shuy_cg

Comenzi Canyon

Recommended Posts

Pretul bicicletelor platit de voi a fost acela de pe site-ul lor?

Exact. La el s-au mai adaugat taxele de transport (38.40 euro) si cutia speciala ce se vede in poza (16.90 euro).

Am vazut ca unii dintre voi au platit prin transfer bancar. Au cont deschis la o banca romaneasca? Banuiesc ca se aplica ceva comisioane, nu?

Am vazut ca unii dintre voi au platit prin transfer bancar. Au cont deschis la o banca romaneasca? Banuiesc ca se aplica ceva comisioane, nu?

mai bine platesti cu cardul, asa scapi de comisioane...

Nu-i nevoie sa aiba ei cont in banca romaneasca pentru ca tu sa faci transfer bancar. Eu am facut transfer bancar din BRD unde aveam eu cont catre banca lor din Germania. E un comision dar e infim.

Am facut o comanda marti si a doua zi am primit mail de confirmare, cu delivery date estimat in week 26, deci cam peste 3 saptamani. Sunt curios, voi ati primit bicicleta mai repede decat data estimata? Mi se pare mult 3 saptamani.... Inca nu mi-au luat banii de pe card si as vrea sa stiu care sunt urmatorii pasi.

Am facut o comanda marti si a doua zi am primit mail de confirmare, cu delivery date estimat in week 26, deci cam peste 3 saptamani. Sunt curios, voi ati primit bicicleta mai repede decat data estimata? Mi se pare mult 3 saptamani.... Inca nu mi-au luat banii de pe card si as vrea sa stiu care sunt urmatorii pasi.

Cand fabrica primeste confirmarea platii (existentei sumei de bani pe card) lanseaza comanda, iar in 1-2 zile dupa aceea va fi expediata. Din acel moment primesti un mail cu un tracking number pentru colet. Eu am primit bicla cu 1-2 saptamani INAINTE de saptamana estimata initial.

Trebuie să-i suni să-ți ia banii de pe card.

La mine a durat o săptămână toată afacerea, în două ocazii.

O sa-i sun luni. Credeam ca o sa ia singuri banii de pe card pentru ca am observat ca au luat o suma f mica (10 centi cred) ca sa verifice cardul. Mersi pentru raspunsuri, mi-ati dat sperante, credeam ca o sa stau pana la sfarsitul lunii ca sa vina bicicleta.

Am renuntat sa comand de la Canyon pentru ca se misca foarte greu. Am comandat un model cu o marime care era in categoria Express bikes si mi-au dat un delivery date peste 2 saptamani, asta in conditiile in care dupa ce bicicleta nu mai era la express bikes, data de delivery era tot peste 2 saptamani. Am sunat sa-i intreb daca se poate aduce data aia mai in fata, dar mi-au zis ca nu, pentru ca e sezon acum si oricum datele estimate pe site sunt pentru Germania, iar la Romania se mai adauga ceva in plus... Merita banii biciletele astea, dar sa le comanzi in afara sezonului, pentru ca in sezon ai sansa sa-l pierzi cu totul pana iti vine pachetul :P

Salut! Am facut si eu o comanda la Canyon si Planned Delivery Date este saptamana 32, asta inseamna intre 13-20 august, adica peste 2 luni?!

Cam asa e la nemti, se raporteaza la numarul saptamanilor din an. Acum suntem in KW 25.

KW 32 este 08.08-14.08.2011

Da, dar mi se pare mult. Uite raspunsul (cine nu intelege nemteste dati pe google translate):

Sehr geehrter Herr,

vielen Dank für Ihre E-Mail.

Der auf der Bestellbestätigung angegebene Termin ist realistisch. Wir errechnen die voraussichtlichen Liefertermine aufgrund der Zusagen unserer Liefereranten. Wenn diese einen Lieferverzug melden sind wir leider gezwungen, diesen an den Kunden weiter zugeben. Ob es einen solchen Verzug geben wird, lässt sich im Voraus natürlich nie sagen. Alle angegebenen Termine werden von uns aber bereits mit einem kleinen Puffer angegeben.

Eu am mai facut ieri o incercare, si am comandat un Grand Canyon AL 7.0.. Cred ca pana acum am anulat vreo 3 comenzi pentru ca nu imi conveneau datele de livrare. Marimea pe care o vroiam eu nu era la Express Bikes ieri, cand am facut comanda, dar astazi vad ca a aparut. Azi mi-a venit confirmarea comenzii cu delivery date pe saptamana 27. Peste vreo 2 ore mi-a venit mail ca e ceva problema cu cardul de credit, nu mi-au putut lua banii. Am sunat la banca, aveam o limita de 5000 RON pe card, si le-am zis s-o suspende temporar. Dupa aia am sunat la Canyon (dureaza cam mult pana te ia cineva in primire) si le-am spus sa incerce din nou. Dupa cateva ore am primit mail ca bicicleta e pe drum, aveam si tracking number de UPS. Acum problema e ca plec din localitate pana luni si nu stiu exact cand o sa vina bicicleta.... Pe site la UPS inca nu vad data de livrare estimata, poate apare maine. Sper sa vina luni sau daca nu, ii sun pe cei de la UPS s-o trimita la adresa unde o sa fiu pe weekend.

