ovidiu

08.05.2011 - Prima Evadare - Bucuresti

Recommended Posts

Felicitari tuturor celor care au avut curaj sa ia startul cat si pentru organizatori. Faptul ca cei care au pus umarul la desfasurarea acestui eveniment s-au gandit la tot, a inspirat incredere unui grup nesperat de concurenti veniti la start pe asa vreme. Oamenii astia de fier sunt un punct de reper pentru toata miscarea biciclista. Nu ma ascund cu lasitate dupa motive si am sa spun doar atat:"Tare rau imi pare ca nu am putut sa iau startul!" Aplauze pentru organizatori, participanti, cat si pentru cei care au ocupat locuri fruntase. Toti sunteti pe prima treapta ! BRAVO !!!

• Upvote 1

Din punctul meu de vedere, a fost dur. Poate chiar prea dur. A fost o lupta teribila pana la final. Am ajuns mult mai obosit ca anul trecut si am facut 1h in plus, clasandu-ma cam la fel.

Felicitarile mele tuturor finalistilor, dar mai ales finalistelor (sa-mi fie scuzata discriminarea pozitiva)!

A fost pana la urma, dupa parerea mea, destul de rezonabil trasul si noroiul, adica nimic imposibil de facut, a nu se intelege usor. Bucatile cu noroi lipicos au fost putine si la final, in rest as zice ca a fost mai degraba alunecos. Felcitari sincere pentru toti finisher-ii si pentru toti cei ce s-au incumetat sa ia startul pe vremea asta. Si felicitari si organizatorilor pentru o treaba profesionista: cortul incazit de la final a fost de aur, iar Karcher-ul cu apa de spalat bicicleta de la calea ferata, chiar daca partial inutil (se facea muci oricum bicicleta in 500 m) a fost motivant.

Cicloross-ul meu transformat din city-bike de otel s-a descurcat admirabil, nu m-am rabdat sa nu ma intorc tot pe bicicleta. Un concurs memorabil. Pentru finisheri, va asigur ca daca era uscat tot, era doar o tura prin padure. Asa o sa fie o amintire pentru ani de zile!

L.E. Si atentie mare daca mergeti la MTB prin Belgia http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

• Upvote 1

Intr-adevar, organizatorii merita toate felicitarile, in special pentru un traseu foarte bine marcat si pentru ideea corturilor incalzite!

Si pentru cei care doresc sa stie cine este cel de pe primul loc: http://www.thegoodfighters.com/GoodFighters/current-fighters/benelux/wouter-cleppe/

• Upvote 1

Felicitari Daniel (Rosioru) si multa stima pentru toti concurentii! :)

• Upvote 1

Asteptam cu maxim interes atat pozele dar mai ales filmele ! :)

• Upvote 1

Intr-adevar, organizatorii merita toate felicitarile, in special pentru un traseu foarte bine marcat si pentru ideea corturilor incalzite!

Si pentru cei care doresc sa stie cine este cel de pe primul loc: http://www.thegoodfighters.com/GoodFighters/current-fighters/benelux/wouter-cleppe/

A castigat si la thassos: http://www.vivelo-team.com/en/news/view-85.html

O fata cunoscuta langa el e podium :). Nice!

Nota 10 si pentru toti cei din punctele de alimentare. Au facut tot ceea ce era necesar pentru a nu ne lipsi nimic, mereu cu zambetul pe buze, ne-au incurajat si ne-au ridicat moralul.

Felicitari tuturor participantilor care au venit la start ! Stima !

Eu am ajuns la sosire dupa vreo 4 ore. Am vorbit cu vreo 50 de persoane (finisheri) la primele secunde dupa sosire. TOTI ERAU INCANTATI, uitand cele 5,6,7 ore de chin. La ora 19 mai erau oameni care veneau de pe traseu. Respect ! M-am bucurat alaturi de ei pentru ca i-am vazut sosind zambind.

Nu stiu cum a fost traseul. Dar "vazandu-i" pe primii si lunad in calcul distanta dintre participnti la sosire, este clar ca a fost dezastru.

