100%vegetarian

Dave Zabriskie a trecut la o dieta vegana

Recommended Posts

Sunt si ceva boli cu transmitere prin lapte si oua crude.Insa daca nu stii de ele , nu te poti imbolnavi. :P

• Upvote 1

Si am ajuns la 33 de ani fara sa merg vreodata la doctor

asta e vina ta. nu e de la oua si lapte. din cand in cand o analiza poate scoate la iveala niste probleme pe care "nu le ai" sau poate confirma ca esti sanatos.

E bine de stiut ca cei cu grupa de sange A(2) se inteleg f. bine cu alimentatia vegetariana

Bai, cum stam io ieri acasa ma uitam la tv, aveam un platoas. Niste slaninuta, niste ceputza, niste rosioare (nu pot ma manc daca nu sunt diminutive), niste branzica.

la un moment rosia zice "bah, nu ma manca!". E destul de ciudat sa auzi o rosie care iti vorbeste asa ca m-am speriat si am fugit in bucatarie.

Acolo un castravete: "ieste ca te-a speriat si pe tine rosia aia vorbitoare?"

Noroc cu goitta ca n-as fi aflat dece am inteles asa bine alimentele astea vegetariene

• Upvote 5

Corect. Daca s-ar plati caterinca si circu' am fi un popor de miliardari. O halesc si p-asta ca oricum n-am incotro.

nu ma mira ca va enervati pe salate si ridichii. totusi romanii sunt mari mancatori de mici... insa se poate trai foarte frumos si fara carne in farfurie.

la un moment rosia zice "bah, nu ma manca!"

Aveai cumva si ciupercutze pe platouas ? :D
  • Upvote 1

nu ma mira ca va enervati pe salate si ridichii

Tu stii ce prostii vorbesc alea?

E1: numa la caterinca iti sta gandu. s-a suparat pana si goitta pe tine

Eu saptamana asta lucrez schimbul 2, asa ca la 23 cand ajung acasa, zilnic da zilnic maninc cas din piata si o bucata de carnati afumati facuti de JE, astea stropite cu o bere. Asa bine dorm ca un prunc. DA trebe sa recunosc, carnatul are in el si ceva vegetale(boia, usturoi, piper).

Tu stii ce prostii vorbesc alea?

E1: numa la caterinca iti sta gandu. s-a suparat pana si goitta pe tine

Vad ca m-ai luat in brate rau. :D Nu ma supar, de ce m-as? Na, uite spun si io ca slanina face bine la "imina" si micii cu bere la pancreas (ciufuliti un pic in mustar).

Ma bate si pe mine un gand sa-ncerc mai ales ca sunt un mare consumator de legume si mananc putina carne.

Am inteles ca Dave inlocuieste necesitatea mare de proteine cu integratori gen "prafuri" etc

Este singurul lucru care inca nu m-a convins pt. ca nu pare ceva natural...

in general prafurile alea sunt concentrate de soia/zar. nu prea au ce sa iti faca rau

Zer, adica. Zer-ul vine de la lapte, de la vaca deci nu cred ca-l consuma. Soia sunt convins ca baga.

Oamenii sunt diferiti, ca atare o anumita dieta nu merge pentru oricine, asa cum si un anumit medicament, chiar dovedit ca fiind sigur si eficace, nu ii va vindeca pe toti bolnavii.

Asadar nu are rost sa va contraziceti (prea tare :rolleyes: ).

Parafrazez in cele ce urmeaza cateva recomandari de baza din partea Organizatiei Mondiale a Sanatatii :

- mentineti-va greutatea normala (dieta + miscare; activitatea fizica, practicata constant, adaptat fiecarei persoane, este esentiala)

- limitati aportul de energie din grasimi totale si schimbati consumul de grasimi de la grăsimi saturate catre grăsimi nesaturate; eliminati acizii grasi trans

- creşteti consumul de fructe şi legume, leguminoase, cereale integrale şi nuci

- limitati aportul de monozaharide (cu trimitere la glucoza) si dizaharide (zahar)

- limitati consumul sarii (clorura de sodiu); asigurati-va că sarea este iodată

- asigurati-va aportul suficient de aminoacizi esenţiali ("proteine ​​complete") pentru a „reimprospata” componentele celulare şi refacerea proteinelor de transport. Toti aminoacizii esentiali sunt prezenti in produsele de origine animala. Unele plante (soia şi cânepă - seminte) contin si ele toti acizii esentiali (adica 21). La fel, fructul de avocado si semintele de dovleac.

