diorgulescu

Trasee utile prin Bucuresti

Recommended Posts

Off ... ce bine ar fi fost să fiu în week+end în Bucureşti! Din păcate trebuie să plec din localitate.

În plus, m-am căptuşit cu o tuse foarte agresivă care îmi blochează inspitaţia, de nici pneumologii şi ORL.-iştii observ că nu mă prea i-au în serios. Trebuie să rezolv din păcate asta mai întâi.

Dar ... @@MaC® , nici nu ştii cât mă bucur de invitaţie pentru că este exact ce mi se potriveşte. Sper să mai avem ocazii.

Sigur vor mai fi ocazii!
Vreme bună să fie și bere să fie! ;)

• Upvote 1

eu vreau vineri dupa orele 13:00 sa merg, se mai baga cineva?

Deci am dat o tura pe  proaspatul traseu"amenajat" in Parcul natural Vacaresti.

Nu aveam asteptari pentru ca era evident ca nu s-ar fi investit zeci de mii de euro pentru un traseu cu facilitati minime (cishmea/tasnitoare, banci, toalete). Amenajarea consta in 5-6 indicatoare si o rampa.

Traseul consta practic intr-o poteca ce inconjoara bazinul si o poteca mai interesanta care il traverseaza longitudinal. Ambele se fac in aproximativ 40 minute in ritm lejer.

Din pacate sunt ceva mormane de gunoi menajer si resturi de materiale de constructii, zeci de pet-uri si poate a fost ceva ocazional dar dintr-o curte au iesit 3 caini care ne-au alergat vreo 100m.

Aha, bun de știut, eu o să merg mâine pe la orele 14:00.

Chiar este nevoie de cauciuc cramponat sau merge și ceva cu balon mare de șosea?

Numai bine!

Adrian

în urmă cu 1 oră, Invitat special said:

minime (cishmea/tasnitoare, banci, toalete).

Ținând cont ca nu e așa lung, e într-o zona naturală protejată din mijlocul orașului ar fi fost nelalocul lor țâșnitoarea și toaleta.

Bănci poate pe marginea de beton.

11 hours ago, midan said:

Ținând cont ca nu e așa lung, e într-o zona naturală protejată din mijlocul orașului ar fi fost nelalocul lor țâșnitoarea și toaleta.

Pai nu e lung dar in principiu nu mergi acolo sa dai o tura de 30 min si sa pleci acasa ci sa dai 3-4-5 ture. Normal ca te poti descurca, iti iei apa in bidon iar de udat boschetii o poti face lejer ca baiat (asa cum am facut si eu de altfel). Dar este mai dificil pentru fete si de asemenea in timp o sa ajunga sa fie jumatate delta jumatate toaleta.

Eu am fost pe astfel de circuite in strainatate si toate aveau un minim din cele precizate, un fel de puncte de alimentare cu banci acoperite intr-un fel sau altul, surse de apa curenta si toalete contruite sau portabile.

@IonutA da, foarte important, am uitat sa precizez In partea de sus a bazinului  se poate merge si cu cauciucuri de sosea desi nu recomand dar pe poteca dintre balti nu ai nicio sansa fara cauciucuri serioase de offroad prin prisma faptului ca sunt cioturi de plante foarte ascutite.

Inca o precizare, sunt foarte multe plante cu frunze agresive  ce "intra" in poteca, deci recomand manusi si maneci lungi in masura in care se poate.

• Upvote 1