As aminti doar doua intamplari amuzante:

1. Primii clasati erau toti plini de noroi. Cu greu imi dadeam seama cine erau. Pe Ovidiu l-am recunoscut dupa voce. :P

2. Seara a trecut linia de sosire o doamna, avand pana pe fata. M-a impresionat forta cu care "tragea". Am intrebat-o de cand merge cu roata sparta. Mirata, ea m-a intrebat: "Am roata sparta ?" :P

Regret ca n-am participat. :)

• Upvote 2

Si eu vreau sa le trimit felicitarile mele tuturor participantilor,dar in primul rand celui de pe ultimul loc,el e eroul.Felicitari!

• Upvote 1

Au fost multe aspecte ale acestei organizari care merita felicitari. Insa trebuie ca cineva sa spuna si ce nu a mers, pentru ca asa este corect.

Ce nu a mers? Traseul. Chiar daca lumea poate crede altceva, iti trebuie un anume har ca sa organizezi astfel de competitii, iar acest har inseamna de cele mai multe ori alegere traseului/eelor, in functie de vremea de afara. Sa mergi pe camp, sa legi o banda de plastic de un pom nu inseamna ca ai facut traseu de mtb, inseamna doar ca ai mers pe camp si ai zis ca e traseu de mtb. Nu e. E doar un camp arabil plin de noroi cand ploua si care distruge tot fun-ul majoritatii participantilor care se vad nevoiti sa impinga biciclete de 30kg....A face un traseu de mtb inseamna sa stii sa previzionezi si sa faci ajustarile necesare incat sa se evite acele portiuni extrem de lungi cu noroi cleios. Altfel e prea comod si poti sa incalzesti 200 de corturi, dar nu se numeste ca ai har.

In fine, ideea e ca se poate si mai bine, pentru ca altfel nu mai vorbim de biciclete, vorbim de alte sporturi

• Upvote 6

Cel mai greu maraton la care am fost(a 2-a iesire cu bicla anu asta ar fi una din cauze).

Traseul a fost nebun , credeam ca o sa ma innec cand am cazut in balta cu spd prinse de picior http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif .

Tin sa laud cauciucuriile mele , duro 26x1.75 care pur si simplu imi ofereau o tractiune nebuna,se descarcau la fiecare revolutie a rotii si nici nu s-a incarcat roata de noroi(din cauza dimensiunii reduse) , problema a fost ca nu mai puteam io fizic , practic sunt prea bune pentru mine :) .

Daca trag linie :

+ pentru un start la ora fixa

+ pentru amabilitatea si devotamentul organizatoriilor(includ voluntari , politisti si restul care au contribuit)

+ pentru Grubber weiss pentru ca ne-a tinut si ne-a transportat hainele la finish

+ pentru uleiul de lant de la CP

+ pentru concurentii si spectatorii si prietenii concurentiilor care m-au aplaudat si aplaudau toti concurentii care treceau linia de finish

-caliatea slaba a tricoului primit(io l-am primit gata rupt dar nu am observat :( si imi plac mult tricouriile de la concursuri)

-nu mi-a placut ca a vorbit Oprescu la inceputul concursului

"Tin sa laud cauciucuriile mele , duro 26x1.75 care pur si simplu imi ofereau o tractiune nebuna,se descarcau la fiecare revolutie a rotii si nici nu s-a incarcat roata de noroi(din cauza dimensiunii reduse) , problema a fost ca nu mai puteam io fizic , practic sunt prea bune pentru mine ."

Ca bine zici frate, unde le-ai gasit? Eu am fost nevoit sa trag pe unele de 2.1 (cred ca 4 ore am petrecut impingand la ea sau curatand clisa). Asa a fost bicla cu ele - de inprumut. Insa si eu chiar daca aveam o scula mai buna tot nu faceam mai bine - lipsa antrenament + consumator bere :D .

Felicit si eu pe organizatori, chiar au fost la inaltime azi. Un mare BRAVO!

Le multumesc si verilor mei (Fesus si nevasta-sa) ca m-au asteptat atatea ore si m-au adus teafar acasa, cu scaun incalzit pt sale.

