100%vegetarian

Dave Zabriskie a trecut la o dieta vegana

Recommended Posts

"I had met some healthy athletes that adhere to a vegan diet and I just believe it's a super healthy way to go. I don't even like to call it a diet because it's not something I plan on stopping. It's truly a lifestyle choice for me."

http://www.pelotonmagazine.com/Feedzone/content/6/210/5-Minutes-With-Dave-Zabriskie

http://davezabriskie.com/?p=323#plantstrong

• Upvote 1

Poate nu-i strica chestia asta şi la Contador :) să nu mai poată zice c-a fost carnea dopată cu clonbuterol.

• Upvote 1

Aha, deci de-aia nu mai merge bine contratimpul in ultima vreme. ;)

Vegetarian as fi inteles,dar...vegan? :blink:

Poate nu-i strica chestia asta şi la Contador :) să nu mai poată zice c-a fost carnea dopată cu clonbuterol.

Si poate vor trece pe etnobotanice, ca sunt in mare voga. Iar la controalele antidoping vor folosi veganismul drept scuza.

Vegetarienii sunt cei care nu consuma niciun produs de origine animala.

Plantele etnobotanice sunt vegetale.

In concluzie : "Vegetarienii consuma plante etnobotanice !"

• Upvote 1

Vegetarienii sunt cei care nu consuma niciun produs de origine animala.

Plantele etnobotanice sunt vegetale.

In concluzie : "Vegetarienii consuma plante etnobotanice !"

Smart!
  • Upvote 2

Genul asta de diete drastice presupun ca nu au niciun temei logic deoarece, omul, a fost dintotdeauna un vanator deci produsele de origine animala nu-i fac rau. Desigur, cu conditia sa nu bagi carne in tine ca un macelar !

Orice bagam in gura trebuie sa fie in primul rand natural, de calitate, diversificat si cu masura ! ;)

Nu m-ar deranja sa ma pot compara cu un ghepard sau o pantera mai degraba decit cu o vacuta. Iar ghepardul si pantera se descurca exclusiv cu carne.

Dar pt.ca nu sint carnivor, prefer sa le combin cit ma pricep eu de bine.

• Upvote 2

Nu mor caii cand vor cainii, cum se mai zicea si pe alt topic. Dar daca-ti place atat de mult sa latri iti sugerez sa incerci Noua Dreapta ca vad ca esti pasionat de uniformitatea genetica si de minoritati "enervante".

• Upvote 1

Aha, deci de-aia nu mai merge bine contratimpul in ultima vreme. ;)

Vegetarian as fi inteles,dar...vegan? :blink:

hai ca merge binisor, a castigat etapa a 4a (contratimpul) din Tour de Romandie. ;)

panaceul universal

brazil: vezi ca asta e pleonasm. Si pleonasmele nu plac la vegani.

Maximul este in raw-vegan. Adica si vegan si fara foc.

1. Animaloo. Ok. Scuze pentru pleonasm (din cauza vitezei)!

Am mai gasit pe internet: post raw vegan. Baietii lucreaza...Si premiul pentru cea mai mare stupizenie este, totusi, un premiu!

2. Iar in privinta emo-ului cu Noua Dreapta nu am ce sa-i transmit decat ca are o capacitate de intelegere mai mult decat modesta asupra subiectului si, presupun, asupra oricaror subiecte. Aaa, si poate ar fi fi bine sa mai puna si el mana pe o carte, doua si cand o sa aiba la bord cateva mii, poate il invit la o bere sa facem o analiza comparativa intre regimurile politice din secolul XX, diverse ideologii si sisteme de guvernare. Si pana atunci (presupun ca o sa dureze foooarte mult), totusi, pot sa-l asigur ca nu am nici un fel de simpatii fata de N.D. sau astfel de miscari politice de extrema dreapta sau stanga.

In context, imi repunga si extremismul alimentar preluat si promovat pe nemestecate de purtatori autohtoni de CNP-uri care in viata lor nu au fost in stare sa gandeasca cu capetele lor, mulandu-se pe chestiunile la moda si scremandu-se sa para interesanti pentru a-si suplini oarecum propria lipsa de substanta.

• Upvote 9

In context, imi repunga si extremismul alimentar preluat si promovat pe nemestecate de purtatori autohtoni de CNP-uri care in viata lor nu au fost in stare sa gandeasca cu capetele lor, mulandu-se pe chestiunile la moda si scremandu-se sa para interesanti pentru a-si suplini oarecum propria lipsa de substanta.

HAHAHAHHAHA. Amin brazar!

Muritul de grija altora - unul din sporturile preferate are societatii medievale romanesti. Cum sa-i suportam pe cei diferiti? Trebuie neaparat sa-i persecutam si sa-i marginalizam.

