ovidiu

15.05.2011 - Maraton Defileul Jiului

Recommended Posts

Informatii generale

Data desfășurării: 15 mai 2011, ora 9

Program:

1 martie - 13 mai : inscrieri online

14 mai - ora 19 : ședința tehnică și înscrieri (locația va fi comunicată în timp util)

15 mai - 800-930 : ședința tehnică și înscrieri (la start)

15 mai - 945 : start traseu lung 62 km

15 mai - 1000 : start traseu scurt 33 km

Website: http://bike.defileuljiului.ro/

Site exista? M-ar interesa detalii despre: 1)taxa de inscriere; 2)modalitati si cai de acces; 3)cazare (in special daca exista posibilitatea cazarii la cort...o padurice ceva un izvor:) )

Taxa, acces, cazare, totul se gaseste pe site. Orice alta informatie se poate solicita prin email bike@defileuljiului.ro.

Am stabilit si o sa postam si pe site un parteneriat cu Hotelul Sport din Tg Jiu, care are conditii bune la 60 lei camera (curatenie, apa calda, tv , aer conditionat, camere renovate.

La acest hotel se va tine si sedinta tehnica din seara de 14 mai.

Pentru cort oferim gratuit spatiu in curtea cabanei Meri, la 5 km nord de localitatea Bumbesti Jiu si o sa recomandam si niste localnici.

Va asteptam cu drag!

Pare o zona superba si un traseu fain. O sa fac tot posibilul sa ajung :D Spor la organizare.

In cateva zile o sa venim cu niste imagini pe site-ul evenimentului, sa va faceti o idee despre traseu. Intr-adevar e superb. Sper ca dupa afisarea posterelor prin marile orase invecinate (Bucuresti, Craiova, timisoara, Sibiu, Valcea, Deva, Petrosani etc) o sa inceapa si inscrierile.

Sunt interesat de ce premii se dau la concursuri asemanatoare. Adica, ce trebuie sa dai astfel incat premiantii sa fie multumiti?

Eu consider ca cel mai bun cadou este o organizare eficienta si eficace. Si mai este si cadou pentru toata lumea...restul deja sunt detalii...

• Upvote 1

Vreau sa particip la acest maraton, sa ma inscriu si sa platesc online din timp pt. ca asa mi se pare firesc, avantajos pt. ambele parti. In acest sens vreau sa semnalez(opinie proprie) o abordare gresita din partea organizatorilor dpdv al taxei.

Pe scurt, pt. >25 ani 50 ron pana la 31martie, 60 ron 1-30 aprilie, 70 ron la fata locului. Nu ma iau de diferentiere taxei pana in 25 ani si dupa, e ciudata oricum(il vad ca un prim semnal de stangacie in organizare).

Cu putina analiza logica, nu mi se pare avantajos sa platesc 60 ron luna asta daca la start voi da doar 10 ron in plus. Prefer la fata locului, poate o sa fie potop sau sa intervina altele si nu mai pot veni -> nu doresc sa am o astfel de abordare dar asa e cel mai bine pt. mine in situatia de fata(si rau pt. organizatori).

Dovada ca nu e un sistem chiar bun de diferentiere a taxei se vede si din cei inscrisi, doar o persoana a achitat pana acum. Daca e asa, de ce nu fac organizatorii ceva sa schimbe situatia, sa impulsioneze doritorii sa plateasca online, cum ar fi sa anunte ca pana la sf. lunii taxa va fi de 50 ron! Atunci as plati si eu, mi s-ar parea un raport bun.

Pt. cei care organizeaza pt. prima oara un eveniment, vad o tendinta de a se alinia in primul rand cu taxele si nu cu standardele de marcare, organizare(sunt convins ca iar va fi doar un furtun de apa la sute de oameni, etc. Noroc ca nu promiteti clatite sau mici ca sigur se va sta 2 ore la coada). Eu vad ca intai, ca organizator, faci un efort finaciar sa atragi oamenii prin taxa mai mica, dovedesti ca evenimentul a fost un succes iar anii urmatori va fi un eveniment cu prioritate in calendarul multor ciclisti. O taxa prea mare indeparteaza din start multa lume, mai ales pt. un eveniment la prima editie.

E doar o parere proprie, eu zic ca e important sa se auda cat mai multe doleante pt. ca doar asa se poate schimba ceva daca e de schimbat.

• Upvote 3

Am luat la cunostinta si cred ca esti indreptatit sa-ti pui astfel de probleme. In situatia in care alte concursuri au taxe de participare mult mai mari, iese si o organizare buna. Pana la urma, cu criza asta, sponsorii "se inghesuie", singurul ajutor de rezerva si de nadejde e taxa de participare. Multumim de opinie si ... poate o sa facem o surpriza placuta celor nehotarati.

• Upvote 1

Concursurile alea cu taxe de participare mult mai mari cam ce vechime au? Acolo oamenii stiu cam despre ce e vorba, exista deja un standard, isi cam permit, cum s-ar zice. Oricum, oamenii pot sa dea niste sugestii. Taxa, voi sunteti cei mai in masura sa o stabiliti, ca voi stiti exact ce si cum se cheltuie.

Oricum, bafta multa si sa iasa ceva frumos.

• Upvote 1

Imi doresc sa particip la acest concurs, insa mai presus de taxa de participare ar trebui sa primeze organizarea, modul in care se plateste taxa, conditiile de cazare, etc.