Si nu in umtimul rand il felicit pe Basso care in ciuda probemelor pe care le-a avut a optinut un meritat si muncit loc 2 la CYC (sper sa nu ma insel). Bravo coane!

• Upvote 1

Foarte bine organizat.

Traseul mi s-a parut foarte dificil, poate si pentru ca am plecat mai din spate si am mers 90% prin noroi. In conluzie, mi-a placut, greu asa cum a fost.

Au fost multe aspecte ale acestei organizari care merita felicitari. Insa trebuie ca cineva sa spuna si ce nu a mers, pentru ca asa este corect.

Ce nu a mers? Traseul. Chiar daca lumea poate crede altceva, iti trebuie un anume har ca sa organizezi astfel de competitii, iar acest har inseamna de cele mai multe ori alegere traseului/eelor, in functie de vremea de afara. Sa mergi pe camp, sa legi o banda de plastic de un pom nu inseamna ca ai facut traseu de mtb, inseamna doar ca ai mers pe camp si ai zis ca e traseu de mtb. Nu e. E doar un camp arabil plin de noroi cand ploua si care distruge tot fun-ul majoritatii participantilor care se vad nevoiti sa impinga biciclete de 30kg....A face un traseu de mtb inseamna sa stii sa previzionezi si sa faci ajustarile necesare incat sa se evite acele portiuni extrem de lungi cu noroi cleios. Altfel e prea comod si poti sa incalzesti 200 de corturi, dar nu se numeste ca ai har.

In fine, ideea e ca se poate si mai bine, pentru ca altfel nu mai vorbim de biciclete, vorbim de alte sporturi

Prietene !! Nu stiu ce frustrare te-a facut sa spui asta, dar sa reprosezi organizatorilor vremea de afara e suspect de belicos. Ar trebui sa iei un microscop electronic si sa cauti microbi pe traseu asa poate gasesti ceva viabil de reprosat. In alta ordine de idei, daca a fost o gluma, sa sti ca nu e reusita. Si am sa te rog sa faci dumneata o prognoza pentru decembrie ca vreau sa stiu cand sa fac un concurs de biciclete cu patine.

• Upvote 2

Pentru mine a fost din nou o "Prima evadare". Daca era uscat ar fi fost doar o plimbare prin parc.

Asa a fost o experienta de neuitat.

Imi pare rau doar ca nu am avut cauciucuri de noroi . Cred ca as fi sot mult mai eficient.

Organizare de nota 10 . Doar sa adaug la ce s-a spus deja : pastele excelente si bautaurile energizante e la final.

Si ca sa polemizez un pic :

1. Traseul e ales foarte bine , si nu a avut nimeni nici o vina ca a plouat atata de mult .

Iar organizatorill chiar au modificat in ultimul moment traseul pentru a evita o portiune mai dificila.

2. Eu nu am vazut nici o transmisie si nici un schimbator distrus azi. In plus anul trecut am fost la 7 maratoane si la toate am avut ploi si noroaie. Nu am avut nici un fel e probleme din aceasta cauza. Deci eu zic sa folositi cu incredere bicicleta ca nu se strica asa de usor :)

In final un BRAVO din partea mea tuturor celor care au avut "tupeul" sa ia startul azi .

P.S. Eu tot nu pot sa inteleg cum poti termina in 2 ore si 13 in conditiile traseului de azi (din cate imi aduc aminte anul trecut s-a terminat in 2 ore dar a fost mult mai uscat)

Ce nu a mers? Traseul. Chiar daca lumea poate crede altceva, iti trebuie un anume har ca sa organizezi astfel de competitii, iar acest har inseamna de cele mai multe ori alegere traseului/eelor, in functie de vremea de afara.

In functie de sol si vremea de afara se aleg cauciucurile, impermeabilele, eventual aripile, dar nu traseul... cand ai diferenta de nivel zero nu vad ce rezerva se mai poate pregati.

Cu greu gasesc cuvintele pentru greutatea acestui traseu in conditiile date astazi.  Dupa ce deborbam de optimism prima parte (~15km), au venit apoi acele zone cu LUT de fapt care m-au terminat pur si simplu.  Dar stiam la ce sa ma astept folosind Nobby Nic si Racing Ralph pe vremea asta , 26x2.25  - se incarcau cu noroi la foc automat!

