ovidiu

15.05.2011 - Maraton Defileul Jiului

Recommended Posts

Eu plec duminica pe la 05:00, in dimineata concursului...

Nu pot sa cred ca ratez un maraton uscat http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

Am probleme cu roata de pe spate , roata nu se mai invarte in ambele directii http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

Cred ca o sa iasa ceva foarte frumos , succes tuturor :rolleyes:

Frumos traseul.

Unde pot sa gasesc rezultatele de la concurs?(general si pe categorii)

Mi-a placut mult, un concurs de nota 9,5. Pot spune numai de bine despre concursul asta, la care voi reveni cu drag si la anul. O sugestie : nu mai luati asa multe tricouri si lucrati mai bine la premii :) E cam dezamagitor sa iesi pe 1 si sa primesti 4 geluri si un baton. Sunt sigur ca la anul va iesi si mai bine, pentru ca se vede ca ati pus suflet :) si chiar ati vrut sa iasa bine. Foarte bune sandvisurile de la final.

Ne vedem la anul.

Astept pozele :D.

O poveste mai lunga o gasiti pe blog...mai jos.

nu stiu daca maine, dar incercam sa postam rezultatele cat mai repede atat pe categorii cat si pe general pe bike.defileuljiului.ro

Frumos traseul.

Unde pot sa gasesc rezultatele de la concurs?(general si pe categorii)

MULTUMIRI PARTICIPANTILOR, MULTUMIRI PUTINILOR DAR INIMOSILOR SPONSORI, SI CELOR CARE AU PUS UMARUL (SALVAMONT, JANDARMERIE, POLITIE, AMBULANTA)

AM LUAT LA CUNOSTINTA DESPRE PROBLEMELE APARUTE (IN ORGANIZARE, IN MARCAJE ETC) NE CEREM SCUZE, IAR DACA APRECIERILE MAJORITATII SE CONFIRMA INSEAMNA CA V-ATI SIMTIT BINE.

PENTRU A NE PREGATI MAI BINE SI A MULTUMI PE CAT MAI MULTI, VA RUGAM SA POSTATI IMPRESIILE DVS.

Cu stima,

Daniel Bucur - coordonator eveniment

Da, frumos concursul, peste asteptari pentru prima editie. Mi-era teama sa nu fie traseul marcat prost, dar a fost ok. Am luat tricou si pentru bunica :)) Mna, premii mici, dar placere mare :D Prezent si la anul

Am ajuns si noi acasa, cu bine cei drept. Mi-am furat o cazatura zdravana pe final, de am avut nevoie de ingrijiri medicale, dar asa e cand dai lupta cot la cot pe ultima 100m. Chiar asa tot am reusit sa fur un loc 5 la categoria mea de varsta si un loc 9 la general. M-am simtit bine pe traseu, n-am avut probleme cu marcajele dar nici nu cred ca aveai cum sa te pierzi pe traseul scurt. Coborarile in schimb au fost cu 2 variante, ori domol ori blana pana la moarte. Felicitari participantilor care au reusit sa termine ambele trasee fara incidente majore. La fel si organizatorilor care s-au straduit sa ne simtit bine chiar daca bugetul a fost limitat.

Sa incep cu partile negative ca sa ramine cele frumoase la final :

- traseul bine marcat la tura lunga pe urcare , in schimb la coborare au fost probleme . Stiu cel putiun 2 situatii cu oameni care s-au ratacit pe final (unul chiar din grupul nostru).

Chiar si eu am fost nesigur la o intersectie si a trebuie sa o luam (eram trei care am ajuns acolos nu stiam care era drumul bun) pe ambele variante ca sa fim siguri in ce parte trebuie sa coboram.

A fost chiar ciudat find o intersectie sa nu vedem nici un marcaj. In final ne-ma luat dupa urmele de bicicleta. Din cate stiu stiu si Maus era sa se rataceasca dar a fost directionat de @MirceaO care se intersecatse cu ei pe urcare.

