dani00

Doping in ciclism!!!

Recommended Posts

Trevises, probele pot fi reanalizate peste ani. Normal ca trisorii sunt intotdeauna mai avansati. Cand Lance a inceput sa tot castige TdF nu se faceau inca analize pt EPO; dupa ce s-a retras, mostre din perioada 2000 au fost reanalizate si au fost gasite pozitive. I-au luat toate cele 7 titluri. Deci aici nu putem vorbi de "hotul neprins - negustor cinstit". Regulamentul antidoping-ului este, normal, bazat pe o lista de substante sau proceduri. Retragerea titlurilor poate actiona, bineinteles, retroactiv. Deci cu alte cuvinte chiar daca castigi cu ajutorul unor substante sau metode nedescoperite inca, in viitorul apropiat vei fi supus aceleiasi rusini ca Armstrong. Din pacate si sustinatorii lui au patit aceiasi rusine chiar daca incercam s-o dam la intors ca "totusi a fost un adevarat mentor, bla-bla". Dupa parerea mea aceiasi ocara vor pati si sustinatorii lui Chis Froome. Imi pare rau ca esti inca printre ei.

• Upvote 1

Ai inteles gresit ca il sustin pe Froome, nu-mi plac uscatii, cataratorii in general. Doar ca nu pot fi de acord cu argumentele haterilor de meserie pe care le consider foarte slabe. Pe acest mod de a construi o argumentare se poate demonstra orice. Daca ieri CF a fost dopat, atunci cine vine la 30 de sec dupa el pe MV, dupa 240 de km, ar cam trebui sa fie tot dopat si el. Asadar si Quintana se dopeaza. Si tot asa, la urmatorul, la urmatorul ... numaram boabele de transpiratie sau cine mai stie ce moft al comentatorilor TV care cel putin la noi au generat psihoza asta. 

Ceea ce cred eu este ca lumea ii uraste pe Sky pentru ca folosesc cel mai tare doping posibil: lira sterlina. Sunt prea bogati si si-au propus sa ia tot ce se poate si astfel au aparut frustrarile. Normal ca aia trag ca nebunii la trena daca au salariile care le au. Eu daca admir (mult spus) Sky sau Omega o fac pentru ca stiu sa-si planifice succesul si sa-l obtina. Pina la urma doar banul nu e suficient, iti mai trebuie si cap, viziune, strategie. 

Cu Lance e mai lunga discutia, nu i-au luat tot doar pentru EPO. 

Ce ziceti de numele date in gat azi? Mai toti marii campioni dati cu burta la soare, oficial. Dupa 15 ani...

Si era inainte de "era Lance" ... :)

Grav e ca unii mai au functii importante si acum, prin federatii, pe la echipe de top

Organizatorii Le Tour au facut o mojicie, invitand in parada de gala pe toti fostii castigatori de Le Tour "neprinsi" la vremea lor. Pe Lance l-au aruncat la cos desi le-a adus si lor venituri uriase mai mult decat toti cei cinci la un loc. Oare cine poate crede ca un Indurain, 5 LT la rand, din care doua duble Giro - LeTour, mergea cu suc de portocale si orez salbatic? 

Da, incearca sa ne faca sa confundam conceptul "prinsi/neprinsi" cu "dopati/nedopati'. Lance a declarat clar (normal ca nu-l mai credea nimeni) ca nu a apelat la ceva la care nu au avut si ceilalti acces. Discutia ramane aceiasi de pe vremea cand comenta Banciu, parca-l aud: " Vreti spectacol? Lasati-ne sa ne dopam!"

Am vazut acum ca tendinta este in animite concursuri sa se reduca nr de concurenti in echipa de la 9 la 6. Bine ar fi sa se reduca si nr de zile de concurs din marile tururi. Macar nu ne mai miram sa-i vedem proaspeti dupa 20 de zile de fuga.

Lista nu are nici un efect in plan sportiv. Sunt probe A doar de la o parte din concurenti. La toti cei re-analizati lipseste proba B. In 1998 nu existau teste de depistare EPO. 

Doar ca aceste rezultate arata cum unii au fost prinsi cu minciuna, se jurau ca in 1998 nu au luat nimic, iar daca din lista respectiva nu toti au avut realizari importante in LT 1998, au avut insa rezultate in alte competitii in 1998. 

E ca si cum s-ar afla ca Nadia in 1978 a luat precursorul nurofenului care a ingropat-o pe Andreea Raducan la Sydney.

E mai complexă treaba :).

GHRP2 are un timp de înjumătățire de vreo 20 min, deci după o singură administrare pe cale intranazală (spray) sau sublinguală dispare din sânge în vreo 80 min.

La administrare repetată de prelungește.

Pare o substanță remarcabilă, deocamdată destul de nouă, care insa cred că va ajuta mulți oameni în viitor.

Din cei care au nevoie de ea, nu jmekeri. :)

• Upvote 2