As dori sa aflu de la profesionisti care sunt cele mai bune cauciucuri din lume pentru acest noroi! 

Plusuri au fost:  

- foarte bun marcajul si bine pozitionati oamenii care indicau schimbarea directiei

- extraordinare punctele de alimentare: bine aprovizionate si foarte draguti oamenii  

- cortul de final unde ne-am incazit

- mancarea de final a fost suficienta

- filmarea video (o asteptam cu emotie)'

- startul foarte frumos si la timp

- colegii de traseu, mai ales colegul care a cazut in baltoaca adanca de 1m :)))  

Minusuri:  

- superbele compresoare de spalat biciclete sunt convins ca au mers dar cand am ajuns eu pe la 17.00 statea lumea la coada dar ele nu mergeau din lipsa APEI

- festivitatea de premiere cam trista, putina lume a participat (ploaia intr-adevar contribuind si ea la aceasta).

- nu stiu exact cum s-a organizat plecarea cu bicicletele , dar multa lume nici nu stia unde sa se programeze pentru plecare.  

Ceea ce m-a socat a fost ca, foarte multi concurenti, dupa ce au terminat(sau nu) cu greu acest traseu, au ales sa mearga prin ploaia torentiala tot cu bicla inapoi in oras!   Sunt curios daca au ales ei asta sau pur si simplu nu a mai fost loc si pt. biclele lor...  

Una peste alta, anul viitor ma voi inscrie cu o zi inainte chiar daca platesc mai mult, dar stiu 90% cum va fi vremea de a doua zi.  

Am filmat si o parte din traseu, inclusiv zonele de moloaze, dar ocupa filmele prea mult - peste 3Gb bucata (1080p) ... -  stie cineva cum le pot uploada pe un site chiar asa mari fiind ?

filonasd de curiozitate la cate maratoane ai participat tu?la prima evadare de anu trecut ai fost?

Vroiai sa vina Daniel inainte ta si sa iti usuce traseul?zimi tu pe unde crezi ca putea sa faca traseul,nu tot prin padure?sau mai bine pe asfalt?

LE. Amadeus inparte filmulete in 3 parti de 1gb fiecare. foloseste movie maker.il ai in windows sigur

@7omca7: Probabil ca ai fost mai in fata. Cand am trecut eu pe la km 14 erau cativa cu urechile la shimbator rupte, dar nu la fel de multi ca anul trecut.

P.S. Eu tot nu pot sa inteleg cum poti termina in 2 ore si 13 in conditiile traseului de azi (din cate imi aduc aminte anul trecut s-a terminat in 2 ore dar a fost mult mai uscat)

Simplu frate... antrenament , refacere, munca multa , vitamine , alimentatie buna + talent! Doar nu o sa crezi ca belgianu a stiut traseul si a furat:))?? Oricum , un rezultat de apreciat , obtinut prin multa munca este a romanului nostru DAN ROSIORU , care si el are un timp /loc foarte bun!

Ceea ce m-a socat a fost ca, foarte multi concurenti, dupa ce au terminat(sau nu) cu greu acest traseu, au ales sa mearga prin ploaia torentiala tot cu bicla inapoi in oras!   Sunt curios daca au ales ei asta sau pur si simplu nu a mai fost loc si pt. biclele lor...  

Au ales ei asta. Ce naiba de ciclist mai sunt daca trebe' sa-mi car bicicleta pe masina nici 40 km de asfalt? :blink: Nu zic ca nu mi-ar fi placut sa ma astepte cineva cu haine si incaltaminte uscate, dar tot la pedala m-as intoarce. Vorba aia - ori suntem ciclisti, ori nu suntem deloc. Acuma sincer, oricat de rupt ai fi, dupa niste paste din alea bune, energizante cat incape, incalzire in cortul magic cu radiatoare, tot trebuie sa mai poti pedala o ora jumate amarata pe asfalt.

Guest
This topic is now closed to further replies.