-asigurati-va aportul de micronutriente esenţiale - vitaminele şi mineralele.

(sursa : http://www.who.int/d...t/en/index.html)

S-a vorbit aici de ou - el ar fi alimentul ideal daca nu ar avea colesterol in exces, continut in galbenus. Consumul mediu recomandat unui adult este de 4 / saptamana.

Problema oualor prajite... nu tine de ou in sine, ci de compusii nefasti care rezulta in urma prajirii uleiurilor (de ex acroleina). Este problema PRAJELILOR in general (ca exemplu - o portie de 100 g cartofi prajiti in ulei are cam 400 calorii; raportat la dieta de 2000 calorii zilnice, e clar ca excesul - de orice fel - va fi penalizat prin obezitate, "deranj mare" metabolic, cardiovascular etc...).

In final, o vorba si despre un subiect sensibil :D : berea - 1 litru se invarte cam la 450 calorii. Aviz amatorilor ;)

• Upvote 1

Aminoacizii esentiali sunt doar 9. Vreo 24 sunt cu totul, si esentiali si neesentiali.

Sunt suplimente cu aminoacizi liberi si chiar nu conteaza din ce surse sunt extrasi. Un aminoacid e la fel, chiar daca e din carne, lapte sau soia.

Io mananc 7 oua de tara (fierte) pe saptamana de vreo 5 ani de zile si intotdeauna am avut colesterolul la valoare normala, iar de un an de zile sunt donator de sange si niciodata nu am fost refuzat la donare din cauza ca as avea colesterolul marit. De ceva vreme mananc cate 2 oua fierte pe zi pt ca imi plac foarte mult si iarasi nu am avut probleme cu colesterolul, in conditiile in care oul de tara e mai concentrat decat cel de crescatorie...si nici macar cu greutatea ca am doar 60 de kilograme.

............... hai s-o dam in frunze (adica eco), va prezint urmatoarea speta (simplific termenii pentru exemplificare):

Sa zicem ca esti un fel de arheolog si gasesti un craniu (nu ai dovezi prin zona ca ar fi fost inhumat, nu sunt alte obiecte prin jur etc.). Ii faci o datare cu carbon si descoperi ca are vreo 7.000 de ani. Te scarpini in cap si te intrebi: apartine unei culturi intarziate din paleoliticul superior, mezolitic (vantor, culegator) sau uneia din neolitic (sedentar, agricultor)? Numai daca ii studiezi dantura ai un raspuns: daca are carii dentare inseamna ca a trecut pe cereale (este agricultor)!!!!

Adica, la scara antropogenezei de milioane si sute de mii de ani, modificarea radicala din alimentatie intervenita in neolitic cand s-a trecut de la o dieta omnivora dar in care carnea predomina la una in care au patruns din ce in ce mai mult cerealele, nici acum nu a fost asimilata pe deplin. Dupa 6.000 - 8.000 de ani cariile dentare inca ne bantuie, organismul neadaptandu-se din punct de vedere al antropogenezei la aceasta schimbare brusca de dieta!

Iar acum, niste baieti "destepti", sunt profetii unei noi secte: veganismul. Succes baieti! La scara antropogenezei micile voastre experimente, pe pielea voastra, nu o sa lase nici o urma in codul ADN. Dar eu nu inteleg un lucru: ati descoperit panaceul universal, va simtiti excelent etc. Excelent, sa va tihneasca ridichea aia asezonata cu un morcov! Dar de ce duceti campania asta de iehovisti, de prozelitism? Sau aveti nevoie de o industrie de produse veganiste de masa, sa fie preturile mai mici? Lasati-o in loboda, ca doar stiti ca productia de masa scade calitatea! Hai, succes la dat pe razatoare dar acolo in spatiul privat, unde se fac chestiile rusinoase, fara alte eschibitionisme!

Cred ca asta este cel mai bun post din ultimii 2 ani. Incepusem sa cred ca nu mai exista oameni cu mintea rece si lucida pe forumul asta, printre atata palavrageala de dragul de a acumula mai multe postari decat aveti kilometrii pe an.

