Sign in to follow this  
466

A venit primavara, ce facem?

Recommended Posts

Salut,

E o idee foarte buna sa shtim cum ne antrenam. Dar dupa ce invatzam cum ne antrenam, mai apare o problema: unde ne antrenam.

Eu sunt din Bucureshti, sunt incepator (deocamdata!) in ale ciclismului, shi (inca) nu am gasit un loc in care sa pedalez fara probleme pana se topeshte lantzu (am o cursiera de shosea)! Prin urmare, fac apel la forumishtii din bucureshti: spuneti-mi shi mie ce drumuri (trasee) frecventati de obicei atunci cand aveti chef de pedalat, in bucureshti sau in apropiere? In plus, vreau pentru fiecare motivele pentru care a fost ales... daca nu cer prea mult ... doar cateva cuvintele. Mi-ar fi de MARE folos.

Mersi,

Stefan.

Man..in primul rand ai facut o greseala ..cursiera nu poate fi decat de sosea...nu exista "cursiera de munte".

Specific asta pentru ca sunt destui rautaciosi care abia asteapta sa faca misto de tine daca mai folosesti acest termen.

Eu nu sunt din Bucuresti dar pot sa iti spun pe unde se mai iese la sosea pe la voi.

De obicei se merge spre otopeni. daca stai in zona(ai vila in pipera http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/8.gif ) atunci este destul de bine...bagi o tura pana la snagov si inapoi si e ok pentru un incepator.

Se mai merge si pe soseaua oltenitei . Acolo organizeaza si federatia mare parte din concursuri.

Cam pe acolo am fost eu si iti pot spune ca e ok.

Spre otopeni iti dai seama ca in timpul zilei e nasol dar pe oltenitei este destul de bine.

Bafta la pedalat

Guest avmasi

Partea proasta cu Otopeniul e ca de la podul de la intrare pana la iesirea din localitate soseaua e distrusa, sa nu mai spunem ca e destul de aglomerat si nu prea ai cum sa ocolesti toate gropile. Dar dupa ce iesi din Otopeni, intr-adevar, ai parte de sosea buna.

O alta alternativa (si eu pe acolo ies cel mai mult) e soseaua spre Alexandria : sosea buna, cu doua benzi pe sens(pana in Mihailesti, la lacul de acumulare), nu foarte aglomerat, dupa vro 30 km de Buc incep dealuri, e si frumos. Sa nu mai spun ca te poti opri in Mihailesti la o pauza de un mic si o bere.

Alte posibile sosele sunt, cum spunea si Ovidiu spre Oltenita, sau iesirea spre Lehliu, prin Pantelimon, Branesti.

Eu cel putin cred ca am iesit pe toate soselele care pleaca din Bucuresti si cea spre Alexandria mi-a placut cel mai mult.

Nu iti ramane decat sa incerci sa vezi care sunt avantajele si dezavantajele fiecareia.

Ahh...si ar mai fi cea spre Targoviste, e sosea destul de buna, prin sate in mare parte. Cu padure la Tartasesti.

Si inca ceva, daca ajungi la Tartasesti, ai grija sa o iei la dreapta, spre Targoviste, nu inainte spre Pitesti ca e drum prea prost pt a merge cu cursiera.

Drum bun si vant de spate!!

am fost spre Giurgiu ultima data,si daca ai rabdare sa mergi mai Incet primii 25 km [cam denivelat]pe urma te pui pe alergat nu gluma,este autostrada pe 2 benzi ca-n palma.Deocamndata si eu zic ca AVMASI,Incearca Alexandria.

cam asta e problema: in orice directie 20-25km de sosea proasta si peisas si mai prost.

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif bucuresti cah , urat man , ce sa-i faci ghinion.Daca erai din Sibiu ca mine aveai unde da pedale , si daca ai cursiera era pt tine , Paltinisu : un traseu ok cu peisaje pe masura.Ascensiune in munte ce mai.si nu exista cursiera de munte.Peace si grija la soferii aia handicapati :twisted:

am incercat Otopeniul, pana la Snagov ...

e bun drumu shi chiar mi-a placut ...

partea proasta e ca am ieshit cu inca un tip care are MTB ... shi din cauza asta am ajuns inapoi in Buc pe la ora 18 (pe la 10 am plecat din Militari)...

am de gand sa incerc shi Alexandria, dar dupa ce imi gasesc coechipier(i)...

Stefan.

Guest avmasi

man... si ce faci daca nu gasesti coechipierii curand? 8O o sa astepti pana gasesti pe cineva cu care sa iesi pe o sosea relativ accesibila?

Eu zic ca poti iesi si singur sa testezi terenul si sa vezi daca iti place.

Uite, eu stau tot in Militari si mai ies spre Alexandria si in 1-2 ore sunt inapoi acasa. De obicei ma duc pana la Mihailesti si inapoi.

Suntem la capitolul "antrenamente" si nu e neaparata nevoie de coechipieri sa te antrenezi.

Antrenamentul banuiesc ca vrei sa il faci pt ture mai lungi...acolo,unde, intr-adevar, e nevoie de companie.

Deci, daca esti un iubitor al troacelor pe doua roti, cred ca e pacat sa stai in casa si sa nu simti soseaua sub cauciucuri din lipsa de coechipieri :?

te rog corecteaza-ma daca gresesc...

un coechipier iti poate indica ritmul de mers, shi invers ... :wink: