dani00

Doping in ciclism!!!

Recommended Posts

acuma cine stie ce e clenbuterolul, stie si ca acesta este destul de slab... adica, daca tot te dopezi ( CEEA CE SUNT SIGUR CA SI CONTADOR FACE), nu te dopezi cu "clen" (cum este numit in lumea culturistilor)... iei si tu ceva mai tare si ce nu poate fi detectat.

din cate am inteles i s-a gasit in sange o cantitate de 400 de ori mai mica decat cea normala... :| deci daca substanta asta ajuta plamanii, cum te ajuta daca nu o ai in sange?

m-as bucura ca alberto sa fie descalificat si schleck sa castige TdF 2010, dar m-as bucura si mai mult daca l-ar depista pozitiv si pe schleck :D

• Upvote 1

El e cel mai nesimtit...

Dupa mine, ar trebui sa-i bage la puscarie pentru furt calificat.

• Upvote 1

din cate am inteles i s-a gasit in sange o cantitate de 400 de ori mai mica decat cea normala... :| deci daca substanta asta ajuta plamanii, cum te ajuta daca nu o ai in sange?

m-as bucura ca alberto sa fie descalificat si schleck sa castige TdF 2010, dar m-as bucura si mai mult daca l-ar depista pozitiv si pe schleck :D

nu inteleg doua lucruri:

1.bucuria ta pentru eventuala descalificare a lui contador

2.dorinta de a-l depista pozitiv si pe andy

daca ar fi dupa dorinta ta,cred ca toti ciclistii vor fi suspendati in 5 minute...deci nu va mai exista ciclismul.

in ceea ce priveste cantitatea...sa fim seriosi,e o naivitate sa credem ca el chiar avea atata,e clar ca era mai mult.si nu era de 400 de ori mai mica decat cea normala,ci de atatea ori mai mica decat ce poate depista un laborator al UCI.

nu inteleg doua lucruri:

1.bucuria ta pentru eventuala descalificare a lui contador

2.dorinta de a-l depista pozitiv si pe andy

daca ar fi dupa dorinta ta,cred ca toti ciclistii vor fi suspendati in 5 minute...deci nu va mai exista ciclismul.

in ceea ce priveste cantitatea...sa fim seriosi,e o naivitate sa credem ca el chiar avea atata,e clar ca era mai mult.si nu era de 400 de ori mai mica decat cea normala,ci de atatea ori mai mica decat ce poate depista un laborator al UCI.

daca te astepti sa raspund la postul asta inseamna ca mai ai de crescut cativa ani: am depasit perioada cand credeam ca niste explicatii ar face oamenii sa inteleaga ceva. vizionare placuta la ce numesti tu "ciclism".

El e cel mai nesimtit...

Dupa mine, ar trebui sa-i bage la puscarie pentru furt calificat.

doar nu o fi bagat numai el: daca schleckul se tinea de el, dai seama ce curati erau amandoi...

furt calificat sa fie: i-a furat schleckului 39 de secunde!

daca te astepti sa raspund la postul asta inseamna ca mai ai de crescut cativa ani: am depasit perioada cand credeam ca niste explicatii ar face oamenii sa inteleaga ceva. vizionare placuta la ce numesti tu "ciclism".

cred ca ai dreptate...deja ai depasit perioada in care credeai ca poti sa intelegi ceva din explicatile celorlalti...

doar nu o fi bagat numai el: daca schleckul se tinea de el, dai seama ce curati erau amandoi...

furt calificat sa fie: i-a furat schleckului 39 de secunde!

Nu mi se par corecte presupunerile prin care se considera ca doi cilisti egali in rezultate,cand unul dintre ei e prins dopat,automat si celalalt e dopat.Ganditi-va cine a mai fost prins dopat anul asta:Fuyu Li,Thomas Frei,Niklas Axelsson sau Sentjens (ambii EPO).Ei nu am auzit sa faca nimic in ultima vreme chiar daca se pare ca erau dopati(Nu vreau sa se inteleaga ca sustin ca Schleck e sau nu e curat)

Un fost rutier, aflat sub protecţia anonimatului a oferit o declaraţie - şoc unei emisiuni de televiziune din Italia, "Striscia la Notizia",în care a povestit modul în care se dopa pe vremea cînd concura, adăugînd şi detalii despre felul în care scăpau de controalele anti-doping."Am folosit de-a lungul carierei EPO, cortizon şi testosteron. Ne injectam hormoni de creştere precum animalele"

Fostul ciclist a recunoscut că a început să se dopeze încă de la începutul carierei. "Atunci cînd eşti amator, poţi cumpăra substaţele de la farmacie", a adăugat italianul.