La mine dureaza enorm. Dace e sa ma iau dupa ce spun ei, bicicleta mea ar ajunge prin august. Nu stiu ce sa fac, daca sa renunt la comanda si sa-mi iau altceva de la noi. Dar mi-ar parea rau...

Am vorbit cu cei de la UPS si mi-au zis ca pe marti miercuri trebuie sa ajunga. Abia astept :)

In sfarsit a ajuns si bitza mea (Grand Canyon AL 7.0) ;) Am mers deja vreo 15 km prin oras, e excelenta. La ghidon mai trebuie sa fac niste mici reglaje, ca sa fie inclinarea perfecta, iar frana din spate (Avid Elixir 3) vreau s-o fac sa prinda mai puternic. Nu prea imi dau seama cum se regleaza frana asta, din carte am vazut ca are un surub chiar sub maneta care regleaza cursa manetei. Daca ii fac cursa mai mare prinde mai puternic cand o strang, dar totusi as vrea sa ramana ambele manete cu aceeasi cursa. Asta o fi singura solutie?

Un lucru care m-a frapat: pe jantele Mavic Crossride Disc scrie "Made in Romania" :)

post-10576-0-95459100-1309363841_thumb.jpg

Super tare :D

Io ma duc la un maraton din austria si am vazut ca o sa fie si canyon pe acolo , daca o sa fie si ceva reduceri cre ca imi iau un Grand Canyon CF 8.0 , daca se intampla sa fi avut careva modelu asta , ar fi binevenit un review :P

In sfarsit a ajuns si bitza mea (Grand Canyon AL 7.0) ;) Am mers deja vreo 15 km prin oras, e excelenta. La ghidon mai trebuie sa fac niste mici reglaje, ca sa fie inclinarea perfecta, iar frana din spate (Avid Elixir 3) vreau s-o fac sa prinda mai puternic. Nu prea imi dau seama cum se regleaza frana asta, din carte am vazut ca are un surub chiar sub maneta care regleaza cursa manetei. Daca ii fac cursa mai mare prinde mai puternic cand o strang, dar totusi as vrea sa ramana ambele manete cu aceeasi cursa. Asta o fi singura solutie?

Un lucru care m-a frapat: pe jantele Mavic Crossride Disc scrie "Made in Romania" :)

Stai sa vezi ce o sa te enerveze franele alea cand o sa atinga si o sa scartie, etc. Contact-ul simultan o sa fie cea mai putin enervanta problema. Doamne ce dor imi e de v-brake :) (desi nu-s la prima bicicleta cu frane pe disc) Am fost saptamana trecuta cu acelasi model de Canyon in Thassos si dupa vreo 50km pe sosea am descentrat discul de pe spate(de la franari prelungite poate?) si am mai facut 43km cu scartz-ul in urechi, culmea ca apare in momente in care nu ma asteptam si spre exemplu nu pe catarari abordate in picioare. Apropo, pentru cei care vor sa faca perimetrul insulei pe sosea... Eu am plecat din Skala Potamia spre Potos, asa am fost mereu pe banda care e langa versant, nu langa faleza/prapastia si am avut si mai multa umbra. Thassos e de facut in sens orar deci :) Doar ca mie, plecand de acolo, am avut parte de cea mai grea parte la sfarsit, catararea din Limenas/Thassos City pana la Panagia, dupa care o coborare de 4-5km pana la Skala Potamia. Mi-am multumit pe urcarea aia ca am ales 3X10 :), eram obosit de la tot valuritul si vantul de fata (am fost singur).

http://connect.garmin.com/activity/95814206

Bravo! S-o porti sanatos!

Tare faza cu "made in Romania"...

Spune-mi te rog, cand ti-au trimis-o ai primit un email inainte? Ca pe mine m-au lasat cam inceata si tot astept...

Da, am primit un mail in care au trimis si tracking numberul de la UPS. Inainte de asta au trimis un mail ca banca a rejectat tranzactia cu cardul de credit :) Banca Transilvania are o limita default la tranzactiile pe internet de 5000 de lei si bicicleta depasea suma asta. S-a rezolvat rapid cu un telefon la banca modificarea limitei pentru cateva zile, iar dupa cateva ore am primit mailul cu tracking numberul de la UPS.

• Upvote 1