ovidiu

08.05.2011 - Prima Evadare - Bucuresti

Recommended Posts

eu zic să mai aveți puțin răbdare. chiar dacă mâine se anunță soare. și noi am renunțat de la palatul ghica. asta pentru că, în primul rând, riscam să ajungem mult în urma autocarului și a camionului pentru biciclete, dar și pentru că lumea e destul de sătulă de noroi până-n gât (la propriu și la figurat). se poate face, evident. dar cu destul de mult noroi printre roți.

oricum, o tură foarte faină astăzi. dan este eroul meu (și cred că al multora) după ce a pedalat câțiva km cu o biclă în spate. era a cuiva care se stricase și care a venit în pas alergător după noi până la palatul ghica. eu am o poză, e în telefonul mobil, dar știu că a filmat ombun. sper să apară bucata aia de filmuleț, merită. pe mine m-a lăsat mască gestul. printre multe altele, din ce am mai observat în timp. în fine, cum ziceam, dacă vă ard rău călcâiele, e ok, merită. în fond, e mai palpitant așa. :)

Deci daca aleg sa platesc cash in formular, inseamna ca platesc 60 de lei. Am inteles corect?

Eu nu pot sa ma inscriu pentru ca e ceva in neregula cu casuta CNP-ului. A mai intampinat cineva aceeasi problema? Dane, ajutoooor! Am gasit butonul, dar nu functioneaza :)

Mie de pe Mozilla mi-a mers... Ce inseamna ca e in neregula si ca nu functioneaza botonul. Mai multe detalii, ca sa te poata ajuta... :)

si la mine e buba cu CNP, nu imi merge nici pe Opera nici pe IE

si la mine e buba cu CNP, nu imi merge nici pe Opera nici pe IE

Pe Google Chrome a mers, am incercat acum 10 minute

Cu Mozilla merge, m-am inscris eu acum 1 ora.

S-a rezolvat problema cu CNP-ul. Dar nu va inghesuiti la inscrieri, ca sa nu se blocheze netul.:D

Anul trecut am fost si eu cu sotia. A fost primul nostru concurs.A fost interesant si incitant.Eu am terminat inainte de timpul limita iar sotia a abandonat cu deraiorul facut zdrente si mergand 8 km.pe jos pana la punctul de control.De atunci am participat la mai multe concursuri cu rezultate destul de bunicele( sotia locul 1 la Comana si anul acesta locul 3 la Galati.Paricipand la celelalte concursuri ,ideea de prima evadare ni s-a cam luat. Si asta din mai multe considerente. In primul rand taxa de participare este cam mare pentru sansa concurentilor. Sa nu uitam ca vin concurenti de la asociatii si cluburi sporive. Deci, nedelimitarea concurentilor pe categorii de varsta si pregatire face ca majoritatea inscrisilor sa devina "carne de tun" pentru organizatori si bine cunoscutii castigatori.Traseul este intradevar superb dar in cazul unor precipitatii devine criminal.In concluzie zic pas acestui concurs care seamana cu un concurs de maraton de la New York la care te duci sa iei un tricou ca amintire si sa alergi 200-300 metri dupa start.

intr-adevar, nedelimitarea categoriilor face ca taxa de inscriere sa fie cam mare; dar na, probabil toti castiga bine in bucuresti,asa ca isi permit sa plateasca o taxa mai piperata; si oricum din 1200 de participanti, 1150 vin doar ca sa nu stea in bodega sa bea cei 6o de lei.

Taxa este 45 lei, care include nu doar un tricou, ci si o diploma, si o medalie, mancare de la finish (paste), alimentare pe traseu echipaje de salvare si alte multe lucruri ce tin de organizarea unui astfel de concurs, mult mai greu decat unul de la munte, unde este mai linistit si nu se intersecteaza cu atatea drumuri intens circulate.

Legat de categorii, acestea sunt agreate cu ceilalti organizatori de maratoane. In plus există categorii speciale de ciclocros, tandem și familie. La femei noi am decis sa premiem primele 7 locuri. Daca cineva este foarte antrenat la 40 de ani poate sa fie pe podium cum a fost anul trecut, Jeanin Eertink, și în plus nu mi se pare elegant să premiem cea mai în vârstă participantă.

