creizi

Articole despre ciclism adunate de prin presa romaneasca

Recommended Posts

În altă ordine de idei, Ettore Torri şi-a terminat războinic conferinţa de presă: "Mai sînt 90 de pungi de sînge de examinat şi doar cicliştii sînt implicaţi"

Sunt naivi cei care cred ca vreun ciclist care castiga o etapa/cursa in ziua de azi mai e curat. Eu ii suspectez pe toti. :))

confirm. stau in zona si m-am lovit de refuzul gardienilor, desi nu intentionam sa ma plimb prin parc, ci doar sa astept pe cineva acolo.

Tot ce ii doresc e sa fie la fel de bine in vestul Chinei... Dar ma indoiesc >;)) Oricum lasandu-l pe britanic la o parte , anul trecut am vorbit cu un cicloturist din Viena si alti 4 din Franta care erau pur si simplu incantati de tara noastra. Deh , ce sa faca si presa :-bd

Hotia de la FRCT se face in sfarsit auzita la UCI, 3 ciclisti (1 australian si 2 olandezi) apeland la UCI deoarece nu au fost lasati de FRCT sa participe in Turul Romaniei.

SCANDAL! Federa?ia de Ciclism, pârât? de un australian la Curtea Sportiv? de Apel! | ProSport

Dupa parerea mea totul se va sfarsi prin excluderea Turului Romaniei din calendarul UCI. Din pacate hotii de la FRCT vor ramane acolo.

In sfarsit se trezeste unul sa scoata la iveala magariile FRC. Si acela e binenteles strain. Ma intreb oare echipe ca Tusnad Ciclyng Team sau Autocostruct care au straini in echipa, de ce tac ? Inseamna ca sunt multumiti de ceea ce face frc. Regula asta tampita a frc are un singur scop, sa tina ciclismul romanesc la un nivel cat mai jos. Măsura impusă de FRC contravine normelor europene, adica ingradirea dreptului de munca al sportivului.

Totusi, ... australianul e cetatean al UE?

Mai degrabă cetăţean al planetei =)) că nu degeaba îi sub monarhia babetei Queen Elizabeth ză secănd :P

De la ce te-ai luat? Că poţi circula fără viză?

In sfarsit se trezeste unul sa scoata la iveala magariile FRC. Si acela e binenteles strain. Ma intreb oare echipe ca Tusnad Ciclyng Team sau Autocostruct care au straini in echipa, de ce tac ? Inseamna ca sunt multumiti de ceea ce face frc. Regula asta tampita a frc are un singur scop, sa tina ciclismul romanesc la un nivel cat mai jos. Măsura impusă de FRC contravine normelor europene, adica ingradirea dreptului de munca al sportivului.

Tusnad este in bune relatii cu secretarul general Selejean iar Autoconstruct au avut aceleasi probleme. Au participat la cateva etape dintr-o competitie UCI in primavara si federatia nu a vrut sa le dea acceptul de a participa in cursa. Arbitrii UCI au fost socati de acea aberatie dar pur si simplu nu au putut sa ii lasa sa participe in ultima etapa pentru ca regulile lor spuneau ca nimeni nu poate participa fara acceptul federatiei de specialitate din tara.

EU cand va spun ca jegul e mare.....

Campionul national al Romaniei, campion balcanic, singurul participant la Olimpiada, Tudor Oprea, nu are voie sa participe la curse pentru ca pe CIS scrie la sectiile clubului din Sibiu doar TRIATLON. A putut concura 3 ani dar in 2009 a inceut o campanie feroce impotriva celor care nu sunt de acord cu actuala conducere a federatiei.

Si eu pregatesc in acest moment o actiune in justitie.

Rahat is rahat for ever; don't mestecati prin el =)) :P

Trist. Dupa ce ca au o singura competitie majora de organizat pe an dau cu bata in balta si la aia. Spunea cineva aici ca din bugetul federatiei s-ar putea organiza un concur cu premii de 2-3 mii de euro in fiecare weekend.

Dar sa nu uitam ca totusi a fost un tur de nota 10 pt ca nu asa 4+6=10