- un singur punct de alimentare pentru tura lunga in conditiile unui traseu epuizant. Noroc de numeroasele izvoare din zona si a faptului ca eram bine aprovizionat cu batoane (3 dintre ele au fost de la organzatori). E drept ca prin punctul de alimentare mai treceai o data la coborarire cand mai aveai 5 Km dar ce rost avea sa te mai opresti.

Punctul de control din varf ar fi trebuit sa fie si punct de alimentare.

-punctele de alimentare destul de slab aprovizionate (doar apa si banane daca am vazut bine ca nu am stat pea mult) - dar au fost 3 batoane care s-au dat la start.

Trecand peste aceste minusuri (scuzabile avand in vedere ca a fost prima editie) in rest totul a fost frumos :

- in primul rand un traseu uscat cu baltile de rigoare ca sa te mai racoresti un pic :)

- un peisaj foarte spectaculos in special in golul alpin ( se vedea paraingul inca cu zapada)

- un traseu foarte solicitant : urcari foarte lungi si cu inclinatie mare, un push bike obligatoriu de vreo 2 km cu inclinatie foarte mare, coborariri foarte lungi de viteza pe care trebuia sa manevrezi printre sau peste pietre , bucati de lemne , crengi . Pe anumite portiuni mi-a adus aminte de Geiger.

- nu au fost intarzieri in organizare

- sandvichul foarte bun din final ... dar ar fi mers 2 :)

- atmosfera placuta (s-a aplaudat fiecare partcipant care termina traseul)

- startul fals care a dat posibilitatea unei ture benefice de incalzire

Pentru mine a fost greu ( am terminat cam in 6 ore) mai ales ca am avut o tura de "incalzire" ( 40 km cu 1000 m diferenta de nivel) in ziua anterioara cu DanBistri , Mircea , Sergiu si Roxana ,

dar cum am spus o experienta extrem de placuta incluzand si socializarea cu echipa de mai sus :) . Multumesc inca o data si lui @MirceaO pentru logistica transportului .

Si data tot erau o multime de magazine, restaurante , benzinarii Succes in Targu Jiu, era deci evident ca si concursul o sa fie de succes. :)

Eu sper sa ne vedem din nou la anul .

Multumesc !

Asa e, punctul de alimentare a fost pus gresit, prea aproape de final cand oricum aveai numai coborare.

Este primul "maraton" la care particip. Drept pentru care, voi incerca sa detaliez putin. Cineva, nu spui cine, mi-a facut cu buna si frumoasa intentie surpriza de a ma inscrie in concurs, surpriza de care am aflat abia sambata seara, destul de tarziu. Pentru ca nu fusesem prevenit despre activitatile pe care urma sa le desfasor duminica, sambata de dimineata am facut o "mica" excursie pana la Uricani, dupa ce vineri spre sambata:

- participasem la sarbatoarea de 18 ani a trupei ZOB;

- calarisem frantuzoaica astfel incat la 8.30 sa fiu in Targu Jiu;

Am sa incep cu lucrurile bune (pentru ca, de-a lungul timpului, cu astea ramanem), cele mai putin bune fiind atat de putine incat nu vor merita decat o nota de subsol. Evident ca, fiind primul maraton la care particip, nu se pune problema comparatiei prin experienta dar, citindu-va impresiile de la alte actiuni similare, pot sa trag ceva concluzii:

1. Nota maxima pentru devotamentul organizatorului si echipei ce l-a sprijinit;

2. Nota maxima pentru respectarea programului;

3. Nota maxima pentru frumusetea cu totul deosebita a peisajului;

4. Nota maxima pentru marcajul de pe tura scurta (eu atat am putut :) )

5. Nota maxima pentru varietatea traseului (din nou, scurt): urcare frumoasa si destul de consumatoare de energie, urmata de o coborare de vis prin padure cu avantajul unei poteci in proportie de 90% uscate in care atingi cu usurinta viteze extreme (un down-hill de mare anajament), urcus de push, taica, PUSH, trecere prin vad, drum de culme unde Parangul se vedea de n-aveai aer, iar finalul apoteotic s-a concretizat intr-o coborare de maxima tehnicitate, de panta maxima (30-40 grd), presarat cu bolovani supradimensionati, crengi, gropi si sleauri.

