine asa curat decat daca facea anumite portiuni din traseu .

Bai frate, ce nu intelege unu si altu e ca acolo in fata lucrurile sunt clare .Baetii se stiu si se filmeaza singuri.E de porc sa apara unu in fata ,cand stii ca au trecut de tine doar ''cunoscutii''.Daca esti nesimtit si te bagi in primii 10 sa zicem esti luat la ochi negresit.Un fraier care vrea sa se dea bun ar putea sa se bage mai la fund ,ptr ca si locul 20 din 100 e valoros.Competitia naste performanta ,si nu poti veni peste noapte: bai v-am batut mar ,ne vedem la anu' pe scurtaturi.Ah .. sila mia fost. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

Nici clasament pe categorii...nici siteul nu mai merge.http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/mellow.gif

Guest
This topic is now closed to further replies.