dani00

Doping in ciclism!!!

Recommended Posts

Quote "Nu bag mana in foc ca spaniolul este curat.. De fapt in acest moment, nu ai cum sa spui cu siguranta ca vreunu din ciclistii de top e curat. Singurii care au mari sanse sa fie curati sunt francezii, ca n-au facut niciodata nimic. Dar in rest..."

eee,nici francezii nu sunt chiar sfinti,si lui Jimmy Casper de la Agritubel i-au gasit ceva,avea reteta expirata pentru corticosteroizi din mai...deci se pare ca au si ei secretele lor:roll:

LOL.. :D Deci daca se si dopeaza si tot nu reusesc decat locuri gen 14-15. Si mai erau acum cativa ani perioade in care exceptandu-l pe Moreau, toti ceilalti francezi erau sub locu 30 in TdF

Ce conteaza bani , atunci cand medicamentele astea iti distrug corpul ! Astia de se retrag devreme sunt posibili trisori . Eu zic ca Zabel nu s-a dopat : uitati-va la el , saracu a ajuns sa ii fie mila cu Cavendish de el . Sau Sastre : alti de mult erau cu saci in caruta , dar el e inca pe cursiera si ce tur a facut !Cel mai desgustator dopaj pe care l-am vazut a fost la Landis ala sau cum l-o chema . Ala nici nu a stiut sa triseze : A luat un kg de EPO si dai sa mearga la pedale . Iar asta de la Navigare , Sella , a ajuns si el la o varsta si trebuia sa arate ceva . Navigare a luat toate rebuturile de la Sella la Cuapio si ce tur al italiei au facut . Cat despre Armstrong ce sa zic : suspect este fiindca ce numai el se dopeaza in lumea asta ? si toti au fost la picioarele lui . SUA are cei mai multi dopati . Nici 5 % nu se stie ce naiba mai fabrica astia . Intr-o zi o sa le creasca si aripii . Dopingul nu este ceva foarte grav , ce credeti in PowerBar sau RedBull ce pun ; dar cel il face cel mai rau lucru este ca nu toata lumea are bani de drogurile lor . Ciclismul este practicat de multi din placere , iar asta conteaza . Va dau un exemplu de "dopaj" din afara ciclismului .

Colegul meu de banca are 14 ani si are 1 m 85 cm si vreo 80 kg !!!!! Restul suntem ca niste furnici pe langa el . Este supra dezvoltat ! > rezultatul a sutelor de vitamine bagate in el ( el ne-a spus ca lua vitamine in exces) !

Abia astept sa il vad pe STARUL lui Liquigass din 2009 (i-am uitat numele > ala de a castigat Giro in 2006 ... ) !

A avut timp sa faca o vizita prin SUA !

salut , nu am vrut sa fac un topic nou pentru asta . cam ce medicamente de pe piata contin substante dopante ? imi puteti zice un nume ? as incerca sa vad daca se simte vreo diferenta , cu sau fara :D multumesc!

la unele ai totusi nevoie de reteta ! :D :) :)

vrei sa faci ciclism cu ... Xanax? Sau cu Diazepam? Sirop de tuse? Pastile de slabit? :mrgreen:

incearca si tu ce gasesti cu codeina, efedrina, dextrometofan (nu stiu daca le-am zis bine pe nume). unele sunt analgezice si o sa te ia somnul.

ca sa scapi de pacostea cu reteta ... incearca totusi ceva de la farmacia veterinara :)

chimicalele numite medicamente contin in cantitati prea mici ceea ce zici ca iti trebuie. Efedrina e stimulent, dar ce o sa faci, iti torni bixtonim pe nas? :D Meseriasii domeniului iau lucruri mai rafinate tehnologic.

O sa te intoxici si nu cred ca o sa simti mare lucru. Medicii stiu ca un medicament face bine intr-un loc si rau in alte zece. De aceea ei nici nu prea folosesc. Romanul e invatat sa plece cu reteta si sa ia cu pumnul paracetamoale, aspirine, antibiotice.

Mai bine incerci vitamine, minerale sau ... putin alcool.

Chiar daca vitaminele nu ingrasa conform teoriei, practic ele intretin foamea si rezultatul e pe masura ...

salut , nu am vrut sa fac un topic nou pentru asta . cam ce medicamente de pe piata contin substante dopante ? imi puteti zice un nume ? as incerca sa vad daca se simte vreo diferenta , cu sau fara 8-) multumesc!