Sa nu uitam ca vin concurenti de la asociatii si cluburi sporive.

La ce alte maratoane ați văzut că nu vin concurenți de la asociații și cluburi sportive?

gata, au apărut heitării.

tetelu, care parte din "Taxa de participare este de 45 Lei pentru cei care se inscriu online" n-ai înțeles-o?

sper că n-ai de gând să-mi și răspunzi. sau și mai rău, doamne ferește!, să mă provoci la discuții. că nu e cazul.

si oricum din 1200 de participanti, 1150 vin doar ca sa nu stea in bodega sa bea cei 6o de lei.

@tetelu tu din ce categorie faci parte ?

Haideti sa nu reluam subiectul a o mia oara, despre ce inseamna taxa si cat costa organizarea unui maraton. S-a discutat si re-discutat acest subiect pe forum.

Cat despre categoriile de participare se incadreaza in ceea ce au stabilit organizatorii principalelor competitii private de ciclism din Romania.

Citat de la 'Goofy' , eu vreu categorie de 39 de ani,3 luni si 20 de zile (sper ca am calculat bine pt. mine) :)

• Upvote 1

doamne fereste,ciprian_m, sa te provoc la discutii, stiu ca n-ai face fata dixtractiei!

daca ai fi si inteles ce amvrut sa spun, tu nu mi-ai fi raspuns!

nevermind

@7omca7: nici tu nu ai inteles, dar hai sa-ti raspund pe intelesul tau: io stiu ca fac parte din cei multi! tu stii din ce categorie faci parte?

sper că n-ai de gând să-mi și răspunzi. sau și mai rău, doamne ferește!, să mă provoci la discuții. că nu e cazul.

Tetelu, eu recunosc cinstit ca nu am inteles cum delimitarea categoriilor ar putea face taxa mai mica. Imi poti explica, te rog? Apropo, vezi ca ai fost nitelus cam... care e cuvantul pe care il caut?... atunci cand ai insinuat ca 1150 de participanti ar avea ceva probleme cu bautura...

Cat despre piperarea sau nepiperarea taxei exista o vorba: cine poate, oase roade... Nu poti sa o platesti, nu ai chef, nu rezisti, nu iti convine... Stai acasa nene, nu iti baga nimeni cu forta mana in buzunar...

Nu ma uita cu explicatia privind raportul intre delimitarea categoriilor si marimea/"micimea" taxei de inscriere...

Hai ca m-am inscris si eu. Niji daca poti face modificarea in formular asa cum te-am rugat pe site, m-as bucura foarte mult. Multumesc anticipat.

@7omca7: nici tu nu ai inteles, dar hai sa-ti raspund pe intelesul tau: io stiu ca fac parte din cei multi! tu stii din ce categorie faci parte?

Eu zic sa-ti pui ca semnatura ultima fraza , cel putin te scuteste sa scrii atat de mult ...

E o ironie (de fapt as zice sarcasm) prea fina pentru mine , trebuie sa recunosc. In spatele ei trebuie sa stea multi ani de analize, discutii si ... frustari. Si ca sa-ti raspund la intrebare : eu sunt la categoria 30 - 39 si am castigat de fiecare data (cu sau fara categorie) :)

Se poate face ca la Galati,adica sa ma inscriu iar taxa sa o platesc la Bucuresti?

Se poate, dar daca vii sa o platesti in ultima saptamana, va fi majorata (60 parca). Eventual roaga si tu un prieten din Bucale sa te ajute cu taxa si ii dai banii cand ajungi la concurs.

"Taxa de participare este de 45 Lei pentru cei care se inscriu online si platesc prin banca sau numerar in primele 2 saptamani (18 aprilie – 01 mai inclusiv). Locul platilor numerar se va anunta saptamana aceasta.

In ultima saptamana (2-7 mai) taxa va fi de 60 Lei, pentru a incuraja inscrierile din timp si a evita aglomeratia si productia diferitelor materiale in ultimul moment."

Guest
This topic is now closed to further replies.