ovidiu

08.05.2011 - Prima Evadare - Bucuresti

Recommended Posts

Juniorul ala este genial. "Nu aici este sosirea"Imagine postatăImagine postatăImagine postată

Supertare pustiul, la sfarsitul filmuletului, il striga pe taica-su sa merga mai departe.

Niste poze extraordinare (Ale lui Stelian Pavalache de pe FB)

Supertare pustiul, la sfarsitul filmuletului, il striga pe taica-su sa merga mai departe.

O astfel de imagine cred ca ar da satisfactie oricarui organizator de concurs, avand in vedere dificultatea traseului.

Ii felicit parintii ca isi educa astfel copilul. El nu vede ploaia, nu vede noroiul... el merge din spirtit de competitie. Spirit pe care majoritatea din noi il avem din nastere. Mai tarziu apar "barierele", pe care noi (sau parintii) ni le impunem: "e noroi, nu se poate sa termin", "ploua... o sa fie frig".

Asa cum observati, pustiul nu are o viteza de invidiat. Totusi, in jurul lui sunt foarte multi concurenti. Este clar ca n-au plecat sa lupte pentru podium... dar macar au luat startul si, din cate am vad, plecau mai departe.

Astfel de imagini te fac sa uiti toate injuraturile si noroaiele. copilul asta care mi-a fericit ziua! Cata energie avea si cred ca facuse deja vreo 12-13 km...

Momentan doar in aceasta poza m-am regasit, am facut print screen dintr-un filmulet, sper sa am macar una de la finish, singura care conteaza :)

Rog persoana care mi-a facut poza de la kerucov.ro sa mi-o trimita si mie pe mail la o calitatate mai buna.

Imagine postată

Imagine postată

FELICITARI!!! sunteti tari!!!

banuiesc ca este cumplit sa repari o pana de cauciuc prin asa noroi. cum ati facut?

daca stiati ca noroiul va fi asa de mare de ce nu ati rulat doar cu o foaie? banuiesc ca pe asa traseu plat, pe asa noroi, oricum ati rulat doar cu una, nu?!...

astept si impresiile lui 'basso' :)

tare rau 'belgianul', mai in toate fotografiile ce le-am vazut era singur si nedumerit... parca zicea "si acum ce sa fac, pe unde s-o iau?" :D

fotografiile lui Stelian Pavalache de pe FB sunt SUPERBE!!!

inca odata, FELICITARI!!!

e simplu: nu se foloseste pe noroi foaia mica NICIODATA. Cu lantul pe foaia mica, acesta e foarte aproape de roata spate: noroiul de pe roata trece pe lant, apoi e transportat in rotitele deraiorului, acestea se blocheaza si.... ghinionul.

Nu stiam de faza cu foaia mica, am mers o groaza pe foaia mica , ma mir ca nu sa rupt lantul tinand cont ca azi am gasit o piatra in schimbatorul de foi

poate totusi puneti pozele undeva unde sa aiba toata lumea acces... eu nu exist=> n-am cont pe facebook :blink:

Da super poze Ciclism Ro, Stelian, Pustiu ne da o lectie la toti, felicitari parintilor pustiului pt initiativa de al aduce la eveniment si a demonstra ca totul se poate daca ai vointa ;)

Pustii ar putea multe sa faca daca n-ar fi handicapati mintali parintii in ziua de azi si nu i-ar tranti in fata televizorului sau a calculatorului si i-ar uita acolo cu orele. Parintii ii distrug, ei au capacitatea sa faca multe... Pe vremuri, cand eram la gradinita, aveam cu totii biciclete si faceam numai nebunii cu ele, mergeam prin padure, coboram cu ele pe scari. Tin minte si acum, aveam o bicicleta mica portocalie ruseasca si am mers singur cu ea pana la semnul de iesire din oras. Nu eram inca in clasa I, caci in clasa I primisem un Pegas Practic.

Azi ajungem sa ne miram ca un copil face cativa km prin padure.... Degradarea noastra ca civilizatie e continua si iminenta si numai noi, generatia 25-35 de ani, ca viitori parinti, mai putem schimba ceva.

Toata onoarea pentru parintii care si-au adus copiii la concurs, fara sa le fie frica de infectii de la noroi si gripe aviare si porcine de la frig sau meningite de la tantari. Chiar daca sunt poate sub 1% procentual, poate si mai rau, acesti parinti merita toata admiratia.

• Upvote 4

ca ninge,ploua,bate vintul...am plecat de acasa hotarit sa termin acest concurs,prima mea evadare,anul trecut pe 8 mai ma luptam in canionul cherni lom intre cherven si tabachika,cu fiul meu.am vrut sa vad unde ma aflu ca potential,nu mai sunt chiar tinar la 61,ca ma simt eu...poate fi subiectiv.locul 120 la general,13 la peste 40 ani,poate apare si categoria tinere sperante peste 60...ca sa ma clasez mai bine.o cursa pe care nu am sa o uit prea curind,dind filmul indarat,garboavele mi se pare ceva usor mai ales ca a doua tura,de la soare si vint a putut fi parcursa f.bine fata de prima.felicit pe toti cei ce au terminat aceasta cursa infernala chiar si dupa multe ore de la ora 15,30 data de organizatori. ca termen limita.felicitari si acestora,cort incalzit,mincare la discretie,energizante.probabil ca daca era frumos,participarea intrecea orice asteptari.ne vedem la comana pe 28 mai,11 iun.medias.la jiu nu pot participa din motive de malai...

