shuy_cg

Comenzi Canyon

Recommended Posts

Ma surprinde ca inca mai sunt ciclisti care nu stiu ca principala baza de productie MAVIC e in Romania, la Orastie, de ceva ani buni (din 2003), la fabrica Chimsports Orastie. Se pare ca la un moment dat au mutat o parte a productiei si in China, dar au renuntat datorita calitatii indoielnice si au revenit in Romania total, unde calitatea produselor este se pare exceptionala.

• Upvote 1

Nu stiam, foarte tare treaba :) Din pacate ambele roti au venit cu 8-uri usoare pe care va trebui sa le rezolv curand.

Esti sigur ca e din roata si nu doar din asezarea cauciucului pe janta?

Oricum, nu te ingrijora... si la mavic si la dt swiss e o problema foarte des intalnita, sudura aduce un stres in janta care nu se poate corecta oricat ai incerca. Atat timp cat roata e aproximativ rotunda dar in echilibru si nu se mai misca nimic de pe pozitii, e totul ok.

Sunt niste roti bune si rezistente, singura lor slabiciune e butucul din spate in care, dupa un timp, patrunde noroiul si-l ovalizeaza facandu-l inutilizabil - la mine a durat 2 ani. Pentru a evita asta (atunci nu stiam) trebuie din cand in cand schimbata si gresata o garnitura de cauciuc ce etanseaza butucul pe partea cu caseta de pinioane, aceasta dupa un timp se rigidizeaza si nu mai etanseaza butucul cum trebuie.

MAVIC are niste standarde clare in ceea ce priveste abaterea laterala si verticala a rotilor si tensiunea din spite, ele ar trebui sa fie respectate de toate rotile iesite din fabrica. Si eu zic ca, avand in vedere ca rotile provin din Germania, putem exclude posibilitatea sa fie rebuturi sutite din fabrica, asa ca probabil ar trebui sa mai verifici, cum zicea si Pinkbike, cauciucurile si cum sunt asezate ele pe janta.

Apropo de Elixirurile 3 care echipeaza si Canyonul meu al 6.0( mai exact placutele de frana): le verific inainte de PE, erau perfect aliniate, aproape noi(bicla cumparata noua in dec 2010, in jur dee vreo mie de km la bord in momentul primei evadari), toate bune si frumoase! Dupa cateva zile de la mocirleala de la PE, cand ma apuc sa curat bicla si invart de roti sa vad cat de descentrate ar putea fi( deloc), aud o mare haraiala de la frane: o placuta( impropriu spus, pt ca nu mai exista placuta) complet tocita, freca discul, cealalta intacta! Ambele roti, aceeasi poveste; din pacate, m-am prins dupa ce le-am dat jos si de pe fata si de pe spate si am si schimbat placutele sa ma fi uitat daca se tocise placuta de pe aceeasi parte! m-am gandit ca o fi intrat ceva namol, vreo pietricica , tot ce stiu e ca in timpul concursului nu am auzit niciun zgomot!

La mine au inceput sa scartaie franele de pe spate, la fel faceau si Auriga Comp-urile de pe vechea bicicleta. Totusi, de prins, prind...

Legat de roti, m-am uitat mai atent si cred ca jantele sunt ok iar 8-urile vin de la cauciucuri. Cum se rezolva problemele astea?

Nivelul următor: ignori "problemele" de genul ăsta.

Dupa lupte seculare care au durat vreo doua luni, mi-au trimis si mie bicicleta Canyon. E pe drum si abia astept s-o pedalez Imagine postată

A, ba da, a sosit. Scuze, am fost ocupat cu pedalatul. Imi place. Recomand cu caldura Canyon.

Merci de link. Am primit și eu un newsletter cu viitoarele modele. Aștept cu interes Grand Canyon AL 29er. :rolleyes:

Conform ultimului newsletter, au început lichidările de stoc pentru modelele 2011. Reduceri de până la 500 euro.

Daca mai da cineva comanda la Canyon, imi trimiteti un PM va rog? As avea nevoie de o ureche de cadru de la ei.

Ce model ti-ai luat?

Scuze pentru răspunsul întârziat. Mi-am luat Yellowstone 4.0. Pentru mine e perfectă.

Stiti cumva daca se poate comanda doar furca Canyon One One Four SLX, pt cursiera, si cat ar costa?

De actualitate, de pe peretele de Face Book al firmei:

Du willst ein Fahrrad bei uns bestellen? Bist Dir aber unsicher wegen der Lieferzeit? Vielleicht findest Du Dein neues Rennrad oder Mountainbike unter unseren Express-Bikes. Im Moment haben wir über 70 verschiedene Modelle auf Lager, die wir in kürzester Zeit ausliefern können. Schreib einfach in den Kommentaren welches Fahrrad Du Dir bestellen würdest.

You want to order a bike from us? But you're uncertain about the delivery time? Perhaps you can find your new road bike or mountain bike at our Express Bikes. At the moment we have over 70 different models on stock, which we can deliver within a short time. Let us know in the comments below which bike you'd like to order?

Eu am comandat vinerea trecuta un Nerve Am 7.0 care este deja pe drum =P~ .Am platit cu cardul si totul a decurs super bine.Am primit primul mail cum ca mi verifica cardul,dupa care inca un mail cu order confirmation in care uitasera sa mi puna si urechea de rezerva(s a rezolvat cu un telefon),si ieri mailul mult asteptat cu "Enjoy rinding your bike".

Mi se pare mie sau a dispărut YellowStone 3.0? Aveţi idee de ce?

Mi-a venit si mie acum vreo doua saptamani frumusetea de la canyon- grand canyon al 8.9. Ce sa spun altceva decat ca sunt entuziasmat. A ajuns in putin mai mult decat o saptamana si era asamblata si pusa in cutie cu grija. Am putut sa o pun pe picioare imediat, si pot sa zic ca dupa primele ture, mai light, apreciez pozitia mai sportiva si faptul ca toate grijile mele cum ca mi-ar putea fi prea mare au disparut dupa ce am stat mai mult pe ea. Nu ma doare spatele si ghidonul oversize imi da senzatia de control foarte precis. Furca este buna, insa pe cvasi platul din bucuresti, nu am apucat sa o testez cum se cuvine. Revin cu impresii, daca e necesar, insa pana atunci, sa ma laud cu o poza:

Imagine postată