Unde exista bunavointa din partea organizatorilor se vede si cu siguranta lumea va veni in acest caz!

Mult succes organizatorilor, sper sa reusiti sa ne convingeti ca merita sa venim la concurs!

• Upvote 2

O intrebare legata de hartile postate pe site.

Se pot incarca si folosi in timpul cursei? Se potrivesc exact cu traseul final, vor mai fi modificari la traseu pana la startul competitiei? Vreau doar sa ma asigur ca se pot folosi cu incredere, ca nu va bipai Garminul ca sunt in afara cursei.

Traseul scurt e facut cu GPS-ul, iar traseul lung il verificam saptamana viitoare. Marcarea traseelor se va face cu sarguinta, vopsea, panglica, indicatoare, asa ca incercam sa nu lasam loc de erori. Ele vor urma drumuri forestiere asa ca pot fi incarcate cu incredere.

De straduit, ne vom stradui, insa avem doua necunoscute deocamdata: vremea si nr. de participanti. O sa avem o intalnire cu autoritatile, Jandarmerie, Politie, Salvamont, pentru asigurarea serviciilor pe tot parcursul competitiei, astfel incat masinile parcate, locurile de camping sa nu fie ... sa zicem... "expuse" in lipsa concurentilor. Nu ezitati sa ne intrebati de spre orice! Cu stima, Danu.

Poate reganditi si categoriile de varsta.20-29,30-39,40-49,peste 50

Juniori: 14 - 18 ani

Seniori: 19 - 30 ani

Master: 31 - 40 ani

Veterani: peste 40 ani

Fete: sub 18 ani, peste 18 ani

Discutia asta cu categoriile e lunga si scortoasa, dar peste tot in lumea asta seniorii au fost intotdeauna 23-35.

Ma rog, astea sunt categoriile convenite de mintile crete reunite ale organizatorilor din Romania. Daca ne dau si noua o explicatie bine, daca nu inghitim si mergem mai departe, ca asa e regulamentul... :rolleyes:

spor la organizare. cu siguranta voi fi prezent este o zona foarte frumoasa, abia astept! unde se poate plati online, exista un cont?

Înscrierea se face în baza achitării taxei de participare la sediul APNDJ (str. Lt Col. Dumitru Petrescu, nr. 3, Targu-Jiu, în incinta Directiei Silvice Gorj) sau prin virament bancar în contul asociației Golife, cod IBAN RO06RNCB0149042091910001 deschis la BCR, sucursala Târgu-Jiu, menționând numele participantului și destinația sumei ("Concurs Defileul Jiului"). Înscrierile se vor valida după confirmarea plății (transmitere OP prin Fax sau copie scanată la adresa de e-mail bike@defileuljiului.ro).

Mai multe pe http://bike.defileuljiului.ro.

spor la organizare. cu siguranta voi fi prezent este o zona foarte frumoasa, abia astept! unde se poate plati online, exista un cont?

"Se vor acorda premii primilor 3 clasați de la grupele: masculin 16-24 ani și masculin peste 25 ani, feminin 16-24 ani și feminin peste 25 ani de la ambele variante de traseu."

Cu 2 categorii de varsta nu poti avea foarte multi concurenti in Start iar un baiat/fata de 16 ani trebuie sa fie de exceptie pt.a face fata unuia/uneia de 24 ani.

Daca organizatorul e privat aliniati-va concursurilor private(14-19,20-29,30-39,40-49, +50) iar daca e de Stat celor facute de FRC (juniori,U23,Elite,Master).

Succes !

Suntem dispusi sa reasezam categoriile de varsta, insa am vazut ca parerile sunt impartite. Imi poate spune cineva daca exista o regula, o intelegere a organizatorilor, ceva pe care sa ma bazez?

@defileuljiului: In plus, exista o intelegere (e adevarat ca inca neparafata) a organizatorilor privind categoriile de varsta expuse mai sus de colegul @corrado. Sunt convins ca nu doriti sa va opriti la aceasta prima incercare si ca doriti sa "intrati in circuit". Este un argument in plus sa incercati o aliniere la structura agreeata. Stima!

Am vazut filmuletul de pe site cu imagini de pe traseu. Daca se poate sa descrieti in cateva cuvinte cat vor fi drumuri ca in filmulet, cat din traseu va fi padure, daca vor fi urcari tehnice, coborarile cat de rapide vor fi?

Atat pe traseul scurt cat si pe cel lung, vor fi portiuni de padure cca 50%, restul fiind pasuni, culmi despadurite sau gol montan. Astazi am marcat cu vopsea forestiera 50 % din trasee. Maine/poimaine o sa postam poze pe site. Pentru caracteristicile traseului putem spune ca se defasoara numai pe drumuri forestiere si va rugam sa consultati hartile de pe site (pt. cei ce nu stiu, pozitionati mouse-ul pe profilul longitudinal si veti avea distante aproximative pe urcari si coborari). Cea mai mare panta nu depaseste 20%. Cea mai sustinuta urcare este pe traseul lung, de la punctul de alimentare la punctul de verificare (6 km).

Incercam mutarea startului la locul sosirii, insa asta o sa aflam vineri dupa o discutie cu Politia rutiera, daca se poate inchide un km din DN 66. Revenim si multam de sugestii.

Guest
This topic is now closed to further replies.