6. Excelent marcajul pentru tura la care am participat, iar pe fetele de la punctul de alimentare, mai ca le-as fi luat in brate :) .

7. Sandwich-ul de la final pe care era sa-l mananc cu tot cu punga :D .

8. Ideea de a face un podium din buturugi.

Regret doar cateva neimpliniri:

1. Neimplicarea primariei din Bumbesti careia i-a lipsit un oficial la start macar;

2. Problema toaletelor;

3. Problema apei de spalare a bicicletelor.

Nu prea sunt in situatia de a da sfaturi avand in vedere calitatile mele de greenhorn in ale biciclitului de munte dar, m-am confruntat personal cu cateva probleme care tin mai mult de noi decat de organizatori - unele, iar de guvernantii astia destept - altele:

- nu prea reusim sa comunicam intre noi la depasirile in viteza, coliziunile fiind un pericol. Un "cod" ar fi util, cod ce ar putea fi comunicat chiar inainte de cursa;

- m-a rupt "asfaltul" dintre Targu Jiu si Bumbesti, cu atat mai mult cu cat a trebuit sa-l parcurg de 4 ori in doua zile. Mi-e jena sa spun dar, astia chiar se #@#@ in ea de tara. Este o zona atat de plina de frumusete pe Defileu, cu incarcatura istorica a unui castru roman, cu lucrarile de arta ale inaintasilor notri antebelici, completata de sangele si vietile compatriotilor nostri detinuti politici in anii '50 care au muncit aproape cu mainile goale acolo si in cinstea carora ar trebui sa se afle macar o placheta de aducere aminte pentru cei mai tineri si mai departati de ce s-a petrecut acolo.

Pentru mine, acest maraton a fost un lucru minunat si, cea mai mare bucurie a fost aceea ca am reusit sa termin si, inca, intreg.

Contabilizand pierderile:

- o pompa (daca a gasit-o cineva, poate...cine stie...un semn ceva...) gris cu maner negru si doua "iesiri": presta si auto;

- un umar belit, doua taieturi, un genunchi ciufulit si celalalt deranjat, doua coaste dureroase: am avut doua "prabusiri" (cu tehnica mea de invidiat datorita abilitatii de ma misca mai repede decat Helga si a de efectua "salt inainte"), rezultate una din vina exclusiv a mea, iar a doua datorita lipsei de comunicare, de fapt intelegere a comunicarii;

- roata din fata descentrata consistent;

- vreo 3 kile de noroi si praf pe ea :) .

Adica toti participantii trebuie "servisati": si subsemnatul cu forte proprii, si Helga la atelier! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

In final, amintiri placute ce vor fi mentinute de tricou, numarul de concurs, diploma si fotografiile pe care urmeaza sa le urc aici.

Si, am uitat, o nota peste maxim daca se poate, doamnei care a reusit incheierea traseului si care m-a impresionat in mod profund. ii voi pune in curand o fotografie dedicata.

Organizatorilor le multumesc cu multa sinceritate si astept sa ne vedem la anul!

Am fost la tura lunga...ce pot sa zic...un traseu extrem de frumos...cu niste peisaje nemaipomenite...dar a fost prea extrem pentru mine, si dupa cum vedeam, si pentru multi altii care m-au depasit dupa ce al clacat...ma asteptam sa fie greu dupa diferenta de nivel...dar nici chiar asa...

