creizi

Articole despre ciclism adunate de prin presa romaneasca

Recommended Posts

@@fanelul: asta a fost primul meu gand: daca ar fi fost altcineva in locul sau, oare gagica l-ar mai fi sunat?

• Upvote 1

Tânăr din Iaşi, bătut cu pumnii de agenţi de poliţie fiindcă mergea cu bicicleta, şi-a ilustrat trauma printr-o caricatură: „Am fost făcut drogat, beţiv şi vagabond“

http://adevarul.ro/locale/iasi/tanar-iasi-batut-pulanul-fiindca-mergea-bicicleta-ilustrat-adolescentul-abuzul-grav-politistilor-am-fost-facut-drogat-betiv-vagabond-1_54b648f8448e03c0fd95f886/index.html

• Upvote 1

Piste periculoase pentru... biciclişti

Bicicliştii se simt în pericol chiar pe pistele special amenajate pentru ei. Asta pentru că în România nu există niciun indicator care să reglementeze intersecţia dintre un drum public şi o pistă de biciclete. Potrivit reglementărilor actuale, în astfel de zone cei care circulă pe două roţi pierd orice prioritate în favoarea şoferilor. Ca să elimine riscul unor accidente, poliţiştii cer ca situaţia să fie reglementată clar de Codul Rutier.

http://www.digi24.ro/Stiri/Regional/Digi24+Oradea/Stiri/Piste+periculoase+pentru+biciclisti

• Upvote 2

Cluj: Bicicliștii protestează față de lipsa facilităților în Cluj-Napoca

Zeci de bicicliști clujeni au participat, sâmbătă, la un tur prin Cluj-Napoca, pentru a atrage atenția autorităților locale asupra faptului că nu există suficiente condiții pentru cei care doresc să circule cu bicicleta prin oraș.

http://www.agerpres.ro/social/2015/01/17/cluj-biciclistii-protesteaza-fata-de-lipsa-facilitatilor-in-cluj-napoca-19-13-22

Materialul uman defineste o comunitate, sau, cum zice un proverb, "omul sfinteste locul". :) Autorul articolului din Vice a spus "m-am gândit că n-ar strica să dau câteva argumente la rece de ce Bucureştiul n-o să fie niciodată Copenhaga" si a scris un articol pertinent, cel putin asa-l consider. Insa, cred ca a omis ceva important: Copenhaga reprezinta cel mai dezvoltat oras intr-o tara in care cea mai mica comunitate locala (m-am ferit sa-i zic sat) e la 1.000 de ani distanta de satele romanesti, dpdv al dezvoltarii. Intre Copenhaga si Bucuresti e o diferenta enorma dar intre asezarile mici din Danemarca si cele din Romania, diferenta e infinit mai mare! In Romania, din pacate, cred ca sunt doar cateva comunitati ce le-am putea numi, cu indulgenta, dezvoltate; in rest, cei mai multi dintre semenii nostri traiesc la standard Stefan cel Mare, pe alocuri Tudor Vladimirescu iar in cele mai rasarite comunitati, o aroma de Gheorghiu Dej. Evident, nimic insa la standard Danemarca, nici macar Bucurestiul!

Tot cei de la Vice au un articol in acest sens, nu stiu insa cat e realitate si cat fictiune. Cei ce cunosc zona respectiva pot confirma/infirma.

Am fost profesor la țară, într-un sat din Oltenia fără semnal la mobil

Citez doar: "„Ce să fac cu cartea, dom ' profesor, carte îmi trebuie mie la sapă?". Și asta nu era doar replica lui, ci a tuturor părinților care veneau în fiecare lună la școală, unde se dădea ajutorul social."

• Upvote 4

Nici pe drum, nici pe lângă drum: cum s-a trezit un biciclist cu amendă de 585 de lei pentru că circula pe zăpadă: „Nici dacă o vând nu iau atâţia bani“

http://adevarul.ro/locale/ploiesti/video-drum-drum-s-a-trezit-biciclist-amenda-585-lei-circula-zapada-nici-vand-nu-iau-atatia-bani-1_54dc73d7448e03c0fd87e176/index.html

După ce a asfaltat drumuri în câmp, această comună şi-a făcut pistă de biciclete. Primar: „Suntem primii în România”

O pistă de biciclete cu o lungime de doi kilometri a fost finalizată în comuna Ciugud din judeţul Alba, printr-un proiect european în valoare de peste 500.000 de lei.

http://www.gandul.info/stiri/dupa-ce-a-asfaltat-drumuri-in-camp-aceasta-comuna-si-a-facut-pista-de-biciclete-primar-suntem-primii-in-romania-13818839

• Upvote 1

Sa inteleg ca nu ajung cei 90000 de hectare familiei, mai trebuie sa adune bani si din mersul cu bicicleta ? De ce nu se poate fara propaganda de strans bani ?

• Upvote 1

Într-un fel ai dreptate însă bănuiesc ca odată ce te-ai născut print nu prea poți sa te desprinzi de propaganda. Pot gândi ca tine și sa asociez aceasta inițiativa cu acțiunile bisericii care nu cheltuie resursele proprii pt a construi catedrale ci colectează fonduri de la enoriași. Însă dacă fondurile pe care le strânge principele Nicolae în acest fel sunt completate cat de cat cu o părticică din cele 90000 ha și utilizate acolo unde este cu adevărat nevoie eu zic ca e o inițiativa de toată lauda. Și contribuie și la promovarea mersului pe bicicleta. 

• Upvote 1

Domnul expert merge însoțit de coloană "oficială" pe pistele de biciclete din oraș și declară că Bucureștiul nu este prietenos cu bicicliștii, păi nu sunt eu expert, dar dacă ar merge singurel pe străzile din București, atunci cred că ar declara că este un adevărat risc să mergi prin oraș cu bicicleta...  Voi ce părere aveți despre acest "expert"?

ȘTIREA AICI

Domnul expert merge însoțit de coloană "oficială" pe pistele de biciclete din oraș și declară că Bucureștiul nu este prietenos cu bicicliștii, păi nu sunt eu expert, dar dacă ar merge singurel pe străzile din București, atunci cred că ar declara că este un adevărat risc să mergi prin oraș cu bicicleta...  Voi ce părere aveți despre acest "expert"?

ȘTIREA AICI

In comentariul vorbit se afirma ca este expert in "imobilitate urbana" (la secunda 32). Atunci poate ca intelege ceva din traficul bucurestean :)