shuy_cg

Comenzi Canyon

Recommended Posts

Vreau sa comand o bicicleta de la Canyon. Pentru cei care nu stiu sistemul, ei vand online si trimit prin posta. A mai cumparat cineva de la ei? A primit marfa ok? Au fost probleme cu transportul, cu posta, etc. ? Termen de livrare depasit eventual?

am cumparat io pe 23 dec 2010 un grand canyon al 6.0; pe 28 dec dimineata curierul mi-a adus-o la poarta, ambalata frumos in cutia lor( 16 euro mi se pare ca a fost bikeguardul). I-am pus rotile si i-am strans ghidonul si gata; in 10 min de la primirea coletului o pedalezi.

preturile sunt f bune,mie asa mi se pare,comparativ cu ce gasesti la noi in magazine, iar bicla e meseriasa.

io am fost f multumit, asa ca iti recomand sa cumpweri de la ei.

ai totusi grija cu marimea cadrului: pe site au o chestie ce te ajuta sa calculezi marimea care ti se potriveste; foloseste-o cu incredere.

io la 1.85-1.86 am luat un 20,5 inch(mtb) si imi e f bun.

ce vrei sa-ti iei de acolo?

• Upvote 1

am cumparat io pe 23 dec 2010 un grand canyon al 6.0; pe 28 dec dimineata curierul mi-a adus-o la poarta, ambalata frumos in cutia lor( 16 euro mi se pare ca a fost bikeguardul). I-am pus rotile si i-am strans ghidonul si gata; in 10 min de la primirea coletului o pedalezi.

preturile sunt f bune,mie asa mi se pare,comparativ cu ce gasesti la noi in magazine, iar bicla e meseriasa.

io am fost f multumit, asa ca iti recomand sa cumpweri de la ei.

ai totusi grija cu marimea cadrului: pe site au o chestie ce te ajuta sa calculezi marimea care ti se potriveste; foloseste-o cu incredere.

io la 1.85-1.86 am luat un 20,5 inch(mtb) si imi e f bun.

ce vrei sa-ti iei de acolo?

Un Grand Canyon 7.0 si un Ultimate Al 9 cu Ultegra triple.

Ce curier ti-a adus-o? ca pe pagina lor, la comanda, nu pot selecta decat Postal Service si am banuit ca e serviciu national de posta. Cu toate ca pe sit-ul lor am gasit: http://www.canyon.com/_en/shipping_terms.html ca trimit cu dhl si ups.

Cat de bine sta bicicleta in cutia aia a lor? ai gasit vreo zgarietura?

mie mi se pare ca mi-a adus-o ups: ei au uniforma si masinile alea maro,nu? daca da, ups au fost curierii.

sta bine de tot bicla, nu am avut nicio zgarietura.

si io mi-am facut griji, dupa ce le-am bagat banii:-- in cat timp vine(fiind sarbatorile de iarna, in mailul lor,pe 24 dec, dupa ce mi-au spus ca au procesat comanda si ca aceasta e in drum spre mine, au mai zis ca estimeaza primirea coletului undeva in prima sapt a lui 2011- pe 28 dec a ajuns)

--cum vine,cum e ambalata,daca si cat va fi de zgariata etc

nu a fost nici ceqa mai mica problema, coletul l-am putut urmari, stiam la orice ora unde e: de ex, dupa-masa lui 27 dec era in depozitul din timisoara, la 6-7 dim pe 28 era in depozitul din otopeni, iar la 10 l-am primit.

stiu ca nu ai cum sa nu stai stresat pana nu ajunge bicla in mainile tale, tu iti iei si 2!

ce marime iti iei mtb-ul?ce inaltime ai?

mie mi se pare ca mi-a adus-o ups: ei au uniforma si masinile alea maro,nu? daca da, ups au fost curierii.

sta bine de tot bicla, nu am avut nicio zgarietura.

si io mi-am facut griji, dupa ce le-am bagat banii:-- in cat timp vine(fiind sarbatorile de iarna, in mailul lor,pe 24 dec, dupa ce mi-au spus ca au procesat comanda si ca aceasta e in drum spre mine, au mai zis ca estimeaza primirea coletului undeva in prima sapt a lui 2011- pe 28 dec a ajuns)

--cum vine,cum e ambalata,daca si cat va fi de zgariata etc

nu a fost nici ceqa mai mica problema, coletul l-am putut urmari, stiam la orice ora unde e: de ex, dupa-masa lui 27 dec era in depozitul din timisoara, la 6-7 dim pe 28 era in depozitul din otopeni, iar la 10 l-am primit.

stiu ca nu ai cum sa nu stai stresat pana nu ajunge bicla in mainile tale, tu iti iei si 2!

ce marime iti iei mtb-ul?ce inaltime ai?

Imi iau M, am 172 cu 81 inseam si 64kg.

Multumesc mult pentru info.

Mai spune-mi, te rog, cand ai facut tu comanda, ai ales vreo optiune pentru curier sau era tot asa un drop down list cu postal service ca singura optiune?