El a povestit cum evita controalele anti-doping, fără să fie depistat pozitiv vreodată. "Luam bicarbonat diluat, înainte de a ajunge la finalul unei competiţii sau înainte de controale. De asemenea, la controale, aveam o substanţă pe care o ţineam mascată printre boabe de orez şi pe care o aplicam pe vîrful penisului pentru a modifica rezultatele testelor de urină", a mai spus fostul rutier

SURSA: www.gsp.ro

Ce e subliniat m`a interesat cel mai mult, sa nu mai ziceti ca astia care inca sunt tineri sunt pe forte proprii si ca nu are rost sa bage in vena. Sagan cred ca are pe langa el un stuff bun

mai oameni buni,se dopeaza astia aici la noi pt o diploma d ehartie si o cupa de tinichea...dar apai aia de afara...

aici sigur 50 la suta din ciclistii romani si mai ales amatorii care vor s aarate si ei ecva se dopeaza la greu,cred ca mai mult plimbaretii decat aia ce-s legitimati.

Apai afara la ce mize sant in joc...si ganditi-va acum...Lance d eexemplu cred ca se dopa cu ceva ce astia de la antidoping nici nu au descoperit inca ce baga in vena...o sa vedeti peste cativa ani daca nu-i asa.

07.02.2011 - Riccò dupa antrenament a suferit un blocaj renal, la spital ajuns in conditii critice a confesat doctorului ca si-a facut transfuzie cu sangele propriu conservat in frigiderul personal de 25 de zile.

Responsabilii luptei cu dopingul au inceput cercetarile, Ricco riscand descalificarea pe viata.

http://www.corriere.it/sport/11_febbraio_07/ricco-malore-in-ospedale_a291a38c-32ff-11e0-804f-00144f486ba6.shtml

http://www.gazzetta.it/Ciclismo/08-02-2011/ricco-nottata-tranquilla-8084685384.shtml

ricco neaga ca ar fi spus asa ceva motivand ca nici nu putea vorbi cand a ajuns la spital:

http://www.biciciclismo.com/cas/site/noticias-ficha.asp?id=35435

desi imi place ricco si nu o sa-l reneg niciodata,cred ca ar fi totusi mai bine sa lase dracu toata treaba si sa se retraga,are un copil pana la urma.a fost la un pas de moarte,nicio clinica n-o sa-i ofere vreodata spijinul,niciun doctor nu o sa mai lucreze cu el.e deja pe lista neagra.deci o sa fie nevoit in continuare sa faca transfuzii prin closete sau prin beciuri insalubre.o sa-i se intample din nou asta(punga gresita sau 2 grade peste temperatura corecta)si poate o sa fie atunci prea tarziu.uci il vrea retras,dead or alive,95% din pluton il uraste de moarte(m-au ingrozit mesajelele "de bine" pe care le-a primit de la alti frumosi si curati feciori).

asta e o palma de avertisment data rutierilor.testul pur si simplu l-au scos din joben.cine a mai testat pozitiv pentru orice substanta in asemenea cursa minora si mai ales cine a fost prins in istorie cu + la HGH?e pe fata.

vor urma mai multe cazuri,burtosii de la uci se vor razbuna pe multi ciclisti.mare atentie la baietii de bun simt care azi au purtat banderole albe in solidaritate cu pellizotti.

se stie ca uci cam e pe cale de disparitie.bruyneel si vaughters incearca din rasputeri sa creeze o noua liga care se va numi world cyling tour.uci va ramane fara nicio cursa,oricum ce a fost in ultimii 6 ani a fost cel mai prost management care mi-a fost dat sa-l vad in istoria oricarui sport.

asta e o palma de avertisment data rutierilor.testul pur si simplu l-au scos din joben.cine a mai testat pozitiv pentru orice substanta in asemenea cursa minora si mai ales cine a fost prins in istorie cu + la HGH?e pe fata.

vor urma mai multe cazuri,burtosii de la uci se vor razbuna pe multi ciclisti.mare atentie la baietii de bun simt care azi au purtat banderole albe in solidaritate cu pellizotti.

se stie ca uci cam e pe cale de disparitie.bruyneel si vaughters incearca din rasputeri sa creeze o noua liga care se va numi world cyling tour.uci va ramane fara nicio cursa,oricum ce a fost in ultimii 6 ani a fost cel mai prost management care mi-a fost dat sa-l vad in istoria oricarui sport.

poti da mai multe detalii te rog :D???