diorgulescu

Trasee utile prin Bucuresti

Recommended Posts

Va salut din nou!

As fi vrut sa deschid acest topic in cadrul forumului regional Bucuresti, dar aparent nu am dreptul. Asa ca imi cer scuze anticipat si rog moderatorii sa il mute unde considera de cuviinta.

Datorita faptului ca multi prieteni si amici (fie posesori de bicicleta sau viitor posesori) imi pun intrebari de genul "auzi, ca sa ajung de la mine de acasa in punctul X, pe unde e mai ok sa o iau? cum e drumul, e sigur?" sau "daca ar fi sa imi iau bicicleta, cat as face din Titan in Grozavesti si pe unde ar fi mai ok sa o iau?", m-am gandit ca ar fi ceva mai usor sa le si arat ceva pe o harta, cu niste mentiuni langa, decat sa ma chinui sa le explic din gesturi. M-am gandit ca poate fi util oricum si altor persoane, drept urmare m-am apucat sa mai creez pe bikemap diverse rute urbane pe care le frecventez si sa le adaug pe un blog, intr-o sectiune dedicata (cred ca ar trebui sa pun si un widget de search in pagina, ca se aglomereaza si e enervant sa scroll-ezi). Totodata, am gasit si cateva trasee dragute pentru plimbare prin Bucuresti, sau rute intre doua cartiere.

As dori sa fac public link-ul, poate este util. Scopul ar fi sa se inmulteasca numarul de trasee, eventual mai multe variante pentru acelasi traseu si ca fiecare din oamenii care viziteaza site-ul sa corecteze eventuale greseli sau sa adauge lucruri noi. Nu stiu de ce chiar consider ca ar fi un lucru util pentru multi, nu neaparat pentru cei mai experimentati. Sunt multi incepatori si multi oameni care ar dori sa isi cumpere bicicleta dar nu o fac pentru ca nu ai idee pe unde ar merge cu ea.

Drept urmare: http://ciclistdebucuresti.blogspot.com/search/label/trasee

Ca de obicei, astept orice tip de opinie.

Spor sa aveti si o zi cat mai buna!

• Upvote 1

Interesant! Mai ales in ceea ce priveste cainii de care trebuie sa te feresti.

Da, ma gandesc sa fac usor usor chiar o reprezentare mai precisa pe zone in Bucuresti, caci aparent haitele sunt constante si au teritorii fixe. E o idee pe care stiu ca am vazut-o printr-un ziar amarat la un moment dat, dar era facuta cam in graba. Oricum, e bine sa stim pe unde sunt dificultati si pe ce parte a unei artere e cel mai ok de circulat (din toate punctele de vedere).

Si vestea rea este ca iar incep onor servicile municipalitatii sa ude prosteste asfaltul.

Nu spala doar uda si strange jegul de peste tot spre rigola.

SLFMIC!

Topic mutat la cerere.

aparent haitele sunt constante si au teritorii fixe.

nu te baza pe asta.

Momentan m-am confruntat doar cu norii de praf din zona Militari si centru. Nu am apucat sa simt "mazga de 2011".

Parca se aberau baietii ca le spala frumos, ca mai curata si ei un rau (Colentina)...basme.

@Trevizes: multumesc :)

EDIT: nu ma bazez deloc, doar ca sunt cateva pe care le stiu deja de mai bine de un an si jumatate, in aceleasi locuri, numar constant. Evident, la cum se inmultesc si astia...

Edited by diorgulescu

As dori sa fac public link-ul, poate este util. Scopul ar fi sa se inmulteasca numarul de trasee, eventual mai multe variante pentru acelasi traseu si ca fiecare din oamenii care viziteaza site-ul sa corecteze eventuale greseli sau sa adauge lucruri noi. Nu stiu de ce chiar consider ca ar fi un lucru util pentru multi, nu neaparat pentru cei mai experimentati.