Pana sa inceapa coborarea, ma gandeam numai la ce frumos o sa scriu luni, placut impresionat de marcajele foarte bune de pana acolo, dar mi-am schimbat total parerea pe coborare, unde la nu stiu ce intersectie, la care trebuia sa o iau la stanga, chiar nu am vazut nimic, am luat-o evident gresit, si pana sa imi dau seama, deja coborasem foarte mult, fiindu-mi imposibuil sa ma mai intorc...oricum mai erau si alte urme de bicicleta pe acolo, deci nu am fost singurul...si uite asa, am ajuns ca la finalul cursei, unde am fost si descalificat sa adun peste 80 de km.

"Punctele" de alimentare foarte gresit gandite, noroc cu apa din rau si cu gandul la o mancare buna.

In rest nu prea am ce sa reprosez

am participat la tura lunga, iar traseul mi-a placut teribil. in afara de coborarea de la km 30 si urcarea de la km 40 care mi-au scos peri albi, restul a fost ireprosabil. pentru prima editie organizarea a fost acceptabila, asa cum am discutat si cu ei, o voi spune si aici, e clar nevoie de inca un punct de alimentare pentru tura lunga. s-a vazut implicarea staff-ului, marcajele au fost facute in general bine.

am reusit o singura data si bine sa gresesc traseul, in loc sa cobor spre punctul de alimentare pe unde am urcat la venire, am luat-o cumva pe langa. dupa urmele de pe traseu si spusele organizatorilor, nu am fost singurul. cand mi-am dat seama era deja prea tarziu, ar fi insemnat sa urc inapot pe o panta foarte abrupta. am mers pe intuitie si pe urmele de bicicleta ce se mai vedeau din cand in cand, iar dupa vreo 10-15 km si 2 pene pe roata din spate, am ajuns inapoi pe traseu, undeva aproape de punctul de alimentare, din fericire. din nefericire, nu am reusit sa-mi rezolv penele si am mers pe janta pana la final. asta cu toate ca un concurent foarte amabil mi-a oferit camera lui de rezerva undeva pe ultima coborare, pe care am reusit sa o perforez in primii 2 km de rulaj. explicatia penelor e simpla - anvelope cu balonaj mic (race king 2.0), presiune relativ mica in roti (2.1-2.2 bar) nepotrivite pentru coborari in viteza printre bolovani

asteptam rescrierea evenimentului!

Frumos concursul, epuizant dar ciclabil(pe tura scurta), coborari lungi in care m-au durut degetele (de la franari)si la care m-am oprit ca sa ma odihnesc (si pe urcari dar si pe coborari...curios,nu?), cu o zi inainte urcare de 1000 de metri, fara ea as fi mers mai bine cu cel putin 20 minute, dar hai sa-l consider un antrenament placut. Pentru prima editie organizarea a fost buna, sigur la anul v-or inbunatatii conditiile; toaleta ecologica, furtun de spalat bicla, si ceva mai multa mancare la final.

Premiul lui ROBERT GHEMENT (locul 1 tura lunga baieti +40, l-am ridicat ieu si o sa ajunga la el in cel mai scurt timp)

Aici am conceput un formular de feedback despre traseu, organizare si celelalte aspecte (ca sa stim la ce sa mai lucram editia viitoare). :D

Foarte frumos traseul iar atmosfera si vremea au fost chiar minunate.

Confirm si eu ca marcajul a avut ceva probleme la tura lunga. Este vorba de intersectii fara indicator unde urmele de bicicleta au fost salvatoare. Sunt sigur ca o sa fie mult mai bine data viitoare.

Ma astept la foarte putine poze pentru competitorii de la tura lunga pentru ca am intalnit un singur fotograf, cel de la prima trecere pe la puctul de alimentare. N-am mai vazut altul, nici macar la final sau sus in punctul culminant de la cortul de control unda peisajul si efortul te lasa fara suflare :). Sper din inima sa ma insel dar eu nu i-am vazut, dar nu cred ca ne-au mai asteptat si pe noi cei mai "pamanteni" :). Cea ce e cam dezamagitor - eu am terminat in 6h13min.

