ovidiu

08.05.2011 - Prima Evadare - Bucuresti

Recommended Posts

Organizatorul evenimentului Prima Evadare a confirmat astazi ca evenimentul va avea loc in 8 Mai. Website-ul va fi actualizat in cel mai scurt timp.

O sa gasiti informatii la cald pe acest topic dar si pe site-ul http://primaevadare.ro/

Dupa un record de participare in 2010 ne putem astepta si in 2011 la un eveniment cu peste 1.500 de participanti.

Ne vedem in 8 Mai la Bucuresti!

Am asteptat cu mare nerabdare publicarea oficiala a evenimentului (prima evadare = prima dragoste), acum am dat drumul la countdown pana la ora H.

Sa ne vedem cu bine la start.

Salut

In cat timp se termina un astfel de traseu?

~55 km pe off road nu e chiar putin

Salut

In cat timp se termina un astfel de traseu?

~55 km pe off road nu e chiar putin

Salut

Depinde de gradul tau de pregatire, de bicla, si de situatia traseului (daca a plouat sau ploua i-ti ia mai mult timp, daca e uscat se poate merge mai repede, i-ti recomand cauciucuri cu balon intre 1.7-1.8 pentru noroi sau maxim 2.1 pentru uscat).

Undeva intre 2 si 4 ore.

Salut

Depinde de gradul tau de pregatire, de bicla, si de situatia traseului (daca a plouat sau ploua i-ti ia mai mult timp, daca e uscat se poate merge mai repede, i-ti recomand cauciucuri cu balon intre 1.7-1.8 pentru noroi sau maxim 2.1 pentru uscat).

Undeva intre 2 si 4 ore.

Mda acum am de 2.25 si nu sunt chiar rapide :)

Clar depinde de antrenament . Primii au terminat in 2 Ore , ultimii in 7 ore .

Daca spui ca e mult 55 KM de off-road in conitiile in care traseul e aproape plat eu zic sa te astepti la peste 4 ore.

Pentru mine a fost primul maraton la o luna dupa ce mi-am luat bicicleta si nu aveam antrenament deloc. Am facut 4 ore 40

si cand am auzit ca primii au terminat in 2 ore am crezut ca sunt extraterestrii :)

A fost o experienta care a schimbat multe pentru mine . Chiar a fost Prima evadare .

Abia astept sa vad ce fac acum dupa un an :)

Nu stiu traseul , am spus ca este mult offroad, daca este este plat atunci se schimba problema,

nu fac 7 ore nici daca alerg fara bicicleta :)

2 ore , inseamna ca a mers cu 25-27 km/h?

Nu stiu traseul , am spus ca este mult offroad, daca este este plat atunci se schimba problema,

nu fac 7 ore nici daca alerg fara bicicleta :)

2 ore , inseamna ca a mers cu 25-27 km/h?

cel putin :) asta e media

Sa mentionam ca pe castigator il cheama Marian Frunzeanu si e ciclist la Dinamo, poate ti se mai tempereaza entuziasmul :).

Daca e uscat, poti sa il faci intr-un timp relativ scurt: 2h jumate - 3h. Daca e cum a fost anul trecut, ai sanse chiar sa nu il mai termini deloc :) (au fost cateva sute de abandonuri daca nu ma insel)

Ar trebui podium separat unul pentru profesionisti si unul pentru amatori

Ma sperie numarul de participanti , probabil or sa fie mult mai multi ca anul trecut, nu sa calcat lumea in picioare? :)

Daca nu exista categorie speciala de Elite nu exista nici podium separat :)

Daca esti bun, ii bati si iesi pe podium :D

Cat despre numarul de participanti, aglomeratia mare e la start si la intrarea in padure, dupa aia incepe sa cearna sita...

Ba s-a calcat dar la ce noroi era nu a mai contat :)

Ma bucur enorm sa aud ca acest eveniment a fost anuntat oficial .De calcat in picioare dupa norocul fiecaruia :P, e greu pana se imprastie plutonul in 5-6 km eu zic ca lumea va fii destul de rarefiata. Daca vorbim de cei ce termina traseul in timp record eu as zice ca sunt mici extraterestri insa nu sunt imposibil de prins ,mai greu e sa tii ritmul cu ei . (testat pe propria piele ) :))

Ar trebui podium separat unul pentru profesionisti si unul pentru amatori

Ma sperie numarul de participanti , probabil or sa fie mult mai multi ca anul trecut, nu sa calcat lumea in picioare? :)

Nu s-a calcat. Din cei 1200, doar (vreo) 20 s-au batut pentru premiu. Restul au venit pentru distractie.