Ideea este foarte buna. Cu oamenii corespunzatori si un concept sanatos poate iesi ceva de genul asta:

München Online Routing pentru biciclisti:

http://radl-routing.mdeport.de/cgi-bin/Radlrouting?start=&via=&ziel=&optimization=&speed=15&rm.x=51&rm.y=11

Trei exemple (de la birou in parcul olimpic)

Criteriu: drumuri verzi

http://radl-routing.mdeport.de/cgi-bin/Radlrouting?start=Dachauer+Str.+665&ziel=olympiapark&via=&optimization=N1&speed=25&rm.x=54&rm.y=13

Criteriu: cel mai scurt

http://radl-routing.mdeport.de/cgi-bin/Radlrouting?start=Dachauer+Str.+665&ziel=olympiapark&via=&optimization=&speed=25&rm.x=36&rm.y=14

Criteriu: strazi principale (numai asfalt)

http://radl-routing.mdeport.de/cgi-bin/Radlrouting?start=Dachauer+Str.+665&ziel=olympiapark&via=&optimization=H1&speed=25&rm.x=47&rm.y=11

Frank, mersi pt exemple si parere.

Am mai adaugat cateva trasee parcurse:

http://ciclistdebucuresti.blogspot.com/2011/03/lujerului-primaria-si-dispensarul.html

http://ciclistdebucuresti.blogspot.com/2011/03/parc-tineretului-soseaua-pantelimon.html

http://ciclistdebucuresti.blogspot.com/2011/03/parc-herastrau-parc-bazilescu.html

Daca mai vrea cineva sa ma ajute (creat trasee + indicatii, eventual organizare, idei, etc.) este binevenit, putem lucra impreuna pe acest blog.

De cand m-am reapucat de bicicleala m-am gandit in acelasi sens la parcurgerea Bucurestiului - cu bicicleta, pe trasee optimizate care includ stradute mici, cu trafic redus, cu sensuri unice, plus parfumul Bucurestiului de odinioara.

Iata deci cum se poate ajunge de la Piata Amzei la Piata Alba iulia, chiar si la ore de varf, evitand aglomeratia marilor bulevarde :

Amzei - Popa Nan

Si exemplele pot continua.

Noroc !

Multumim.

Pot sa il adaug pe langa celelalte, cu mentiunea autorului, evident? (mai sunt si alte trasee pe acolo trasate de alte persoane). Sau le strangem pe topic-ul asta?

Poti sa-l adaugi, desigur. Sa mai afle lumea ;)

Adaug si cateva detalii :

- str. Dionisie Lupu - sens unic dinspre piata Lahovari spre Batistei (neabordabila in sens contrar, pentru intoarcere se recomanda str. Eremia Grigorescu)

- str. Vasile Lucaciu - sens unic dinspre str. Traian spre Romulus (insa abordabila in sens contrar, fiind mai lata, cu trafic redus si putine masini parcate pe laterale).

Am adaugat traseul tau:

http://ciclistdebucuresti.blogspot.com/2011/04/piata-amzei-popa-nan-creat-de-frequent.html

Si inca unul mai vechi pe care vroiam sa il trec:

Piata Bobocica - Spitalul Sf. Pantelimon

http://ciclistdebucuresti.blogspot.com/2011/04/piata-bobocica-spitalul-sf-pantelimon.html

Sunt mai multe trasee noi acolo, nu postez aici pt fiecare de obicei. Le mai adaug seara. Cine mai are sugestii si doreste sa crestem numarul de trasee, sa lase aici un post ;). Eventual ne mai gandim la o organizare mai eficienta, caci numarul lor va creste.

Din Calea Rahovei pana in Barbu Vacarescu pe udne ati merge?

Iata ce traseu as alege. E, de fapt, compus din bucatele pe care le-am tot parcurs pentru alte rute, iar portiunea Rahova - Cotroceni am parcurs-o de cateva ori dus-intors. Mai departe, se merge catre Aviatorilor. Pe drum, asfaltul e ok. Ce nu mai stiu exact este daca au inceput lucrari prin zona Rahova. Eventual, dupa o parcurgere, poate poti sa ne dai cateva informatii actualizate. Eu am mers in general pe strada, lejer.

http://www.bikemap.net/route/889128

Mult spor!

Din Calea Rahovei pana in Barbu Vacarescu pe udne ati merge?