Referitor la portinunea comuna de urcare si coborare de la tura lunga: eu aflandu-ma in plin urcus, la vreo 10 min de puctul de control de sus, apar dintr-o data de peste deal, pe "contrsens", domnul Maus & CO si cred ca aveau doar vreo 110 km/h si asta pe franare. I-am vazut vreo 0,5 secunde revelatoare pentru ca atunci mi-am zis ca nu mai am sanse sa-i prind :)) cel putin viata asta. Vreo 3 ore luuungi mai tarziu coboram si eu aceeasi portiune dar un pic mai incet. :) Ma bucur ca i-am putut vedea astfel pe viu pe castigatori pentru ca atunci cand am ajuns la finish lumea buna plecase de mult.

A fost o experienta de neuitat,

Felicitari tuturor!

Am participat si noi (Elena cu mine) la tura lunga. Elena a luat locul 1, eu locul 4 si am reusit sa fac cel mai bun concurs al meu dupa AAR.

Asa ca o sa scriu un blog in curand :)

Despre organizare:

- aproape toate minusurile pot fi intelese considerand ca organizatorii sunt la prima editie.

- felicitari pentru initiativa, pentru eforturile depuse pentru a organiza aceasta competitie in premiera in aceasta parte a tarii cu fondurile pe care le-ati avut la dispozitie.

- laudabila ideea de a premia in bani. Efectul e fost imediat - brusc au aparut la start Greucenii si concursul a devenit cel putin la tura lunga o lupta ca la oricare maraton mai titrat din Romania.

- mai sunt si alte mici amanunte: profilul pe numar, pachetul de finish, atmosfera prietenoasa - care au facut ca evenimentul sa ramana o amintire frumoasa.

Cu minus:

- traseul lung e efectiv stupid. Are un singur aspect pozitiv: e greu si are foarte multa diferenta de nivel - ceea ce personal imi place. Dar e efectiv fortat. Dupa punctul de alimentare ce urmeaza este o incercare disperata de a strange cat mai multi kilometrii.

- e primul maraton la care particip care are o portiune comuna urcare-coborare ceea ce la editiile urmatoare cand probabil o sa vina multi mai multi participanti, o sa poata crea reale probleme. Primii de pe coborare o sa ajunga sa faca popice din cei care inca mai sunt pe urcare.

- marcajul pe urcare este bun. Pe coborare este inexistent. Cristian Ghilt, Mircea Baba, Cosmin Ditomozu si lista e lunga - s-au ratacit. Ceilalti se opreau sa caute marcajele. E absurd ca pe coborare sa trebuiasca sa descoperi traseul. Eu nu m-am ratacit din greseala...

- In general nu folosesc punctele de alimentare. Am inteles ca erau fonduri insuficiente, dar cel putin inca doua puncte in care sa fie apa - doar atat - ar fi fost obligatorii. Asa ca imi luam apa din rau - ceea ce nu m-ar fi deranjat dar eu trageam la podium.

- Coborarile nu sunt specialitatea mea. Nu m-a deranjat ca a trebuit sa car bicicleta la vale sau ca am picat in cap. Dar nu e normal sa trebuiasca sa sar peste copaci pe traseu. Fa-l oricat de dificil, ma antrenez. Dar n-are sens ca pe traseu sa tot trebuiasca sa sar peste busteni cazuti.

- cu portiunea de push bike (care din nou personal imi place) sunt poate subiectiv. In general daca cineva poate merge pe bicicleta inseamna ca tine doar de antrenament- dar in portiunea respectiva trebuia sa te ancorezi in bicicleta, sa scoti pioletul si sa-i dai la deal. Dar poate ca eram eu obosit acolo...

Pe scurt: cu siguranta toate problemele o sa fie surclasate pana la a doua editie. Cea mai mare este insa traseul in sine la tura lunga. Care ar trebui regandit dupa parerea mea.

