diorgulescu

Trasee utile prin Bucuresti

Recommended Posts

Nu prea mi-e clar ce inseamna "rute verzi". Evident, dupa nume ma gandesc la rute ce traverseaza parcuri (sau trec prin vecinatatea lor), mai departe de strazile principale si betoane. Dar, vad ca una din rutele de acolo e chiar pe langa o cale ferata.

Poate inteleg eu ceva gresit..sau nimic :D

Mult mai bine pe langa o cale ferata decat pe langa o autostrada, nu ? Mai ales de cand s-au scos din uz locomotivele pe carbuni :D

:D Evident, de acord cu asta.

Deci e vorba despre "indicele de poluare" :)

Sau culoarea vagoanelor. Habar n'am, nu parlesc germana.

traseele astea sunt mai rapide/frumoase/lipsite de griji?

Pentru ca evitarea bulevardelor mari mi se pare gresita

Sincer, la noi, cu anumite exceptii, nu prea eviti arterele principale. De multe ori, daca vreau sa ajung din A in B in timpul saptamanii (serviciu si altele, sa zicem), caut ruta cea mai rapida si mai ok (ca asfalt, latime a drumului, etc).

Desi ma enerveaza de multe ori traficul si nu sunt prea fericit sa mai inghit cate un fum de basculanta Roman pe ici, pe colo, oricat mi-ar place sa merg prin anumite zone sau stradute ocolitoare, ori dai de borduri ciudate ori de "bisericute" de caini. Cel putin in sectorul 6.

Drept urmare, alta organizare decat "Plimbari" si "Rute" urbane nu am gasit. Plimbarile sunt iesiri cu bicla prin oras, unde de obicei mergi pe stradute ocolitoare, mai un parculet, mai un obiectiv, etc, iar celelalte sunt rute utile din A catre B. Mai exista si plimbarile in afara orasului, care iar sunt un pic impartite, dar strict legat de urban e impartit in doua. Poate o alta maniera ar fi mai utila, dar inca nu gasesc una care sa se mai si aplice fara probleme in contextul capitalei. Oricat mi-ar place, nu pot gasi rute "verzi" prin Bucuresti la ora actuala. Si nu este o idee preconceputa, chiar am incercat de cateva ori, dar era acelasi drac. Alt oras, alt volum de masini, alta lume, alte principii (absente sau nu).

Legat de site, o sa fac o mica reorganizare. Nu o sa mai apara toate traseele dintr-o sectiune "la gramada". Fiecare o sa aiba pagina lui. Partea grea e, ca intotdeuana, timpul. Cum nu s-a mai bagat nimeni in chestia asta, cum am spus si initial, evolueaza incet, dar sigur. Sunt si cu serviciul nitel prins + alte lucruri de rezolvat, incerc sa pregatesc si o mica excursie peste inca un week-end.. :D

Scurta lamurire:

Cu “Rute verzi” ADFC-ul va prezinta rute ciclabile pa care puteti ajunge repede si in conditii “low traffic” din diferite puncte a zonei Fürstenfeldbruck in capitaala land-ului, München.

Intentia este prezentarea unor rute pe care puteti ajunge cit mai sigur si relaxat la destinatie. Din acest motiv au fost alese rute “cit mai aproape de natura”, preponderent pe drumuri asfaltate, partial drumuri de tara amenajate si drumuri prin parcuri cit mai departe de zone de pericol (strazi cu multa circulatie, intersectii mari, piste ciclabile intersectate de iesiri, intrari etc.). Chit ca n-au fost alese cele mai scurte drumuri veti ajunge mai repede la destinatie datorita evitarii timpurilor de asteptare la semafoare si intersectii.

P.S. Rutele au fost concepute atit pentru deplasarile zilnice la servici cit si pentru deplasarile in timpul liber.

Se zvoneste ca de la sfarsitul lui iulie 2013 vor incepe lucrarile de reamenajare a caii Victoriei, cu 2 benzi pentru biciclete pe carosabil, inclusiv poduri pentru biciclisti si pietoni. Aviz amatorilor care or sa mai fie apti de pedalat peste cine stie cati ani, cand se va si termina santierul! :)

calea-victoriei.jpg?height=373&width=600

Pai vad ca fac borduri intre pista si sosea conform desenului. Costurile sunt enorme, peste 8 mil euro. Pe calea Victoriei, nici nu ar trebui sa circule masini, ar trebui pasaj pietonal si pentru cei strict grabiti un tramvai retro intre victoriei si dambovita.