Nu uita, dragul meu frustrat, ca si noi ciclistii suntem tratati la fel de unii smecheri de pe trotuar sau din masini. Suntem niste poponari cu haine "dubioase" si apucari "dubioase" si de aceea trebuie sa fim insultati, ridiculizati sau chiar amenintati cu bataia. Cand semeni vant culegi furtuna.

• Upvote 3

fata de tine care mori de grija de grijile altora.

Atata timp cat faci o chestie extremista or sa existe intotdeauna ciudati care se iau de tine. Daca tu ai promova mersul pe bicicleta drept UNICUL mod, ai fi luat si tu la mistouri. Si nu este pentru ca esti diferit. Ci pentru ca esti imbecil.

• Upvote 5

Funny videos sau..reclama la tubul ala(cred ca bine am vazut)? Cat despre colegii de mai sus, daca pe voi nu va afecteaza cu nimica ce face el nu va bateti capul ca oricum fiecare face cum crede mai bine si se simte mai bine.

Si daca mai continuati cu balariile, se inchide.

V-as ruga sa comentati doar aspectele nutritive ale dietei vegane si influenta lor asupra performantelor sportive.

Discutii despre preferintele sexuale sau vestimentare ale altora nu-si au locul in acest topic.

Multumesc pentru intelegere ;)

• Upvote 1

Atentie cu ce inlocuiti carnea in cazul in care vreti sa renuntati la ea. Cam asta ar fi problema la romani, ne e cam lene sa ne informam si pe urma o dam in alte alea. Se poate trai lejer fara carne, laptele e pt copiii neintarcati deci inutil la adulti iar ouale cu tot cu galbenus cam --t ficatu'. Am perioade lungi in care ma hranesc "vegie". Mai cu soia, mai o ciuperca, mai cu fasole si mazare se traieste f ok. Mai greu e sa renunt la un vin bun sau la o bere rece ( aici ma refer, bineinteles, la excese) mai ales ca astea nu prea merg cu salatile.

E bine de stiut ca cei cu grupa de sange A(2) se inteleg f. bine cu alimentatia vegetariana ei fiind un "neam" de culegatori/cultivatori/gradinari, deci organismul lor e adaptat perfect la hrana vegetala.

• Upvote 1

Vezi tu, daca nu spuneai chestia asta:

"Se poate trai lejer fara carne, laptele e pt copiii neintarcati deci inutil la adulti iar ouale cu tot cu galbenus cam --t ficatu'." ca pe un adevar absolut, nu comenta nimeni nimic; asa ca musai trebuie sa-i dau dreptate animaloolui in privinta convingerilor culinare extreme ( :D ) si sa-mi cer scuze de la E-1 pentru interventie... :rolleyes:

• Upvote 1

Pai da, ca odata cu varsta scade capacitatea de a digera laptele si de aceea se recomanda a se consuma lapte batut, iaurt sau kefir, care sunt mai usor de asimilat.

Numai ca oualele --t ficatul doar atunci cand mananci multe odata si des, ori le servesti prajite. Sa mananci albusul separat e cam nasol pt ca e toxic, iar sa nu mananci galbenusul e iarasi nasol pt ca tocmai el da gust si valoare nutritiva oului.

Iar decat soia, mai bine un peste sau o halca de carne. Soia este buna, dar nu cum se consuma in Romania, ci in Asia.

Albusul nu e toxic, insa contine o substanta numita avidina care poate crea probleme digestive si care blocheaza biotina (vit B8). Dar dupa preparare termica avidina se coaguleaza si devine inactiva.

Doar ouale prajite pot crea probleme ficatului, in rest nu sunt nici pe departe asa de daunatoare cum se crede. Galbenusul contine ceva colesterol, dar pentru un om sanatos, slab si activ nu e nici o problema.

Cunosc persoane care mananca 10-12 oua pe zi pe perioade de cateva saptamani, fara sa resimta vreun efect negativ. SI eu am mancat foarte multe oua timp de 4 luni, cand am fost plecat in strainatate si nu aveam timp sa-mi prepar alte mancaruri. Mai locuiam cu 3 colegi care mancau la fel.

Eu personal mananc des oua crude iar laptele numai crud il beau, 1-2 litri pe zi. Si am ajuns la 33 de ani fara sa merg vreodata la doctor.

• Upvote 3

Nu toti oamenii au metabolismul la fel, de aceea recomandandu-se moderatia.

Lucian, mai e timp :D

Da' serios acu', ouale ar fi nerecomandate doar daca ai deja vreo insuficienta hepatica din alta cauza.

Cat despre lapte, in caz ca nu-l asimilezi cum trebuie, tot ce se intampla e ca ai de dat cu peria de WC pe o suprafata mai mare :P

• Upvote 1