zaco

Jeantex Transalp 2008 (MTB)

Recommended Posts

Pai cica tocmai sa incheiat....

Zaco -fa si tu un calendar la inceput de an cu ce curse interne si externe sunt intr-un an ca sa poate alege(ca sa alerge) baietii.

Ca asa dupa razboi ,parca si mai multi viteji ar fi mers :wink: .

Si poate ca unora le lipseste informatia......

Pai cine vrea sa participe la Transalp 2008 ar trebui sa inceapa antrenamentul deja ... :D Inscrierile se fac in iarna.

Pe 1 Decembrie 2007, de ziua nationala, la 12.00 CET, incep inscrierile!!!

Notati-va in agenda si fiti pe faza!

Sunt doar 250 de locuri !!!

Cred ca dupa ce termini Transalpul iti poti ingropa MTB-ul si cauta alte modalitati de petrecere a timpului liber :D

19.500 de metri de urcat in 8 zile consecutive :shock:

We are in!!! The oak & zak team!

Am reusit sa trecem de prima etapa. Suntem in top 300 al celor mai rapizi dactilografisti cu un timp de aprox. 3 minute http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Urmeaza etapa a doua: plata taxei de participare in termen de 2 saptamani. Sa speram ca sistemul bancar romanesc va fi alaturi de noi si va face transferul banilor in timp uttil.

Iar apoi, antrenament, antrenament, antrenament si, in final, ... marea distractie din iulie!!! (nu e vorba de campionatul de fotbal)

Speram sa ne intoarcem cu tricoul de finisher

:wink: .

Cum merg pregatirile oak & zak team? Totul e in grafic?

Tocmai citeam un un articol din "The Guardian" despre editia 2007. Se incheie asa:

"Then it happened – a sprint across the finish line and applause from the spectators who had waited in the heat more than three hours after the winners came past.

Within seconds we had shiny medals hanging from our necks and cold beers in our hands.

You couldn't call it a luxury holiday, or even for the most part a holiday at all. But the scenery, camaraderie and sense of achievement beat two weeks on a beach anytime."

;)

Frumos articolul din The Guardian :cool:

Pregatirile merg bine. Daca nu o sa avem probleme majore, tehnice sau de sanatate, cred ca o sa reusim sa ne antrenam suficient ca sa terminam toate cele 8 etape.

desigur ca au plecat :D au terminat si doua etape.

uite clasamentu , sa mor daca mint ;-) Bike-Transalp rezultate

Stage 1: Füssen - Imstl 80,13 km - 1962 hm

Stage 2: Imst - Ischgl 76,40 km - 3171 hm

Stage 3: Ischgl - Scoul 75,26 km - 2547 hm

Stage 4: Scoul - Livigno 77,16 km - 2621 hm

Stage 5: Livigno - Naturns 122,24 km - 2909 hm

Stage 6: Naturns - Kaltern 97,36 km - 3930 hm

Stage 7: Kaltern - Andalo 74,61 km - 3071 hm

Stage 8: Andalo - Riva 62,24 km - 1480 hm

Total: 665,40 km - 21.691 hm

in etapa a 2-a au iesit pe 263 si pe 256 la clasamentul general (Total klassiert: 297) mai verificati linkul pt comparatii si ce o mai fi.

Tot respectu' meu daca reusesc sa-l termine!

Cu siguranta merita tot respectul nostru doar pt faptul ca sunt acolo.

Daca o sa reuseasca sa ajunga la final va fi un lucru extraordinar in primul rand pentru ei.

Cu riscul de a-mi pune pe multi dintre voi in cap! Am toata admiratia si subliniez termenul pt baietii asta doi ca au avut curajul sa ia taurul de coarne si s-au bagat la Transalp Challenge. Dar tot repectu', asa cum am scris mai sus si am fost usor corectat, o sa il am daca il si termina. NU am zis, daca termina primii, in primii 10 sau primi 210! Daca il termina.

De ce sa iti pui lumea in cap. Este opinia ta ...

Eu sunt genul de om care apreciaza si faptul ca un om are curajul sa se prezinte la startul unei curse de anduranta si da tot ce poate din el, chiar daca nu trece linia de sosire.

Sunt de acord ca "a termina cursa" reprezinta scopul care trebuie atins. Trebuie sa te gandesti totusi cate lucruri pot merge prost in atatea zile de cursa. O singura zi in care unul dintre cei doi are o problema de sanatate si totul se termina.

Dar..in final tocmai de aceea ii apreciem pe cei care termina cursa.

Eu astept sa citim povestea lui Zaco. La fel astept pozele.

dap, baietii astia doi sunt de admirat, la fel cum au zis-o si cei de mai sus :D . gandirea pozitiva ajuta si de la distanta ;-)

despre poze, ce sa zic. daca ii recunoasteti pe undeva, au nr 182-1 si 182-2, sa dati si voi link spre poza, poate i-o fi prins macar la start in multime :) http://picasaweb.google.de/bike.transalp - eu m-am uitat pe link dar nu i-am gasit. sunt cam multi participanti totusi. ca sa ii recunoasteti mai usor: exemplu

*linkul cu rezultatele era redirectionat spre alta pagina, dar e clar ca tot pe acolo sunt.

pff..cam gros imbracati si incarcati.

pai pe vremea asta, prin Alpi la peste 2000-2500 m, cam ninge :mrgreen:

pe ce te bazezi cand spui asta? care vremea asta? adica vara, nu?

Oricum, super tare cursa, pacat ca n-a mers Logi cu Tudy

pe ce te bazezi cand spui asta? care vremea asta? adica vara, nu?

Oricum, super tare cursa, pacat ca n-a mers Logi cu Tudy

pe spusele unor cunostinte din alpii austrieci. In urma cu cateva zile a trecut un val de frig care a lasat in urma varfurile inzapezite. O fi vara, dar sus vremea nu tine cont de asta

Dar sa revenim concret la subiect, nu cred ca-i foarte caldut pe acolo

- foto din a treia etapa, plecare din Isghl (aici se tine si un maraton), punct maxim la peste 2700 m.

Sper ca baietii sa termine cu bine si ultima etapa 8-)

Ca tot ai pus poza aia, as fi procedat ca ei, fara rucsac in spate si

"pantaloni "lungi. Nu cred ca stai mai mult de 5 minute in zona aia. Daca termina, bafta lor...cati nu si-ar dori sa participa la o asa cursa, d-apoi se termine.