• Upvote 2

:wub:  Pfua! Ce idee frumoasa asta cu tramvaiul retro! As plusa cu jumatate de vagon destinat bicicletelor :)

Intre desen si realitate e oricum cale lunga. Si mai ales ingusta: Imi par strâmte benzile alea, cu borduri pe ambele parti si stâlpisori spre carosabil. Daca or mai fi de cheltuit bani, probabil or sa puna si niste garduri. Pe ambele parti. Am strabatut acum cateva zile noul Orasel al Copiilor si m-am crucit de cate garduri intortocheate au putut sa puna. Ca la stâna. Urât.

salutare,

O intrebare legata de eventuale trasee alternativa la o plimbare prin Bucuresti  .

A mers cineva pe aleile ce traverseaza padurea Baneasa , sunt asfaltate , merg parcurse cu bicicleta de oras ?

https://goo.gl/maps/viLWc

multam,

Se poate, dar n-o să fie confortabil. Asfaltată nu e decat una, aflată in prelungirea aleii padina, spre zoo. In rest, forestiere si poteci, mai mult sau mai putin uscate. La PE am văzut fete care le-au parcurs cu biclă de oraș, pe uscat.

• Upvote 1

Am fost acum o saptamana in Baneasa si (pe potecile pe care am intrat eu) a fost destul de accidentat - noroiul care se formase dupa ploile din vara asta, framantat de roti de bicicleta si picioare de alergator si/sau animale salbatice, s-a intarit si te zgaltaie un pic. Mi s-au parut foarte bune potecile care merg paralel cu centura, dar tot mai e o radacina din loc in loc. Daca poti intra cu city-bike-ul depinde si de calaret, trebuie sa te ridici din sa destul de des.

Drumul ala e blocat. Sunt pusi niste parapeti de beton la intrare pe el. Cica ar trece pe o proprietate privata, asa spunea cineva de acolo si n-am mai insistat.

Pacat, era o varianta buna. 

Gata i-au dat drumul, azi am mers pe el, e foarte misto. Daca ocoliti Lacul Morii si dupa pod la iesirea in rosu tineti cat mai aproape de canal, e imposibil sa-l ratati. Iese jos la stadion la Chiajna:

NCgqTnK.jpg

cdXqByG.jpg

Asta e scurtatura: EJ1ypU0.png

Pentru plimbari mi se pare excelent. Altfel, e mai degraba o "lungitura" :>

• Upvote 1

Nu chiar ... eu prefer s-o lungesc decat s-o iau prin trafic. Iar traficul de pe soseaua principala din Dudu si Chiajna e foarte aglomerat, o banda pe sens, multe camioane etc. Plus ca de ex. daca vin din Berceni sau Crangasi prefer sa dau tura de Lacul Morii si lungitura asta decat Iuliu Maniu, Uverturii si soseaua principala. Bine, pana la urma tot in soseaua principala dai, dar mergi o bucata mica si esti mai putin stresat si prafuit.

Daca e vorba de a indulci iesirile din Bucuresti, si mai ales intoarcerile cand esti obosit, e binevenita o varianta fara balamuc :)

Salut, aș vrea să mă apuc să fac naveta cu bicicleta la serviciu începând de săptămâna viitoare, eu în general merg cu metroul, din acest motiv nu prea am o imagine asupra traficului de suprafață către Pipera, așa că, apelez la navetiștii cu experiență: ce traseu recomandați pentru ruta Piața Unirii - Pipera, ora de plecare 07:15, ora de întoarcere 17:15.

Eu zic sa ramai la metrou.  ;))

Dupa acest scurt moment umoristic, iata si ruta pe care as folosi-o eu:

http://ridewithgps.com/routes/8645436

LE: si varianta mai radicala, care evita si mai mult strazile mari (inclusiv cele inguste cu tramvai), ba mai traversezi si Parcul Circului :P:

http://ridewithgps.com/routes/8645635