• Upvote 3

ca ninge,ploua,bate vintul...am plecat de acasa hotarit sa termin acest concurs,prima mea evadare,anul trecut pe 8 mai ma luptam in canionul cherni lom intre cherven si tabachika,cu fiul meu.am vrut sa vad unde ma aflu ca potential,nu mai sunt chiar tinar la 61,ca ma simt eu...poate fi subiectiv.locul 120 la general,13 la peste 40 ani,poate apare si categoria tinere sperante peste 60...

Bravo Cezar! un rezultat foarte foarte bun, pacat ca nu a fost categorie +50 sau +55... cred ca +60 nu prea se poate face la noi, din lipsa de 'materie prima', in strainatate e altceva :)

ca ninge,ploua,bate vintul...am plecat de acasa hotarit sa termin acest concurs,prima mea evadare,anul trecut pe 8 mai ma luptam in canionul cherni lom intre cherven si tabachika,cu fiul meu.am vrut sa vad unde ma aflu ca potential,nu mai sunt chiar tinar la 61,ca ma simt eu...poate fi subiectiv.locul 120 la general,13 la peste 40 ani,poate apare si categoria tinere sperante peste 60...ca sa ma clasez mai bine.o cursa pe care nu am sa o uit prea curind,dind filmul indarat,garboavele mi se pare ceva usor mai ales ca a doua tura,de la soare si vint a putut fi parcursa f.bine fata de prima.felicit pe toti cei ce au terminat aceasta cursa infernala chiar si dupa multe ore de la ora 15,30 data de organizatori. ca termen limita.felicitari si acestora,cort incalzit,mincare la discretie,energizante.probabil ca daca era frumos,participarea intrecea orice asteptari.ne vedem la comana pe 28 mai,11 iun.medias.la jiu nu pot participa din motive de malai...

Felicitari ! Sper sa ajung si eu atat de tanar ! La un moment dat m-ati depasit pe traseu , poate chiar de 2 ori, dar cu greu am recuperat :) si am ajuns in final cu 1 minut mai devreme , in condittile in care pe final am sprintat ca sa-l depasesc pe 1371. Inca o data jos palaria !
  • Upvote 1

Felicitari si din partea mea, sper sa tin minte exemplul pana o sa ajung la varsta dumneavoastra, sa-l dau si eu mai departe.

• Upvote 1

Ca tot intreaba unii cum s-au putut deplasa altii asa bine pe noroi: pe langa cauciucuri, experienta e foarte importanta. In primul rand, la noroi lipicios, trebuie sa intri cu roata prin CAT MAI MULTE BALTI sa se curete, nu sa incerci sa le eviti. Bine, exista riscul sa fie o balta mai adanca, dar e de preferat zic eu in zonele cu noroi lipicos. Chiar si in zone nasoale, cum a fost de exemplu pe camp pe langa banner-ul de 5 km, unde bicla se incarca la greu cu noroi, unii se incapatanau sa o impinga tot prin noroi, desi erau urme de masina pline cu apa. I-am sfatuit sa nu o mai impinga prin noroi, ci prin apa sa se curete si au vazut diferenta. Nu in ultimul rand, valabil de exemplu pe portiunea Centura - Palat, e bine sa nu rulezi pe cele doua benzi de noroi ale drumului, ci fie mai pe mijloc fie mai pe lateral, unde e iarba. Si pentru a evita ruperea deraioarelor, e simplu: nu se foloseste pe noroi foaia mica NICIODATA. Cu lantul pe foaia mica, acesta e foarte aproape de roata spate: noroiul de pe roata trece pe lant, apoi e transportat in rotitele deraiorului, acestea se blocheaza si.... ghinionul.

Pe scurt: cauciucuri bune, o trasa mereu bine aleasa ce sa includa si balti, interzis foaia mica. Si dupa parerea mea succesul e pe jumatate acolo!

In legatura cu starea traseului dupa trecerea concurentilor, eu sunt de parere ca la un camp cu noroi, cel mai mult au de luptat primii 10-20, cu cat trece mai multa lume noroiul fiind fragmentat de cauciucuri si opunand mai putina rezistenta la inaintare cu cat e brazdat de mai multe urme. Adica eu zic ca un noroi tocat de cauciucuri e mai usor de traversat decat unul neatins.

nu se foloseste pe noroi foaia mica NICIODATA. Cu lantul pe foaia mica, acesta e foarte aproape de roata spate: noroiul de pe roata trece pe lant, apoi e transportat in rotitele deraiorului, acestea se blocheaza si.... ghinionul.