Pe piata nu exista asa ceva ! ( in romania vb ) In ciclism este o adevarata mafie si cine are pile pedaleaza pentru echipele pe prima mana ! In ciclism este cam greu sa vi si sa bati tot ce poti asa din senin , este ca in snooker > sa ajungi in top 10 tre sa treaca timpul peste tine ! Mai mult sunt droguri decat medicamente ! In Columbia pe 80 % din populatie i-a droguri pentru a nu fi obosoti dupa 14 ore de munca pe zi ! In ciclism e la fel , pe munte se vede cine e dopat ! E aproape imbosibil ca un rutier de locul 9 in turul precedent sa il faca praf de Di Luca si toata cavaleria Astanei . Ce zicea comentatorul ala Banciu mi se pare si mai clar acum : Astana l-a dopat pe ala sa-l ajute pe Contador si ei nu au fost implicati in niciun scandal , i-au pus in buzunar 1 mil $ si l-au trimis la sah ! Ambele parti fiind multumite !

Voi credeti ca ciclisti se stiu intre iei care e dopat sau nu ? ( eu cred ca da )

Usain Bolt a castigat si la 100 si la 200 doborand recordurile mondiale.

Si a castigat cu joc de glezna. parea ca nu face absolut nici un efort. La 100 sarbatorea pe ultima portiune.

Mare atlet...mare caracter.

Si noi ne agitam discutand despre doping in ciclism.:cry:

vai tipu ala e mortal.Am vazut live doborarea ambelor recorduri.La 200m a fost mai mult decat fenomenal, l-a lasat pe tipu de pe locul 2 cu cel putin 1m in spate:shock:.Felicitari lui ce sa mai zic!!!

Cred ca nu ai inteles ironia din postul meu.

:arrow:

Daca ala e curat atunci la Festina se mergea cu ciocolata calda si cozonac.

Asa este..

Phelps a fost si la Atena. Acolo a trebuit insa sa imparta mamaliga cu alt baiat curat ca lacrima. Marea torpila Ian Thorpe

Momentan Phelps nu a fost prins. Sa fie doar o chestiune de timp?

da, eram entuziasmat de recordul lui ca n-am observat.Pai nu contrazic faptul ca se poate sa fie putin dopat, asta nu stie nimeni inca, cred.Oricum spectacol tot a fost.:mrgreen:

Cand am vazut victoria lui Ricco in tdf 2008 , atunci cand a atacat de i-a macelarit pe toti evadati , imi aduce aminte d sprintul lui Armstrong p Mont Ventoux in 2000 , e aproape indentic . Si apropo : a vazut careva discursul lui Landis ?

da, eram entuziasmat de recordul lui ca n-am observat.Pai nu contrazic faptul ca se poate sa fie putin dopat, asta nu stie nimeni inca, cred.Oricum spectacol tot a fost.:mrgreen:

Nu are rost sa ne entuziasmam atunci cand 1 individ bate record dupa record. Inseamna doar ca utilizeaza o tehnica de dopaj care depaseste tehnica de la controlul anti-doping. Valabil pentru atletism, inot, fotbal etc etc.

Detinatorul RECORDULUI OREI, cehul Ondrej Sosenka a fost depistat pozitiv la Praga pe 29 August 2008 la un control anti-doping.

A mai cazut un cap ! :rolleyes:

Pt cine nu stie recordul sau este de 49,7 km facuti in 1 ora pe un velodrom din Moscova.

Este un ciclist de 2 metri inaltime iar la doborarea recordului a folosit o bicicleta cu brate de 190 !!!

Imagine postată

Dopatilor chiar nu le e rusine . De exemplu in locul un s-a nascut Ricco , toata lumea era inscrisa in fanclubul lui , cand a venit presa a doua zi dupa vestea ca sa dopat niste batranele nu se mai opreau din plans . Apropo Vinokourov se mai intoarce sau s-a lasat ? ( ar fi pacat sa castige Basso tot ) ! Pacat de Ricco , la aia trecuti de 30 de ani mai zici hai ca a imbatranit , dar el avea toata viata in fata sa il bata pe Contador . Nu stiu unde se indreapt ciclismul , ca in rest de Andy Schelck si Robert Gesink nu stiu ce viitori campioni mai exista .

Detinatorul RECORDULUI OREI, cehul Ondrej Sosenka a fost depistat pozitiv la Praga pe 29 August 2008 la un control anti-doping.

A mai cazut un cap ! :P

Pt cine nu stie recordul sau este de 49,7 km facuti in 1 ora pe un velodrom din Moscova.

Este un ciclist de 2 metri inaltime iar la doborarea recordului a folosit o bicicleta cu brate de 190 !!!

Imagine postată

Ce ca a mai cazut un cap ? Dopati se inmultesc ca si chinezi , ma dezamageste ciclismul aproape la fel de mult ca fotbalul , numai grupuri de interese . Stie cineva dc s-a destramat Discovery ? ( bn Discovery inca exista in Astana ) si unde s-a dus Popovych ?

Popovych este la Silence Lotto unde este locotenetul lui Evans.

Am citit o lista cu dopati si ma apucat groaza !:eek: Ce castigator de mare tur nu a fost implicat in vreun scandal de dopping ? Astana , T-Mobile si Discovery cred ca au peste 20 de cazuri impreuna , cine ii lasa pe astia de la Astana sa participe la curse sunt mana in mana cu ei .