Traseul lung a fost greu, dar mi s-a parut incredibil de frumos ca peisaje. Cel putin ce se vedea acolo, din golul alpin...

Mi-a placut foarte mult ca organizatorii au fost foarte deschisi la critici, de exemplu cand am ajuns la punctul de alimentare si am intrebat de lamaie, ei aveau acolo o listuta pentru anul viitor (cu ce trebuie sa mai aduca anul viitor) si sunt convinsa ca va fi mult mai bine din punctul asta de vedere). La final organizatorii au stat dupa toti concurentii, si ii aplaudau pe fiecare in parte, mi s-a parut dragut.

Dar coborarea aia grea de dupa golul alpin cu copacii pe mijloc, urcarea aia care imi era de neimaginat sa o fac fara bicla, dar sa o mai car si pe ea dupa mine...au fost foarte aiurea pentru mine. In schimb, satisfactia a fost mult mai mare cand am ajuns la finish. Nu imi venea sa cred ca am terminat.

Nici nu se pune problema sa nu ma intorc la anu'. Mai vreau :P

Ma numar printre cei care au facut o tura scurta si jumate. Ma inscrisesem la tura lunga avand in minte forma fizica de anul trecut ... care se pare ca nu se pastreaza singura in timpul iernii ;-)

Pana la punctul de alimentare a mers cum a mers, mai oprind la un rau pentru umplerea bidoanelor, mai discutand cu DanBistri, mai cu Anyana (felicitari pentru terminarea cursei), pana la urma am scos-o la capat.

Pe urcarea de la punctul de control insa m-am taiat ca maioneza. La iesirea in golul alpin am renuntat... am stat putin in poienitza, la soare, Maus si restul au coborat in viteza pe langa mine dupa care i-am dat si eu inapoi prin padure. O pana pe spate, cazatura pe ultima portiune si cam asta a fost.

Felicitari organizatorilor pentru eforturi si pentru traseul ales. Astept cu interes editia de anul viitor.

Catalin, Sergiu, DanBistri si Roxana ... imi pare rau daca tura de sambata v-a mai stors din puterile alocate concursului, eu unul m-am simtit excelent pedaland alaturi de voi.

In sfarsit am prins si eu un maraton pe uscat!:)

Dupa parerea mea a fost cel mai bun traseu la o astfel de proba, un traseu accesibil, marcat, bine ales, larg si in mijlocul unor frumuseti naturale pe care nu credeam sa le vad la noi (nu, nu erau Alpii in zare, era Parangul inzapezit:))...

Chiar si urcarile, altadata grea piatra de incercare, au fost mai blande si se puteau face lejer pe bicicleta, cu putin antrenament. Iar marcajele au fost atat de bine alese, incat au fost de o eficacitate maxima: tocmai atunci cand credeai ca te-ai ratacit iti aparea o bulina rosie pe un pietroi sau o sagetica pe buturuga care-ti spunea "mergi inainte prietene, ca mergi bine...:).

Dupa parerea mea acest traseu ar trebui marcat, perenizat pentru cicloturism; cu putina implicare din partea primariei s-ar curata si pietroaiele de la coborarea mare, s-ar marca si s-ar putea crea un traseu occidental de cicloturism...dar suntem in Romani asa ca nu-mi fac iluzii, din pacate.

Felicitari si la anul sa fie si mai bine!

Catalin, Sergiu, DanBistri si Roxana ... imi pare rau daca tura de sambata v-a mai stors din puterile alocate concursului, eu unul m-am simtit excelent pedaland alaturi de voi.

Totul e din cauza ta . Daca nu mergeam si sambata in tura, mai mult ca sigur ca eram toti pe podium, mai ales ca eram toti la categorii diferite :)

Si tot din cauza ta am ajuns si acolo ;)

Guest
This topic is now closed to further replies.