Eu am plecat ultimul de la start si am depasit multi concurenti fara sa fiu "impiedicat". Este adevarat, au existat momente in primii km cand mergeam la pas... doar pentru ca ultimii 4-500 nu se grabeau deloc. Dar cine "tragea" la premiu, putea sa se bage mai aproape de linia de start si ar fi fost mult mai bine.

400 de oameni (cei care au abandonat) n-au fost pregatiti pentru o ploicica de "vara". (lipsa de experienta, probleme tehnice sau alte probleme)

Restul (800), printre care si copii, au terminat cursa.

@ombun are perfecta dreptate

Pozitionarea la start se face in functie de pozitia target pe care vrei sa iesi, fiind rezonabil in estimare (in ceea ce priveste performanta ta relativa fata de ceilalti). Eu m-am bagat in primii 200 apox si cam tot asa am iesit - am facut 3 ore. Daca vrei sa iesi mai in fata nu te bagi la coada. Insa nu te bagi nici in primii 20 daca nu te tin puterile. A fost ceva aglomeratie la start insa cred ca in 2 km deja ok (pentru mine). Pentru ceilalti 1100 distanta de dispersie a fost mai mare...

Cauciucurile, incaltamintea si hainele sunt importante daca ploua iar. Daca e uscat nu vad de de nu ar merge un 2.2 insa ar fi greu si incet. Daca e cu noroi merge un 2.0 sau preferabil mai mic - 1.8 de noroi de exemplu. Incaltaminte lejera si cu talpa cu aderenta buna si cramponata (daca nu esti fan SPD si daca e noroi), iar daca ploua trebuie ceva ca sa nu fii fleasca - ceva impermeabil, macar vesta + husa de casca. Ochelari obligatoriu.

Mai recomand un tricou de schimb in o plasa in buzunarul tricoului de ciclism/backpack - daca nu sunteti cu masina la finish chiar e MARE lucru sa ai un tricou uscat de schimb...si batoane, apa/isotonic etc.

Pack de pana: camera, pompa, trusa de peticit, scule.

Cu puțin noroc, traseul va rămâne uscat și practicabil cu viteză. Un impediment anul ăsta va fi traversarea șoselei de centură, pe care a mai apărut un parapet din beton :( Sper că ne ajută Poliția să închidă traficul.

As vrea sa participi si eu la Prima Evadare de anul asta doar ca sa termin.

Eu nu am un MTB sanatos pentru asta ci doar asta:

http://www.mhw-bike-house.de/shop/show/show_pr/Fahrraeder-und-Bikes/Alle-Fahrraeder/Cube-Fitness/Fitnessrad-Cube-SL-Cross-Pro-2010/~kid255/~tplprodukt_1/~prid2093.htm

Marea intrebare este daca pot sa participi sau nu cu aceasta bicicleta ? Ma gandeam sa imi montez si o pereche de pedale SPD pe bicicleta.

Eu sunt fan sosea si ca urmare in viata mea nu am fost cu bicicleta la o tura de MTB. As veni la prima evadarea doar ca sa sustin ideea si sa pot socializa cu cei ce au pasiuni comune cu mine.

Bineinteles ca cel mai simplu ar fi sa dau o raita pe traseu sa vad singur dar timpul e putin si comoditatea este mare.

Cred ca este un pic mai dificil dar nu imposibil

, am amic care a terminat traseul anul trecut cu o bicicleta vai de mama ei nici frane nu avea, cred ca mai degraba tine de antrenamentul tau decat de bicicleta

Guzganu, Prima Evadare e mult spus ca e o tura pentru MOUNTAIN bike ;) Din ce vad, bicla ta n-are suspensie pe fata, si asta nu e tragedie pe plat. Da' o recunoastere/incalzire ar fi buna.

Eu merg cu furca blocata mai tot timpul (mai mi-am cumparat si REBA SL ) pentru ca mi se pare ca nu sunt eficient, dar daca nu sunt gropi si pietre mari nu vad de ce nu ar putea sa mearga , ma rog confortul este spre 0 dar asta este o alta poveste

Super.

Antrenament am. Echipament am. O tura de cercetare sper sa reusesc in Aprilie.

Ne vedem acolo.

Super.

Antrenament am. Echipament am. O tura de cercetare sper sa reusesc in Aprilie.

Ne vedem acolo.

Daca stie cineva traseul si are chef de o iesire haide sa organizam ceva de antrenament

In sfarsit, s-a anuntat oficial/confirmat.

@7omca7: ce coincidenta, si la mine tot prima iesire pe "hartoape" (alea nu-s hartoape) a fost, imi luasem bicicleta de ~ 3 saptamani.

Pe cand o recunoastere de traseu? Ca mai aduc pe cineva :D

Guest
This topic is now closed to further replies.