Nu cred că am văzut oferte mai bune până acum, sunt best buy clar :)

nu era nicio optiune; generalizat postal services, iar ei iti spun ca lucreaza doar cu dhl si ups; cum aleg ei intre cele 2 si de ce mie mi-au trimis cu ups si nu cu dhl ,habar n-am, si nici nu m-a interesat, oricum nu faceam diferenta intre cele 2 firme.

de curiozitate: ai vreo preferinta pt una din cele 2 firme?

daca da, probabil nu te doare mana sa le scrii ca ai avut o experienta neplacuta cu firma x si ai vrea ca biclele tale sa fie trimise cu y!

nu era nicio optiune; generalizat postal services, iar ei iti spun ca lucreaza doar cu dhl si ups; cum aleg ei intre cele 2 si de ce mie mi-au trimis cu ups si nu cu dhl ,habar n-am, si nici nu m-a interesat, oricum nu faceam diferenta intre cele 2 firme.

de curiozitate: ai vreo preferinta pt una din cele 2 firme?

daca da, probabil nu te doare mana sa le scrii ca ai avut o experienta neplacuta cu firma x si ai vrea ca biclele tale sa fie trimise cu y!

a, nu, n-am preferinta, doar ca nu voiam sa fie posta romana :)

eu m-am gandit sa-mi iau un yellowstone 4.0 marimea L (am 182 cm si inside leg 87 cm), am intrebat cativa oameni si au pareri ft. bune legate de canyon...

io sunt fan canyon, asa ca nu pot decat sa ma bucur; cu transport iesi pe la vreo 3100 de lei: la noi iti iei o bicla cu dart 3 si cu deore, deore xt, dar pe care scrie cube, bineinteles!

Cat inseamna M la Canyon? Pentru ca la 1,72 s-ar putea sa iti fie bun S. Deci fii atent la masuri. Mie la Santa Cruz, la aceiasi inaltime, mi-a fost bun S.

Cat inseamna M la Canyon? Pentru ca la 1,72 s-ar putea sa iti fie bun S. Deci fii atent la masuri. Mie la Santa Cruz, la aceiasi inaltime, mi-a fost bun S.

Multumesc de atentionare, am mai mers pe grand canyon si-mi era bun M, in plus asa mi-a dat si folosind tool-ul lor, se pare ca 81cm inseam e destul de mult pentru M.

io sunt fan canyon, asa ca nu pot decat sa ma bucur; cu transport iesi pe la vreo 3100 de lei: la noi iti iei o bicla cu dart 3 si cu deore, deore xt, dar pe care scrie cube, bineinteles!

La design nu-s rai nici ce-i de la cube, dar la aceeasi bani iei ceva mai bun de la canyon. Ca brand nu mi se par deloc mai jos decat cei de la Cube, oricum e si greu de masurat asta :). Baietii de la Omega Pharma Lotto nu par sa sugite pe Canyon in TDF, clasice, etc. Au si o echipa de mtb elite, parca vechiul Ergon.

Am facut comanda pentru primul bike si mi-au confirmat plata. Sunt putin desumflat ca mi-au spus termen de livrare sapatamana 14 a anului. Asta cred ca se intinde pana pe la 15 aprilie. Sper sa ma surprinda totusi cu livararea, asa cum ti-au facut tie.

Am facut comanda pentru primul bike si mi-au confirmat plata. Sunt putin desumflat ca mi-au spus termen de livrare sapatamana 14 a anului. Asta cred ca se intinde pana pe la 15 aprilie. Sper sa ma surprinda totusi cu livararea, asa cum ti-au facut tie.

si io sper sa te surprinda, intr-un mod placut!

iar faza cu cube era ironica, nu se pot compara cele 2 branduri, canyon e o marca premium, care alearga intr-adevar in turul frantei, iar cuburile alearga la strandul cernica, evident la cube days!

• Upvote 7

faina toacla; pe afara nu vrei sa o scoti?

Cum nu, o scot dar n-am unde p-aici. Plat, praf, fum si galagie in Bucuresti. Poate ma trezesc intr-o dimineata din saptamana la 6 si ma duc in Tineretului, ca-i cel mai aproape, altfel se poate adauga si aglomeratia in lista anterioara. Pe offroad nu prea am chef in perioada asta a anului si asa tot plat e in mare parte si de Comana sunt cam satul. In w-e-uri merg pe la Campina bag acolo pedale. Cand se mai incalzeste putin incerc si alte zone mai sus, dar probabil tot pe sosea, cel putin cu bicicleta asta (e noroi mult). Mai am una de sacrificiu :).

Propui ceva?

inainte de pasti mi-am oferit acest cadou: https://www.canyon.com/_en/mountainbikes/bike.html?b=2054 , merge ft. bine, recomand si altora cu incredere, calitate ireprosabila, pret bun, un avantaj important-se cumpara direct de la producator, comanda a venit in aprox. 8-10 zile, bicicleta a venit ft. bine impachetata si asigurata impotriva eventualelor loviri etc.

Exact același model mi l-am luat și eu. A mea a venit mult mai repede, în 4 zile. Sunt extrem de mulțumit de ea.

Laud și suportul telefonic. A trebuit să sun dintr-un motiv oarecare, au fost foarte prompți, profesionali și cu adevărat utili.

Ce inseamna OPTITUNE - reglarea suspensiilor - la canyon. Ce fac de fapt? Poate fi facut si dupa sau inlocuieesc ceva hard(arcuri)?

Mersi.