Ca sa nu ma abat de la universul bicicletei, pun si eu o intrebare: Daca stramosii nostri de acum 10.000 s-ar fi multumit sa fie "vegani" cine dracu mai inventa bicicleta??? Ca sa parafrazez pe unu...nu iti trebuie mult creier sa vanezi un fir de iarba.

• Upvote 7

berea - 1 litru se invarte cam la 450 calorii.

se invarte pe la 300 :P

printre atata palavrageala de dragul de a acumula mai multe postari decat aveti kilometrii pe an

lol

Sunt aproape convins ca cei cu cele mai multe posturi pe topicul asta, au mult peste numarul de posturi acumulate. Pe 100%veg l-am cunoscut si cred ca e numai fibrutza, iar Zabriskie probabil ca ar putea duce pe toti ceilalti de pe topic la trena. Pe haterii care intra pe topicul asta doar ca sa-si dea cu parerea pretioasa, chiar daca titlul le spune destul incat sa-si dea seama ca nu le convine, nu-i prea inteleg.

Si eu ma mir zilnic cum am reusit sa supravietuiesc in ultimi 11-12 ani fara sa mananc carne deloc.

Si asta in conditiile in care fac mult sport si muncesc 8-12 ore pe zi.

Si eu ma mir zilnic cum am reusit sa supravietuiesc in ultimi 11-12 ani fara sa mananc carne deloc.

Si asta in conditiile in care fac mult sport si muncesc 8-12 ore pe zi.

Eu nu-s vegetarian, dar admir darzenia, nu mi se pare la fel de usor ca in Vest sa fii vegetarian in Romania. Prietena mea e vegetariana, dar mai mananca oua si branza(in schimb nu mai mananca nimic cu zahar), si calatorind (pe bicicleta) prin Austria si Elvetia cate 3 saptamani, i-a fost mai usor sa gaseasca mancare (mai variata) in magazine, decat ii este in Romania.

il admir pe acest domn dave, insa nu cred ca as putea deveni vegan. deocamdata ma rezum la ovo-lacto-vegetarian. referitor la cele spuse de ceilalti colegi cred ca abordarea unei astfel de diete trebuie sa vina din interior. de la Sine adica. si nu are de a face cu sectantii, poponarii, extravagantii etc etc etc.

Sunt destul de mirat cate crede lumea... striga unu' ca s-a facut vegetarian, vegan, si toti il cred pe cuvant. Asta in vremea in care se fac 'spalari' de sange, reinvigorari cu diverse substante samd. Mai ales in ciclism. Se poate totul, in ambele extreme :)

Se poate sa fii vegan 100% dar sa bagi injectii si/sau pastile cu pumnul.

Complet vegetarieni nu suntem fiziologic, asta n-a putut fonda stiintific nimeni pana acum. Ce se intampla cu corpul nostru cand nu mai are hrana suficienta sau carente de anumite substante, vitamine, minerale? O extrage din organism, adica depozitele de energie, fibre musculare, oase. Nu avem tuberculi de energie gen cartofi prin organism.... si nici seminte, si nici lujeri fragezi pe care ii ia organismul la rontait.

Eu unul am vazut in unul din cele mai grele ultramaratoane din lume si vegetarieni convinsi si consacrati de zeci de ani, cu rezultate bune, world top 10 in ultras. Am fost si eu pe tripul asta, si sunt convins ca tine si de constitutia si tendinta genetica a unei persoane daca experimentul asta reuseste sau ba. Pt. mine a fost definitiv prea putin curent in prize dupa tratamentul ala, sunt definitiv cu un metabolism bazat pe carne ocazionala :)

O credinta de-a mea personala este ca cei care tind sa cladeasca multa masa musculara nu sunt predestinati genetic sa fie vegetarieni, vegani, samd. Mai degraba cei cu structura corporala mai supla, si care nu iau in greutate rapid.

E o tema complexa, si pot doar sa-i felicit pe cei care incearca pt. sine, mai degraba decat sa tot citeasca si ras-citeasca. Daca supravietuiesc si se simt bine si n-au probleme de sanatate din cauza asta, e totul perfect. Nici n-am vrea sa stim cate intra in carnea de pe piata, noi astia carnivorii.... cu plantele s-ar putea sa fie tot asa, dar deocamdata se pare ca nu e asa extrem ca si cu carnea (inca).

• Upvote 1