Tinand cont ca pontul vine de la un concurent care a terminat pe un loc foarte bun este greu de combatut dar am o intrebare: cum faci la MTB ca pe foaia mare daca urci pe un pinion 32, 36 (din lipsa de picioare, deh) se face puley-ul cat o undita telescopica, numa' bine sa-l agati si sa-l rupi sau mai mult, sa treci de etapa cu adunat noroiul de pe lant si sa il infigi pe tot in noroi la un sleau? Ai avut cumva la ciclocros-ul matale o foaie profesionista de 48 cu o caseta 12-25? In rest... felicitarile mele domnule ca de bine ai mers tare bine. Succes si la Oetztal

Pustii ar putea multe sa faca daca n-ar fi handicapati mintali parintii in ziua de azi si nu i-ar tranti in fata televizorului sau a calculatorului si i-ar uita acolo cu orele. Parintii ii distrug, ei au capacitatea sa faca multe... Pe vremuri, cand eram la gradinita, aveam cu totii biciclete si faceam numai nebunii cu ele, mergeam prin padure, coboram cu ele pe scari. Tin minte si acum, aveam o bicicleta mica portocalie ruseasca si am mers singur cu ea pana la semnul de iesire din oras. Nu eram inca in clasa I, caci in clasa I primisem un Pegas Practic.

Azi ajungem sa ne miram ca un copil face cativa km prin padure.... Degradarea noastra ca civilizatie e continua si iminenta si numai noi, generatia 25-35 de ani, ca viitori parinti, mai putem schimba ceva.

Toata onoarea pentru parintii care si-au adus copiii la concurs, fara sa le fie frica de infectii de la noroi si gripe aviare si porcine de la frig sau meningite de la tantari. Chiar daca sunt poate sub 1% procentual, poate si mai rau, acesti parinti merita toata admiratia.

Horatiu tu ai copii?

Stii exact despre ce vorbesti? Eu o cunosc pe sotia ta, tu pe a mea nu. Ai putea sa juri ca-s niste femei normale, dar daca s-ar imbolnavi copilul din cauza unui efort de a sta pe sa cateva ore, poate din motive virale captate de cateva zile inainte si care declanseaza fix in ziua concursului, iti spun ca nu ti-ai dori sa vezi din femeia pe care crezi ca o cunosti, ce fiara poate sa iasa. Ca o avea dreptate sau nu e alta discutie.

Eu am doi baieti. Pe cel mare poate l-ai vazut la reunirea ciclism de pe trans din 2009 cu trailerul agatat dupa cursiera. Pe el il scot cu greu de la filme si calculator afara la joaca, bicicleala si alte activitati. Nu are in sange chemarea. Daca tu la varsta frageta ai fi avut alte optiuni decat bicicleta si citit poate le-ai fi ales pe alea. Traiesc alte vremuri.

Cel mic ar fi avut in ziua concursului 2 ani si 11 luni fara 3 zile. L-am pregatit prin iesiri in ultima vreme. Am facut un dispozitiv de fixat o sa cu gel pe toptube si un tub din fibra de sticla prins rigid pe cadru deasupra la furca in asa fel incat sa ramana stabil in pozitie si la viraje. Mai multi pot sa-ti confirme ca chiar am avut intentia sa trec la Family si sa vin cu el. Dupa negocieri crancene cu mama-sa, ca ar fi insemnat cca 3 ore de rulat pe vreme buna si teren ok, proiectul a esuat din cauza vremii.

Duminica la ora doua a inceput sa vomeze si sa aiba manifestarile unei colite. Daca era vreme buna si la doua cand a manifestat simptomele eram cu el dupa cursa la Astoria iti faci asa o imagine cam ce proces de la Nurenberg aveam de trecut?

Sigur ca inocenta si nestiinta unui copil ii da aripi ca unul din sponsorii de la Evadare, dar el nu constientizeaza cam tot ce-l afecteaza. Si tu mai comiti o eroare.

Copii astia sunt nascuti si cresc intr-un mediu foarte poluat, intr-un sistem alimentar ce provine dintr-o agricultura plina de azotati si alte mizerii chimice care fac productivitate, intro productie industriala la care de la ou la elefant totul contine o lista interminabila de compusi care toti au E in fata...

Ii compari cu noi care mancam de pe jos si nespalat din pomi fructiferi? Gresit.

Oricum o sa poti avea o idee deabia dupa ce ai propria ta lighioana, si o sa realizezi ca-s relativ usor de facut, dar extrem de greu de crescut.

Pana atunci hai sa vedem de noi, de cauciucuri, de starea vremii, de care pedale au mers mai usor si mai bine, SPD sau Crank, etc, etc, etc. Sunt multe de discutat si impartasit dupa un astfel de concurs nu despre copii. Gandeste-te doar la exemplul lui Puterfixer. Greu si pentru un adult. Un copil poate n-ar fi renuntat, dar un copil al zilelor noastre, un produs de oras suporta greu stresul unui astfel de concurs de ciclism.

• Upvote 5

Sa revenim deci la namoale :)

Imagine postată

• Upvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.