Cu oarece aproximatie acesta e traseul meu (e de fapt format din 2 bucati: serviciu-acasa si acasa-cumparaturi_la_Kaufland_si_sau_Billa, unde acasa se afla oarecum "intre")

Felicia, fii o idee mai explicita: Calea Rahovei e luuuuunga... Ca si Barbu Vacarescu

Atentie mare diorgulescu ca bagi lumea in ceata.

Berzei si Buzesti sint in santier (viitorul bulevard Uranus).

Str. Paris, Radu Beller, bd. Mircea Eliade si Ceaikovski sint full de masini – "normale" sau de cocalari/pitzi – (chiar, stie cineva care-s benzinariile unde se da moca benzina? ca azi am avut un drum cu masina pina in Pipera si mi-am blestemat zilele la cite masini erau- in TOATE directiile)

Dap, asa e. My bad. Poate il poti trasa mai tu mai exact undeva? Sa ramana in "arhive"

E un exemplu de urmat. Ma gandesc sa reorganizez traseele si sa le revizuiesc (cel putin pe cele puse de mine) si sa adaug si o vedere "din satelit".

Ideea aceea cu trasee verzi, trasee scurte, etc mi-a placut. Ma gandesc ca ceva similar ar fi o clasificare buna.

Revin :).

Am decis sa mut ideea de trasee utile pe un site dedicat, astfel incat de astazi am pus un wiki engine pe un domeniu personal.

Ma intereseaza sa aflu cine ar fi doritor sa colaboreze / ajute?

Ca repere de baza:

- Nu ne vom limita la Bucuresti, putem crea cate o sectiune pentru fiecare oras din tara, unde exista doritori care sa submita trasee

- Traseele vor fi, la fel, trasate pe bikemap si vom adauga detalii despre ele pe cat posibil.

- Ma gandesc la 3 categorii de trasee pt fiecare oras: urbane, imprejurimi si offroad... asta imi vine acum in cap ca si clasificare..as avea nevoie de sugestii.

- Ar fi bine daca am pune si diferite trasee lungi (vezi cicloturism, randoneuring, etc.) cu plecare din anumite orase..

Scopul ar fi sa centralizam toate informatiile astea, pt noi toti. Toata treaba e deschisa, pe public domain, fara ad-uri, fara balarii. Cine ar fi doritor sa isi creeze cont si sa submita cate un traseu sau sa faca ce crede de cuviinta (imbunatatirea organizarii, etc)?

Astept eventuale raspunsuri.

P.S.:nu am dat inca link-ul site-ului caci mai am cateva configurari de facut pe server.

Pentru ca m-ai contactat si pe PM, iti raspund deschis aici. Vad ca depui multa energie in munca asta cu traseele utile si arata destul de bine ce faci, dar nu am prea inteles la ce te referi cand vorbesti de utilitate. Ca biciclist daca am nevoie sa merg undeva, ma indrept spre acel punct pe drumul cunoscut, nu stau sa consult un site inainte sa ma incadrez in vreo ruta anume. Ca sa ma fac inteles, uite de exemplu, eu am trei rute teoretice ca sa ajung la serviciu, dar selectia zilnica o fac din mers dupa cum imi vine verde sau nu la semafor, nu stau sa numar cainii, masinile din trafic, gropile, etc. Nici nu prea cred ca in Bucuresti o anumita ruta este mult mai bike-friendly decat o alta, e cu totul din alta lume ce sugereaza Frank. Dar in fine, sugestia mea e sa faci aceste trasee mai degraba tematice, pentru cei care vor sa vad cat mai mult intr-o plimbare urbana.

Salutare!

In primul rand, multumesc pentru raspuns. Te abordasem pe PM pentru ca nu stiam daca cineva mai acorda atentie acestui thread.

Ca sa clarific cateva lucruri, ceea ce a oferit Frank drept exemplu a servit drept exemplu. Nu incerc sa fac o copie fidela intr-un context ce nu permite asta. Sunt mai mult decat constient, pe propria piele, ca Bucuresti nu se compara cu Olanda, cu Copenhaga danezilor sau cu Malmo-ul (si Lund-ul) de la suedezi, sau cu oricare alt oras din Germania. Dar asta nu impiedica cu nimic sa ofer niste variante de mers cu bicicleta printr-un oras oarecare, insotite si de mici indicatii cu privire la drum sau obiecte de interes. Mai mult, nu vad nimic aiurea / ciudat in a include in lista traseelor asociate unui oras/judet si trasee de cicloturism sau destinate altor tipuri de excursii.

