Sign in to follow this  
ionut pocol

Despre unghiuri ,grade ,pante,rampe

Recommended Posts

fratilor, panta se calculeaza ca fiind raportul dintre difernta de nivel si distanta "ideala"(adica nu cea parcursa efectiv pe drum.ci proiectia pe orizontala a acestei distante), asadar panta este egala cu tangenta unghiului)...daca tot lucrez in domeniu(forestier)..sa stii ionutze tata ca pe panta de 30 de grade abia urca tractorul si drumuri asfaltate nu se fac cu panta medie mai mare de 10% iar pe portiuni mici rar depasesc 15 %...credeti-ma pe cuvant.... :wink:

ma daca nu crezi vino in jibou si te lamuresc si cu gradele si cu catararea chiar daca sunt incepator

Tu n-auzi, alex? Du-te in jobou, las-o incolo de specializare forestiera, sa te lamureasca ionut. :wink:

ma sa-mi bag picioru o sa fac o poza cat de curand si o so pun aici

daca si atunci nu ma credeti ma pis pe ea treaba

si apropo LuluMOB se scrie JIBOU

No ghine ionut, fa un chip de la panta aia si tipa o aici ... :wink:

considerat de multi cel mai greu munte din ciclismul de sosea,monte zoncolan are pe o distanta de cateva zeci de metrii o panta de 20.1 %.

Si asta e un drum laturalnic, cu un singur sens...

Mai Alex, pai asta e urcare? Se vede ca nu treci des prin JIBIU!! Stai sa puna Ionut poza sa vezi acolo drum, la 40 de grade cum a zis el. Adica 84%, nu un amarit de 20% (fie, 20.1%) care apropos, in poza aia zici ca e plat. Pai pun pariu ca Ionut il urca pe-asta doar cu-n picior.

Nu stiu de ce ne mai incurcam cu unii de-astia ca voi. Eu propun ca cei care urca pantele de peste 80% sa aiba sectiunea lor separata pe forum.

Off topic:

se scrie JIBOU

Ai dreptate, aici am vrut sa ajungem, la J.

Nu e corect jobou (nici JIBIU :) ) dar nici jibou nu prea arata frumos.

Deci "Jibou, Salaj".

On topic:

In primul rand sa spun ca am recitit topicul. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Eu astept o poza cu panta aceea, totusi.

Si ca sa ne edificam, daca poti, fa-o din lateral, ca sa se vada clar despre ce e vorba.