Ca si utilitate, desi stiu ca multi ne cream ruta "on the fly", sunt oameni care nu fac asta. Sau care ar dori o bicicleta dar se intreaba (in cazul amicilor, ma intreaba) care ar fi rutele ok catre serviciu, facultate sau alte plimbari de week-end. Exista oameni care ar dori ca informatiile astea sa fie centralizate. Cred ca ar ajuta un pic si la capitolul promovare al activitatii in sine.

Exemplu: vreau sa ies cu bicicleta pe niste trasee frumoase in zona ..hmm..Aradului. Nu am fost niciodata pe acolo. Nu prea imi place mie sa stau pe site-uri si cam as vrea sa aflu mai multe informatii. Imi spune un coleg despre bikemap.net. Intru pe acolo, ma prind cum functioneaza, vad niste trasee...dar atat. PEntru mai multe informatii, ce fac? Dau private message persoanei care a creat traseul? Intarzierile ar fi mari. Vreau sa vad, orientativ, in timp ce imi planific iesirea, ce trenuri pleaca din orasul in care traiesc catre zona aia si au vagon de biciclete. Si sa zicem ca nu am auzit de mersul trenurilor sau nu am chef sa dau search-uri.

Daca tot sunt pe un site cu rute de biciclete sa zicem, vreau sa vad niste rute clare, cu ceva descrieri, eventual poze si ceva povestiri de la cei care le-au trecut acolo. Si, de ce nu, si alte informatii. Mai ma uit de un echipament, ma uit de trenuri, toate din acelasi site. Si daca, accidental, in vreo calatorie dau de un traseu suuuper misto care nu e "pa net" si tin mortis sa vand si altor oameni pontul, imi rup 10 minute din pauza de masa / sesiunea de twitter-facebook, urc track-ul de GPS pe bikemap, creez ruta, adaug o descriere macar concisa in prima faza, urmand a o reedita si il adaug si pe un site amarat printr-un tag + un copy/paste. Mai stii, poate pun si 2-3 poze si vand un pont util.

Chestia asta se poate aplica atat la nivel de orase, cat si la nivel de munte/sosele/etc. Poate fi un ajutor bun pt cicloturism, pt ciclistii din orice oras samd.

Poate nu ma exprim eu prea la obiect, daca sunt nelamuriri, va rog, spuneti :D

Cu oarece aproximatie acesta e traseul meu (e de fapt format din 2 bucati: serviciu-acasa si acasa-cumparaturi_la_Kaufland_si_sau_Billa, unde acasa se afla oarecum "intre")

Felicia, fii o idee mai explicita: Calea Rahovei e luuuuunga... Ca si Barbu Vacarescu

Atentie mare diorgulescu ca bagi lumea in ceata.

Berzei si Buzesti sint in santier (viitorul bulevard Uranus).

Str. Paris, Radu Beller, bd. Mircea Eliade si Ceaikovski sint full de masini – "normale" sau de cocalari/pitzi – (chiar, stie cineva care-s benzinariile unde se da moca benzina? ca azi am avut un drum cu masina pina in Pipera si mi-am blestemat zilele la cite masini erau- in TOATE directiile)

De la Ispirescu pana la Kaufland, Barbu Vacarescu.

Multumesc!

Inca un exemplu

O oferta / propunere a ADFC-uluei (Allgemeiner Deustcher Fahrrad Club) pentru biciclistii din zonele din vestul München-ului.

6 rute verzi (3 rute radiale si 3 rute tangentiale (combinabile cu reteaua de piste ciclabile din München):

http://www.adfc-ffb.de/radtouren/gruene-routen.html

http://www.adfc-ffb.de/radtouren/gruene-routen/gruene-route-3.html

http://www.adfc-ffb.de/fileadmin/user_upload/kv-ffb/dokumente/Radtouren/Gruene_Routen/Gruene_Route_3_Karte_Flyer.pdf